Małe rozmiary, dobrze chodząca na 3 i 4 osoby, >30 minut

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Małe rozmiary, dobrze chodząca na 3 i 4 osoby, >30 minut

Post autor: Trampon »

W zasadzie mógłbym skopiować swój podobny wątek przed roku, - wyjazd na wakacje, odpadają ciężkie (wagowo!) tytuły, a coś warto byłoby pograć.
W zeszłym roku wybraliśmy Na Chwałę Rzymu i to był strzał w 10, mamy i lubimy Innowacje.

Czego szukam?
- gry niewielkich rozmiarów
- która będzie dobrze chodzić zarówno dla 3 jak i dla 4 osób (ważne, bo właśnie w takim składzie będziemy grali, raz 3 raz 4 osoby, zależnie od humorów juniorów)
- raczej takiej przy której można posiedzieć dłużej niż 15 minut

Na podstawie podobnych wątków rozważamy:
- O mój zboże
- Zapraszamy do podziemi
- Małe Epickie Królestwa
- Dolina Kupców
- Red 7 (ale tu mnie trochę zniechęca ten krótki czas rozgrywki i brak klimatu)

Może jednak coś jest co pominąłem?
Z góry dzięki za ew. podpowiedzi.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Małe rozmiary, dobrze chodząca na 3 i 4 osoby, >30 minut

Post autor: misioooo »

To skoro innowacje jak i glory to rome sie podobają - Impulse!
Ten sam autor co powyższe gry :) Też karty + plastikowe rakietki - łatwo to zabrać w plecak.

Bardzo przyjemne też jest Multiuniwersum - ni to proste, ni mózgożerne - dla mnie to taki filler-pełnowartościowa-gra. Działa fajnie od 2 osób do 5 i kosztuje ile... 50zł?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Om nom nom
Posty: 114
Rejestracja: 29 wrz 2012, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Małe rozmiary, dobrze chodząca na 3 i 4 osoby, >30 minut

Post autor: Om nom nom »

Może nie euro, ale przyjemna i kompaktowa gra Rok 1863 - http://www.rok1863.net/
.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Małe rozmiary, dobrze chodząca na 3 i 4 osoby, >30 minut

Post autor: Gizmoo »

Moje ostatnie odkrycie:

Eight-Minute Empire: Legends

https://boardgamegeek.com/boardgame/142 ... re-legends

Area control napędzane kartami. Kompaktowe pudełko, bardzo fajna mechanika, piękne ilustracje (Ryan jak zwykle nie zawodzi), spora regrywalność. Czas gry - ograni gracze we trójkę zmieszczą się poniżej pół godziny. We czwórkę, ze wszystkimi modułami około 40 min. Gra powoli wspina się na BGG. Obecność w pierwszej setce gier familijnych o czymś świadczy. ;)

O mój Zboże - osobiście nie polecam. Mi totalnie nie podeszło. Atrakcyjna jest tu wyłącznie cena. :lol:
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Małe rozmiary, dobrze chodząca na 3 i 4 osoby, >30 minut

Post autor: bukimi »

Też uważam, że Imperium w 8 minut (zwykłe lub w wersji Legends, którego akurat nie znam) powinno być lepsze niż O mój zboże.
O mój zboże jest fajne, ale niezbyt ciekawe, raczej powtarzalne. Jak weźmiesz na urlop i będziesz po 3-4 kolejnych partyjkach to będziesz mieć dość tego tytułu.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Małe rozmiary, dobrze chodząca na 3 i 4 osoby, >30 minut

Post autor: misioooo »

Empire Engine. Kosztuje to ile... 25zł?
Działą wg mnie OK na 3 osoby i bardzo dobrze na 4 osoby. Na 2 nie grałem.
To jest rasowe euro - nie mylić z imprezową grą kieszonkową! Jest sporo kombinowania, przewidywania posunięć przeciwników, robienia kombosów. Po prostu euro-gra mieszcząca się w kieszeni. Bliżej temu do 30-40min/rozgrywkę.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Małe rozmiary, dobrze chodząca na 3 i 4 osoby, >30 minut

Post autor: Chaaber »

Gizmoo pisze:Moje ostatnie odkrycie:

Eight-Minute Empire: Legends

https://boardgamegeek.com/boardgame/142 ... re-legends

Area control napędzane kartami. Kompaktowe pudełko, bardzo fajna mechanika, piękne ilustracje (Ryan jak zwykle nie zawodzi), spora regrywalność. Czas gry - ograni gracze we trójkę zmieszczą się poniżej pół godziny. We czwórkę, ze wszystkimi modułami około 40 min. Gra powoli wspina się na BGG. Obecność w pierwszej setce gier familijnych o czymś świadczy. ;)

Wszystko fajnie, też się zamierzam na tą grę bo bardzo lubię podstawkę. Jedyny minus, to że nie do dostania jest to pudełko w Polsce z tego co mi wiadomo.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Małe rozmiary, dobrze chodząca na 3 i 4 osoby, >30 minut

Post autor: Gizmoo »

Chaaber pisze:Wszystko fajnie, też się zamierzam na tą grę bo bardzo lubię podstawkę. Jedyny minus, to że nie do dostania jest to pudełko w Polsce z tego co mi wiadomo.
Odezwij się do Planszomanii. Mi zamówili i mam już na półce. Gra mi się strasznie podoba. Wielka szkoda, że nie zdecydowali się na normalne rozmiary. Gdyby było wielkie pudło, duża plansza i zamiast euro-kostek meeple bądź figurki - byłoby cacy. Ja planuje wkrótce kupić dodatek Lost Lands.

https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... lost-lands
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Małe rozmiary, dobrze chodząca na 3 i 4 osoby, >30 minut

Post autor: Trampon »

Impulse odpada - czekam na polską wersję, więc nie będę kupował angielskiej.

Eight-Minute Empire: Legends - nie zdążę tego kupić (tradycyjnie pytanie zadaję na dzień przed urlopem :) )

A jak wygląda matka tej gry czyli Imperium w 8 Minut? Sensowny wybór czy raczej unikać?
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Małe rozmiary, dobrze chodząca na 3 i 4 osoby, >30 minut

Post autor: Gizmoo »

Trampon pisze:A jak wygląda matka tej gry czyli Imperium w 8 Minut? Sensowny wybór czy raczej unikać?
Nie grałem niestety w poprzednika, ale we wszystkich recenzjach uważany jest za gorszą i prostszą grę. Legendy mają bardzo ciekawą mechanikę w kartach, która pozwala na różne strategie (nie ma tego w oryginalnym 8ME). Nawet jak nie masz szans zdobywać punkty przez zajmowanie obszarów - to możesz to nadrobić - kolekcjonując sety. Poza ciekawszą mechaniką, Legendy są dużo ładniejsze i mają lepszy klimat.
kmd7
Posty: 1021
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times

Re: Małe rozmiary, dobrze chodząca na 3 i 4 osoby, >30 minut

Post autor: kmd7 »

Imperium w 8 minut jak dla mnie wydaje się słabszą grą, ale grywam w nią od czasu do czasu z rodzinką. Częściej na stole/kocu/ławce ląduje "O mój zboże". Może dlatego, ze lubimy Agricolę?

Edit: Przypomniałem sobie o Quests of Valeria (bo właśnie żonka wyciągneła ją na stół) - tyle, że w wersji PnP i po angielsku. Co prawda gra jest w zasadzie niezależna językowo, ale nie znalazłem polskiej instrukcji. Dostępna jest tutaj (może na przyszłość, bo w przeddzień wyjazdu na urlop nie wyobrażam sobie przygotowywania wersji PnP :D):
https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... ules-v0414.
Ostatnio zmieniony 24 cze 2016, 13:58 przez kmd7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Małe rozmiary, dobrze chodząca na 3 i 4 osoby, >30 minut

Post autor: bukimi »

Trampon pisze:Eight-Minute Empire: Legends - nie zdążę tego kupić (tradycyjnie pytanie zadaję na dzień przed urlopem :) )

A jak wygląda matka tej gry czyli Imperium w 8 Minut? Sensowny wybór czy raczej unikać?
Imperium w 8 minut jest bardziej familijne. Jest mniej kombinowania, ale za to są prostsze zasady i bardziej płynna rozgrywka.
W "Legends" nie grałem, ale czytałem kilka porównań mechaniki. Legends do tytułu dodaje różne dodatkowe możliwości i bardziej zmienną planszę.
Zwykłe "imperium" to jednak lekka gra w sam raz na partyjkę "z rodzinką". Przy tym nie jest banalna, a czas rozgrywki jest też w sam raz.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
ODPOWIEDZ