Impulse (Carl Chudyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Impulse

Post autor: misioooo »

GrzeL pisze:Czy ktoś posiadający już swój egzemplarz mógłby wrzucić tu lub na BGG zdjęcie jak pasują do siebie wzajemnie karty, w szczególności bramy.
Jak ci wystarczy to proszę.
https://goo.gl/photos/2uJRJGyeYhnGRbru5
Wg mnie pasują ok.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Czacha Games
Posty: 783
Rejestracja: 30 lis 2015, 15:14
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 48 times
Been thanked: 269 times
Kontakt:

Re: Impulse

Post autor: Czacha Games »

Jesteśmy po rozmowach z Cartamundi. Mamy wstępnie zarezerwowaną produkcję kart dodatkowych w okolicach 15 września - cały proces potrwa około 7-10 dni - zakładamy, że możliwe jest dosłanie nam wszystkich poprawionych kart w okolicach 27-28 września. A następnie pocztą do każdego z Was.
Chcemy również wyraźnie powiedzieć, że będziemy dodrukowali TYLKO karty - instrukcja jest czytelna i zrozumiała i zmieniać jej nie będziemy. Nazw akcji na kartach nie ruszamy również - są również zrozumiałe i zaproponowane przez Was samych. Zmienimy TYLKO opis działania tych kart, które są błędne. Finalnie gra będzie kompletna. Powiedzieliśmy że to zrobimy, więc tak będzie i każdy, kto kupił grę (zarówno przez wspieram, jak i przez sklep) karty od nas otrzyma.

Poza tym aktualną wersją można swobodnie grać, uczyć się zasad - karty nie mają na to wpływu - te aktualne zmieniają tylko ich działanie, a nie zasady gry.

Z naszej strony to nie jest jasna i konkretna decyzja.
Dzięki chłopaki, że chcecie pomóc naprawić nasz błąd.

Misiooo - do przyszłego piątku musimy mieć finalną wersję tekstu gotowego na karty - także tak jak rozmawialiśmy ogarnij jak możesz. Jak dostaniemy tekst - przygotujemy plik z kartami i podrzucimy jeszcze do ostatecznego sprawdzenia przed wysłaniem do druku.
Zapraszamy na : http://czachagames.pl
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Impulse

Post autor: GrzeL »

misioooo pisze:
GrzeL pisze:Czy ktoś posiadający już swój egzemplarz mógłby wrzucić tu lub na BGG zdjęcie jak pasują do siebie wzajemnie karty, w szczególności bramy.
Jak ci wystarczy to proszę.
https://goo.gl/photos/2uJRJGyeYhnGRbru5
Wg mnie pasują ok.
Dla koszulkujących karty owszem lub lubiących odstępy między kartami.

Sprawdziłem planszetki graczy:
PRZEMIEŚĆ jedną swoją dowolną flotę o jeden obszar lub ZBUDUJ jeden dowolny statek w swojej bazie.

Potwierdza to, iż zapis na karcie „dowolną” może sugerować też nie swoją, więc takie karty trzeba poprawić.

Słowo „lub” na tej samej planszetce jest użyte także w znaczeniu logicznym przy przypomnieniu, że wzmacniać można zarówno Transportowcami, jak i Minerałami.

Jedna z technologii:
PRZEMIEŚĆ swój jeden Krążownik na dowolny niezbadany obszar.
a powinno być
PRZEMIEŚĆ jeden Krążownik o jeden obszar poprzez niezbadaną kartę
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Impulse

Post autor: Wincenty Jan »

GrzeL faktycznie ma racje?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Impulse

Post autor: misioooo »

Słowo "lub" wg mnie jest bardzo często źle uzywane... Zgodnie z definicją w słowniku języka polskiego słowo to zawiera w sobie również spójnik "i".
Zatem pisząc zrób akcję 1 lub akcję 2 oznacza to, że możemy wykonać akcję 1 albo akcję 2 albo obie akcje. Jest to odpowiednik logicznego OR. W przypadku Impulsa powinien być XOR - czyli po polsku słowo albo. Oczywiście to odnośnie tekstów na kartach gdzie pojawia się na REALIZAJACH ("Zrealizuj akcję z karty LUB technologię" - czyli zgodnie ze słownikiem mogę zrobić obie.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Impulse

Post autor: Kisun »

Oczywiście, masz rację jednak ważny jest jeszcze kontekst i zwykle w tekstach nie związanych bezpośrednio z logiką matematyczną czy informatyką słowa lub oraz albo są wymienne i to nie jest błąd. sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/lub-i-albo;3994.html.
Brawo za kawał niezłej roboty.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Impulse

Post autor: Baartoszz »

Jak tak zapytam przekornie, czy znacie jakąś grę, w której słowo "lub" zostało faktycznie użyte jak to prawdziwe logiczne "lub"?

Ja bym po postu chciał obronić znaczenie potoczne, w którym lub=albo. Nie mam nic przeciwko takiemu używaniu, bo jest 100% intuicyjne. No chyba, że w jakiejś grze "lub" zostało użyte poprawnie, to wtedy zmienię zdanie.

Sent from my Androminion console
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Impulse

Post autor: GrzeL »

Baartoszz pisze:Jak tak zapytam przekornie, czy znacie jakąś grę, w której słowo "lub" zostało faktycznie użyte jak to prawdziwe logiczne "lub"?

Ja bym po postu chciał obronić znaczenie potoczne, w którym lub=albo. Nie mam nic przeciwko takiemu używaniu, bo jest 100% intuicyjne. No chyba, że w jakiejś grze "lub" zostało użyte poprawnie, to wtedy zmienię zdanie.

Sent from my Androminion console
Cywilizacja: Poprzez wieki
Impuls

Natomiast w wielu grach używa się „i/lub” i „oraz/albo” co świadczy o tym, że znaczenie logiczne lub jest przydatne.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Impulse

Post autor: misioooo »

Pitolicie waszmości. Do grania a nie gadania! Ja właśnie sobie taki insercik na szybko zrobiłem. Nic w pudle nie lata, plansze graczy leżą równo nie dotykając rakiet.
https://goo.gl/photos/FxF1d2nGgC3g3qV47
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Impulse

Post autor: GrzeL »

73 z 112 kart ma błędy.
W tym wszystkie karty Sabotażu, wiec można zmienić pociski na bomby.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Impulse

Post autor: GrzeL »

Czacha Games pisze:...instrukcja jest czytelna i zrozumiała i zmieniać jej nie będziemy..
Pomija szczególne przypadki, a zmienione zasady ich nie uwzględniają, więc zmieniają przebieg rozgrywki oraz jest wzajemnie sprzeczna.

Wycięto opis sytuacji, gdy ktoś nie może dołożyć karty do Impulsu, a zmienione zasady usuwania kart z Impulsu spowodują, iż Impuls będzie 3 kartowy przez 4, a nie 1 turę (przy założeniu jednego takiego przypadku).

Wzajemna sprzeczność występuje w obowiązku wykonywania akcji z Impulsu.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Impulse

Post autor: Kosternik »

Nie przesadzacie aby z ilością rzeczy do poprawy? Rozumiem ewidentne błedy, ale jesli dobrze rozumiem to słowo "lub" zostało w grze użyte w jego potocznym znaczeniu "albo" i jest to zgodne z intencją autora. Czy jest przypadek w grze, w którym słowo "lub" jest uzyte w jego logiczno-matematycznym znaczeniu? Jesli w calej grze nie ma takiego przypadku mieszania znaczen potocznego i logicznego to nie ma problemu. Dla purystów proponuję wydrukować erratę o uzyciu potocznego "lub=albo".
Co do sprzeczności w instrukcji - ewentualna errata załatwia sprawę.
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Impulse

Post autor: GrzeL »

Kosternik pisze:Czy jest przypadek w grze, w którym słowo "lub" jest uzyte w jego logiczno-matematycznym znaczeniu? Jesli w calej grze nie ma takiego przypadku mieszania znaczen potocznego i logicznego to nie ma problemu.
Jest, pisałem o nim w swoim poście, który zapoczątkował dyskusję o lub.
GrzeL pisze:Słowo „lub” na tej samej planszetce jest użyte także w znaczeniu logicznym przy przypomnieniu, że wzmacniać można zarówno Transportowcami, jak i Minerałami.
[+1] za dwa Transportowce lub dwa minerały w kolorze akcji
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Impulse

Post autor: Wincenty Jan »

Naprawdę 73 karty?! A na poczatku była mowa o chyba 3 złych kartach... Byłem pewien, że sam sobie je jakoś poprawię. Ale 73 karty?!
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Impulse

Post autor: Kosternik »

GrzeL pisze:Słowo „lub” na tej samej planszetce jest użyte także w znaczeniu logicznym przy przypomnieniu, że wzmacniać można zarówno Transportowcami, jak i Minerałami.
[+1] za dwa Transportowce lub dwa minerały w kolorze akcji[/quote]

Ja juz się gubię :) A jak powinno to brzmieć prawidłowo? i/lub czy albo.
Ja ten zapis rozumiem potocznie ze albo dwa transportowce albo dwa mineraly. Czy w angielskiej wersji jest dwa transportowce + dwa mineraly czy zaś jeden transportowiec i jeden mineral zamiennie do dwóch transportowców bądź dwóch minerałów?
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Impulse

Post autor: GrzeL »

Kosternik pisze:
GrzeL pisze:Słowo „lub” na tej samej planszetce jest użyte także w znaczeniu logicznym przy przypomnieniu, że wzmacniać można zarówno Transportowcami, jak i Minerałami.
[+1] za dwa Transportowce lub dwa minerały w kolorze akcji

Ja juz się gubię :) A jak powinno to brzmieć prawidłowo? i/lub czy albo.
Ja ten zapis rozumiem potocznie ze albo dwa transportowce albo dwa mineraly. Czy w angielskiej wersji jest dwa transportowce + dwa mineraly czy zaś jeden transportowiec i jeden mineral zamiennie do dwóch transportowców bądź dwóch minerałów?
Doładowuje się o jeden za każde dwa Minerały i Transportowce w dowolnej kombinacji, z tym że Minerały muszą pasować do karty, a Transportowce muszą ją aktywować.
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Impulse

Post autor: Kosternik »

A mógłby ktoś uprzejmy zamieścić oryginalny tekst z planszetki po angielsku?
[+1] za dwa Transportowce lub dwa minerały w kolorze akcji

Coś mi sie wydaje, że 99% grających w tym i ja (mgr inż.) jeśli widzi "lub" to widzi "albo" a nie widzi "i".
Bez sensu jest tworzenie gry, ktora ma trafic "pod strzechy" i jest napisana jezykiem zrozumialym tylko dla matematyków. Jesli wiadomo, ze potoczne znaczenie jest tak rozpowszechnione to taki tekst powinien byc sformulowany tak by wszyscy zrozumieli go jednoznacznie.
:)
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Luboy
Posty: 161
Rejestracja: 23 kwie 2013, 22:28
Lokalizacja: Ruda Śl. / Gliwice
Been thanked: 3 times

Re: Impulse

Post autor: Luboy »

Potwierdzam. "Lub" to "albo" a nie "i". Tak się zazwyczaj przyjmuje.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Impulse

Post autor: misioooo »

Luboy pisze:Potwierdzam. "Lub" to "albo" a nie "i". Tak się zazwyczaj przyjmuje.
Potwierdzasz, bo?
http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/lub-i-albo;3994.html

Zgodnie ze słownikiem lub to albo/i.
Znaczenie potoczne to zwykle "albo", ale w grze jak GrzeL zauważył jest używane jako "albo" oraz jako "i/albo".

Uważam, że błędną instrukcję może załatwić errata.

Co do 73 błędów... Nie nazywamy błędem użycia jakiegoś słowa innego, niż części z nas się wydaje. Błędnych kart, czyli takich gdzie ewidentnie akcja na karcie działa inaczej niż powinna jest 29 na tę chwilę.

@GrzeL gdzie jest te 73? W pliku widzę oznaczonych 51 kart...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Luboy
Posty: 161
Rejestracja: 23 kwie 2013, 22:28
Lokalizacja: Ruda Śl. / Gliwice
Been thanked: 3 times

Re: Impulse

Post autor: Luboy »

Rozumiem że słownik podaje albo/i. Dla mnie jednak - niezależnie od gry - to właśnie znaczenie potoczne jest używane.

Pytanie zatem brzmi - jeśli wszyscy gracze używają "lub" w tym samym potocznym kontekście - na ile może to mieć znaczenie podczas rozgrywki?

A drugie pytanie bonusowe - czy zamiarem autorów gier jest użycie "albo/i" czy też samo "albo"?

Ps. I tak przy okazji można podyskutować o meandrach języka polskiego. :-D
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Impulse

Post autor: misioooo »

Luboy pisze:Rozumiem że słownik podaje albo/i. Dla mnie jednak - niezależnie od gry - to właśnie znaczenie potoczne jest używane.

Pytanie zatem brzmi - jeśli wszyscy gracze używają "lub" w tym samym potocznym kontekście - na ile może to mieć znaczenie podczas rozgrywki?

A drugie pytanie bonusowe - czy zamiarem autorów gier jest użycie "albo/i" czy też samo "albo"?

Ps. I tak przy okazji można podyskutować o meandrach języka polskiego. :-D
GrzeLowi chodzi o to, że w jednym miejscu w grze to znaczy albo/i a w innym tylko albo. Jeśli uznasz to jako "albo" to grasz niezgodnie z zasadami. (dopalanie akcji "minerałami lub transportowcami" gdzie to oznacza albo/i - można minerały mieszać z transportowcami).


Już widzę te 73 karty... Jak można uważać, że zapisanie liczby za pomocą cyfry to błąd? GrzeL to ty sugerujesz poprawę kart aby zamiast np. "przemieść [1] statek o 2 obszary" zastąpić "przemiesc [1] statek o dwa obszary"? Ja tego nie widzę jako błędna karta nadająca się do wrzucenia w kubeł. Czacha na pewno na to nie pójdzie...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Impulse

Post autor: mauserem »

Ja to widze tak: gramy wg znaczeń potocznych wyrazów zgodnie z intencją autora. A z Grzelem nie gramy - albo robimy dla niego erratę przed gra i piszemy na serwetce "lub = albo" i wszyscy szczęśliwi - no może Grzel deczko mniej :)
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Impulse

Post autor: metyu »

Tylko że, z tego co zrozumiałem z dyskusji, rozumienie "lub" jako "albo" powoduje, że w części przypadków gramy niezgodnie z intencją autora, a wystarczyło użyć dwóch różnych spójników i zwrócić na to uwagę w instrukcji.
To pokazuje dlaczego wydawcy(czy właściwie tłumacze) powinni jednak prawidłowo stosować spójniki logiczne, tym bardziej, że użycie "albo" raczej nie spowoduje, że tekst nie zmieści się na karcie, ani nie podniesie kosztów produkcji gry.
Ta uwaga ma charakter ogólny, nie odnosi się tylko do Czachy, inni wydawcy też często popełniają ten błąd.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Impulse

Post autor: GrzeL »

misioooo pisze:Jak można uważać, że zapisanie liczby za pomocą cyfry to błąd? GrzeL to ty sugerujesz poprawę kart aby zamiast np. "przemieść [1] statek o 2 obszary" zastąpić "przemiesc [1] statek o dwa obszary"? Ja tego nie widzę jako błędna karta nadająca się do wrzucenia w kubeł. Czacha na pewno na to nie pójdzie...
Czacha zapowiedziała, że poprawi błędne karty, a jako wzór prawidłowego ich brzmienia podała appendix, więc karty, których znaczenie jest niezgodne z nim lub sugerują odmienną interpretację niż w nim zawarta, powinniśmy uznać za błędne.

Poniżej zawarłem swoje uzasadnienie do błędów, które znalazłem.
Spoiler:
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Impulse

Post autor: Wincenty Jan »

Już się gubię w tym wszystkim. Czacha poprawi 73 karty tak? Instrukcji poprawiali nie będą? I w połowie września karty mają trafić do wspierających?
ODPOWIEDZ