Eufrat i Tygrys - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
wiadrooleju
Posty: 33
Rejestracja: 11 lip 2012, 21:13
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz/Bochnia

Eufrat i Tygrys - zasady, pytania

Post autor: wiadrooleju »

Proszę o pomoc ponieważ nie mogę znaleźć w instrukcji jednoznacznego wyjaśnienia. W którym momencie gry gracze (zarówno przegrany jak i wygrany) dobierają kafelki z worka które ubyły im w czasie toczącego się konfliktu wewnętrznego lub zewnętrznego. Z góry dzięki za zaintersowanie tematem. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: MichalStajszczak »

wiadrooleju pisze:W którym momencie gry gracze (zarówno przegrany jak i wygrany) dobierają kafelki z worka które ubyły im w czasie toczącego się konfliktu wewnętrznego lub zewnętrznego.
Po zakończeniu TURY gracza, który dołożeniem kafelka wywołał konflikt. W polskich przepisach jest to podane w rozdziale "Koniec tury" na stronie 6.
Może być więc taka sytuacja: Gracz A dołożeniem pierwszego kafelka połączył dwa królestwa i wywołał konflikt między graczami B i C. Gracze B i C zużyli kilka kafelków, ale na razie ich nie dobierają. Drugim kafelkiem gracz A łączy znowu dwa królestwa i teraz walczy z graczem B, który ma za parawanem mniej niz 6 kafelków. Dopiero po rozwiązaniu tego konfliktu, wszyscy gracze, którzy mają mniej niż 6 kafelków, uzupełniają ich liczbę do sześciu.
wiadrooleju
Posty: 33
Rejestracja: 11 lip 2012, 21:13
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz/Bochnia

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: wiadrooleju »

Dzięki za szybką reakcję na moje pytanie. Nie mam już żadnych wątpliwości:). Jeszcze raz wielkie dzięki. Pozdrawiam z Bochni.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1408
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Eufrat i Tygrys

Post autor: raiden25 »

Ja mam takie pytania, ze względu na to iż posiadam wersje niemiecka gry a uczę sie z wersji Lacerty idą pewne różnice:
1. Posiadam dodatkowo duży żeton w kształcie krzyża z narysowana budowla egipska. Kiedyś jak grałem to kojarzę cos ze kładzie sie go na środku mapy ale czy może mi to ktoś wytłumaczyć?Obrazek
2. Poza 6 budynkami dwukolorowymi, posiadam jeszcze 4 figurki budynków (każdy w innym kolorze), co z nimi?Obrazek
3. Dodatkowo posiadam egipska figurkę pół człowieka pół "konia" - tez nie ma tego w instrukcji Lacerty...Obrazek

Dodatkowo pytanie o skarb na świątyni:
A. Jeśli zrobimy monument na świątyni ze skarbem to jak go potem zdobyć? Wystarczy ze połączymy monument z inna świątynia na której jest skarb tak?
B. W instrukcji jest info ze zostaje ostatni skarb, tutaj chodzi o ostatni w grze? Czyli ja by sie gra już miała skończyć tak? Czy chodzi o to ze zbieramy tylko 1 z 2, lub np 2 z 3 możliwych skarbów ugramy dalej?
C. Które to miasta w narożnikach jeśli chodzi o pierwszeństwo zbierania skarbu?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ostatnio zmieniony 15 lis 2015, 18:44 przez raiden25, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1408
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: raiden25 »

Aha każdy gracz ma jeden żeton poniższy i to jest żeton pojednania?Obrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: MichalStajszczak »

Aż tak duży jest ten żeton?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Lothrain »

raiden25 pisze:Ja mam takie pytania, ze względu na to iż posiadam wersje niemiecka gry a uczę sie z wersji Lacerty idą pewne różnice:
1. Posiadam dodatkowo duży żeton w kształcie krzyża z narysowana budowla egipska. Kiedyś jak grałem to kojarzę cos ze kładzie sie go na środku mapy ale czy może mi to ktoś wytłumaczyć?
2. Poza 6 budynkami dwukolorowymi, posiadam jeszcze 4 figurki budynków (każdy w innym kolorze), co z nimi?
3. Dodatkowo posiadam egipska figurkę pół człowieka pół "konia" - tez nie ma tego w instrukcji Lacerty...
Raiden, ta gra to Eufrat i Tygrys, a nie Dolina Królów, czy inne Ra. Nie mam pojęcia co robią te wszystkie kafelko-figurki, ale:
1. to wiszące ogrody Semiramidy z Babilonu, a nie egipska budowla,
2. to babilońska brama Isztar w 4 kolorach,
3. to figurka skrzydlatego byka o ludzkiej brodatej twarzy, czyli lamassu obecna powszechnie w sztuce asyryjskiej (a wcześniej w hetyckiej i sumeryjskiej), a potem przejęta przez Persów.

Więc Cię bardzo proszę, Egiptu mi do tego nie mieszaj.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1408
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: raiden25 »

Lothrain pisze:
raiden25 pisze:Ja mam takie pytania, ze względu na to iż posiadam wersje niemiecka gry a uczę sie z wersji Lacerty idą pewne różnice:
1. Posiadam dodatkowo duży żeton w kształcie krzyża z narysowana budowla egipska. Kiedyś jak grałem to kojarzę cos ze kładzie sie go na środku mapy ale czy może mi to ktoś wytłumaczyć?
2. Poza 6 budynkami dwukolorowymi, posiadam jeszcze 4 figurki budynków (każdy w innym kolorze), co z nimi?
3. Dodatkowo posiadam egipska figurkę pół człowieka pół "konia" - tez nie ma tego w instrukcji Lacerty...
Raiden, ta gra to Eufrat i Tygrys, a nie Dolina Królów, czy inne Ra. Nie mam pojęcia co robią te wszystkie kafelko-figurki, ale:
1. to wiszące ogrody Semiramidy z Babilonu, a nie egipska budowla,
2. to babilońska brama Isztar w 4 kolorach,
3. to figurka skrzydlatego byka o ludzkiej brodatej twarzy, czyli lamassu obecna powszechnie w sztuce asyryjskiej (a wcześniej w hetyckiej i sumeryjskiej), a potem przejęta przez Persów.

Więc Cię bardzo proszę, Egiptu mi do tego nie mieszaj.
Poważnie? Czy to ma takie znaczenie?
Pytanie jest o komponenty gry, rozumiem ze sa tutaj gracze tej produkcji i chyba znają odpowiedzi?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Lothrain »

raiden25 pisze:
Lothrain pisze:
raiden25 pisze:Ja mam takie pytania, ze względu na to iż posiadam wersje niemiecka gry a uczę sie z wersji Lacerty idą pewne różnice:
1. Posiadam dodatkowo duży żeton w kształcie krzyża z narysowana budowla egipska. Kiedyś jak grałem to kojarzę cos ze kładzie sie go na środku mapy ale czy może mi to ktoś wytłumaczyć?
2. Poza 6 budynkami dwukolorowymi, posiadam jeszcze 4 figurki budynków (każdy w innym kolorze), co z nimi?
3. Dodatkowo posiadam egipska figurkę pół człowieka pół "konia" - tez nie ma tego w instrukcji Lacerty...
Raiden, ta gra to Eufrat i Tygrys, a nie Dolina Królów, czy inne Ra. Nie mam pojęcia co robią te wszystkie kafelko-figurki, ale:
1. to wiszące ogrody Semiramidy z Babilonu, a nie egipska budowla,
2. to babilońska brama Isztar w 4 kolorach,
3. to figurka skrzydlatego byka o ludzkiej brodatej twarzy, czyli lamassu obecna powszechnie w sztuce asyryjskiej (a wcześniej w hetyckiej i sumeryjskiej), a potem przejęta przez Persów.
Więc Cię bardzo proszę, Egiptu mi do tego nie mieszaj.
Poważnie? Czy to ma takie znaczenie?
Pytanie jest o komponenty gry, rozumiem ze sa tutaj gracze tej produkcji i chyba znają odpowiedzi?
Znaczenie ma o tyle, że może trafisz w niemieckiej instrukcji na fragmenty związane z tymi budynkami. Nawet wrzucając w głupiego translatora. A poza tym planszówki mogą czasem czegoś też nauczyć i ignorancja nie jest najlepszą cechą w ich przyswajaniu. Ale jeśli klimat Cię ziębi i grzeje, to masz rację, że równie dobrze możesz sobie te kafelki opisać jako Pałac Kultury i krowokura ;)
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1408
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: raiden25 »

MichalStajszczak pisze:Aż tak duży jest ten żeton?
Przepraszam za rozmiar, dopiero teraz zobaczyłem. Zdjęcia wrzucane przez tapatalk - telefonicznie. Chyba nie ma opcji aby je zmniejszyć...
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1408
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: raiden25 »

Lothrain pisze:Znaczenie ma o tyle, że może trafisz w niemieckiej instrukcji na fragmenty związane z tymi budynkami. Nawet wrzucając w głupiego translatora. A poza tym planszówki mogą czasem czegoś też nauczyć i ignorancja nie jest najlepszą cechą w ich przyswajaniu. Ale jeśli klimat Cię ziębi i grzeje, to masz rację, że równie dobrze możesz sobie te kafelki opisać jako Pałac Kultury i krowokura ;)
Ja rozumiem, jednak nie mam o tym za bardzo pojęcia - nigdy się tym nie interesowałem.
Oczekuje jedynie pomocy w użyciu tych żetonów. Ktoś może ma wersje zasad po ANG ?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: FortArt »

raiden25 pisze: Przepraszam za rozmiar, dopiero teraz zobaczyłem. Zdjęcia wrzucane przez tapatalk - telefonicznie. Chyba nie ma opcji aby je zmniejszyć...
To wrzuć je chociaż w ramki napisu spoiler

Kod: Zaznacz cały

 [spoiler ] link do obrazka [/spoiler ]
bez tych spacji
to będzie można wyświetlać je tylko wtedy gdy ktoś będzie miał chęć je zobaczyć, bez rozsadzania ekranu :)

Mam edycję Pegasus Spiele i też mam te cztery budynki. To nieopisany osobno na BGG dodatek "The Civilisation Buildings", zasady jego użycia są opisane na końcu tej instrukcji:
https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... us-edition

Krzyż i byk to elementy dodatku "Die Zikkurat"
którego instrukcja jest tutaj
https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... ranslation
a który obecnie wygląda tak
Spoiler:
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: TTR_1983 »

Czy skarb ze świątyni można zabrać tylko w sytuacji, gdy w królestwie jest minimum 2 skarby? Jeśli tak, to przy założeniu że w królestwie są 2 skarby co się dzieje z drugim (nie zabranym) w dalszej fazie gry?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Lothrain »

Drugi nie zebrany czeka na kolejny, żeby w Królestwie znowu były dwa, wtedy jeden znowu będzie można zebrać.
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: rzaba »

TTR_1983 pisze:Czy skarb ze świątyni można zabrać tylko w sytuacji, gdy w królestwie jest minimum 2 skarby? Jeśli tak, to przy założeniu że w królestwie są 2 skarby co się dzieje z drugim (nie zabranym) w dalszej fazie gry?
leży sobie i czeka aż królestwo połączy się z królestwem, w którym jest skarb i znowu ktoś sobie jeden weźmie ;)
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: TTR_1983 »

I tak sobie gramy aż nie zostanie 2 skarby na planszy?

Wysłane z mojego LG-P710 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Lothrain »

I tak sobie gramy aż nie zostaną dwa skarby, bądź - co znacznie częstsze - nie skończą się płytki w woreczku.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: TTR_1983 »

Dzięki za pomoc.
Mam jeszcze jedno pytanie. Za narożne świątynie należy uznać 4 świątynie rozłożone na początku gry najbardziej przy krótszych bokach planszy?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: MichalStajszczak »

TTR_1983 pisze:Za narożne świątynie należy uznać 4 świątynie rozłożone na początku gry najbardziej przy krótszych bokach planszy?
Narożne, to te, które są najbliżej narożników planszy
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: mecenas »

Czytam dzisiaj zasady i nie mogę jednej rzeczy pojąć, a chciałem dzisiaj zagrać.

Jeżeli mamy konflikt zewnętrzny między dwoma królami - kolor czarny przywódcy (przynajmniej w wydaniu Lacerty) to jakich żetonów używamy do tego konfliktu?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Eufrat i Tygrys

Post autor: Lothrain »

Jesli laczysz dwa krolestwa uzywasz czarnych oczywiscie, jesli dostawiasz czarnego krola do istniejacego krolestwa, to jak zwykle uzywasz czerwonych.
Torquemada666
Posty: 810
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 131 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: Torquemada666 »

Obrazek

Niezależnie ile jest monumentów w kolorze przywódcy w danym królestwie to gracz dostaje jeden punkt za przywódcę w takim kolorze, czy tyle punktów ile jest monumentów z tym kolorem?
feniks_ciapek
Posty: 2306
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1612 times
Been thanked: 941 times

Re: Eufrat i Tygrys

Post autor: feniks_ciapek »

Torquemada666 pisze: 26 wrz 2021, 16:38 Niezależnie ile jest monumentów w kolorze przywódcy w danym królestwie to gracz dostaje jeden punkt za przywódcę w takim kolorze, czy tyle punktów ile jest monumentów z tym kolorem?
Zawsze grałem tak, że jeden punkt za każdy monument. Angielska instrukcja jest w tym wypadku jednoznaczna:
"For each such leader, he gains one victory point of the leader’s color for each like-colored monument in the same kingdom"
ODPOWIEDZ