Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
leśny człowiek
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2014, 09:02
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: leśny człowiek »

Gdy rozmawiasz ze znajomymi, którzy nie siedzą w temacie i opowiadasz o planszówkowej pasji, uśmiechają się z przekąsem i mówią "a takie cos jak monopol, tak mam w domu stary eurobiznes". Gdy szukasz gier w dziale "ekonomiczne", na jednej podstronie wyskakuje około 50 rodzajów monopolu: monopoly transformers, monopoly real madrid, monopoly doktor who, nawet monopoly the beatles. Jak ktoś na tym forum słusznie zauważył, brakuje tylko monopoly xxx (swoją drogą sukces komercyjny gwarantowany, aż dziw, że nikt tego nie wydał).
Mój syn dostał ostatnio w prezencie Monopoly Junior, moim zdaniem relacja ceny do zawartości to istny kryminał, tak badziewnie wydana gra powinna kosztować nie więcej niż 20 zł. Reguły to spłaszczony, a właściwie rozwalcowany regularny monopol, stworzył je ktoś, kto wybitnie nie docenia inteligencji maluchów.
Waszym zdaniem skąd się bierze sukces tak irytującej gry, która skutecznie odstraszyła od planszówek tabuny osób (w tym na wiele lat wyżej podpisanego)?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: rastula »

dostępność, marketing, historia


w ogóle uważam, że M. nie jest taki zły do momentu kiedy dowiesz się że istnieją inne gry, dostarcza tego czego ludzie oczekują od grania - społecznej interakcji, rywalizacji, uproszczonych modeli rzeczywistości ... jest przystępny i zrozumiały ... a że są tysiące lepszych gier... ludzie po prostu o nich nie wiedzą, albo trafiają w markecie na jeszcze gorsze gówna, przy których monoply wygląda 8 cud świata.
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: rafaelus »

Ja myślę, że trzeba zacząć od tego, że samo Monopoly powstało bardzo dawno temu i myślę, że jak na tamte czasy była to dość innowacyjna i ciekawa gra. Teraz właściciele licencji próbują zarobić jeszcze na niej kasę ze względu na popularność. Ta gra to był hit. Bez względu na to, czy zapytam o nią moją babcię, ciocię, rodziców czy siostrę każdy kojarzy przynajmniej nazwę i ogólne zasady. Tak jak wspomniał rastula, gra jest przystępna i zrozumiała, a przede wszystkim miała dobry marketing. Większość ludzi (sporo młodych!) kojarzy planszówki z chińczkiem i Monopoly. Czasami ciężko namówić ich do czegoś innego, co ma bardziej skomplikowane zasady ;)
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: elayeth »

Dziwicie się?
Wystarczy spojrzeć na wykres
wrzesien
Posty: 218
Rejestracja: 15 cze 2016, 11:12

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: wrzesien »

Innowacyjne podejście do wydawania gry, w każdym kraju a nawet większym mieście ma szansę być wydana zlokalizowana wersja, często są wersje oparte na licencjach. Chyba z innych gier to widziałem podobne podejście do Love Letter, gdzie wychodzą dość rozmaite edycje właściwie tej samej gry.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: zakwas »

Monopoly to takie disco polo wśród gier. ;)

Jest mnóstwo lepszego w gatunku, ale co z tego... :roll:
krecony1
Posty: 369
Rejestracja: 29 sie 2014, 00:05
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 49 times

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: krecony1 »

No i jeszcze fakt, że każdy gra trochę inaczej. Słyszeliście o kimś, kto przeczytał instrukcję do Monopoly? :D
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: Sekator »

krecony1 pisze:No i jeszcze fakt, że każdy gra trochę inaczej. Słyszeliście o kimś, kto przeczytał instrukcję do Monopoly? :D
Ja nie znam nikogo kto by nie grał bez tej tragicznej zasady dodawania sobie pieniędzy co "Okrążenie" :D
ribik
Posty: 38
Rejestracja: 08 sie 2005, 09:39
Lokalizacja: Jasło
Been thanked: 5 times

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: ribik »

Sekator pisze:
krecony1 pisze:No i jeszcze fakt, że każdy gra trochę inaczej. Słyszeliście o kimś, kto przeczytał instrukcję do Monopoly? :D
Ja nie znam nikogo kto by nie grał bez tej tragicznej zasady dodawania sobie pieniędzy co "Okrążenie" :D
Można to uznać za wypłatę, dywidendę albo "bo mi się należy".
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: Ayaram »

To ja odwróce kota ogonem. Skąd ta niechęć do monopoly w naszym towarzystwie? Jeszcze nie spotkałem nigdy gracza komputerowego, który by stwierdził że pacman to syf. Po prostu inaczej to się ocenia. A u nas się wspomina Chińczyka i monopoly jak najgorsze gówno. Gówno w które każdy z nas się zagrywal, ale to już szczegół...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: rastula »

Ayaram pisze:To ja odwróce kota ogonem. Skąd ta niechęć do monopoly w naszym towarzystwie? Jeszcze nie spotkałem nigdy gracza komputerowego, który by stwierdził że pacman to syf. Po prostu inaczej to się ocenia. A u nas się wspomina Chińczyka i monopoly jak najgorsze gówno. Gówno w które każdy z nas się zagrywal, ale to już szczegół...

druga wypowiedź w wątku ( moja ;)) była, że to wcale nie jest zła gra...więc może nie genearlizujmy :)
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: Ayaram »

A to czemu niby nie? Jestem świeżym planszowkowiczem, więc pamiętam, dobrze wiem jak to się rzuca w oczy na forum, w komentarzach w sklepach, w recenzjach innych gier itd. Tego typu opinie są po prostu wszędzie. Pytanie dlaczego.
Turnavine

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: Turnavine »

Ja go nie lubiłem zanim wpadłem na dobre w nowoczesne gry planszowe - zawsze było tak samo, udało mi się wykupić ulicę i nikt już nigdy na niej nie stawał. ; D Tylko się gapiłem jak inni mają lepsze rzuty. Ale był wyjątek czyli podróbka gry z lat 80-tych, Fortuna w klimacie warszawskich lat 20-tych. Przyjemna ze względu na klimat, możliwość udawania ówczesnych mieszkańców.
Może w tym tkwi cała tajemnica - dobrać odpowiedni "theme" i dziury w mechanice zapełnia dobra zabawa.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: rastula »

Też miło wspominam właśnie Fortunę - najfajniejszy klon monopoly.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: mikeyoski »

Ayaram pisze:A to czemu niby nie? Jestem świeżym planszowkowiczem, więc pamiętam, dobrze wiem jak to się rzuca w oczy na forum, w komentarzach w sklepach, w recenzjach innych gier itd. Tego typu opinie są po prostu wszędzie. Pytanie dlaczego.
Czemu? Bo jak odpadniesz z gry, to musisz sobie zagospodarować jakoś czas. A biorąc pod uwagę, że gra potrafi potrwać cholera wie jak długo, to jest to, delikatnie rzecz biorąc, wkurzające. Gra jest nudna i po jakimś czasie najczęściej kombinowałem, żeby zbankrutować i skończyć te męki.

Wszystkie wersje klepane debilnie na jedno kopyto i nawet w wersji My Little Pony jest więzienie. Pewnie u świnki Peppy też ;-)

Nawet za czasów mojego dzieciństwa były lepsze gry. I żeby nie było, miałem swój egzemplarz Eurobiznesu i Fortuny (tu akurat była fajne rozwiązanie, że zamiast kostki były kartoniki z cyferkami). Ale dziś za żadne skarby nikt mnie nie zmusi do zagrania w Monopoly. No way :-)

Tapnięte z mojego T800
badpixel
Posty: 12
Rejestracja: 01 wrz 2016, 19:51
Lokalizacja: Dziki Zachód

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: badpixel »

żałośnie prosty czy nie, Monopol wzbudza sporo emocji i sentymentu. Popularności mogą mu tylko pozazdrościć "wielkie poważne" planszówkowe produkcje.
Mam Monopol i nie wstydzę się tego, nie grałem od kilku lat i pewnie długo nie zagram - bo i po co, skoro wokoło pełno jest lepszych gier. Sentyment jednak pozostaje, podobnie jak miejsce na półce z grami planszowymi, przynajmniej w moim domu :)
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani żadnym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: HUBertPL »

Ja tam byłem fanem Eurobusinessu, bardzo miło wspomina go mój każdy znajomy, także rodzice, ciotki i wujkowie. Grywało się w to co weekend, czasu miało się niezliczone ilości, i co najważniejsze - nie miało się wtedy przewrócone w d..., jak to się brzydko określało :)
Żeby kupić swoją grę musiałem sam zarobić kasę zbierając truskawki u Dziadka, potem szukałem z kuzynką po wszystkich kioskach, jedną Pani Kioskarka odłożyła nam egzemplarz, i udało się kupić.
Takie to były czasy, ja grę wspominam jako pierwszą dobrą planszowkę, naprawdę ją uwielbialiśmy. Bm
A w Monopolu nie grałem nigdy, ale przecież to to samo...

Czemu nie wykorzystać popularności tych gier do wciągania nowych ? Chodzi mi o bazowanie na sentymencie, nie w granie w M, bo teraz jest masa fajnych gier ;)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: MichalStajszczak »

Dyskusje na temat Monopoly (oczywiście wraz z hejtem) gościły już na forum wiele razy. Największą wywołał wpis niejakiej N1ckoli, chyba jedynej postaci filmowej, która zarejestrowała się na naszym forum. Ale to było 7 lat temu, gdy większość piszących w tym wątku jeszcze na forum nie funkcjonowało.
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2016, 13:15 przez MichalStajszczak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sztefyn
Posty: 687
Rejestracja: 17 wrz 2014, 18:00
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: sztefyn »

Żeby nie było "że wszędzie Monopoly" :D https://www.youtube.com/watch?v=yIb8PWemxWI
"Nie śpię, bo trzymam kredens. Z planszówkami." :)
Kolekcja gier BGG | Sprzedam/Wymienię | Kupię
leśny człowiek
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2014, 09:02
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: leśny człowiek »

Rozpocząłem ten wątek, bo rozeźliło mnie to, co zobaczyłem w pudełku monopol junior. Staram się szanować swoje gry, ale nie chowam ich przed dzieciakami, a wręcz zachęcam do grania. I żadna po iluś tam rozegranych partiach, włącznie z tymi kupionymi wyłącznie dla dzieci, nie wyglądała tak jak ten monopol. Jak można do gry dla dzieciaków wsadzić komponenty o takiej jakości?! Na laserówce w robocie i papierze 160 wykonałbym ją o niebo lepiej.
Nie mam nic przeciwko grze Monopoly jako takiej, ale jak można zdzierać grubą kasę za taki szajs.
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 151
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 22 times
Been thanked: 40 times

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: Piskal »

Monopoly jest "nielubiane" przez bardziej doświadczonych planszówkowiczów bo oprócz tego, ze każdy doskonale je zna i kojarzy - to gra mnóstwo ludzi od gier planszowych odstręcza. Bo kojarzą je tylko z monopoly, czy chinczykiem. A to kojarzy sie wyłącznie z rzutem kostka koszmarnym czasem rozgrywki i tak naprawde brakiem wpływu na końcowy efekt.
Porównałbym to do berka - jako dziecko każdy berka zna i sie bawi. Ale jako dorosły nikt już się nie bawi, bo jest mnóstwo sportów, które sa dużo ciekawsze,wciągające i angażujące na każdym poziomie.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: wirusman »

Wsadzę kij w mrowisko. Osadnicy z catanu to dla mnie taki nowoczesny monopol gra, która doprowadza mnie do furii. Identyczna zasada rzutów kośćmi jak ci nie podejdą, to możesz przez połowę gry patrzeć jak inni grają. To taki monopol dzisiejszych czasów. Oczywiście to jest moje zdanie.

ps. rastula, drugim komentarzem podsumował cały wątek.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: ENDryu »

nie wiem czy to taki kij w mrowisko, bo obstawiam, ze sporo doświadczonych planszowkowiczo sie zgodzi z ta teza ;) Ja za kazdym razem jak ktos proponuje Osadnikow staram sie wykrecic od gry lub zaproponowac inna gre. Gram tylko jak musze :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: MichalStajszczak »

wirusman pisze:Osadnicy z catanu to dla mnie taki nowoczesny monopol
I zapewne dlatego jest najlepiej sprzedającą się spośród wszystkich "nowoczesnych planszówek" albo eurogier. :wink:
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Gdzie się nie obrócisz ,wszędzie... Monopoly

Post autor: DarkSide »

rastula pisze:Też miło wspominam właśnie Fortunę - najfajniejszy klon monopoly.
Pewnie mi nie uwierzycie, ale nigdy nie grałem w Monopoly i Eurobiznes. :roll: Wychowany na Fortunie* :twisted:



*) - Kilka lat temu postanowiłem wrócić do korzeni, a z braku oryginału zwróciłem się w stronę piwnego substytutu :mrgreen:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
ODPOWIEDZ