(Print & Play) Space Empires: 4x PL

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

(Print & Play) Space Empires: 4x PL

Post autor: Sir_Yaro »

Obrazek
Primary Name: Space Empires: 4X
Year Published: 2011
Designer: Jim Krohn
Categories: Bluffing, Science Fiction, Space Exploration, Wargame
Mechanisms: Auction/Bidding, Dice Rolling, Hex-and-Counter, Paper-and-Pencil, Secret Unit Deployment, Simulation

Rank:
Overall 434
War 64

Jako, że nie mam jeszcze w kolekcji żadnej gry 4x kupiłem tytuł od GMT - Space Empires. Oryginał wydawał mi się odrobinę zbyt "zażetonowy" :D :D więc po przetłumaczeniu elementów, tam gdzie wydało mi się to sensowne wprowadziłem hexy zamiast żetonów. Żetony wykonałem sam od podstaw, a hexy korzystając, ze wzornika kolegi z BGG. Niestety nie sprawdziłem jego źródeł i przez przypadek wszystko zrobiłem w 150dpi, :( co odbija się trochę na jakości heksów (choć pewnie tylko ja to widzę). ;(
Dodatkowo poszerzyłem żetony o jakieś 5-6mm (są prostokątne, a nie kwadratowe) dzięki czemu grafiki i opisy się ładnie mieszczą i łatwiej to w ręce trzymać.

Liczę, że w przyszłym tygodniu będę mógł rozegrać pierwszą grę z nowymi komponentami. Jak nam się tytuł spodoba to zrobię także dodatek.

Koszt materiałów (bez atramentu i robocizny) szacuję na jakieś 40zł :mrgreen: :mrgreen:
Przy oszczędnym podejściu (tani karton/tektura, tani papier, brak laminowania, plansza na 1 kartce A1) myślę, że można się zmieścić w 20zł :) :)

Zdjęcia: http://foto.czarniak.org/album/DIY/Space_Empires


edit 2 (23/11/2016)
Dodałem jeszcze do ściągnięcia okleinę na standardowe pudełko ~30x30x7cm

Zdjęcia: http://foto.czarniak.org/album/DIY/Space_Empires
gdzieś tutaj można zobaczyć jak tą okleinę zaaplikować po wydrukowaniu na papierze A4. Mimo to zdecydowanie polecam drukowanie na A3 - będzie dużo, dużo łatwiej.

Pliki do wydruku własnej kopii znajdziecie tutaj:
Space Empires: 4x
Space Empires: 4x: Close Encounters
http://bit.ly/space_empires_replicators
Ostatnio zmieniony 11 sie 2023, 18:23 przez Sir_Yaro, łącznie zmieniany 10 razy.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL (w trakcie)

Post autor: Pan_K »

Wygląda nieźle. Daj znać, jak rozgrywka :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL (w trakcie)

Post autor: misioooo »

Od dawna chciałem miec to w kolekcji, ale ceny nieco zaporowe :) Teraz będzie szansa!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL (w trakcie)

Post autor: Sir_Yaro »

misioooo pisze:Od dawna chciałem miec to w kolekcji, ale ceny nieco zaporowe :) Teraz będzie szansa!
Zgadzam się. GMT ma ceny gier wzięte z kosmosu.


PLANSZA:
Wycięte 8 kwadratów 29x20cm:
Obrazek

Następnie taśmą montażową kleiłem poszczególne części tworząc 2 takie kontrukty:
Obrazek

Następnie połączyłem oba tworząc pustą składaną planszę:
Obrazek

Po przycięciu i sprawdziłem dopasowanie wydruków do planszy:
Obrazek

i kilka minut później połowa była gotowa:
Obrazek

druga strona poszła równie łatwo:
Obrazek Obrazek

ŻETONY:
Na tekturę introligatorską 1,5mm (polecam raczej 1mm) nakleiłem wydrukowane żetony. Natomiast na to nakleiłem matową, przeźroczystą folię Oracal 641-000.
Tak przygotowaną "kanapkę" przyciąłem wokół zaznaczonej czerwonej ramki:
Obrazek

Na rewers nakleiłem taka samą folię i przyciąłem dokładnie tak samo jak front:
Obrazek

Następnie tak dokładnie jak tylko mogłem dopasowałem obie strony i skleiłem rewers z frontem.

Potem zostało już tylko ostrożne cięcie:
Obrazek Obrazek

Tak wykonane żetony są bardzo przyjemne w dotyku i sprawiają wrażenie lekko plastikowych:
Obrazek


Pozostaje jeszcze powtórzyć to 4x dla żetonów i 14x dla heksów... :? :shock: :?

c.d.n.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL (w trakcie)

Post autor: Sir_Yaro »

Heksy dzięki dobremu ułożeniu na kartce można idealnie wyciąć za pomocą prostych, długich cięć w 3 kierunkach. idzie to nadspodziewanie szybko.
Obrazek Obrazek Obrazek


Czego natomiast nie przemyślałem to to ile potrzeba czasu aby wyciąć 200 heksów :D Wygląda to na planszy super ale paluch napierdziela od skalpela po wycięciu 1/3... :P


W pierwszym poście znajdziecie link do gotowych plików do wydruku:
http://bit.ly/space_empires
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL (w trakcie)

Post autor: Sir_Yaro »

Pan_K pisze:Wygląda nieźle. Daj znać, jak rozgrywka :)
Na razie mam za sobą 2 rozgrywki. Jedną w trójkę testową - uczyliśmy się gry i doszliśmy do 1/3, a drugi raz solo przeciwko trzem maszynom zagłady - dostałem w tyłek, że aż miło :mrgreen:

Gra się bardzo fajnie, planszowa implementacja "mgły wojny" działa świetnie - za każdym razem jest obawa - atakować czy nie? Jakie jednostki tam mogą stać? A z przelotu zamaskowaną, prawie nie uzbrojoną grupą statków zwiadowczych przez środek terenu przeciwnika bawi mnie do dzisiaj. Kolega nie odważył się zaatakować bo sądził, że mam tam jakieś wypasione statki :D :D

Jest to moja pierwsza gra w której wygrana wymaga zniszczenia i zdeptania przeciwników, a wszystkie inne elementy służą właśnie temu celowi. :)
Polecam grę każdemu - chyba, że negatywna interakcja kogoś odrzuca - wtedy nie ma za bardzo sensu. :P

P.S.
Na podstawie rozgrywek zaktualizowałem żetony i hexy, dodałem kilka brakujących, zwiększyłem ilość żetonów minerałów.
Zaktualizowane pliki:
- hexy.pdf
- CZ_front.pdf
- CZ_rewers.pdf
Owczar
Posty: 4
Rejestracja: 29 lip 2016, 16:42

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL

Post autor: Owczar »

Super robota!

Mam pytanie co do materiałów jakich użyłeś:
Na jakim papierze robisz wydruki? Czy jest to etykieta samoprzylepna czy jakiś zwykły papier który potem naklejasz na tekturę? Jeśli to drugie to jak wygląda proces klejenia? ;)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL

Post autor: Sir_Yaro »

Owczar pisze:Super robota!

Mam pytanie co do materiałów jakich użyłeś:
Na jakim papierze robisz wydruki? Czy jest to etykieta samoprzylepna czy jakiś zwykły papier który potem naklejasz na tekturę? Jeśli to drugie to jak wygląda proces klejenia? ;)

Pozdrawiam!
tektura introligatorska 1mm / 1.5mm
na to dwustronnie wydruk na papierze samoprzylepnym, fotograficznym (matt)
na to dwustronnie folia bezbarwna Oracal 641-000

A następnie całość idzie pod nóż. :)
Owczar
Posty: 4
Rejestracja: 29 lip 2016, 16:42

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL

Post autor: Owczar »

Dzięki! :) Spróbuję najpierw tańszej wersji na zwykłym papierze samoprzylepnym + folia, a jak wkręcę się w takie robótki to wtedy zamówię większą ilość tego papieru foto, w małych ilościach niestety jest to nieopłacalna sprawa. Pozdrówka!
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL

Post autor: Sir_Yaro »

Owczar pisze:Dzięki! :) Spróbuję najpierw tańszej wersji na zwykłym papierze samoprzylepnym + folia, a jak wkręcę się w takie robótki to wtedy zamówię większą ilość tego papieru foto, w małych ilościach niestety jest to nieopłacalna sprawa. Pozdrówka!
Zwykły papier tez jest spoko. Różnica jest wyłącznie w jakości wydruku. Na papierze foto wydruk atramentem jest o niebo lepszej jakości.
A jeśli wydrukujesz na _dobrym_ laserze to nawet nie potrzebujesz folii. Dobre, duże lasery zabezpieczają toner jakąś magiczną warstwą. Tylko zaznaczam ze nie mówię tu o domowym laserze za 500zł tylko o biurowym kombajnie za 10.000zł :P Tylko z takimi miałem do czynienia :D


p.s.
Zmodyfikowałem jeszcze żetony myśliwców bo za bardzo przypominały niszczyciele i się myliły.
Owczar
Posty: 4
Rejestracja: 29 lip 2016, 16:42

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL

Post autor: Owczar »

Jestem po pierwszych próbach i nie spodziewałem się że będzie to tak dobrze wyglądać :)
Mam jeszcze jedno pytanie, zabezpieczasz czymś brzegi planszy, żetonów itd? Nie chciałbym żeby przy uderzeniu w kant cała kanapka zaczęła się rozwarstwiać :P
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL

Post autor: Sir_Yaro »

Ta folia to też dla mnie nowe odkrycie. Trochę pogarsza stronę wizualna (szczególnie przy wydruku wysokiej jakości) ale daje inne bonusy. Żetony zaczynają sprawiać wrażenie, że są zrobione z jakiegoś wysokiej jakości plastiku :) :mrgreen:
Owczar pisze:Jestem po pierwszych próbach i nie spodziewałem się że będzie to tak dobrze wyglądać :)
Mam jeszcze jedno pytanie, zabezpieczasz czymś brzegi planszy, żetonów itd? Nie chciałbym żeby przy uderzeniu w kant cała kanapka zaczęła się rozwarstwiać :P
Jeśli chodzi o planszę to zależy:
- jeśli drukuję na folii w jednym kawałku to wydruk jest zawsze większy więc zawijam go do tyłu i brzegi są spoko.
- jeśli drukuję poszczególne części osobno (bardzo rzadko bo potem ciężko to dopasować) to brzegi jadę rozwodnionym wikolem (woda/wikol 3:2) albo przeźroczystą folia robię to samo co w punkcie powyżej.
- jeśli plansza nie ma tekstu albo tekst jest duży lub nie ma większego znaczenia planszę drukuję na materiale i wtedy w ogóle niczym się nie muszę martwić.
Ale generalnie przy planszy brzegami się nie przejmuje bo ten element gry jest raczej ciężko zepsuć.

Żetony:
- albo używam plastikowych + naklejki + ew lakier/folia
- albo zabezpieczam brzegi wikolem
- albo używam drewnianych żetonów + naklejki + lakier
- albo nic nie robię :)

Jednak najczęściej zabezpieczam brzegi żetonów wikolem.

Wydaje mi się, że tej gry nie ma specjalnie sensu zabezpieczać. Po 3 grach widzę, że żetony są podnoszone i kładzione na planszy, a potem co jakiś czas przesuwane. Ogólnie nie wiele się z nimi dzieje i ciężko mi sobie wyobrazić aby je ktoś zniszczył. Po za tym zniszczone żetony bardzo łatwo odtworzyć bardzo niskim kosztem.
Owczar
Posty: 4
Rejestracja: 29 lip 2016, 16:42

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL

Post autor: Owczar »

Z tym zabezpieczaniem to zbieram pomysły nie tylko na tą grę, na jednej chyba się nie skończy ;)
Dzięki za rady!
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL

Post autor: Sir_Yaro »

Owczar pisze:Z tym zabezpieczaniem to zbieram pomysły nie tylko na tą grę, na jednej chyba się nie skończy ;)
Dzięki za rady!
Zacząłem pracować nad dodatkiem bo okazało się, że z gry mam mnóstwo radochy. :)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL

Post autor: Sir_Yaro »

Sir_Yaro pisze:
Owczar pisze:Z tym zabezpieczaniem to zbieram pomysły nie tylko na tą grę, na jednej chyba się nie skończy ;)
Dzięki za rady!
Zacząłem pracować nad dodatkiem bo okazało się, że z gry mam mnóstwo radochy. :)
Dodatek gotowy :)
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =5&t=45253
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL

Post autor: Sir_Yaro »

Dodałem jeszcze do ściągnięcia okleinę na standardowe pudełko ~30x30x7cm

Obrazek

Obrazek Obrazek

gdzieś tutaj można zobaczyć jak tą okleinę zaaplikować po wydrukowaniu na papierze A4. Mimo to zdecydowanie polecam drukowanie na A3 - będzie dużo, dużo łatwiej.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL

Post autor: playerator »

I jak tu nie zaśmiecać wątku, kiedy pomysł, wykonanie, publikacja, to superhiperluxtorpeda! Będę miał nową grę - dzięki! :D
btw: czy tłumaczenie scenariuszy jest gdzieś dostępne?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL

Post autor: Sir_Yaro »

O ile mi wiadomo jest przetłumaczona tylko instrukcja do podstawki. :(
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: [Print & Play] Space Empires: 4x PL

Post autor: stalker7 »

Szkoda, że dopiero obczaiłem temat, bo mam podstawkę i replikatorów to już CE kupię oryginał bo nie ma się co bawić :P
ale dodatkowe żetony sobie zrobię :D
nie wiem skąd Ty bierzesz te grafiki na pudełka są super;) ogólnie robota na lekcję plastyki na 6:P
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Space Empires: 4x PL

Post autor: Sir_Yaro »

Nowe pudełko wraz z wnętrznościami mieszczące oba dodatki. :)
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
hola0000
Posty: 49
Rejestracja: 22 mar 2015, 09:58
Lokalizacja: Boronów
Has thanked: 47 times
Been thanked: 8 times

Re: (Print & Play) Space Empires: 4x PL

Post autor: hola0000 »

Cześć możesz mi powiedzieć ile wyniosła cię ta gra
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Space Empires: 4x PL

Post autor: Sir_Yaro »

hola0000 pisze: 18 maja 2019, 22:52 Cześć możesz mi powiedzieć ile wyniosła cię ta gra
Co masz _DOKŁADNIE_ na myśli ?
hola0000
Posty: 49
Rejestracja: 22 mar 2015, 09:58
Lokalizacja: Boronów
Has thanked: 47 times
Been thanked: 8 times

Re: (Print & Play) Space Empires: 4x PL

Post autor: hola0000 »

Chodzi o to ile bym musiał wydać mamony na wydrukowanie i oklejenie gry. Może lepiej pójść z plikami do punktu ksero, ponieważ nie mam drukarki. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Space Empires: 4x PL

Post autor: Sir_Yaro »

hola0000 pisze: 19 maja 2019, 09:53 Chodzi o to ile bym musiał wydać mamony na wydrukowanie i oklejenie gry. Może lepiej pójść z plikami do punktu ksero, ponieważ nie mam drukarki. Pozdrawiam
W pierwszym poście mam napisane:
Koszt materiałów (bez atramentu i robocizny) szacuję na jakieś 40zł :mrgreen: :mrgreen:
Przy oszczędnym podejściu (tani karton/tektura, tani papier, brak laminowania, plansza na 1 kartce A1) myślę, że można się zmieścić w 20zł :) :)
Ile ksero kosztuje nie mam pojęcie. Z 15 lat (jesli nie więcej) nie byłem w takim miejscu. Jestem jednak pewien, że drukuję taniej. :P

Dodatek pewnie drugie tyle. Jak nie masz dostępu do tanich materiałów to pewnie z 20-30% więcej.
Szczerze mówiąc to nie wiem. Bardzo rzadko przy robieniu PnP biorę pod uwagę koszt wykonania, inne czynniki są zwykle dużo, dużo ważniejsze.

Tak w ogóle co do zasady to PnP przeważnie jest w okolicy (lub droższe) oryginału więc patrzenie na to przez pryzmat ceny zwykle nie ma sensu.
zoltan1980
Posty: 3
Rejestracja: 22 sie 2019, 21:43

Re: (Print & Play) Space Empires: 4x PL

Post autor: zoltan1980 »

W pierwszym poście brak chyba linka do dodatku Replicators - można poprosić? :)
ODPOWIEDZ