Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4049
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: AkitaInu »

prokul pisze:Dzięki za odpowiedź. To może jeszcze jedno pytanie, bo nie jestem pewny: stawianie miasta wiąże się ze zwiększeniem produkcji o 1M€ tylko w przypadku gdy takie miasto stawiam z projektu standardowego, czy za każdym razem gdy stawiam obszar miasta (np. z karty)? Taki jest zapis na 10 str. instrukcji (B pkt.6). Ale już na stronie 5 nie ma informacji o zwiększaniu produkcji M€.
Tylko z projektu standardowego. W przypadku karty miasta i tak przeważnie jest jakaś nagroda.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Tylko z projektu standardowego. Miasta z kart często mają większy modyfikator, jest to zaznaczone na tych kartach. Jednak ten bonus +1 dotyczy wyłącznie miast stawianych z projektu standardowego.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2016, 13:10 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 2 razy.
prokul
Posty: 23
Rejestracja: 05 paź 2016, 08:46
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: prokul »

Dzięki wielkie!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Pytania po pierwszej partii:

1) Wybaczcie pytanie o taką oczywistość, ale chcę po prostu się upewnić: jeśli wszyscy poza jednym graczem spasują, to jak rozumiem ten gracz robi swoje akcje "ile wlezie", aż sam zdecyduje się spasować?

2) Czy biały kafel stolicy jest traktowany jako miasto na potrzeby zliczania punktów za sąsiadujące kafle roślinności pod koniec gry?

3) Jak rozumiem brązowe kafelki specjalne, które kładziemy na planszy jako efekt niektórych kart pozwalają pozyskać megakredyty za położenie ich w sąsiedztwie oceanów? (to niby oczywiste, bo to nasz obszar, ale chcę po prostu się upewnić)

PS: Świetna gra! :)
Ostatnio zmieniony 06 paź 2016, 08:41 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4049
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: AkitaInu »

warlock pisze:Pytania po pierwszej partii:

1) Wybaczcie pytanie o taką oczywistość, ale chcę po prostu się upewnić: jeśli wszyscy poza jednym graczem spasują, to jak rozumiem ten gracz robi swoje akcje "ile wlezie", aż sam zdecyduje się spasować?

2) Czy biały kafel stolicy jest traktowany jako miasto na potrzeby zliczania punktów za sąsiadujące kafle roślinności pod koniec gry?

3) Jak rozumiem brązowe kafelki specjalne, które kładziemy na planszy jako efekt niektórych kart pozwalają pozyskać megakredyty za położenie ich w sąsiedztwie oceanów? (to niby oczywiste, bo to nasz obszar, ale chcę po prostu się upewnić)

PS: Świetna gra! :)
1. Tak
2. My graliśmy że tak choć nie jestem do końca pewien ;)
3. Tak
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Lothrain »

3xtak
Arek B
Posty: 68
Rejestracja: 12 kwie 2016, 13:56
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Arek B »

witam
Pytanie do 1 niebieskiej karty (w pracy jestem wiec nie sprawdze nazwy) ktora daje 1 mikroba za kazda zagrana karte ze znaczkiem mikroba, zwierzat lub roslinnosci.
czy zagranie karty to tylko zagranie karty z reki, czy rowniez uzycie akcji z niebieskiej karty ktora juz lezy na stole? czyli czy uzywajac akcje z karty bedacej na stole z w/w znaczkiem tez klade mikroba na moja karte o ktorej mowa?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Tylko za zagranie z ręki.
Arek B
Posty: 68
Rejestracja: 12 kwie 2016, 13:56
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Arek B »

dzieki :) tak tez mysalem bo za duze combo mi w rezultacie wyszo :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Czy grając w wariancie wieloosobowym bez draftu jest jakikolwiek sens przesuwania znacznika pokoleń? Są jakieś karty, które w wymaganiach mają "można zagrać, jeśli pokolenia są na poziomie mniejszym/większym od X"?

Jak rozumiem jedyną funkcją tego znacznika jest przypomnienie o zmianie kolejności przekazywania kart podczas draftu i odmierzanie czasu w grze solo?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Tak, oraz do celów statystycznych - dziś graliśmy 9 pokoleń, wczoraj udało się dopiero w 11. Mechanicznie gra wieloosobowa bez draftu może się spokojnie obejść bez znacznika pokoleń.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Dzięki ;). Powiem szczerze, że zapominaliśmy tego przesuwać czasem ;).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Co do draftu też jest inny patent - w pudełku jest jedna karta z pustym awersem. Wystarczy na niej narysować strzałkę pokazującą kierunek draftu i obracać kartę co pokolenie.
prokul
Posty: 23
Rejestracja: 05 paź 2016, 08:46
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: prokul »

Mam pytanie dotyczące karty korporacji "Saturn Systems". Efekt stały jest taki, że gdy ktoś zagra kartę z symbolem Jowisza (w tym tę kartę), to podnoszę produkcję M€ o 1.
Co oznacza zapis w nawiasie " w tym tę kartę"? W czasie gry zagrywam kartę korporacji? W jaki sposób?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

prokul pisze:Mam pytanie dotyczące karty korporacji "Saturn Systems". Efekt stały jest taki, że gdy ktoś zagra kartę z symbolem Jowisza (w tym tę kartę), to podnoszę produkcję M€ o 1.
Co oznacza zapis w nawiasie " w tym tę kartę"? W czasie gry zagrywam kartę korporacji? W jaki sposób?
Przygotowanie gry:
"Zgodnie z ustaloną kolejnością doświadczeni gracze ujawniają wybrane korporacje, otrzymują początkowe zasoby i poziomy produkcji, a następnie płacą po 3 M€ za każdą z zatrzymanych kart projektów. "

Ujawnienie karty korporacji może być w tym kontekście liczone jako zagranie i podnosi produkcję M€ o 1.
prokul
Posty: 23
Rejestracja: 05 paź 2016, 08:46
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: prokul »

OK. Dzięki. O tym nie pomyślałem.. :)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

Karta "Wylanie lawy":
1. Jeśli wszystkie wskazane na karcie pola są zajęte to odpalam tę kartę niszcząc wybrane pole i zastępując je wulkanem, czy też karta jest bezużyteczna?
2. Jeśli część jest wolnych, a część zajętych to czy pierwszeństwo mają puste pole, czy może nadal moge komuś zrobić psikusa? :twisted:
3. Czy dostaję bonusy związane z miejscem, gdzie kładę kafelek wulkanu? Jeśli tak (i wobec powyższych pytań), to czy wzięcie bonusu zależy od tego czy pole było wolne czy zajęte?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

DarkSide pisze:Karta "Wylanie lawy":
1. Jeśli wszystkie wskazane na karcie pola są zajęte to odpalam tę kartę niszcząc wybrane pole i zastępując je wulkanem, czy też karta jest bezużyteczna?
2. Jeśli część jest wolnych, a część zajętych to czy pierwszeństwo mają puste pole, czy może nadal moge komuś zrobić psikusa? :twisted:
3. Czy dostaję bonusy związane z miejscem, gdzie kładę kafelek wulkanu? Jeśli tak (i wobec powyższych pytań), to czy wzięcie bonusu zależy od tego czy pole było wolne czy zajęte?
Wykładasz kafel tylko na wolne pole na planszy
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

DarkSide pisze:Karta "Wylanie lawy":
1. Jeśli wszystkie wskazane na karcie pola są zajęte to odpalam tę kartę niszcząc wybrane pole i zastępując je wulkanem, czy też karta jest bezużyteczna?
2. Jeśli część jest wolnych, a część zajętych to czy pierwszeństwo mają puste pole, czy może nadal moge komuś zrobić psikusa? :twisted:
3. Czy dostaję bonusy związane z miejscem, gdzie kładę kafelek wulkanu? Jeśli tak (i wobec powyższych pytań), to czy wzięcie bonusu zależy od tego czy pole było wolne czy zajęte?
1. Bezużyteczna.
2. Tylko wolne.
3. Tylko za puste, bo na inne nie można ;)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

Dzięki za odpowiedz. Trochę szkoda bo byłby to fajny element negatywnej interakcji :mrgreen:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: evenstar »

Kilka pytań:
1. Czy jeśli chcę zagrać kartę ale mogę wykonać tylko część akcji z tej karty to czy mogę ją zagrać?
2. Czy dokładając miasto lub obszar zieleni do oceanu od razu dostaję za to megakredyty?
3. Jeśli mam napisane połóż kilka mikrobów, zwierząt na innej karcie to musze mieć karte, która je gromadzi?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

evenstar pisze:Kilka pytań:
1. Czy jeśli chcę zagrać kartę ale mogę wykonać tylko część akcji z tej karty to czy mogę ją zagrać?
2. Czy dokładając miasto lub obszar zieleni do oceanu od razu dostaję za to megakredyty?
3. Jeśli mam napisane połóż kilka mikrobów, zwierząt na innej karcie to musze mieć karte, która je gromadzi?
1. Zależy jakiej części akcji. Instrukcja podaje kilka wyjątków (strona 9, sprawdzanie wymagań), ale na ogół trzeba wykonać wszystko, co zapisano na karcie.
2. Tak, dokładając dowolny kafelek do oceanu (czyli też inny ocean lub obszar specjalny).
3. Tak, musisz mieć kartę, jeśli jej nie masz, to nie możesz skorzystać z tego efektu (ale możesz zagrać tę kartę, to jeden z wyjątków wspomnianych w punkcie 1).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Jest taka karta, która pozwala wyłożyć obszar specjalny na jednym z czterech wytłuszczonych miejsc na Marsie. Powiedzmy, że wszystkie te tereny są już zajęte.
Instrukcja polska mówi:
c) Gracz może zagrać kartę umieszczającą na planszy obszar, którego nie może już umieścić (wszystkie obszary tego typu zostały wykorzystane).
Zastanowiła mnie treść tego nawiasu. Zajrzałem do instrukcji angielskiej, a tam... - w ogóle nie ma tego fragmentu. Nigdzie nie znalazłem informacji o dopuszczeniu zagrania karty, jeśli żetony obszaru się wyczerpały (choć ma to sens i jest logicznym dopełnieniem dopuszczenia kart z zasobami, których nie możemy zebrać itd.)

Dwa pytania:
a) Co sądzicie o tym naddatku z polskiej instrukcji?
b) Co zrobić, gdy chcę zagrać opisaną powyżej kartę, a wszystkie miejsca są zajęte? Obszaru nie wyłożę, ale czy w ogóle mogę grać tę kartę?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
buhaj
Posty: 1046
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 861 times
Been thanked: 513 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: buhaj »

b) możesz zagrac. Stosujesz ją jako np.; akcję przeczekująca ruchy przeciwników
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

buhaj pisze:b) możesz zagrac. Stosujesz ją jako np.; akcję przeczekująca ruchy przeciwników
Tak, też bym stwierdził, że można taką kartę zagrać.

Co do przeczekiwania - bardzo często bardziej opłaca się w celu przeczekania sprzedać taką kartę za 1 MK niż ją zagrywać bez efektu i (najpewniej) jeszcze za to płacąc.
ODPOWIEDZ