Thebes

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Thebes

Post autor: evenstar »

Czy ktoś miał może styczność z tą grą lub jej karcianą odmianą? http://www.rebel.pl/product.php/1,606/25472/Thebes.html
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 524 times

Re: Thebes

Post autor: Harun »

Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Thebes

Post autor: Legun »

Uprzedziłeś mnie, bo zaczytałem się w starym wątku :). W tym roku moje dziewczyny dwukrotnie naciągnęły mnie na rozgrywkę w Teby. Bardzo miła gra, choć faktycznie potrafi być frustrująca. Poza umiejętnością planowania, nagradza stoicyzm 8).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Jarzab
Posty: 174
Rejestracja: 19 mar 2011, 21:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Thebes

Post autor: Jarzab »

evenstar pisze:... lub jej karcianą odmianą?
Mam karcianą wersję Teb i gra jest fajna. Przyjemna układanka, która podobała się żonie. Frustruje trochę błąd wydruku w koszcie użycia karty złodzieja. Poza tym pięknie wydana. Interakcja jest ograniczona, w zasadzie sprowadza się do tego, kto pierwszy rozpocznie wykopaliska. Bez szału, ale jako gra familijna sprawdza się dobrze. Fajny mechanizm "wydawania" czasu do pozyskiwania i aktywowania kart.
Moje gry
3trolle.pl - 6%
Mepel.pl - 5%
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 589 times
Been thanked: 943 times

Re: Thebes

Post autor: Odi »

Zapraszam do recenzji polskiego wydania na GF.
Awatar użytkownika
Dosia
Posty: 101
Rejestracja: 15 cze 2015, 18:35
Lokalizacja: Śląsk, TG
Has thanked: 3 times

Re: Thebes

Post autor: Dosia »

Odkopuję temat, bo chciałabym wiedzieć, jak się ma sprawa z losowością - rozumiem tłumaczenia, że koresponduje z tematem, że praca archeologa to częściej piach niż znalezione artefakty, ale tak się zastanawiam, czy nie będzie miała decydującego wpływu na rozgrywkę, czy mimo wszystko będę mogła coś zaplanować i ugrać nawet, jeśli nie pójdzie mi losowanie. Jak to wygląda?
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Thebes

Post autor: Cin »

No niestety - wg mnie losowość ma wielki wpływ na rozgrywkę i jest irytująca. Szkoda, bo poza tym bardzo pomysłowa pozycja
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4107
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2640 times
Been thanked: 2556 times

Re: Thebes

Post autor: Gizmoo »

Cin pisze:losowość ma wielki wpływ na rozgrywkę i jest irytująca.
Zgadzam się, że losowość ma spory wpływ na rozgrywkę, natomiast jeżeli traktujemy ten tytuł jako tytuł typowo rodzinny - to ta losowość nie powinna irytować. Ot taki urok tego rodzaju gier. Ta losowość jest po to, by dzieciaki miały czasem szanse wygrać z dorosłymi. :wink:
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Thebes

Post autor: mikeyoski »

To ta sama losowość obecną również w TTR czy Nowym Jorku 1901. Trzeba po prostu do tych gier zasiąść z pełną świadomością, że pewne rzeczy nie zależą od nas :-)

Tapnięte z mojego T800
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Thebes

Post autor: Cin »

Oczywiście co gracz to opinia, ale w TTR losowość mi zupełnie nie przeszkadza. A w Tebach zabijała mi całą przyjemność z gry. W Nowy Jork nie grałem.
Awatar użytkownika
amandor
Posty: 54
Rejestracja: 16 lip 2015, 10:43
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Thebes

Post autor: amandor »

jeśli każdą partię w każdą grę traktujemy jako być albo nie być i musimy wszystko przekalkulować 3 razy aby wygrać to faktycznie do tej gry lepiej nie podchodzić. natomiast jak ktoś lubi czerpać radość z samej gry, lubi się pośmiać jak ktoś wylosuje sam piach albo ucieszyć się że na 3 próby wyciągnęło się same drogie artefakty to przy tej grze będzie się świetnie bawił :) Osobiście serdecznie polecam.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 524 times

Re: Thebes

Post autor: Harun »

Bardzo losowa gra. Nie tylko w aspekcie kopania.
Jestem generalnie przeciwnikiem losowości
...
a jednak
....
ta gra jest rewelacyjna. Jest zabawna, relaksująca i losowość jest tu potrzebna.

Poza tym jest wiele ciekawych drobnych wariantów na bgg. Np.:
- Po każdym kopaniu gruz wraca do worka, poza 1 żetonem gruzu, lub
- do worka na początku gry wkładamy kilka gruzu mniej.
Fajny pomysł jest też taki: na początku gry w ciemno i w tajemnicy dla wszystkich usuwamy po kilka żetonów z worka.
Wykopaliska stają się jeszcze większą niespodzianką
Awatar użytkownika
Dosia
Posty: 101
Rejestracja: 15 cze 2015, 18:35
Lokalizacja: Śląsk, TG
Has thanked: 3 times

Re: Thebes

Post autor: Dosia »

Widzę, że zdania są podzielone ;) Mówiąc szczerze, nie jestem wielką przeciwniczką losowości w grach - szczególnie, gdy wprowadza przyjemny dreszczyk emocji - ale! gdy ma decydujący (lub prawie decydujący) wpływ na rozgrywkę, to trudno mi to przeżyć ;) I choć nie jestem osobą, która uwielbia przeliczać wszystko na punkty, mnożyć, dzielić i pierwiastkować pół godziny zanim wykonam ruch, to mimo wszystko boję się, że losowość mogłaby zabić przyjemność z gry. Choć może być tak, że rzeczywiście byłaby ekscytującym dodatkiem.
No nic, tak tylko sobie gdybam i myślę nad Tebami... Może warto dać im szansę ;)
Robert3511
Posty: 27
Rejestracja: 09 paź 2016, 13:45

Re: Thebes

Post autor: Robert3511 »

Warto. To jedyna gra gdzie pewna losowość nie przeszkadza, zresztą jak inaczej miały by wyglądać wykopaliska.
Teby naprawdę nie nudzą się nawet po wielu rozgrywkach.
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Thebes

Post autor: Aville »

Warto dać szansę :) ja kupiłam w ciemno, bo ujął mnie temat. I sprawdziła się świetnie na wszystkich frontach, na których je testowałam :) Losowość jest świetnie uzasadniona tematycznie, cała mechanika jest fajna, "zarządzanie czasem" przede wszystkim.

Wydaje mi się jednak, że wersja planszowa jest dużo lepsza od karcianej. Może przez zastosowanie kart zamiast worków z artefaktami jest nieco mniejsza losowość, ale tak naprawdę motyw płacenia czasem jest tam drugorzędny, no i nie ma mapy, która jest całkiem fajna i wymaga jeszcze większej kontroli nad upływającym czasem.
ODPOWIEDZ