Zaciski do łączenia elementów

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Zaciski do łączenia elementów

Post autor: rattkin »

Szukam domowego sposobu na połączenie dwóch tekturek, tak by jedna mogła się obracać względem drugiej. W grach planszowych jest to zwykle realizowane przez dwa plastikowe ogrągłe elementy, które łączy się na wcisk (np. planszetki zagrożenia LOTR, czy zwierzątka z Dungeon Petz). Czy można coś takiego (lub podobnego) gdzieś sobie kupić? Lub jakiś podobny zamiennik, może jakaś śrubka, czy inny dynks.

Próbowałem dojść jak to się może nazywać po angielsku, ale nie ma jednoznacznej nazwy: (snap) fastener ogólnie, ale pod tym kryje się dużo rzeczy. Można do tego użyć także split pins, czyli takiej pinezki z dwoma nóżkami, które można po przełożeniu wygiąć w dwie strony. Tylko gdzie tego wszystkiego szukać?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5596
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1212 times
Kontakt:

Re: Zaciski do łączenia elementów

Post autor: mat_eyo »

Wersja chałupnicza to pinezka i korkowa/gumowa podkładka z drugiej strony.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Zaciski do łączenia elementów

Post autor: kmd7 »

Swego czasu korzystałem z nap/nitów odzieżowych. Zajrzyj do sklepów z akcesoriami krawieckimi.
Zdjęcia poglądowe ;):
http://krawieckie.pl/napy-nity-springi-oczka/
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Zaciski do łączenia elementów

Post autor: rattkin »

Czy takie nity odzieżowe da się zacisnąć samemu, czy trzeba jakiegoś urządzenia?
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Zaciski do łączenia elementów

Post autor: kmd7 »

To zależy. Są takie, które działają na zasadzie guzika i te można zapinać i odpinać, są też mocowane na stałe i tu do złożenia wymagana jest większa siła. Precyzyjniej wytłumaczyłaby to moja żona, ale nie mam jej teraz pod ręką :(. Ale o ile pamiętam do tych drugich mały młoteczek wystarczył.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Zaciski do łączenia elementów

Post autor: donmakaron »

Sprawdź sobie coś takiego jak >>plastikowe nity<<. Niektórzy nazywają je introligatorskimi. Albo na necie, albo w sklepie papierniczym, modelarskim czy chyba nawet w castoramie itp.

edit: Napy plastikowe ;)
allegro
nie allegro (tu nawet mają bardzo podobne do Pupili)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Zaciski do łączenia elementów

Post autor: rattkin »

Idealnie, dziękuję. Spróbuję coś wybrać. Akurat potrzebuję dość niestandardowego rozmiaru.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1958
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 833 times

Re: Zaciski do łączenia elementów

Post autor: Neoptolemos »

Rattkin - jeśli masz zamiar zastosować to w Dreams, daj znać, jak Ci poszło. Naklejki w pudełku są do niczego :/
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Zaciski do łączenia elementów

Post autor: rattkin »

Tak, to właśnie do Dreams. Obawiam się jednak, że nie ma zacisków z wystarczająco długą "szyjką" i takich, które nie są zatrzaskami (czyli nie mają miejsca między dwoma elementami). Kupiłem kilka różnych modeli na próbę, zobaczymy co z tego wyjdzie. Bez wiercenia dziurki w tych elementach od Dreams się nie obędzie, ale to mi akurat nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Zaciski do łączenia elementów

Post autor: rattkin »

Zakupiłem kilka różnych rodzajów zatrzasków, ale niestety nawet największe okazały się za małe (za krótka "szyjka") na dwie grube tekturki wybieraczek z Dreams - co zresztą podejrzewałem od samego początku, jak widać powyżej. Z samych zacisków jestem jednak zadowolony, przydadzą się na pewno. Kupowałem ze stoklasa.pl (sklep jest w Czechach!), średnica 15mm i 25mm, zatrzaski plastikowe, przezroczyste.

Do Dreams ostatecznie zaaplikowałem inny pomysł, użytkownika Schoutbijnacht z BGG: porozklejałem wszystko, powyrzucałem te elementy "klejące", a z kolei same tekturki skleiłem za jego radą "superglue" - większy okrąg u dołu, w środku mały, u góry górna część wybieraczki. Póki co nieźle się to trzyma, a sama wybieraczka faktycznie jest teraz ciasno spasowana, wybrana pozycja pozostaje wybrana i nie przesuwa się samoistnie. Nie trzeba już przytrzymywać jej palcami.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2816
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Zaciski do łączenia elementów

Post autor: Gromb »

Zostają ci malutkie magnesy neodymowe. Będę ich używał teraz do popiersi z relica. Jak je wpasujesz to tylko twoja inwencja.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
ODPOWIEDZ