Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Deem »

Wątek jest zamknięty, dyskusja przeniosła się do tematów poświęconych konkretnym grom. RAJ

Link do Pax Pamir
Link do Pax Renaissance
Link do Pax Porfiriana
Link do Pax Transhumanity
Link do Pax Emancipation

---------------------------

Ostatnio trafiłem na przedsprzedaż Pax Renaissance. Koncepcja gry bankierami kształtującymi losy renesansowej Europy i okolic przemówiła do mnie na tyle silnie, że się nie opałem i kupiłem, natomiast jestem ciekaw opinii osób, które grały we wcześniejsze tytuły z serii. Jakie są słabe i mocne strony tych gier? Nie jest o nich zbyt głośno, a widzę, że niektórzy na bgg stawiają je tuż obok COINów.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Toomek »

Jak ktoś przetestuje Renaissance na dwie osoby to chetnie poznam opinie - kusza mnie te gry niesamowicie, ale 90% czasu gram na dwie osoby :)

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: misioooo »

Ja posiadam Pax Pamir. Co prawda to gra Cola Wehrle, ale Phil Eklund też widnieje na okładce. Gra bazuje na Pax Porfirianie, ale to różne gry.
Porfiriana to mocny engine-building. Pamir to bardziej zarządzanie swoim stołem. I cóż mogę powiedzieć... Nie mam pojęcia jak w tak małym pudełku, ok 100 kartach i odrobinie drewienek tyle jadu udało się zmieścić! Wg mnie to ma więcej jadu, wbijania noży w plecy, sojuszy i zdrad niż Gra o Tron (piszę o Pax Pamir).
Porfiriana ma nieco bardziej złożone zasady i jest nastawiona na budowę silniczka, który da nam przewagę jednocześnie kopiąc przeciwnika.
Renesans to jeszcze inna bajka...

Generalnie gry Phila Eklunda są bliższe symulacjom niż typowej zabawie. Jego instrukcje są napisane w stylu o takim. Mocno naukowe/historyczne/techniczne. Dzięki temu gdy gramy w pax pamir na przykład to nie przesuwamy walców i kostek, a armie i plemiona. Jakoś po zagłębieniu się w instrukcję nikt w mojej grupie nie mówi na drewniane elementy "kostka niebieska, dysk różowy" etc... Każda mechanika użyta w grze jest dokłądnie opisana w instrukcji pod kątem dlaczego tak, a nie inaczej. To jakby wytłumaczyć dlaczego w talizmanie rzucasz k6 dla ruchu... I potem objaśnić dlaczego tylko w prawo albo lewo możesz iść. Oczywiście wszystko sensownie, naukowo/technicznie :)

Polecam również zainteresować się Bios: Genesis. Nieco lżejsza pozycja, bliżej jej do gry kościanej.

Ja gorąco polecam Phila Eklunda - dla mnie każdy jego tytuł na tę chwilę to instabuy...

--
Krótkie info o rozgrywce na dwie osoby: KLIK
generalnie działa w parze bardzo dobrze (choć oczywiście nieco inaczej niż przy większej liczbie graczy).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: vinnichi »

Nie ma instrukcji po angielsku żeby sobie poczytać ? Na stronie wydawcy tylko plik roboczy.
EDIT: Czy ktoś ewentualnie by się zgłosił do wspólnej pracy nad tłumaczeniem gry? Ze swojej strony mogę zająć się obróbką graficzną kart i pewnie też bym spróbował sił w tłumaczeniu ale ktoś musiałby mi pomóc.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: misioooo »

vinnichi pisze:Nie ma instrukcji po angielsku żeby sobie poczytać ? Na stronie wydawcy tylko plik roboczy.
EDIT: Czy ktoś ewentualnie by się zgłosił do wspólnej pracy nad tłumaczeniem gry? Ze swojej strony mogę zająć się obróbką graficzną kart i pewnie też bym spróbował sił w tłumaczeniu ale ktoś musiałby mi pomóc.
Phil Eklund ma większość swoich instrukcji jako "living rules". Pamiętaj, instrukcja to nie jest święty graal czy coś... Ona ewoluuje wraz z czasem :) U Phila to normalne. Może się nawet tak zdarzyć, że kupisz dziś grę, a za rok z "oryginalnej" instrukcji niewiele zostanie :) Właśnie te "living rules" w google docs, do komentowania są aktualną instrukcją, która dziś jest taka, a jutro może być nieco inna.

Chcesz manual po angielsku - ściągnij aktualną "living rules" i masz.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: vinnichi »

to nie chce mu się testować tych gier najpierw? :-) no nic pobiorę plik i zerknę, chociaż pewnie samemu nie dam rady przetlumaczyć i oprawić 150 kart i 15 stron instrukcji. Chyba że gra jest naprawdę wyjątkowa, tematyka bardzo ciekawa, czy tak zwany klimat odczuwalny jest w grach tej serii?
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: kamron6 »

To raczej można nazwać wariantami, niż wersjami ;) A gry są wyjątkowe, bo dają wiele opcji i kombinowania, często zmieniający się charakter gry i zwroty akcji, przy okazji tematyka jest bardzo dobrze zawarta w mechanice (to główna cecha gier sierra made), choć nie jest to klimat w stylu morza figurek ...

I tak z ciekawości: zasady do Pamira zmieniły się w jakiś znaczny sposób od pudełkowej wersji?
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2266
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 392 times
Been thanked: 1043 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Leviathan »

Zapraszam do lektury kolejnej recenzji na Board Times! Tym razem meksykańskie klimaty i Pax Porfiriana.
W grze wydanej przez Sierra Madre Games wcielimy się w rolę jednego z przywołanych przed chwilą hacendado. Początkowo grać będziemy jako lojaliści, deklarując poparcie dla rządów Diaza. Naszym rzeczywistym celem będzie jednak zgromadzenie funduszy i odpowiedniego zaplecza politycznego, pozwalającego na obalenie dyktatora i na zajęcie jego miejsca.
Pax Porfiriana, czyli zostań meksykańskim hacendado. Recenzja

Zapraszam do odwiedzin i do podzielenia się Waszymi wrażeniami.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: misioooo »

kamron6 pisze: I tak z ciekawości: zasady do Pamira zmieniły się w jakiś znaczny sposób od pudełkowej wersji?
Akcja opodatkowania przeszła redesign mocny. Podobnie wariant na 2 osoby.

I to nie tak, że gier autor nie testuje. Po prostu grę wydaje, ale okazuje się, że tłum widzi w niej coś nie tak działającego albo sposób na np zmniejszenie czasu oczekiwania na swoją turę... To czemu autor miałby tego nie zmienić, aby zadowolić szerokie grono graczy?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: vinnichi »

Oczywiście że tak, to jak najbardziej uczciwe podejście, a nie wmawianie graczom że tak zostało opracowane i inaczej jest ble. Czy te gry dobrze chodzą na 2 osoby ?
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: misioooo »

Wg mnie Pamir jest dobry na 2. Rewelacyjny na 4/5.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: vinnichi »

Dzięki
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Lord of the Void
Posty: 68
Rejestracja: 06 sty 2011, 12:01
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Lord of the Void »

Zaczynam lubić tego Phila Eklunda, np. ktoś zrobił wariant solo do Pax Porfiriana (https://boardgamegeek.com/filepage/1352 ... ax-porfiri) i dzisiaj Phil się odezwał, że mu się podoba i wrzuca do oficjalnych Living Rules. Może nawet się zainteresuję, bo o ile mam opory przed graniem w nieoficjalne warianty, tak jakby nie patrzeć ten poniekąd staje się oficjalny - jeszcze pytanie, czy dobry. A tak poza tym powiem, że interesuję się grami Eklunda już od dawna, ale jakoś jeszcze żadnej nie dorwałem - może w końcu coś od niego kupię.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Rafal_Kruczek »

misioooo pisze:Ja posiadam Pax Pamir. Co prawda to gra Cola Wehrle, ale Phil Eklund też widnieje na okładce. Gra bazuje na Pax Porfirianie, ale to różne gry.
Porfiriana to mocny engine-building. Pamir to bardziej zarządzanie swoim stołem. I cóż mogę powiedzieć... Nie mam pojęcia jak w tak małym pudełku, ok 100 kartach i odrobinie drewienek tyle jadu udało się zmieścić! Wg mnie to ma więcej jadu, wbijania noży w plecy, sojuszy i zdrad niż Gra o Tron (piszę o Pax Pamir).
Porfiriana ma nieco bardziej złożone zasady i jest nastawiona na budowę silniczka, który da nam przewagę jednocześnie kopiąc przeciwnika.
Renesans to jeszcze inna bajka...

Generalnie gry Phila Eklunda są bliższe symulacjom niż typowej zabawie. Jego instrukcje są napisane w stylu o takim. Mocno naukowe/historyczne/techniczne. Dzięki temu gdy gramy w pax pamir na przykład to nie przesuwamy walców i kostek, a armie i plemiona. Jakoś po zagłębieniu się w instrukcję nikt w mojej grupie nie mówi na drewniane elementy "kostka niebieska, dysk różowy" etc... Każda mechanika użyta w grze jest dokłądnie opisana w instrukcji pod kątem dlaczego tak, a nie inaczej. To jakby wytłumaczyć dlaczego w talizmanie rzucasz k6 dla ruchu... I potem objaśnić dlaczego tylko w prawo albo lewo możesz iść. Oczywiście wszystko sensownie, naukowo/technicznie :)

Polecam również zainteresować się Bios: Genesis. Nieco lżejsza pozycja, bliżej jej do gry kościanej.

Ja gorąco polecam Phila Eklunda - dla mnie każdy jego tytuł na tę chwilę to instabuy...

--
Krótkie info o rozgrywce na dwie osoby: KLIK
generalnie działa w parze bardzo dobrze (choć oczywiście nieco inaczej niż przy większej liczbie graczy).
W Pax Ren - też są walce, ale mają reprezentować wieże, co jest doskonale maskuje ponieważ są też biskupi i rycerze - zaznacznie figurami szachowymi - co zgadza sie z angielską nomenklaturą szachową.
Pax renesans - rozegralismy akurat w szachowej knajpie :) - w 4 osoby do pojawienia się pierwszej komety, niestety jeden z graczy majacy przewage na stole musiał iść. To było intensywne 3h, ale dla wiekszość wymogów zwyciestwa jest dwuczesciowa i jakoś nikt nie był w stanie spełnić obu, a królowie podzieli się w miare równo.. :)
Gra troszke sie ciagneła poniewaz kilka razy chyba zapomnielismy odrzucic kare przy handlu i poznanie mechanzmów jest duzym wyzwaniem. Ale to jest pełna strategiczna gra z mapa w malutkim pudełku...
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: uyco »

Pytanie do obytych w serii: od której gry najlepiej rozpocząć przygodę z Paxami? Nabyłem wszystkie (bez dodatków), zamierzam usiąść do instrukcji, żeby pograć w 2 osoby najbliższy weekend.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Sebs »

To ja tez mam ptanie. W jakim stopniu trzeba opanowac jezyk angielski aby grac w paxa w miare swobodnie?

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
MarekB
Posty: 236
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: MarekB »

Miałem okazję zadać to samo pytanie osobiście Philowi Eklundowi i polecił "mojej grupie grających" rozpoczęcie od Pax Renaissance, ponieważ na kartach ma najmniej angielskiego ;) Jeżeli zaś chodzi o trudność rozgrywki, to uznał je za podobne.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: misioooo »

W Pax Pamir na kartach (bez dodatku) też nie ma tekstu :) Trzeba tylko jednej osoby, która ogarnie zasady i wytłumaczy.
Porfiriana ma teksty na kartach, które trzeba rozumieć.

@uyco ja zacząłem od Pax Pamir :) Polecam. Tylko ściągnij sobie "living rules" bo kilka zmian było od czasu papierowej instrukcji (przede wszystkicm "ugłaskana" akcja TAX, bo pierwotnie wielu osobom trudno było ją zrozumieć jak działa i miała dużo zależności). Na dwie osoby Pamir to w wariancie Nation Building + Honeymoon (są te warianty w instrukcji opisane).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: uyco »

Dzięki za porady. Living rules i Twój skrypt już drukuję :D
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Deem »

Wczoraj zagraliśmy trzy zapoznawcze partie w Pax Pamir (wszystkie czteroosobowe). W dwóch pierwszych zapomnieliśmy o zasadzie, że zagrywając kartę z daną lokalizacją musimy zapłacić graczom, którzy mają tam swoje plemiona. Te gry skończyły się błyskawicznie, bo już na pierwszym Topple'u. Trzecia trwała prawie 2 godziny, nie zdążyliśmy jej skończyć, ale dotarliśmy do drugiego Topple'a, który był nieudany i zakończył się czystką.

Kilka pierwszych wrażeń porównawczych z Pax Renaissance (który jest dla mnie tytułem wybitnym). Pamir jest wolniejszy i mniej płynny niż PR. Właściwie wygląda to tak jakby w PR autor wziął większość mechanik z PP i każdą z nich przyspieszył, wzmocnił, uczynił ciekawszą (odpalanie całego tableau zamiast pojedynczych akcji, różne warunki zwycięstwa, więcej możliwości osiągnięcia tego samego celu, gra bardziej skoncentrowana na mapie, podczas gdy w PP byliśmy skupieni głównie na Rynku). Momentami czułem się tak, jakbym faktycznie przedzierał się przez wąwozy afgańskich gór i brnął przez tamtejsze piaski (zarówno w kwestii klimatu co jest plusem jak i mechaniki, co już nie jest takie satysfakcjonujące).

Jest masa kombinowania nad zmiennymi (karty na rynku, zmiany lojalności, reżimy i ich wpływ na rozgrywkę oraz warunki zwycięstwa), ale mam wrażenie, że nasza kontrola jest mniejsza m. in. z jednego powodu: ograniczona ilość akcji z kart bardzo zależna od tego jaki jest reżim i czy mamy w ręku kartę, która pozwala nam go zmienić na pasujący.

Bardzo klimatyczny jest podział na rodzaje akcji i bonusy, które z nich wynikaj (zwiększenie limitu ręki i tableau), świetna jest wojna szpiegów i akcje, które się z nią wiążą (bribe, counter espionage etc.). Cały czas trzeba być czujnym i obracać w głowie kilka możliwych scenariuszy związanych ze zmianami reżimu.

Generalnie Pamir wygląda na bardzo dobrą grę, która w moich oczach nie wytrzymuje konkurencji z następcą.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Ryu »

Skusiłem się po Biosie na Pax Renaissance...
I o ile Bios traktuję jako luźną pozcję to mam nadzieję że tu ten los zostanie wyeliminowany :)

Niemniej, możecie mi podać rozmiar kart bo nie umiem na tym zmienionym BGG znaleźć nic a zamówiłbym komplet od razu?
pioma10
Posty: 298
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: pioma10 »

Ryu pisze:Niemniej, możecie mi podać rozmiar kart bo nie umiem na tym zmienionym BGG znaleźć nic a zamówiłbym komplet od razu?
57,5x89.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Deem »

Ryu pisze:Skusiłem się po Biosie na Pax Renaissance...
I o ile Bios traktuję jako luźną pozcję to mam nadzieję że tu ten los zostanie wyeliminowany :)

Niemniej, możecie mi podać rozmiar kart bo nie umiem na tym zmienionym BGG znaleźć nic a zamówiłbym komplet od razu?
Według Living Rules 57x87 mm. Swoją drogą po obejrzeniu obrazków możesz od razu wyrzucić instrukcję z pudełka i wydrukować sobie aktualną :)

https://docs.google.com/document/d/1csD ... 5MGwA/edit

Los do końca nie zostanie wyeliminowany, ale da się go okiełznać ;)
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Ryu »

Bardzo dziękuję :)
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2266
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 392 times
Been thanked: 1043 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Leviathan »

Zapraszam do lektury tekstu na temat Pax Renaissance na Board Times:

Pax Renaissance, czyli zostań bankierem. Recenzja
Pax Renaissance dołącza obok wcześniejszej Pax Porfiriany do listy moich ulubionych gier. To szybki tytuł o olbrzymiej regrywalności. Ze świetnym historycznym tłem i z multum możliwości. Polecam ją każdemu kto poszukuje karcianki z interesującym settingiem, w której trzeba nieźle się nagimnastykować intelektualnie. Zasady nie należą do najprostszych, ale jeżeli sięgniecie już po ten tytuł, to apeluję: nie rezygnujcie po pierwszej partii. Dajcie mu kolejne dwa, trzy podejścia, a gwarantuję, że odkryjecie prawdziwą perełkę.
Zablokowany