Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
marajj
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2016, 10:54

Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: marajj »

Potrzebuję podpowiedzi, jaką grę kupić w prezencie partnerowi. Tytuł raczej z cięższych, najlepiej 2-5 graczy, czasami grają w 6. W kolekcji mamy Mare nostrum - status kultowy, Keyflower, b. Lubiany, Battalia-b. Lubiana, ograne 7 cudów, Pan Lodowego Ogrodu - absolutny hit, Blood Rage - ok, ale nie zachwyca. Teraz gramy w terraformację i jest przyjemnie. Partner ceni dużą planszę, elementy strategii, lubi wątki antyczne i wikingów. Zastanawiałam się nad Islebound, ale po obejrzeniu rozgrywki wydaje mi się za lekka. Fest for Odin to z kolei za dużo akcji, Scythe był rozważany, ale dość drogi i partner nie był przekonany. Myślałam o Tygrys i Eufrat albo odświeżone Ra. Rozgrywka do 2,5-3h i raczej coś cięższego, gry detektywistyczne czy tematyka zombie odpadają. Budżet do 250 zł. Będę wdzięczna za polecenia i sugestie. Nie musi być polskie wydanie. Przeczytałam już tyle recenzji, że zaczynam się gubić
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: RunMan »

Poleciłbym Terra Mystica. Działa w zakresie 2-5 (choć najsensowniej wg mnie w 4), dosyć ciężka. Jest duża plansza, jest sporo strategii. Co prawda ani antycznie, ani wikingowie, ale gra jest bardzo dobra. W podanym budżecie to już by się prawie udało dostać grę wraz z dodatkiem, który jeszcze podnosi i tak już wysoką regrywalność. Co prawda przez pierwsze partie miałem wrażenie, że gra jest zlepkiem mechanizmów powyrywanych z innych gier, ale mechanizmy te działają bardzo sprawnie i tworzą dobrze funkcjonującą maszynkę :)

Drugą propozycją jest Tzolk'in. Na plus antyczny klimat, na minus ograniczenie liczby graczy do czterech (z dodatkiem do pięciu, ale dodatek praktycznie niemożliwy do dostania). Równie ciężka i dobra gra jak poprzedni tytuł.
marajj
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2016, 10:54

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: marajj »

Właśnie obie są lubiane i ograne w towarzystwie, tak jak Cyklady. A niepisana zasada, że się kupuje coś, w co towarzystwo jeszcze nie gralo. I tak jak wierzę, ze na podstawie samej recenzji można trafić hit (udalo mi sie z Battalia i PLO), to obawiam sie, ze nic ich nie przebije, a Mare Nostrum w szczegolnosc. Mogę podnieść budżet do 300, tylko zeby to była podobna półka, bo inaczej gr trafi na olx pewnie za kwartal.
dgd79
Posty: 93
Rejestracja: 10 maja 2014, 09:54
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: dgd79 »

jak Mare nostrum to może Gra o tron 2 ed - na 5-6 osób, z dodatkiem na 4
jak PLO to może Dominant Species - właściwie od 2 do 6 osób dobrze chodzi (ale więcej niż 4 może być dla niektórych za duży downtime)

i nieśmiertelnie polecane:
Twilight Imperium 3 ed - świetna gra, gdzie więcej dzieje się nad stołem niz na nim, a na stole duuuuużoooo sie dzieje, od 4 osób (do nawet 8) właściwie, choć zapaleńcy grają w tez w mniejszym gronie
Zakazane gwiazdy - od 2 do 4 graczy, świetny system rozkazów, mniej polityki, więcej mięsa
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: żagiel »

Jak lubi interakcje to może Cry havoc albo Spartacus (w Spartakusie można dobrać dodatki i będzie można grać na 6 os i powinnaś się zmieścić w 250zł)
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: Patyk »

żagiel pisze:albo Spartacus (w Spartakusie można dobrać dodatki i będzie można grać na 6 os i powinnaś się zmieścić w 250zł)
Tylko tyle, że święta trzeba przenieść na czerwiec :wink:

Z propozycji, które padły do tej pory chyba najbliżej są Zakazane Gwiazdy (tylko mocno naciągają budżet) albo Cry Havoc - obie maks. 4 osoby. Od siebie dołożę Chaos w Starym Świecie, z jednej strony podobne do PLO, ale trochę lżejsze i mniej losowe, więc nie wiem czy to właściwy kierunek - z drugiej strony z dodatkiem można grać w 5 osób więc może się sprawdzi.
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: Aville »

Patyk pisze:dołożę Chaos w Starym Świecie, z jednej strony podobne do PLO, ale trochę lżejsze i mniej losowe
Pan Lodowego Ogrodu jest losowy...?
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: Patyk »

Miało być bardziej losowe oczywiście :oops:
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: rattkin »

Eclipse
Merchants and Marauders
marajj
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2016, 10:54

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: marajj »

Eclipse
Merchants and Marauders
Te dwa biorę pod uwagę, niektóre tytuły imponujące, tylko niekiedy z miejscem na rozgrywkę kiepsko. Spartacus też wygląda zachęcająco, muszę obejrzeć rozgrywkę i cena o.k. Ogólnie chyba trzeba armaty, żeby zrzucić PLO ze stołu
zakazane gwiazdy wydają się ciekawe, tylko to porównanie z br trochę zniechęca, bo ogólnie br chociaż nowość, piękne figurki i oryginalna mechanika, to rzadko ląduje na stole.

A polecicie coś jeszcze z piękna planszą? Może być old timer
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: rattkin »

Lewis & Clark?
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: Patyk »

Główna różnica między Zakazanymi Gwiazdami a BR jest taka, że w Gwiazdach od samego początku każda frakcja jest inna i inaczej się nią gra, nie jest to wprawdzie tak wyraźne jak w PLO czy Chaosie gdzie każda strona ma inne warunki zwycięstwa, ale i tak wypada pod tym względem lepiej niż BR (wiem, że tam przychodzi to w trakcie rozgrywki, ale to już nie to samo).
Zamiast M&M lepiej według mnie przyjrzeć się Firefly. Ciekawą propozycją może być jeszcze Archipelago (podobnie jak w PLO trzeba grać ostrożnie bo można przegrać z grą, ale niektórym na tym zależy), tylko jest trudno dostępne.
dgd79
Posty: 93
Rejestracja: 10 maja 2014, 09:54
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: dgd79 »

Porównanie BR i Zakazanych Gwiazd strasznie mnie dziwi, te gry nie mają wiele wspólnego. To trochę tak, jakby porównywać wspomniane przez Ciebie PLO z BR

Natomiast z gatunku dorzucę jeszcze Kemet z dodatkiem jako propozycję.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: Leszy2 »

Ja bym zaproponował Simurgh.
2-5 graczy. Ładnie się skaluje. Duża plansza (bardzo duża), a jak się dokupi dodatek to bardzo, bardzo duża.
Wątek antyczno/fantasy (o hodowli smoków). Gra nie jest ciężka pod kontem grubości instrukcji, ale pudełko sporo waży, a i rozkminka jest intensywna. Wymaga spostrzegawczości, planowania i przygotowywania planów B. Co prawda gra ma stosunkowo niski próg wejścia dla nowych graczy, ale pod koniec rozgrywki, kiedy widać, że gra może się lada chwila skończyć czacha dymi, a rączki chodzą.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: vinnichi »

Zakazane gwiazdy niebawem znikną z rynku więc warto wypróbować, dla mnie PLO jest absolutnie numerem 1, ale Zakazane gwiazdy też są bardzo fajne, niektórym przeszkadza zastój jaki powoduje walka ale ja traktuje to jako szachoboks, gdzie gracze leją się po pyskach, prężą muskuły i nagle gong, siadamy z obitym ryjem do partii szachów, trzeba uspokoić emocje i na zimno przekalkulować jak rozegrać partyjkę :-). Takie dwie gry w jednej.
PLO mam nadzieję że wydawca zrobi obiecany dodruk bo gra jest niesamowita, chociaż grałem tylko na 2 osoby i jakoś nie bardzo chciałbym w większym gronie.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
marajj
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2016, 10:54

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: marajj »

Bardzo Wam dziękuję za podpowiedzi. Zapoznam się z przykl. Rozgrywką, Zakazane Gwiazdy, Spartacus i Simurgh to ciekawe propozycje, pozostałe wiem że były grane w towarzystwie i niektóre też należą do b. Lubianych, jak Kemet np. Wcześniej nie natknęłam się na tw tytuły, mimo że czytam recenzje i zaglądam na BGG, więc każda będzie niespodzianką.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: misioooo »

Jak Mare Nostrum się podoba - to Antike II
Co prawda na dwie osoby meh... Ale w szerszym gronie świetne. Nieco zblizone do Mare Nostrum, ale jednak na tyle inne, że... inne :) Zwłaszcza wygrana całkowicie inaczej osiągalna niż w mare Nostrum.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ptf
Posty: 160
Rejestracja: 28 gru 2012, 00:13
Been thanked: 4 times

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: ptf »

Zakazane Gwiazdy/Forbidden Stars - nie mogę się wystarczająco nachwalić tej gry. Regrywalna, asymetryczna, świetnie działa na 2 osoby - czego chcieć więcej? Kupować, póki jest.
GoT, FS, SR, WH4OK:C
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Zaskakująco dobra gra do kolekcji

Post autor: Coin22 »

Może jakoś twilight imperium albo fief?
ODPOWIEDZ