Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Zrób to sam cz. 2

Post autor: Yatzek »

kontynuacja starego wątku
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =3862#3862

moze kogos jeszcze ciekawi...

Kapsle + kulki ASG + plujka + Paint Shop Pro 9 + parę godzin = Naprawde rewelacyjna zabawa

Obrazek

Obrazek

polecam....
Nie żebym się chwalił, ale moze mój pomysł komus pomoże zrealizować własny projekt ?





Inne ostatnio "wyprodukowane" to:

- Santiago
- Cesar & Kleopatra
- For Sale
te trzy - sprawdzone i wypróbowane - wszystkie zasługują na najwyższe noty wdg. mnie (w swoich kategoriach oczywiscie)

Wciąz czekają na "chrzest ognia"
-Manila
-Medici

Zdjęcia... hmm.. jeśli ktoś zainteresowany będzie - to postaram się zrobić ;)
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

jasne ró rób :D
ja jak się dorwę go aparatu to zrobię foto swojego Cronberga (z podwójnie skąłdaną planszą!) i carcassonne
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Jak zrobiles kostki?
Skad dorwales karty?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Post autor: Yatzek »

następne zdjęcia niestety dopiero po "długim weekendzie"

apropo Memoir44 -
kostki: białe d6 pociągnięte białą farbą akrylową, symbole narysowane markerem
karty: Vassal (vassalengine.org --> memoir44_3.3.mod) - plus trochę roboty w Paint Shop Pro z tłumaczeniem... wydruk na brystolu

BTW wszysycy "wciągnięci" w memoir, którzy czytali angielskie karty, stwierdzili, że są bardzo trudne do zrozumienia - tu o dziwo język polski zdołał sprawę uprościć...

BTW2 - w.w. Vassal świetnie się spisuje w sieci, gram z siostrzeńcem przez Internet i w pracy (cii-ho-sza) z kolegami w LANie ;)
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Post autor: Yatzek »

OK. .dzis mały tips...
juz ze 3 osoby pytały mnie, jak mając mnóstwo obrazków np. kart w prosty sposób je wydrukować i się przy tym nie narobić ;)

z reguły zdobywamy wersję elektroniczną gry, np San juan, Memoir44 z Vassala, Up Front z Vassala, Blue Moon pod Card Table, czy wiele gier karcianych wykonanych pod Thoth'a...
w większosci przypadków mają one pliki jpg kazdej karty.

Kwestia ich równego ułożenia na większej kartce i wydruku...

z pomocą przychodzi nam programik DPIC służący do robienia tzw contact sheets...
http://www.snapfiles.com/get/dpi.html

zapodajemy ilosc kolumn i rzędów, pozbywamy się róznych napisów, eksperymentujemy z rozdielczoscią i programik generuje nam kartki A4 z ładnie ułożonymi kartami...
Wadą DPIC'a jest częsty błąd #36 przy większych obrazkach...

Równie dobry jest Cam2PC - opcja FIle-> Contact Sheet...
Do wygooglowania


Ogólnie na początku jest trochę zabawy i eksperymentowania, ale po chwili wydruk dowolnych kart jest kwestią minut...
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Post autor: wolfe »

Wg mnie, łatwiejszy jest IrfanView, nawet nie trzeba eksperymentować. :wink:
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Post autor: Yatzek »

Świetnie Wolfe...
Juz myślałem, że to jakaś pomyłka ;)
Wszak Irfan View używam od dawna...

Ale przekopałem się przez menu.. i jest!
Create contact sheet... działa zajebiście ;)

Polecam więc IrfanView... darmowy.. piękny i prosty...

(opcja jest troche zakamuflowana więc:
-odpalamy iV na dowolnym obrazku,
- naciskamy T (thumbnails)
- zaznaczamy obrazki
- pod prawym klawiszem mamy Create contact sheet )


naprawde łatwo zrobic zestaw kart bez odstępów (łatwiej wycinać) i dopasowany do rozmiaru strony...

THX Wolfe
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Post autor: wolfe »

Jest jeszcze jeden sposób, z poziomu normalnego przeglądania obrazków z menu Obraz klikam Utwórz obrazek panoramiczny. Kolejne obrazki można tam łączyć pionowo lub poziomo. Ten sposób wymaga trochę eksperymentowania z rozdzielczością obrazków ale wg mnie jest nawet lepszy niż obraz zbiorczy.
Maciej
Posty: 43
Rejestracja: 16 lis 2004, 20:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Maciej »

A jesli mamy mod pod vassal'a, w którym nigdzie nie ma jpgów, a tylko jeden wielki plik .mod? jak z niego wyciagnąć te jpg?
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Post autor: Yatzek »

roztwierasz go winrarem ;)
Maciej
Posty: 43
Rejestracja: 16 lis 2004, 20:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Maciej »

oh... dzięki.. :) . teraz wreszcie zabiorę się za memoir'a i up front :D
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

Uiek pisze:jasne ró rób :D
ja jak się dorwę go aparatu to zrobię foto swojego Cronberga (z podwójnie skąłdaną planszą!) i carcassonne
Zawsze mozesz przyniesc do mnie ;-PP
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Groszek
Posty: 52
Rejestracja: 01 gru 2004, 10:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Groszek »

Yatzek pisze:następne zdjęcia niestety dopiero po "długim weekendzie"
A ja z niecierpliwością czekam na zdjęcia - pod wpływem tego co pokazałeś sam chcę zabrać się za jakąś samoróbkę :) .
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

Zawsze mozesz przyniesc do mnie ;-PP
przecież widziałeś już je dawno temu :P

zdjecia mojego Cronberga są w galerii pod tym adresem
http://www.gry-planszowe.pl/e4u.php/1,M ... ery/103/93 (te na niebieskim tle)

a Carcassonne wygląda tak -> http://www.gry-planszowe.pl/e4u.php/1,M ... /103/2/226
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

Uiek pisze:
Zawsze mozesz przyniesc do mnie ;-PP
przecież widziałeś już je dawno temu :P
Chodzilo mi o zrobienie zdjec : )
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Post autor: wc »

Witam wszystkich.

Wątek "zrób to sam" oraz brak puerto rico w rebelu i na allegro spowodowały, że postanowiłem spróbować własnych sił w "selfmejdzie" ;-)

Bez problemów udało mi się nawiązać przemiły kontakt z Yatzkiem i po kilku jego bezcennych uwagach zabrałem się raźno do pracy.
Oczywiście większość materiałów jest dostępna na bgg, w tym piękne ilustrowane karty budynków. Trochę roboty zajęło wydobycie ich z pdfów i zrobienie polskich napisów, musiałem też od zera zrobić karty plantacji (nie znalazłem ich nigdzie) i planszę główną. Potem zostało już tylko poszukać tej masy drobiazgów niezbędnych do zagrania. Jak widzicie jakoś tam się to udało :-)
To zdjęcie to nasza rodzinna wariacja na temat oficjalnej fotografii promującej puerto rico :-) Nawet kwiatek zorganizowaliśmy :lol:

Obrazek


Jak widać w naszej grze - żetony tytoniu są zielone, trza było więc pozmieniać kolory teł i beczułki :-)
No i zmieniłem nazwę plantacji z cukru na trzcinę. Bo kto to widział uprawiać cukier ;-) To tak jak uprawiać papierosy :lol:

Obrazek

Postanowiłem od razu przygotować wersję dla 6 graczy (wg pomysłu kenjohnsa), stąd dodatkowa plansza, nowa rola, nowy 9-polowy statek, jeszcze jeden duży budynek i więcej wszystkiego - od żetonów zwycięstwa przez kolonistów do kart budynków i plantacji. Na głównej planszy nie pisałem tekstów z kart budynków, bo zamierzam niedługo dorobić karty z dodatku a wtedy ważne są tylko ceny.

Obrazek
Obrazek


Wszystko mieści się w pudełku na drobiazgi, które kiedyś kupiłem córkom do trzymania maleńkich elementów z klocków lego. Teraz czas był im je odebrać :-)

Obrazek

To moja pierwsza robótka, ale się nie poddaję. Szczerze mówiąc - już myślę o następnej ;-)
Ostatnio zmieniony 11 cze 2005, 20:08 przez wc, łącznie zmieniany 1 raz.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

no cóż, pełen szacunek! jako autor kilku samoróbek doceniam w pełni to co zrobiłeś, byle tak dalej!
jethro
Posty: 2
Rejestracja: 22 maja 2005, 11:57

Post autor: jethro »

Jestem pod wrażeniem :shock: . Takie raporty z profesjonalnego wykonania gier dodają mi wiary, że poradzę sobie z własnymi projektami. Życzę dalszych sukcesów na tej drodze!
Pozdrawiam,
jethro
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

WOW!

Niech to wystarczy za komentarz.
8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

no dobra zachwycania się, teraz wyciągniemy z Ciebie kilka informacji

:ŚWIATŁO NA OCZY:
-skąd miałeś te takie fajne beczułkowate z wystającym czymć? (te szare)
-gdzie kupiłeś takie fajne małe plastikowe sześcianiki?
-jak zrobiłeś te żetoniki z cyferkami?
-gdzie byłeś w nocy z 13/14 czerwca 2005?

Pamiętaj, wszystko co powiesz zostanie wykorzystane przez innych ;)
(na to ostatnie nie musisz odpowiadać).

:Zły policjant mode off:

:D
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Post autor: wc »

Sam Uiek pisze:-skąd miałeś te takie fajne beczułkowate z wystającym czymć? (te szare)
-gdzie kupiłeś takie fajne małe plastikowe sześcianiki?
-jak zrobiłeś te żetoniki z cyferkami?
-gdzie byłeś w nocy z 13/14 czerwca 2005?
ad 1
To akurat jest całkowicie unikatowa sprawa. To są oznaczniki kołkowe do mozaikowych tablic dyspozytorskich stosowanych w energetyce, ekologii itp. Rzecz nie do kupienia nigdzie, mam to bezpośrednio z firmy robiącej wtryski. Ale zanim ostatecznie stanęło na tych kołkach, zastanawiałem się np. nad "pałkami" do klejarki. Pierwsze próby cięcia tego nożykiem wypadły bardzo obiecująco.

ad 2
Te sześcianiki to podpowiedź Yatzka - okazało się że obaj mamy córki w podobnym wieku, a nasze pociechy mają identyczne układanki. Yatzek napisał mi, że u niego żetony towarów zrobione są z kosteczek układanki dziecięcej.... No i całkowitym zbiegiem okoliczności okazało się, że moje córy mają też taką zabaweczkę. Jedyny "ból" to brak brązowego koloru elemencików, ale był na szczęście jeszcze do wyboru zielony albo czerwony. W takim zestawie kostek jest od groma, wystarczyłoby pewno jeszcze na 4-5 kompletów pr :-)

ad 3
Jak widać to są guziczki, na których nakleiłem kółeczka z folii samoprzylepnej, a na nich cyferki oznaczające ilość PZ. Oczywiście kółka i cyfry wycięte są na ploterze tnącym - średnica kółek 8mm, wielkość cyfr - 6mm. Ręcznie to raczej katorżnicza robota. Guziczki po 10gr za sztukę - idealne, bo mają taki fajny "rancik", do którego daje się wkleić te kółka.

ad 4
Chyba raczej "gdzie będę", a?
Właściwie to nie mam planów, przyjeżdżaj :D
Damy Ci się ograć w to PR :lol:
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Post autor: wc »

No to jeszcze coś.
Tym razem - power grid.
Po informacji, że to gra, którą warto zabrać na wyspę (niecałkiem bezludną oczywiście), postanowiłem ją przetestować. Jej dostępność w sklepach w Polsce jest zerowa.
Więc mam już swoją wersję.
Oto ona:
Obrazek

Plansza jest naprawdę duża, ma 70×50cm. Dlatego jest składana na 4 części
Obrazek

Dodatkowo - co ciekawe - jest dwustronna.
Obrazek

Zrobiłem ją z płyty z twardego pcv o grubości 1mm. Moim zdaniem jest to wystarczające, a sam materiał na pewno jest trwalszy od tektury i niewiele droższy. Dodatkową zaletą pcv jest to, że w wypadku błędu przy naklejaniu, istnieje szansa oderwania karki papieru samoprzylepnego bez uszczerbku dla planszy i często również dla samej kartki (można spróbować jeszcze raz nakleić ten sam wydruk). Przy takich "eksperymentach" z planszą tekturową skończyłoby się to dużo smutniej, a próbę taką uznać by należało za niszczącą :lol: .
Płyta jest ucięta na 4 kawałki, potem sklejona zwykłą folią samoprzylepną. Na to naklejany jest rysunek, każda strona wydrukowana z 8 formatek A4 (niepełnych oczywiście).

Karty - drukowane, jednostronnie laminowane, podklejone folią, z zaokrąglonymi rogami :wink:
Jakość obrazków kart na bsw była dramatyczna (80×80 pixeli), dlatego po ich powiększeniu i rozpaczliwej próbie obróbki musiałem nałożyć na wszystkie jakiś "rzucik", żeby nie było widać że są tak bardzo nieostre :D
Obrazek
Obrazek

Surowce są zrobine z tych samych elementów co koloniści w "moim" puerto rico - z poodrywanymi trzpieniami i oklejone kolorowymi foliami.
Obrazek

Domki wykonaliśmy z elementów dziecięcej mozaiki sklejając 2 ich rodzaje. Kostki z tej samej układanki wykorzystałem wcześniej jako surowce do puerto rico :-)
Obrazek

Kaska wzięta z ostatnio odzyskanego 20-letniego eurobiznesu. Jak to jednak warto chomikować pewne rzeczy w piwnicy przez tyle czasu :D

Gierka przetestowana, sama rozgrywka wciągająca i zacięta (chociaż moi znajomi jęczęli "dawaj tutaj zaraz osadników!!" :lol: ), ale to temat na inny post.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

WOW!
Pełen szacunek, mam nadzieję, ze wybierasz sie na Dracool i przyniesiesz pokazać te swoje dzieła.

Móglibyście podać dokładniejsze namiary na tę "dzieciecą mozaike" chyba się będę musiał zaopatrzyc w taki zestaw...
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Świetna robota wc. Szczególnie jestem pod wrażeniem Twojej pracy, bo plansza do tej gry jest diabelsko ciężka. Nie mówiąc, że zawiera dość skomplikowany rysunek to sama jeszcze jest wielka i dwustronna. Wiem o czym mówię, bo Power Grid również miałem zrobić. W moim katalogu o nazwie Coming Soon zebrałem do niego kiedyś wszystkie materiały: zdjęcia, opisy itp. Niestety nie było czasu, żeby zabrać się do tego na poważnie.

No Yatzek, mamy kolejnego profesjonalnego twórcę samoróbek na forum :) Śliczne Puerto Rico, teraz rozbudowany Power Grid, chylę czoła.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Zdjęcia z opisywanej tutaj http://www.gry-planszowe.pl/article.php ... wkami.html samoróbki The Princes of Florence

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ