Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 429 times
Been thanked: 126 times

Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: Coen »

Potrzebuję jakiegoś prezentu dla siebie (i syna 13-letniego) na święta.

Oto jakie mam(y) wymagania:
- syn ma dość już gier euro, więc powinna być to chyba jakaś przygodówka, z klimatem, z figurkami
- najlepiej jakby miała dodatkowo tryb 1-osobowy - czasami zagrałbym sobie sam
- nie za bardzo skomplikowana, żeby syn podczas tłumaczenia zasad się nie znudził ;)

Oto nad czym myślałem:
1. Mage Knight - jak tutaj ze skomplikowaniem zasad, da się jakoś stopniowo je wprowadzać
2. Posiadłość szaleństwa - trochę odrzuca mnie jednak gram z komputerem/tabletem, no i w podstawce tylko 4 scenariusze za taką cenę.
3. Wojna o pierścień - duża plansza, tona figurek (co prawda nie za wysokiej jakości), fajny klimat fantasy, są jakieś minusy? :)
4. Cry Havoc - to chyba takie ubogacone area control, czy tylko mi się tak wydaje? czy da się grać w 2 osoby i wydobyć z gry wszystkie jej zalety?
Poz. 1 i 2 mają tą malutką przewagę, że można grać samemu.

Poradźcie co wybrać, a może rzucicie jakimś innym ciekawym tytułem.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: Yavi »

Jeśli angielski nie będzie barierą, to może BattleLore?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: misioooo »

Cry Havoc działa bardzo dobrze na 2 osoby i rewelacyjnie na 4.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: Quba40 »

Coen pisze:Oto nad czym myślałem:
1. Mage Knight - jak tutaj ze skomplikowaniem zasad, da się jakoś stopniowo je wprowadzać
2. Posiadłość szaleństwa - trochę odrzuca mnie jednak gram z komputerem/tabletem, no i w podstawce tylko 4 scenariusze za taką cenę.
3. Wojna o pierścień - duża plansza, tona figurek (co prawda nie za wysokiej jakości), fajny klimat fantasy, są jakieś minusy?
4. Cry Havoc - to chyba takie ubogacone area control, czy tylko mi się tak wydaje? czy da się grać w 2 osoby i wydobyć z gry wszystkie jej zalety?
Poz. 1 i 2 mają tą malutką przewagę, że można grać samemu.
Mage Knight to jednak mózgożerne euro z wysokim progiem wejścia, z długim setupem i również sama gra może trwać 7 godzin. Im więcej graczy tym dłużej czeka się na swoją kolejkę.
Posiadłość Szaleństwa jest droga i ma średnią regrywalność (zależy od podejścia graczy ale wolę zwrócić na to uwagę) ale ma bardzo niski próg wejścia, bardzo krótki setup, najdłuższy scenariusz może trwać z 6 godzin, a najkrótszy z 1 godzinę. Ma przede wszystkim świetny klimat, nawet jak przejdzie się x-razy dany scenariusz to gra nie traci uroku przy kolejnej grze z nowymi graczami. Dla mnie to gra przygodowa roku.
Jeśli chodzi o stopień gry na komputerze/tablecie to mnie też na początku to przerażało, ale po zakupie gry stwierdzam, integracja apki z planszówką jest bardzo udana w takiej formie w jakiej to zrobiono w PS. Najlepiej jeśli jedna osoba będzie ogarniać komputer, a druga będzie układać kafelki i żetony na planszy, dzięki temu reszta nie musi w ogóle widzieć apki przez całą grę.
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: Toomek »

A może, jeżeli syn lubi Gwiezdne wojny to Rebelia? Zasady są relatywnie proste (ale tutaj poziom skomplikowania - najlepiej oceń via gejmplej/instrukcja), a całość OCIEKA klimatem. Figurki nie są na poziomie CMON, ale są przyjemne. Nie zagrasz na oficjalnych zasadach sam.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 429 times
Been thanked: 126 times

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: Coen »

Angielski dla syna może być przeszkodą, także BattleLore odpuszczam.
Co do Gwiezdnych Wojen to jest fanem, także teraz muszę doczytać o Rebelii, bo figurki wyglądają zacnie :)
Posiadłość Szaleństwa, Cry Havoc cały czas też są w czubie ;)
Do świąt wiele nie zostało, do weekendu muszę podjąć tę trudną decyzję ;)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: Quba40 »

Aha jeszcze odnośnie Posiadłości Szaleństwa i gry z dziećmi to wspomnę, że w ostatni weekend graliśmy z siostrzeńcami mojej dziewczyny (9 i 11 lat). Starszy z nich bardzo się wkręcił w grę (rozegraliśmy pod rząd 2 scenariusze) i szybko łapał zasady (mimo tego, że nie jest doświadczonym graczem planszówkowym) :)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: kastration »

Może Kupcy i korsarze? Są figurki (statków), nie odpada się raczej na etapie tłumaczenia instrukcji (choć nie jest też bardzo łatwo wyjaśnić), klimat kapitalny, tryb solo chyba fanowski do pobrania jest, choć jest to gra raczej na interakcję z żywymi przeciwnikami.

Choć tylko z rynku wtórnego...
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: Leszy2 »

kastration pisze:Może Kupcy i korsarze? Są figurki (statków), nie odpada się raczej na etapie tłumaczenia instrukcji (choć nie jest też bardzo łatwo wyjaśnić), klimat kapitalny, tryb solo chyba fanowski do pobrania jest, choć jest to gra raczej na interakcję z żywymi przeciwnikami.

Choć tylko z rynku wtórnego...
Gra tylko z rynku wtórnego, trudne do dostania, a więc droga. Słabo chodzi na dwie osoby.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: Leszy2 »

Coen pisze:Potrzebuję jakiegoś prezentu dla siebie (i syna 13-letniego) na święta.

Oto jakie mam(y) wymagania:
- syn ma dość już gier euro, więc powinna być to chyba jakaś przygodówka, z klimatem, z figurkami
- najlepiej jakby miała dodatkowo tryb 1-osobowy - czasami zagrałbym sobie sam
- nie za bardzo skomplikowana, żeby syn podczas tłumaczenia zasad się nie znudził ;)

Oto nad czym myślałem:
(..)
3. Wojna o pierścień - duża plansza, tona figurek (co prawda nie za wysokiej jakości), fajny klimat fantasy, są jakieś minusy? :)
Wspaniała gra. Klimat na maksa. Jakość figurek, nie jest wcale zła (problem polegający na tym, że niektóre figurki od nowości są pokrzywione jest problemem wydumanym), ale nie pasuje do Twoich wymagań. Chodzi tylko na 2 osoby. Nie da się grać solo. Instrukcja ma 40 stron. (ja przeczytałem instrukcję przed kupnem, potem rozegrałem dwie 6 godzinne symulacje, a następnie po dwu szkoleniowych partiach z żoną, gdzie pierwsza trwała 7 godzin, mogliśmy się zacząć cieszyć normalną rozgrywką. Normalną to znaczy po 25 razach zeszliśmy z 5h do 3,5).
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: TV3 »

Dość trudno mi sobie wyobrazić, że trzynastoletniemu chłopakowi nie sprawiłoby przyjemności radosne trzaskanie zombiaków łomem po łbie.
Zatem - Zombicide.
- euro to to oczywiście nie jest
- przygoda...? hmmm... może nie w jakiejś klasycznej formie (nie jest to bezludna wyspa jak w Robinsonie), ale myślę, że posuwanie się ulicami opuszczonego miasta, ze szwendającymi się zombiakami jako przygodę uznać można
- klimat - jest
- figurki - są
- tryb jednoosobowy - jest
- nie za bardzo skomplikowana - jest

:)
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: c08mk »

Runebound 3-cia Edycja. Jest przygoda, klimat, rozwój postaci, zasady nie są skomplikowane. Oficjalnie trybu solo nie ma ale grałem już 1 postacią i gra się w zasadzie identycznie jak ze współgraczami.

Descent 2-ga Edycja. Też można tu znaleźć przygodę i klimat, rozwój postaci. Gra jest już "starsza" więc zasady są pisane według starego schematu i są mniej czytelne niż nowe gry FFG ale sam gameplay jest łatwy. Tryb solo jest z dodatkowych scenariuszy, które można dokupić albo z aplikacji podobnie jak w nowej Posiadłości.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: schizofretka »

Prawie zgadzam się z przedmówcą, tylko:
- dowolny coop przygodowy lepszy od Runebound, które jest mocno pasjansowatym wyścigiem (i wtedy tryb solo jest spoko). Powiedziałbym 7 Sins, bo ma tryb vs i coop, ale premiera dopiero po nowym roku;

- Imperial Assault zamiast Descent, skoro lubi SW. Mechanicznie i fabularnie lepsze (imo) oraz ma rewelacyjny tryb skirmish. Brak oficjalnego trybu solo.

A tak w ogóle, jeśli macie duży stół, to Space Hulk!

WotR warto, jeśli obaj jesteście dużymi fanami Tolkiena; jeśli tylko tak trochę, filmu, to raczej nie. To jednak spora kobyła i podatna na pewne schematy. Olbrzymia część frajdy to jednak odegranie what-if.

Z Rebelią podobnie, obie również mocno faworyzują ciemną stronę, co może być zaletą jeśli syn będzie ją preferował, ale zwykle stanowi wadę. IMO Imperial Assault oferuje (w trybie skirmish) znacznie większą regrywalność i nieograniczone odświeżanie przez dodatki z nowymi lokalizacja,i oraz figurkami. Wybierz Imperium Atakuje, Panie! ;)


Sent from my iPad using Tapatalk
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
sadziu
Posty: 42
Rejestracja: 06 sie 2016, 11:03

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: sadziu »

7 sins ma pełnego coopa bez dma?
Wydawało mo się, że nie https://boardgamegeek.com/thread/166755 ... t-possible
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: Toomek »

Aż specjalnie sprawdziłem instrukcję - gdyby były pełne, oficjalne zasady coopa to jeszcze dzisiaj kupiłbym preorder. Niestety, takiej informacji nie znalazłem :(
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: schizofretka »

A to przepraszam za zamieszanie - coś mi się ubzdurało, a że nie gram w coopy, to i łatwo krzywo zapamiętać.


Sent from my iPad using Tapatalk
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: vinnichi »

A może zakazane gwiazdy? Nie przygodówka, ale fajny klimat, figurki i ciekawa mechanika. A jeśli mimo wszystko chcesz przemycić euro to Pan Lodowego Ogrodu będzie dużo ciekawszy od Mage Knighta (na pewno krótszy:), zasady wydają się skomplikowane ale po jednej rozgrywce jest już wszystko zrozumiałe
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: Rocy7 »

schizofretka pisze:
- Imperial Assault zamiast Descent, skoro lubi SW. Mechanicznie i fabularnie lepsze (imo) oraz ma rewelacyjny tryb skirmish. Brak oficjalnego trybu solo.
popieram ;)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: Pixa »

A może połączenie euro i klimatu czyli Robinson? Jeśli ktoś dorosly przeczyta instrukcję to gra nie będzie za trudna (mam na myśli reguly).
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: misioooo »

Darkest Night :)
2ga edycja miała na KS figurki jako płatny dodatek :)
Gra "wszyscy vs gra" z (takim trochę doklejonym na siłę) trybem 1 vs reszta.
Klimatu mnóstwo, zasady dość proste. Gra potrafi brutalnie pokarać brak optymalizacji... Choć to nie euro - kostki tutaj rządzą losem, a gracz po części i czasami - kostkami ;P Jeśli chodzi o opowiadaną historię i klimat przygody - dla mnie zdecydowany top1 od lat (mam 1szą edycję z kompletem dodatków - głównie solo grywam w to cudeńko).
Tylko uwaga - gra na prawdę wymaga idealnego zgrania wszystkich bohaterów (zawsze 4 w grze) więc rozgrywka w kilka osób może się dłużyć przez konieczność dokładnego planowania kto, co jak, kiedy, którędy i dlaczego mu się nie udało ;P

Aby wygrać trzeba pokonać nekromantę - wyrzucić 7 na k6...
Umożliwia to tylko Relikwia, którą nie jest prosto zdobyć (dodaje +1 do wyniku rzutu)...
Nekrus zasmarkany ma taką zdolność... "Strzaskanie nadzieji" (Shatter Hope)... Tak - niszczy naszą Relikwię i "Że co? Od nowa mam to robić? Ja tu zdycham już!"...
No i wgrze mam też Walkirię - Luckylię... Dlaczego tak ją zwę? W kilku przygodach jak akurat się wkupiła do drużyny miałą fajnego skilla - jak obrywa nasza heroska to jej się moc ładuje... I co qrde? Przez całą grę (i to nie jedną!) ani razu nie oberwała ani jednej ranki... Rzeczywiście wysłanniczka z Valhalli z milionem błogosławieństw, w tym od samego Odyna chyba... Żeby tak kostkami kulać i z losem igrać - ta baba się gniewu fatum nie boi! Złodziejaszek podobnie, ale w drugą stronę... Winien skutecznie poszukiwania prowadzić i przemykać niezauważenie obok zagrożeń... Ale nie... Od każdego po gębie zawsze u mnie obrywa i znaleźć drzewa w lesie nie potrafi! Podejrzewam, że karty postaci w tej grze są zaklęte - bo rozumiem w jednej grze... Ale niemal w każdej, w której te postacie biorą udział wygląda to podobnie ;P
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 429 times
Been thanked: 126 times

Re: Nie wiem czego chcę ;) przygoda? klimat?

Post autor: Coen »

Pixa pisze:A może połączenie euro i klimatu czyli Robinson? Jeśli ktoś dorosly przeczyta instrukcję to gra nie będzie za trudna (mam na myśli reguly).
Robinsona znamy, mamy i lubimy :)
Ale nowych gier zarzuciliście, czeka mnie dziś lektura, no i chyba w końcu wybór :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
ODPOWIEDZ