La Granja: No Siesta (Andreas Odendahl)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

La Granja: No Siesta (Andreas Odendahl)

Post autor: cezaras »

w niesformalizowanym cyklu o grach, które wyjdą na Essen :)
dzisiaj:
kościana wersja La Granja

Co ciekawe, kościana wersja gry, w której kości były jedną z kluczowych mechanik :):):)

Ostatnio na BGG pojawiła się instrukcja i z jej pobieżnej instrukcji wyszło mi, że jest to do maksa pokomplikowany Qwixx :),
albo taki typowy kościany poker....

w skrócie:
Klimat, grafiki - ewidentnie oryginalna La Granja :)

Rzucamy kostkami w liczbie n*2 + 1 - gdzie n, to liczba graczy (kości customowe, ze :świnką, pieniążkiem, kapeluszem, oliwką i zbożem itp. na ściankach)
Gracze wybierają po jednej (każdy swoją)
Po czym pozostałe n + 1 kości przerzucamy i znowu każdy wybiera po jednej
rzucamy ostatnią i to co wyjdzie dostaje każdy z graczy.

Teraz przechodzimy do fazy wydawania naszych surowców. Mamy pewne możliwości manipulowania wynikami, ale nie mamy możliwości zostawienia czegokolwiek na kolejną rundę (trzeba wydać wszystko).
Zakreślamy swoje wybory na specjalnej karteczce i jeżeli spełniliśmy odpowiednie warunki, to dostajemy nagrodę (punkty / pomocnika / kawałek dachu).


może nie dostrzegłem głębi,
może jak zagram (jeśli będę miał okazję to spróbuję) to docenię,
ale teraz wydaje mi się to zbytnio skomplikowane jak na prosty dice -drafting.
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2016, 11:29 przez cezaras, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: La Granja: No Siesta

Post autor: Trolliszcze »

cezaras pisze:w skrócie:
Klimat
Co proszę? xD
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: La Granja: No Siesta

Post autor: BartP »

Z mojej strony raczej pas. Gra ma bardzo ograniczoną interakcję. Na jednym z torów można dostać więcej punktów, jeśli jako pierwszy załaduje się towary na wóz. Żetony pomocników są ograniczone, nie starczy dla jednej osoby po każdym rodzaju z bonusów na koniec gry. I jeszcze jest tor kapeluszy, który odpowiada za rozstrzyganie remisów i zakończenie gry. Niby jak tak wymieniam, to trochę tego jest, ale to niestety szczątkowa interakcja, więc gra raczej dobra dla miłośników turlania kości w swoim grajdołku ;].
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: La Granja: No Siesta

Post autor: cezaras »

Trolliszcze pisze:
cezaras pisze:w skrócie:
Klimat
Co proszę? xD
no :) klimat dokładnie taki sam jak oryginał - tak brzmi to zdanie :)
albo ktoś czuje, albo nie
ale na pewno w kościance nie jest inny niż w oryginale :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: La Granja: No Siesta

Post autor: ChlastBatem »

Rahdo zrobił gameplay oraz ocenił grę bardzo pozytywnie. Wydaje mi się, że gra może przebić Qwixx i OctoDice. Dodatkowym plusem jest też to, że ponoć najlepiej działa na dwie osoby. Gra jest mniej losowa i do tego czuć wyścig i ciasnotę (ponieważ nie przerzuca się kości oraz pola bonusów są ograniczone - kto pierwszy ten lepszy).

Tak więc chciałbym zakupić ale pojawia się pytanie czy czasem tego nie chce wydać G3? Ktoś się orientuje?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: La Granja: No Siesta

Post autor: ChlastBatem »

Trochę zorientowałem się na temat polskiego wydania. Krótko. Nie będzie. Tak więc polecam kupić wersję niemiecką póki jeszcze jest i dodrukować sobie instrukcję angielską.

Co do zasad. Proszę się nie przerażać objętością instrukcji. Po pierwsze jest ona w małym formacie (A6), a po drugie bardzo skrzętnie wytłumaczono każdą zasadę. Bardzo dobrze się czytało i wszystko jest jasne. Nawet są podane informacje co robić w skrajnych przypadkach. Jedynie jeden pomocnik (szary) został trochę za mało dokładnie opisany, ale dodając trochę zdrowego rozsądku to można ogarnąć co i jak z nim.

Przejdźmy do samej gry. Za mną rozgrywka dwuosobowa. Na dwie osoby można grać specjalny wariant bez przerzucania kości co powoduje, że gra jest mniej losowa. Bardzo cenie sobie ten wariant. Świetna sprawa. Jest też wariant solo, który nie jest dodany na siłę. Dlaczego? Ponieważ zasady są rozpisane na parę dobrych stron oraz gramy na dwóch zupełnie innych planszach.
Czas pierwszej gry trwał 50 minut. Trochę za długo. Kolejne rozgrywki raczej mocno nie skrócą gry bo zasady są banalne. Pod koniec miałem lekkie uczucie "kończmy już bo przecież nic więcej nie wycisnę". Ale ciężko oceniać po jednej grze.
Ogólnie gra bardzo mi się podoba. Lubię takie sprytne kościanki z budowaniem swojego czegoś. Jest trochę decyzji. Są różni pomocnicy. Jest współzawodnictwo o dobre bonusy na targu albo unikatowych pomocników jeśli gramy w wersję zaawansowaną.

Muszę trochę porównać tę grę do Octo Dice. Miałem pewność, że No Siesta zmiażdży Octo Dice. O dziwo stawiam je na równi. Octo Dice ma krótszą (o wiele) kołderkę i gra zajmuje mniej czasu. Z drugiej strony No Siesta jest chyba ciekawsza i więcej jest wyborów/strategii. Większe jest też współzawodnictwo czy tam interakcja. Bo wybór kości często jest analizowany przez pryzmat "przeszkadzania" przeciwnikowi. Wyścig o targowisko itp.

Oceniam póki co La Granję No Siesta na 7. Tak samo jak i Octo Dice. Jakby coś się zmieniło po 10 rozgrywkach to dam znać.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: La Granja: No Siesta

Post autor: 100rk »

/leniwiec mode on

Chce się komuś tłumaczyć instrukcję, czy mam zaczynać się wczytywać w anglojęzyczną ?
Może już ktoś w domowym zaciszu przetłumaczył dla siebie i zechciałby się podzielić ?
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: La Granja: No Siesta

Post autor: predki »

Mam przetłumaczony tylko tekst, bez grafik. I na razie nie będę miał raczej czasu na resztę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: La Granja: No Siesta

Post autor: HUBertPL »

predki pisze:Mam przetłumaczony tylko tekst, bez grafik. I na razie nie będę miał raczej czasu na resztę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
No to proszę o podzielenie się :) Ciekawi mnie ta gierka.
kisiel365
Posty: 776
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 280 times

Re: La Granja: No Siesta

Post autor: kisiel365 »

Skusiłem się jakiś czas temu na egzemplarz w 3 trolach i ku zdziwieniu nie dostałem wersji niemieckiej, tylko angielsko-niemiecką (co bardzo mnie ucieszyło, bo i łatwiej kupca znaleźć jak nie podpasuje). Do tej pory grałem 3 razy: 2x w 2 osoby i 1x w 4 osoby i chyba jednak sobie ją zostawię.

Nie lubię za bardzo elementów, które zużywają się z wiekiem, ale jestem w stanie przeboleć te notesy, bo jest ich bardzo dużo. Samo wykonanie jest ok, chociaż kusi żeby na kostkach wypalić te symbole, a nie naklejać papier. Gdzieś czytałem, że nie są trwałe, więc odtłuściłem powierzchnie kostek przed naklejeniem i póki co trzymają się bardzo dobrze. Może ktoś niechlujnie naklejał swoje jedząc chipsy w międzyczasie.

Co do samej gry - lekka i przyjemna, niezbyt długa. Coś na zatrzymanie gości na jeszcze jedną grę, kiedy mają już dosyć intensywnego myślenia przy ciężkim euro, a kiedy nie chce mi się rozkładać Istambułu czy jakieś bzdetnej fillerowej karcianki. Jest losowa i na to trzeba się nastawiać. Nie jestem fanem kości, ale generalnie ten drafting jest całkiem przyjemny. Grafiki mi się podobają, zarówno w La Granja jak i kościanej wersji. O dziwo pierwotna wersja nie urzekła mnie na tle innych znanych mi znakomitych euro tytułów, a do No Siesty podszedłem chyba z innymi założeniami. Polecam obejrzeć film od rahdo, bo pokazuje jak proste są zasady i generalnie dobrze oddaje emocje, które towarzyszą grze :)
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: La Granja: No Siesta

Post autor: predki »

HUBertPL pisze:
No to proszę o podzielenie się :) Ciekawi mnie ta gierka.
Proszę bardzo: https://www.dropbox.com/s/n2bikxksxsopt ... L.pdf?dl=0
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 864
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 202 times
Been thanked: 305 times

Re: La Granja: No Siesta

Post autor: konradstpn »

Czy można ponownie udostępnić intrukcję w wersji PL ?
Z góry dziękuję
Gram, więc jestem.
ODPOWIEDZ