Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Lothrain »

Pan_K pisze:
Lothrain pisze:
Pan_K pisze:Szybkie pytanie: w wariancie "Era Korporacyjna" i w wariancie jednoosobowym jest adnotacja, że gramy bez dodatkowych poziomów produkcyjnych i jest odesłanie: w EK do s. 7, "Przygotowanie do gry - Gracze", a w wariancie solo do zasad rozgrywki podstawowej. Tymczasem w "Graczach" mowa o umieszczeniu kostek na pierwszych polach produkcji. Dopiero w "Warunkach początkowych" mowa o otrzymaniu "początkowych poziomów produkcji" z korporacji. Nie widzę nigdzie nic o "dodatkowych poziomach produkcji". Domyślam się, że chodzi o ewentualne podnoszenie niektórych poziomów produkcji przez korporacje. Czyli, że ani w Erze Korporacyjnej, ani w wariancie solo nie mam korzystać z tych udogodnień. Ale czy się dobrze domyślam? I skąd to wiecie? ;)
Nie mam instrukcji przed nosem, ale chodzi o to, że zaczynasz grę z wszystkimi poziomami technologii na 0. Czyli nie na 1. A potem dodajesz normalnie bonusy z wybranej / wylosowanej karty korporacji.
Cały czas tak gram. Nie widziałem w instrukcji, że można na 1. Muszę się jeszcze raz przyjrzeć. Dzięki.
W wariancie podstawowym, bez kart korporacji i ery korporacyjnej przy założeniu gry wieloosobowej zaczynasz na 1.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

Pan_K pisze:
Lothrain pisze:
Pan_K pisze:Szybkie pytanie: w wariancie "Era Korporacyjna" i w wariancie jednoosobowym jest adnotacja, że gramy bez dodatkowych poziomów produkcyjnych i jest odesłanie: w EK do s. 7, "Przygotowanie do gry - Gracze", a w wariancie solo do zasad rozgrywki podstawowej. Tymczasem w "Graczach" mowa o umieszczeniu kostek na pierwszych polach produkcji. Dopiero w "Warunkach początkowych" mowa o otrzymaniu "początkowych poziomów produkcji" z korporacji. Nie widzę nigdzie nic o "dodatkowych poziomach produkcji". Domyślam się, że chodzi o ewentualne podnoszenie niektórych poziomów produkcji przez korporacje. Czyli, że ani w Erze Korporacyjnej, ani w wariancie solo nie mam korzystać z tych udogodnień. Ale czy się dobrze domyślam? I skąd to wiecie? ;)
Nie mam instrukcji przed nosem, ale chodzi o to, że zaczynasz grę z wszystkimi poziomami technologii na 0. Czyli nie na 1. A potem dodajesz normalnie bonusy z wybranej / wylosowanej karty korporacji.
Cały czas tak gram. Nie widziałem w instrukcji, że można na 1. Muszę się jeszcze raz przyjrzeć. Dzięki.
W instrukcji stoi "Każdy z graczy umieszcza swój znacznik na pierwszych polach torów produkcji zasobów na swojej planszy gracza" - należy przyjąć, że to produkcja na poziomie 1 (słabe tłumaczenie), ale tak wszyscy grają :)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pan_K »

GeQ pisze: W instrukcji stoi "Każdy z graczy umieszcza swój znacznik na pierwszych polach torów produkcji zasobów na swojej planszy gracza" - należy przyjąć, że to produkcja na poziomie 1 (słabe tłumaczenie), ale tak wszyscy grają :)
Ja rozumiałem ten zapis tak, że trzeba wszędzie na 0 a przy kasie n -5. Ciekawe, jak to jest po angielsku, bo po polsku raczej niejednoznaczne, delikatnie rzecz ujmując :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

Pan_K pisze:
GeQ pisze: W instrukcji stoi "Każdy z graczy umieszcza swój znacznik na pierwszych polach torów produkcji zasobów na swojej planszy gracza" - należy przyjąć, że to produkcja na poziomie 1 (słabe tłumaczenie), ale tak wszyscy grają :)
Ja rozumiałem ten zapis tak, że trzeba wszędzie na 0 a przy kasie n -5. Ciekawe, jak to jest po angielsku, bo po polsku raczej niejednoznaczne, delikatnie rzecz ujmując :)
Players: The player who most recently won a game of Terraforming Mars is given the first player marker. Players choose their colors and take the corresponding player markers and a player board. You start with 1 production of each resource on the player board, so place player markers on the tracks (only in standard game.) Each player also places one marker at the starting position (20) of the TR track.

Przy okazji okazało się, że nie trzeba co grę pytać, czy ktoś ostatnio oglądał film S-F ??? wystarczy pamiętać, kto ostatnio wygrał :mrgreen:
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pan_K »

GeQ pisze:
Pan_K pisze:
GeQ pisze: W instrukcji stoi "Każdy z graczy umieszcza swój znacznik na pierwszych polach torów produkcji zasobów na swojej planszy gracza" - należy przyjąć, że to produkcja na poziomie 1 (słabe tłumaczenie), ale tak wszyscy grają :)
Ja rozumiałem ten zapis tak, że trzeba wszędzie na 0 a przy kasie n -5. Ciekawe, jak to jest po angielsku, bo po polsku raczej niejednoznaczne, delikatnie rzecz ujmując :)
Players: The player who most recently won a game of Terraforming Mars is given the first player marker. Players choose their colors and take the corresponding player markers and a player board. You start with 1 production of each resource on the player board, so place player markers on the tracks (only in standard game.) Each player also places one marker at the starting position (20) of the TR track.

Przy okazji okazało się, że nie trzeba co grę pytać, czy ktoś ostatnio oglądał film S-F ??? wystarczy pamiętać, kto ostatnio wygrał :mrgreen:
Powiedzieć, że polski przekład jest wolnym przekładem, to mało powiedzieć ;)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bludgeon »

Produkcja jest na 1 jeśli gra się bez kart korporacji. Z KK produkcja wszystkiego zaczyna się od 0.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Bludgeon pisze:Produkcja jest na 1 jeśli gra się bez kart korporacji. Z KK produkcja wszystkiego zaczyna się od 0.
Dokładnie. W instrukcji tłumacz trochę odleciał z "pierwszymi polami", też na początku myślałem, że chodzi o 0/-5 :P
Po przetestowaniu wariantu podstawowego i tak pewnie nie będziecie już do niego wracali i zostaniecie przy korpo ;)
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

Yavi pisze:Po przetestowaniu wariantu podstawowego i tak pewnie nie będziecie już do niego wracali i zostaniecie przy korpo ;)
Zgadza się. Tylko raz zagrałem na próbę wariantem podstawowym - i stwierdziłem, że to chyba opcja dla osób, dla których TM jest pierwszą planszówką ;) Aż wstyd mi było, że w ogóle spróbowałem :lol:
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Ja wolę wariant bez Ery Korporacyjnej, a bynajmniej nie jestem graczem niedoświadczonym [emoji14]
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

mat_eyo pisze:Ja wolę wariant bez Ery Korporacyjnej, a bynajmniej nie jestem graczem niedoświadczonym [emoji14]
Jak na razie wyjątek potwierdzający regułę, ale dobrze, gorzej byłoby, gdyby wariant był "nieużywalny".
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pan_K »

Ja do tej pory grałem "mixa". Zaczynałem z produkcją na 0/-5, ale bez kart korporacyjnych. Dziś się to zmieni :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
skimmboard
Posty: 28
Rejestracja: 13 lis 2016, 18:40
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: skimmboard »

Nasza wczorajsza gra 2osobowa z drobnymi przerwami ok 2h15min. Wyrabiamy się coraz lepiej :) Ogólnie gra bardzo przypadłą mi do gustu. Polecicie jakieś gry o podobnej mechanice do Terraformacji? Mam Cywilizację poprzez wieki, CO2, Civilization.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

skimmboard pisze:Nasza wczorajsza gra 2osobowa z drobnymi przerwami ok 2h15min. Wyrabiamy się coraz lepiej :) Ogólnie gra bardzo przypadłą mi do gustu. Polecicie jakieś gry o podobnej mechanice do Terraformacji? Mam Cywilizację poprzez wieki, CO2, Civilization.
Nie ten dział :wink:
Who is John Galt?
Posiadam
skimmboard
Posty: 28
Rejestracja: 13 lis 2016, 18:40
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: skimmboard »

Ups :) już poprawiam.
Apropos zasad: gdy stawiam miasto na planszy wynikające z efektu z karty to podnoszę swoją produkcję Me o 1 czy podnoszę tylko, gdy kupuję miasto z projektów standardowych ?
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: malekith_86 »

skimmboard pisze:Ups :) już poprawiam.
Apropos zasad: gdy stawiam miasto na planszy wynikające z efektu z karty to podnoszę swoją produkcję Me o 1 czy podnoszę tylko, gdy kupuję miasto z projektów standardowych ?
tylko gdy stawiasz miasto z projektu standardowego
ciastek
Posty: 60
Rejestracja: 28 lut 2011, 15:19
Lokalizacja: Milicz

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: ciastek »

Mam pytanie odnośnie kart:
1. Karta "Duża Asteroida" podnosi temperaturę o 4 stopnie, a "Jezioro Marineris" umieszcza na planszy 2 oceany. czy zagrywając obie karty w swojej turze podnoszę swój WT o 4 czy o 2 poziomy?
2. Karta "Zautomatyzowana siła robocza" skopiuj premię do produkcji z dowolnej ze swoich zagranych kart z symbolem budowli. Poprosiłbym przykład zastosowania do konkretnej karty, bo jakoś się zblokowałem :oops:
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pan_K »

Ad 1. O 4
Ad 2. Ostatnio po zagraniu tej karty skopiowałem wcześniej zagraną kartę podnoszącą produkcję roślin o 1. Niestety nie pamietam jej nazwy.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

ciastek pisze: 2. Karta "Zautomatyzowana siła robocza" skopiuj premię do produkcji z dowolnej ze swoich zagranych kart z symbolem budowli. Poprosiłbym przykład zastosowania do konkretnej karty, bo jakoś się zblokowałem :oops:
Z dowolnej karty z brązowym kółkiem w prawym górnym rogu, zagranej przez Ciebie kopiujesz bonus, który jest w brązowej ramce.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Tomzaq pisze:
ciastek pisze: 2. Karta "Zautomatyzowana siła robocza" skopiuj premię do produkcji z dowolnej ze swoich zagranych kart z symbolem budowli. Poprosiłbym przykład zastosowania do konkretnej karty, bo jakoś się zblokowałem :oops:
Z dowolnej karty z brązowym kółkiem w prawym górnym rogu, zagranej przez Ciebie kopiujesz bonus, który jest w brązowej ramce.
Dla uściślenia: kopiujesz całą ramkę, nie tylko bonus czy premię. Początkowo "premia" kojarzyła mi się tylko z dobrymi efektami, ale kopiuje się całość - te ujemne też.
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: myszor »

Jest jeden obszar specjalny z symbolem wilczej łapy i jest on podkolorowany na zielono. Karta (nie pamiętam nazwy) nakazuje zagrać go tak, by przylegał do innego własnego obszaru zieleni. Czy moze on być uznawany za obszar zieleni w czasie wystawiania innych oraz punktowania na koniec gry?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pan_K »

myszor pisze:Jest jeden obszar specjalny z symbolem wilczej łapy i jest on podkolorowany na zielono. Karta (nie pamiętam nazwy) nakazuje zagrać go tak, by przylegał do innego własnego obszaru zieleni. Czy moze on być uznawany za obszar zieleni w czasie wystawiania innych oraz punktowania na koniec gry?
IMHO nie. I nie bardzo rozumiem, dlaczego miałby być uznany za obszar zieleni?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: myszor »

Bo jego awers ma zielonkawe tło i ta zasada dokładania...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

myszor pisze: Czy moze on być uznawany za obszar zieleni w czasie wystawiania innych
Nie ma znaczenia.
myszor pisze: oraz punktowania na koniec gry?
Jeśli karta nie mówi inaczej to nie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pan_K »

myszor pisze:Bo jego awers ma zielonkawe tło i ta zasada dokładania...
Nigdzie w instrukcji nie ma wzmianki o tym, że niektóre obszary specjalne mogą być traktowane jak obszary zieleni. Na karcie też o tym nie ma mowy.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
MalyFarciarz
Posty: 51
Rejestracja: 30 gru 2011, 14:03
Lokalizacja: Wrocław/Międzyrzecz
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: MalyFarciarz »

Mam dwa pytania. Jedno do wariantu solo, drugie do początkowej kolejności.

W wariancie solo gracz zmaga się z naturalnym przeciwnikiem. Może od niego kraść, pozbawiać go zasobów i obniżać jego produkcję danych zasobów.

Zapis dotyczący obniżania produkcji jest dla mnie mało przejrzysty. Czy mogę dowolnie obniżać produkcję wirtualnego gracza, jakby jego poziom produkcji wynosił nieskończoność? Czy jeżeli nie mogę tego zrobić, to czy produkcja wirtualnego gracza wynosi wszędzie 0, a jeżeli tak, to czy można obniżać produkcję jego megakredytów do -5?

W związku z tym, że karty odrzuca się rewersem ku górze, mam pytanie odnośnie tego jak wygląda początek przygotowań.

Gracze otrzymują 2 karty korporacji i 10 kart projektów i zaczynając od pierwszego gracza. Pierwszy gracz wybiera korporację i odrzuca rewersem ku górze karty, których nie wziął? Czy najpierw każdy z graczy wybiera korporację, a dopiero jak już każdy wybrał korporację. Znowu począwszy od pierwszego gracza, odrzucamy karty projektów?
ODPOWIEDZ