Erraty, poprawki itp.

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Erraty, poprawki itp.

Post autor: citmod »

Hej,

(dużo do czytania wiec TL:DR na dole)

ostatnimi czasy stale napotykam w wątkach różnych gier dyskusję na temat błędów. A to błąd w instrukcji, a to błąd na kartach. Może zawsze tak było i po prostu dotychczas udawało mi się uniknąć gier z błędami. Niemniej jednak takie dyskusje potrafią trwać przez kilka stron wątku, a oficjalne rozwiązanie danego problemu przez wydawnictwo, czasami przedstawiane jest nawet kilkanaście stron dalej od rozpoczęcia. To sprawia, że śledzenie rozwoju sytuacji staje się moim zdaniem dosyć ciężkie. Szczególnie w przypadku zakupu gry która już jest jakiś czas na rynku.

Może to mój błąd, ale nigdy nie zdarzyło mi się przeglądać całego wątku gry jeśli ma już kilka, a często nawet kilkanaście stron. Za przykład mogą posłużyć wątki Scythe, Terraformacja Marsa czy Osadników: Narodziny Imperium. Są to wszystko gry które może kiedyś trafią do mojej kolekcji. Jeśli tak się stanie nie będę przecież przeglądał 40+ stron wątku, w poszukiwaniu czy w polskiej wersji danej gry są jakieś błędy. Scythe i TM wybrałem losowo bo akurat mają dużo stron wątku, jednak na Osadników padło nieprzypadkowo.

Kupiłem Osadników bratu rok temu na Święta. Brat nie przebywa na tym forum, więc jeśli coś jest nie tak z grą możne się dowiedzieć tego tylko jeśli ja na takie info wpadnę. No i właśnie pare dni temu przypadkowo w wątku portalu ktoś spytał o poprawione karty do Osadników. Zacząłem więc poszukiwania, które doprowadziły mnie do informacji, że są dostępne poprawki kart do wydruku własnego, czy nawet można je otrzymać od wydawnictwa. Gdyby nie post użytkownika w wątku Portalu pewnie nigdy bym się o tym nie dowiedział.

Inny przykład to dzisiaj założony wątek o Sprawie Marcy do T.I.M.E. Stories. Kiedy to piszę nie ma w nim jeszcze żadnej odpowiedzi, ale charakter gry sprawia, że niechętnie będę zaglądał do tego wątku w obawie przed przypadkowym spoilem. Mimo wszystko chciałbym jednak wiedzieć, jeśli jest w tej grze jakiś poważny błąd, zanim zainwestujemy ze znajomymi kilka godzina na grę.

Tak jak pisałem na początku, takich błędów jest cała masa w różnych grach. Zdarza się że do pobrania jest Errata, karty do wydruku własnego, niekiedy można napisać do wydawnictwa i otrzymać poprawioną wersję kart, czasami jest objaśnienie złego tłumaczenia na polski.

Dlatego moim zdaniem dobrym pomysłem było by stworzenie nowego przyklejonego wątku, do którego można by wrzucać wszystkie informacje na temat różnych błędów i ich rozwiązań przez wydawnictwo (lub braku rozwiązań). Nie mówię, żeby teraz zacząć wygrzebywać stare sprawy i zamieszczać je w takim wątku, bo była by to olbrzymia ilość pracy, ale chociaż zacząć tworzyć taki wątek od teraz.

Nie tylko ułatwiło by to sprawdzenie, czy w danej są były jakieś błędy i jak można je naprawić, ale również postawiło by wydawnictwa bardziej na świeczniku. Łatwiej można by zauważyć któremu wydawnictwu się takie błędy zdarzają częściej, a co za tym idzie wydawnictwa może bardziej by się przykładały do tego aby tych błędów nie było. Taka informacja mogłaby np pomóc w decyzji czy wesprzeć czyjś projekt na wspieram.to (które to stają się coraz bardziej popularne), czy zamawiać preorder itp.

Takim sposobem jest to zapewne mój najdłuższy wpis na forum, dlatego tutaj:

TL:DR
Uważam, że dobrze byłoby stworzyć nowy przyklejony wątek, w którym zbieralibyśmy informację na temat błędów w danych grach i proponowanych rozwiązaniach tych błędów (Errata, poprawka tłumaczenia itp).

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Może jest to nierealne? Chętnie poczytam.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Erraty, poprawki itp.

Post autor: TV3 »

Słuszne to. Zamiast przewalać dziesiątki stron - wszystko w jednym miejscu, punkt po punkcie.


W dziale Zasady - pytania i wątpliwości mógłby być wątek z zebranymi (sukcesywnie dodawanymi) tytułami gier (alfabetycznie), które byłyby linkiem do kolejnych stworzonych podstron (?), będących zbiorem już tylko wypunktowanych poprawek/wyjaśnień zebranych z bardziej obszernych tematów z działu Zasady... . Zawartość, ilość tych poprawek/wyjaśnień mogłaby być oczywiście z czasem korygowana lub uzupełniana. Hmm... przez admina?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Erraty, poprawki itp.

Post autor: Lothrain »

Takimi rzeczami zajmują się autorzy wątku w ramach wolontariatu, a nie admini.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Erraty, poprawki itp.

Post autor: TV3 »

A może jeszcze inaczej, aby zostać przy działach/tematach, które już są:
W każdym istniejącym już temacie w dziale Zasady... umieścić na początku każdego tematu w formie postu (da się jakoś wsadzić nowy post na początek?) ów wspomniany, wypunktowany zestaw poprawek/wyjaśnień.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Erraty, poprawki itp.

Post autor: romeck »

Był już taki temat i analogiczna propozycja. Jak najbardziej za, ale ktoś musiałby się tym zająć. Nie admini, nie ktośtam kiedyśtam, tylko konkretna, chętna osoba.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Erraty, poprawki itp.

Post autor: kwiatosz »

Nie wiem czy takiego wątku nie zastępuje po prostu wyszukiwanie "[tytul gry] błędy site:gry-planszowe.pl/forum" - co jest generalnie też szybsze myśląc o jednym, konkretnym tytule.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Erraty, poprawki itp.

Post autor: TV3 »

romeck pisze:konkretna, chętna osoba
... niekoniecznie obeznana z wszystkimi tymi tytułami, której to osobie reszta gawiedzi (czyli my) po konsultacji wspólnej będziemy wskazywać/podsyłać gotowe zestawy.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Erraty, poprawki itp.

Post autor: Olgierdd »

Całe szczęście jest BGG, gdzie społeczność jest o wiele większa i łatwiej trafić na wolontariuszy wyręczających wydawców. Jeśli powstała jakaś errata, to na 90% znajdzie się ją (oficjalną lub nieoficjalną) w sekcji "files" lub "links" danej gry.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Erraty, poprawki itp.

Post autor: citmod »

Olgierdd pisze:Całe szczęście jest BGG, gdzie społeczność jest o wiele większa i łatwiej trafić na wolontariuszy wyręczających wydawców. Jeśli powstała jakaś errata, to na 90% znajdzie się ją (oficjalną lub nieoficjalną) w sekcji "files" lub "links" danej gry.
Owszem jeśli mówimy o wersji angielskiej to jak najbardziej, zazwyczaj tam się znajdzie dane pliki. Co do polskich wersji językowych to niestety szansa na znalezienie odpowiedniego pliku jest bliższa 10% niż 90%. Pierwsze z brzegu trzy gry jakie sprawdzilem na szybko:

Dead of Winter: Karta krótkofalówki oraz iskry - Brak
Osadnicy: NI: Poprawione Karty - Brak
Chaos w Starym Świecie: Errata - Brak

I tak niestety jest zazwyczaj. Pliki do angielskich wersji są moim zdaniem zazwyczaj mało interesujące dla osób grających w wersję PL, ponieważ często dane błędy są już naprawione w polskiej instrukcji (zazwyczaj kiedy gra wychodzi u nas jakiś czas po angielskiej wersji). Niestety za to podczas polonizacji wkradają się błędy w tłumaczeniu lub inne kwiatki.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Erraty, poprawki itp.

Post autor: Olgierdd »

BGG jest tworzone przez użytkowników nie tylko anglojęzycznych, co często widać po wysypie azjatyckich tłumaczeń instrukcji. To że nie ma tam wersji polskich to już kwestia osób posługujących się tym językiem ;)

Nie chcę podminowywać Twojej inicjatywy, ale skoro jest serwis, który na tacy daje Ci proponowane możliwości o wiele większe niż to forum, to może lepiej jest promować aktywność polskiego światka geeków na BGG?
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Erraty, poprawki itp.

Post autor: TV3 »

Olgierdd pisze:Nie chcę podminowywać Twojej inicjatywy, ale skoro jest serwis, który na tacy daje Ci proponowane możliwości o wiele większe niż to forum, to może lepiej jest promować aktywność polskiego światka geeków na BGG?
Można by się pokusić o pytanie, czy na drodze rozwoju człowieka wcześniejszym etapem jest poznanie angielskiego, czy doszukiwanie się niejasności w grach planszowych.


Nie bez znaczenia jest też:
citmod pisze:Pliki do angielskich wersji są moim zdaniem zazwyczaj mało interesujące dla osób grających w wersję PL, ponieważ często dane błędy są już naprawione w polskiej instrukcji (zazwyczaj kiedy gra wychodzi u nas jakiś czas po angielskiej wersji). Niestety za to podczas polonizacji wkradają się błędy w tłumaczeniu lub inne kwiatki.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Erraty, poprawki itp.

Post autor: Bea »

Jestem za utworzeniem nowego wątku, gdzie w pierwszym poście będą wydawnictwa i ich gry z błędami. Tylko czy znajdzie się śmiałek co taki wątek poprowadzi? (jak ten z polskimi wydaniami gier) :)
ODPOWIEDZ