Runewars (Corey Konieczka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Runewars

Post autor: Błysk »

Parmenides pisze:Dziewczyna meczy mnie ostatnio o grę w stylu Heroes of Might & Magic
Czy gra dobrze sprawdza sie na dwie osoby? Wiadomo, im więcej graczy tym ciekawiej ale czy w grze we dwoje jedna duża bitwa nie decyduje o zwycięstwie i czy występuje tu mechanizm kiedy dwie strony okopują sie czekając na ruch drugiego gracza bojąc sie zaatakować?
Czy dodatek Banners of War mocno urozmaica rozgrywkę? Wiem, ze bohaterowie odgrywają jeszcze większa role i mogą dowodzić armia tak jak w HoMM. Zastanawiam sie nad wersja PL ale na dodatek raczej nie ma co liczyć (chyba ze o czymś nie wiem) lub ang od razu z dodatkiem. A może sama podstawka w zupełności wystarczy aby cieszyć sie gra?
Grałem raz, więc opinia niemiarodajna pewnie.

Na dwie osoby powinno chodzić.

Mechanizm okopywania czy "jednej dużej bitwy" może występować zależnie od stylu gry. W naszej grze na 4 było bardzo mało run na mapie i doszło do okopywania się i gra rozstrzygnęła się serią bitew w dwóch ostatnich rundach. Bardziej doświadczeni koledzy mówili, że zazwyczaj się tak nie dzieje, bo run jest więcej.
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Runewars

Post autor: dziobanes »

Parmenides pisze:Dziewczyna meczy mnie ostatnio o grę w stylu Heroes of Might & Magic
Czy gra dobrze sprawdza sie na dwie osoby? Wiadomo, im więcej graczy tym ciekawiej ale czy w grze we dwoje jedna duża bitwa nie decyduje o zwycięstwie i czy występuje tu mechanizm kiedy dwie strony okopują sie czekając na ruch drugiego gracza bojąc sie zaatakować?
Czy dodatek Banners of War mocno urozmaica rozgrywkę? Wiem, ze bohaterowie odgrywają jeszcze większa role i mogą dowodzić armia tak jak w HoMM. Zastanawiam sie nad wersja PL ale na dodatek raczej nie ma co liczyć (chyba ze o czymś nie wiem) lub ang od razu z dodatkiem. A może sama podstawka w zupełności wystarczy aby cieszyć sie gra?
Jak Heroes of Might & Magic na planszy to TYLKO Runewars w tym momencie. Na 2 osoby działa doskonale , gram regularnie z żoną i naprawdę każda rozgrywka jest inna i daje dużo radości. Czy bohaterowie odgrywają większą rolę niż w HoMM...tego bym nie powiedział, zależy w której części Herosów. Zdarza się wygrać grę zupełnie zaniedbując bohaterów. Sama podstawka daje mnóstwo regrywalności i satysfakcji. Oczywiście naturalne jest że po kilkunastu grach, będziesz poszukiwał dodatku, więc możesz od razu zerknąć na giełdę bo widziałem ostatnio kilka ofert podstawki + dodatek w niezłej cenie. Na nowy dodatek nie masz co liczyć na razie, jest w fazie "planów dodruku" na stronie FFG ale nie wiadomo kiedy trafi do fabryki. Powiem Ci jeszcze tylko, żebyście nastawili się na długie godziny grania, mi to nie przeszkadza ,najczęściej dzielimy rozgrywkę na 2 wieczory po prostu, albo jedną całą nockę. Ewentualnie jeśli chcesz to jest fajna gra akurat na kickstarterze, tylko na to trzeba będzie ponad rok poczekać ,ale klimat Herosów jak się patrzy : https://www.kickstarter.com/projects/co ... oject_link
Parmenides
Posty: 423
Rejestracja: 19 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Katowice

Re: Runewars

Post autor: Parmenides »

Dzięki za pomoc w podjęciu decyzji :)
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Runewars

Post autor: panda_09 »

dziobanes pisze: Jak Heroes of Might & Magic na planszy to TYLKO Runewars w tym momencie.
Jak Heroes of Might & Magic na planszy to TYLKO Battalia w ty momencie :mrgreen:

Grałem kilka razy w Runewars na 2 osoby i zazwyczaj załączał się efekt kuli śnieżnej. Dużo lepiej gra działa na 3-4 osoby.
Niemniej jeśli masz wybór brać czy nie - bierz póki jest, ja nie żałuję.
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
Szyszko76
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2016, 23:19
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Runewars

Post autor: Szyszko76 »

Jak to jest z Runewars, gra aż prosi się o dodatki, tymczasem skore do wydawanie dodatków FFG do Runewars nie wydaje nic. Czy ta gra będzie rozwijana czy też może ta gra tego nie potrzebuje? Czy dodatek do RW będzie wydany w wersji PL? Czy są jakieś zapowiedzi?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Runewars

Post autor: schizofretka »

1. Nie potrzebuje, to tytuł jeszcze sprzed polityki wydawania wersji demo przez FFG. W podstawce brakuje tylko trochę bohaterów - jest ich 12, czyli maksymalna liczba na planszy przy 4 graczach, stąd ciągle się powtarzają. Dodatek dokłada chyba 8 i mnóstwo innego plastiku i kart w ramach tych samych mechanizmów, więcej już nie potrzeba.

Od dawna ludzie tylko mają nadzieję na kolejne dwie frakcje, do niedawna mocno płonne, natomiast jeśli wersja figurkowa się rozkręci, to kto wie - może jeszcze się pojawi. Nie musiałby wiele mieszać w mechanice, wystarczyłby zbalansowany nowy plastik.
Nie wiem jednak, czy nie byłby to precedens jeśli chodzi o okres bez dodatków, figurki odstają trochę od najnowszych standardów, może być opór do wydania dodatku do gry pod koniec jej żywotności, zwłaszcza przy najnowszej polityce.


Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Runewars

Post autor: shod »

witam,
czy Ktoś może pochylił się nad tłumaczeniem frakcji orków do Runewarsa? nie chciałbym wywarzać otwartych drzwi ;).
choć przyznam szczerze, że niektóre z tych jednostek mi nie odpowiadają i chyba zabiorę się za ich zmianę.
Do0ctor
Posty: 154
Rejestracja: 15 mar 2017, 19:12
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Runewars

Post autor: Do0ctor »

panda_09 pisze:
dziobanes pisze: Jak Heroes of Might & Magic na planszy to TYLKO Runewars w tym momencie.
Jak Heroes of Might & Magic na planszy to TYLKO Battalia w ty momencie :mrgreen:

Grałem kilka razy w Runewars na 2 osoby i zazwyczaj załączał się efekt kuli śnieżnej. Dużo lepiej gra działa na 3-4 osoby.
Niemniej jeśli masz wybór brać czy nie - bierz póki jest, ja nie żałuję.
Oj jeśli masz na myśli Battalia:Początek to to koło Runewarsa leżeć nie powinno ;p
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Runewars

Post autor: shod »

prace nad spolonizowaniem frakcji orków idą do przodu, mam zamiar wymienić amazonki na łuczników, zmienić tego giganta na trolla a trolla na taurena [ale tylko wizualnie]. Ktoś ograł tą frakcję? ciekawi mnie na ile jest zbalansowana, bo to moment w którym możnaby pomieszać w statystykach czy zdolnościach. chodzi mi po głowie jakaś jednostka latająca albo balista/katapulta, tylko nie chcę za dużo mieszać. będę wdzięczny za jakiś głos w tej sprawie.
Ardhiel
Posty: 31
Rejestracja: 24 cze 2017, 21:00
Has thanked: 1 time

Re: Runewars

Post autor: Ardhiel »

Gra na dwóch działa świetnie, ale jak gra się na zasadach turniejowych* (po ostatniej zimie podlicza się punkty - każda kontrolowana smocza runa to 4 punkty, każde zajęte terytorium to 2 punkty, a nagroda zdobyta przez bohatera to 1 punkt. Link: https://boardgamegeek.com/image/1074391 ... e=original). Dzięki temu gra toczy się na wielu frontach i każdy aspekt gry (nawet bohaterowie) jest ważny, więc nie wygrywa ten, kto ma więcej armii :P

Co do Battalii - dla mnie zawsze Runewars było "planszowymi herosami", ale w Battalię nigdy nie grałem. Czym przypomina herosów i czy polecacie ją komuś, kto w Runewars jest zakochany :)?

*zdaję sobie sprawę, że zasady te są dopasowane do gotowej mapy, ale z moich doświadczeń wynika, że usprawniają rozgrywkę na każdej możliwej mapie :)
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Runewars

Post autor: panda_09 »

Bardzo lubię Runewars, ale serce skradła mi Battalia. Należy jednak pamiętać, że są to 2 zupełnie inne gry. Battalia to hybryda deckbuildingu z HoM&M - drogi wyglądają identycznie ;) Jeśli ktoś nie lubi deckbuildingu Battalia mu nie podejdzie.
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
gotji
Posty: 63
Rejestracja: 03 gru 2012, 15:03
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Runewars

Post autor: gotji »

Info dla wszystkich, którzy nie mogą znaleźć dodatku w 'normalnej' cenie(jedyna nowa kopia w wersji eng. jaką udało mi się znaleźć jest do kupienia w USA za ok. 500 zł). Na stronie FFG pojawiło się info, że będzie dodruk dodatku: Banners of War.
Awatar użytkownika
sugai
Posty: 108
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:22

Re: Runewars

Post autor: sugai »

Ten update wisi od stycznia 2016...
Awatar użytkownika
GoldenDragon
Posty: 611
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:50
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Runewars

Post autor: GoldenDragon »

gotji pisze:Info dla wszystkich, którzy nie mogą znaleźć dodatku w 'normalnej' cenie(jedyna nowa kopia w wersji eng. jaką udało mi się znaleźć jest do kupienia w USA za ok. 500 zł). Na stronie FFG pojawiło się info, że będzie dodruk dodatku: Banners of War.
Za 500 to mogę oddać :)
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Runewars

Post autor: dziobanes »

Moim zdaniem nie warto
gotji
Posty: 63
Rejestracja: 03 gru 2012, 15:03
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Runewars

Post autor: gotji »

sugai pisze:Ten update wisi od stycznia 2016...
Ups myślałem że było 11.23.2017 :/ Przepraszam za błąd.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Runewars

Post autor: shod »

to na forum można było dostać podstawkę z dodatkiem w okolicach 350 zł ;).
i niestety wątpię w dodruk Banners a kupować z podstawką też mi się nie uśmiecha. Dlatego podrasowuję frakcje orków i mam już nawet dobrane figurki, więc całkiem nieźle może wyjść.
Ziemowit
Posty: 62
Rejestracja: 04 gru 2017, 16:08

Re: Runewars

Post autor: Ziemowit »

Cześć, mam jedno pytanie odnośnie do Runewars: czy Cry Havoc jest bardziej losowy od Runewars? Czy Runewars to chamski ameritrash czy jednak owa losowość jest do kontrolowania? (Od razu zaznaczam, że dla mnie Cry Havoc jest dość mocno losowy, o czym nie chcę w tym wątku pisać - dlatego jeśli Runewars jest jeszcze bardziej losowy, to będę wiedział, by go sobie odpuścić)
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Runewars

Post autor: czeczot »

Runewars prawie w ogóle nie jest losowy. Masz zestaw kart akcji i z nich wybierasz co zagrasz w turze (porze roku). Co rundę (rok) wszystkie karty wracają na rękę.
Jedyna losowość to karty zdarzeń pór roku ale karta zdarzeń dotyczy wszystkich więc losowość ale ... sprawiedliwa :)
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Runewars

Post autor: Zet »

Jest jeszcze losowy dobór kart podczas walki - zamiast kostek.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Runewars

Post autor: czeczot »

Zet pisze:Jest jeszcze losowy dobór kart podczas walki - zamiast kostek.
Chodzi ci o "karty losu"? Zapomniałem o nich.
Ok jest losowość ale jak najeżdżasz 8 jednostkami 4 jednostki o podobnej sile to ciężko to przez los przegrać.

W tej grze dużo więcej zależy od taktyki niż od losu.
Ziemowit
Posty: 62
Rejestracja: 04 gru 2017, 16:08

Re: Runewars

Post autor: Ziemowit »

Dzięki wszystkim za odpowiedź! Czyli jeśli uważacie, że poziom losowości w Blood Rage czy Cykladach mi odpowiada, to i na Runewars się pod tym względem nie zawiodę?
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Runewars

Post autor: wis »

Proponowałbym zagrać przed zakupem. Losowości jest sporo - mimo, że w walce jest ona do pewnego stopnia redukowana, to jednak może dać się we znaki tu i tam. Są lepsi i gorsi bohaterowie, karty taktyki, przedmioty - jeden wyciągnie klejnocik za pierwszym razem, inny dostanie trzy śmieci...
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Runewars

Post autor: czeczot »

Ziemowit pisze:Dzięki wszystkim za odpowiedź! Czyli jeśli uważacie, że poziom losowości w Blood Rage czy Cykladach mi odpowiada, to i na Runewars się pod tym względem nie zawiodę?
W Blood Rage też trochę zależy jakie karty dostaniesz na początku. Poziom losowości jest zbliżony. Jednak Runewars to bardziej skomplikowana i dłuższa gra niż Blood Rage

ps. Mare Nostrum jeszcze sobie zobacz
Ziemowit
Posty: 62
Rejestracja: 04 gru 2017, 16:08

Re: Runewars

Post autor: Ziemowit »

czeczot pisze:
Ziemowit pisze:Dzięki wszystkim za odpowiedź! Czyli jeśli uważacie, że poziom losowości w Blood Rage czy Cykladach mi odpowiada, to i na Runewars się pod tym względem nie zawiodę?
W Blood Rage też trochę zależy jakie karty dostaniesz na początku. Poziom losowości jest zbliżony. Jednak Runewars to bardziej skomplikowana i dłuższa gra niż Blood Rage

ps. Mare Nostrum jeszcze sobie zobacz
No tak, ale ta losowość w BR ogranicza się do draftu i jest mocno kontrolowana - poza tym wszystko jest na kminienie. Blood Rage to króciutka gra, wiadomo :).

Mare Nostrum: Imperia zamierzam w przeciągu tygodnia wypróbować, już od dawna o tym myślę. Ale to jednak jeszcze mniej ameritrashowa gra, prawda? (W sumie trochę offtop)
ODPOWIEDZ