Pandemic / Pandemia (Matt Leacock)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
planszomania
Posty: 510
Rejestracja: 09 maja 2006, 16:11
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pandemic - zaraźliwe

Post autor: planszomania »

Meanthord pisze:Witam!

Jest toto w ogole do dostania w Polsce?
Powinna być dostępna w maju.
Chwilowo jest 'out of stock' u wydawcy.
gry planszowe - sklep planszomania.pl
wypożyczalnia gier
Warszawa - Bemowo, od poniedziałku do piątku 11-19 , w sobotę 11-15
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 645 times
Been thanked: 521 times

Re: Pandemic - zaraźliwe

Post autor: Harun »

Rozegrałem dzisiaj pierwszą samotną partię w Pandemic, na poziomie łatwym i wrażenia są bardzo przyjemne. Klimat jest wyczuwalny, a napięcie cały czas wzrasta podczas gry. Przez całą grę miałem przekonanie, że kontroluję sytuację, nawet pomyślałem, że gra jest zbyt prosta, po czym okazało się że kiedy wygrałem zostały mi tylko karty na trzy kolejne tury, co oznacza, że porażka była bardzo blisko. Jestem ciekaw gry na poziomie normalnym i heroicznym.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Pandemic - zaraźliwe

Post autor: Filippos »

Harun pisze: Jestem ciekaw gry na poziomie normalnym i heroicznym.
Czyli możemy ustawiać level trudności?
Bardzo ciekawe! A już miałem zlekce-sobie-ważyć Pandemic bo za coopami nie przepadam.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 480 times
Kontakt:

Re: Pandemic - zaraźliwe

Post autor: yosz »

Ja się przymierzam z zakupem gry... im więcej o niej czytam tym bardziej mi się chce :P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 645 times
Been thanked: 521 times

Re: Pandemic - zaraźliwe

Post autor: Harun »

Filippos pisze: Czyli możemy ustawiać level trudności?
Poziom trudności zależy od ilości kart epidemii wtasowywanych w stos kart graczy. A karta epidemii to, używając eufemizmu, bardzo niemiła karta.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Pandemic - zaraźliwe

Post autor: Filippos »

Yatzek a gdzie zakupiłeś swój egzemplarz i za ile?
W tym momencie chyba żaden polski sklep w ofercie tej gry nie ma :|
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 573
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Pandemic - zaraźliwe

Post autor: miras23 »

co prawda Yatzek kupuje gier coraz wiecej, ale pandemica tradycyjnie zrobil recznie
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Re: Pandemic - zaraźliwe

Post autor: Yatzek »

Taa.. trochę starych strzykawek, pióro ptaka z chin i białego proszku w kopercie - i Pandemia ... a co najmniej epidemia zrobiona ;)

Wydałeś mnie Miras :)
Przecież teraz samoróbki są "passe" ;)
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 573
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Pandemic - zaraźliwe

Post autor: miras23 »

to jak maja Cie skazac i zeby bylo razniej, to tez sie przyznam do popelnienia samorobki wszem i wobec
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Pandemic - zaraźliwe

Post autor: Filippos »

Wow! To ja pięknie poproszę o zdjęcie twojej samoróbki bo jestem niezwykle ciekaw, albo dojdę do wniosku że jednak wkręcacie prostego warszawiaczka. :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Re: Pandemic - zaraźliwe

Post autor: Yatzek »

Jasne że wkręcamy :)

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
vder
Posty: 716
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 281 times
Been thanked: 119 times

Re: Pandemic

Post autor: vder »

Gra pojawiła się w sklepie hobbit.net.pl. Tylko czas realizacji 'do miesiąca', jakos niespecjalnie zachęca.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 480 times
Kontakt:

Re: Pandemic

Post autor: yosz »

Pewnie dlatego, że wszyscy czekają na dodruk - Z-man games napisało że będzie lada chwila... Tyle że liczba preorderów podobno przekroczyła ilość dodruku, więc jest robiony kolejny dodruk. A miesiąc to jest najprawdopodobniej czas oczekiwania + przesyłka ze stanów - co się dziwić.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
koksik111
Posty: 192
Rejestracja: 03 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pandemic

Post autor: koksik111 »

Na stronie vassalengine.org jest programik do gry przez sieć i offline oraz moduł do Pandemii. Można uruchomić na kompie i zapoznać się z grą. Jakość nie jest doskonała a rozdawanie kart i układanie wirusów myszką to nie to samo co plansza i znaczniki, ale lepsze to niż kierowanie się rankingiem BGG. (wiadomość o stronie z grą pozyskałem dzięki uprzejmości Yatzeka)
Uesugi Kenshin
Posty: 133
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:02
Lokalizacja: Bieruń Stary

Re: Pandemic - zaraźliwe

Post autor: Uesugi Kenshin »

Mam pytanie odnośnie zasad:
Czy jeśli choroba została całkowicie zwalczona to przy wybuchu epidemi w danym regionie dochodzi do zakażeń czy ciągne nastepną kartę do skutku???
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Pandemic - zaraźliwe

Post autor: folko »

Jeśli została wynaleziona szczepionka i na planszy nie ma infekcji (powiedzmy w danym kolorze ;-) ) to dociągniętą kartę z tą infekcją traktuje się jako uśmiech losu ;)
Awatar użytkownika
vder
Posty: 716
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 281 times
Been thanked: 119 times

Re: Pandemic

Post autor: vder »

O jest już na rebelu. Hmm z chęcią bym kupił, ale jakoś tak się złożyło, że zamówiłem już dzisiaj u nich inną grę :). Mam pewne obawy, że żona mogłaby dziwnie patrzeć i chyba będę musiał trochę poczekać :(.
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic

Post autor: zara2stra »

Ja zamówiłem - na następną dostawę będzie trzeba zapewne trochę poczekać - Z-Man games pisało na swojej stronie, że aktualny dodruk już został wyczerpany, a kolejny planowany jest na lipiec...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: Pandemic

Post autor: Odi »

Też zamówiłem. Gra wygląda znakomicie - brakowało mi takiego fajnego, krótkiego cooperativa, bo Dracula czasem jednak i ze 3h potrafił trwać...
Poza tym w mojej ekipie jest koleżanka biolog-farmaceutka. Będzie wniebowzięta :twisted:
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 480 times
Kontakt:

Re: Pandemic

Post autor: yosz »

Ja się nie załapałem w Thoughhammerze więc też zamówiłem w rebelu :> ciekawe jak to będzie z tymi 'do 14 dni' :P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic

Post autor: zara2stra »

Pandemic może i jest krótki, ale za to wciąga niemiłosiernie - a każda porażka wzmaga chęć ponownej gry pod hasłem "Tym razem nam się uda!". Wystarczy powiedzieć, że nasze ostatnie spotkanie miało zacząć się od kilku szybkich partyjek w Once Upon a Time, RftG i Pandemica właśnie, a skończyć się na TI. Całą noc graliśmy w Pandemica, z krótkimi przerwami na OUaT ;) :P Swoją drogą Pandemic sprawdza się też bardzo dobrze podczas rozgrywki w pojedynkę.
ciekawe jak to będzie z tymi 'do 14 dni' :P
Pewnie w miarę sensownie, skoro na swojej stronie Z-Man Games podało, że został już rozesłany cały aktualny nakład ;)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic

Post autor: BloodyBaron »

Pandemic może i jest krótki, ale za to wciąga niemiłosiernie
Czy grałeś w dwie osoby? Jak się gra skaluje? Sądząc o mechanice na podstawie zasad, liczba graczy nie powinna dramatycznie zmieniać gry, jednak w np. Shadowsach też wygląda tak podobnie, a wpływ - przez konieczność biegania od misji do misji - jest kosztowne. W Pandemic podróże jakby łatwiejsze - tylko 1 z 4 akcji zamiast całej rundy w SoC...
Ale jednak.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic

Post autor: zara2stra »

Grałem samemu, prowadząc dwie postacie, oraz we dwójkę, trójkę i czwórkę. Gra skaluje się bardzo dobrze, a paradoksalnie, im więcej graczy, tym więcej koordynacji potrzeba żeby sobie poradzić z wszystkim co pojawia się na planszy - w moim odczuciu gra jest o wiele trudniejsza przy pełnym składzie (nawet na najniższym poziomie). Przede wszystkim o wiele częściej wyskakują karty epidemii (każdy z graczy po swoim ruchu ciągnie 2 karty) co dodaje nowe miejsca w których będą pojawiać się choroby, a jedna zapomniana trójeczka może szybko doprowadzić do kilku reakcji łańcuchowych które zakończą grę. Drugą kwestią jest większa trudność w uzbieraniu pięciu kart (lub czterech przy naukowcu) do stworzenia odpowiedniej szczepionki i o wiele szybsze wyczerpywanie się talii kart gracza (co również powoduje przegraną).

Z kolei przy dwóch postaciach (solo, lub dwóch graczy) o wiele trudniej obskoczyć wszystkie krytyczne miejsca. Tu duże znaczenie mają wylosowane postacie - wygrana przy braku postaci takich jak Dispatcher czy Operations Expert jest o wiele trudniejsza, za to łatwiej jest złożyć komplet kolorów na szczepionkę i nie trzeba się zastanawiać nad każdą odrzuconą kartą. Za to najczęstszym problemem przy grze dwoma postaciami są wybuchy epidemii i reakcje łańcuchowe.

W sumie grałem kilkanaście razy, z czego trzy razy udało mi się wygrać (trzy razy w grze solowej) - widocznie jako zespół, nasza grupa musi jeszcze popracować nad kooperacją ;)
Awatar użytkownika
kruck
Posty: 239
Rejestracja: 29 sie 2005, 01:52
Lokalizacja: Lochy
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Pandemic

Post autor: kruck »

Też zamówiłem Pandemica. Mam nadzieję, że Rebel przewidział taką popularność. 8)
Awatar użytkownika
vder
Posty: 716
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 281 times
Been thanked: 119 times

Re: Pandemic

Post autor: vder »

No dobra przekonaliście mnie:). Zamówienie poszło.
ODPOWIEDZ