Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Daquan »

Dr. Nikczemniuk pisze:Jako wspierający wpłacam kasę i nie mogę jej wycofać, kasa wraca tylko w przypadku nie ufundowania gry. Czyli ten kto założył projekt jest w 100% zadowolony, bo kasa jest na koncie (no chyba że projekt nie wypali). Wspierający którzy walnie przyczynili się do ufundowania gry wywiązali się w 100%.

I tu zachodzi mała nieścisłość. Wspierający fundując grę są zawsze na 100%. Natomiast jak jest z wydawcą? Na koniec udanej kampanii jest radość, podziękowania za wspólny sukces itd. A potem? Przekroczone terminy dostawy, wady i braki produkcyjne. Bywa też tak że termin dostawy jest tak naprawdę terminem rozpoczynającym produkcję danej gry.
Wspierający nie ma takiej możliwości powiedzieć: wciągnijcie mnie na listę a ja pieniążki "wkrótce" wpłacę na konto. Natomiast wydawca jak najbardziej, bo termin dostawy jest szacunkowy, i może go dowolnie zmieniać na swoją korzyść a wspierający musi czekać. Wspierający też tak na prawdę nie może być do końca pewien jakości gry, a tym samym czy będzie zadowolony z finalnego produktu.
Dla tego warto pochwalić wydawców którzy dotrzymują terminów i jakości wydawanych przez siebie gier, są profesjonalni w tym co robią i w razie problemów rzetelnie i bez owijania w bawełnę o tym mówią.
Mijasz się z prawdą. Skoro CF to przedsprzedaż, działająca na zasadzie zawarcia umowy na odległość, to na każdym etapie możesz zażądać zwrotu wpłaconych środków. Jako były pracownik branży znam kolegów z kilku firm działających na wspieraczce. Wszyscy odpowiadają, że zdarzają się prośby o zwrot które są realizowane bez mrugnięcia okiem.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8741
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Curiosity »

Daquan pisze:Mijasz się z prawdą. Skoro CF to przedsprzedaż, działająca na zasadzie zawarcia umowy na odległość, to na każdym etapie możesz zażądać zwrotu wpłaconych środków. Jako były pracownik branży znam kolegów z kilku firm działających na wspieraczce. Wszyscy odpowiadają, że zdarzają się prośby o zwrot które są realizowane bez mrugnięcia okiem.
Trochę nieładnie zarzucać forumowiczowi kłamstwo. Może byś tak wcześniej przeczytał regulamin serwisu? Ale w sumie po co czytać regulamin, skoro koledzy wiedzą lepiej?

https://wspieram.to/regulamin

Paragraf 5:
Wspierający nie może wycofać udzielonego przez niego wsparcia finansowego, nawet jeżeli Projekt przed terminem upływu okresu trwania kampanii osiągnął wskazaną przez Projektodawcę kwotę potrzebną na jego realizację.

Pewnie w jakichś pojedynczych wyjątkowych przypadkach możliwe jest zwrócenie wpłacającemu jego pieniędzy, ale serio wyobrażasz sobie sytuację, że np. 50% wspierających chce wycofać swoje fundusze, a serwis to robi? A co w momencie, kiedy środki zostały już przekazane autorowi projektu? Wtedy też serwis ma zwracać kasę?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Serwis nie bierze za to odpowiedzialności tylko wydawca, wydawca ponosi pełną odpowiedzialność za swój projekt i konsekwencje spoczywają na nim.
Tak samo jest na Allegro, jeżeli zostaniesz oszukany przez sprzedawcę to on będzie się tłumaczyć na policji, Allegro co najwyżej może zablokować konto i tyle.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8741
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Curiosity »

Tyle, że jeśli to Pomysłodawca projektu ma zwracać kasę, to jest automatycznie w plecy, bo przecież 10% odpala wspieraczce.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Curiosity pisze:Tyle, że jeśli to Pomysłodawca projektu ma zwracać kasę, to jest automatycznie w plecy, bo przecież 10% odpala wspieraczce.
Dokładnie. Po ufundowaniu projektu pieniądze zostają przesłane na konto pomysłodawcy. I gdyby przyszła mu myśl udać się na Kajmany to w tedy musisz go szukać, bo Wspieram.to ma w tym przypadku czyste ręce :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Kisun »

Tylko ten punkt mówi o sytuacji gdy kampania trwa i wtedy obowiązuje regulamin wspieram.to. Po zakończeniu kampanii umowa która jest między wspierającym a wydawcą jest taka sama jak w wypadku przedsprzedaży czyli można zrezygnować w każdej chwili i otrzymać zwrot wpłaty. Mało tego, po otrzymaniu towaru też masz prawo go oddać ciągu 14dni jak w wypadku każdego towaru którego nie możesz obejrzeć w chwili zakupu. Zwrot w ciągu 14dni nie przysługuje tylko gdy towar był sprowadzany na specjalne zamówienie, wyłącznie dla ciebie, np jakiś gadżet którego wydawca normalnie nie będzie mieć w sprzedaży. Wtedy faktycznie zwrot może zależeć wyłącznie od dobrej woli zwracającego.
"Errare humanum est"
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Daquan »

Curiosity pisze:
Daquan pisze:Mijasz się z prawdą. Skoro CF to przedsprzedaż, działająca na zasadzie zawarcia umowy na odległość, to na każdym etapie możesz zażądać zwrotu wpłaconych środków. Jako były pracownik branży znam kolegów z kilku firm działających na wspieraczce. Wszyscy odpowiadają, że zdarzają się prośby o zwrot które są realizowane bez mrugnięcia okiem.
Trochę nieładnie zarzucać forumowiczowi kłamstwo. Może byś tak wcześniej przeczytał regulamin serwisu? Ale w sumie po co czytać regulamin, skoro koledzy wiedzą lepiej?

https://wspieram.to/regulamin

Paragraf 5:
Wspierający nie może wycofać udzielonego przez niego wsparcia finansowego, nawet jeżeli Projekt przed terminem upływu okresu trwania kampanii osiągnął wskazaną przez Projektodawcę kwotę potrzebną na jego realizację.

Pewnie w jakichś pojedynczych wyjątkowych przypadkach możliwe jest zwrócenie wpłacającemu jego pieniędzy, ale serio wyobrażasz sobie sytuację, że np. 50% wspierających chce wycofać swoje fundusze, a serwis to robi? A co w momencie, kiedy środki zostały już przekazane autorowi projektu? Wtedy też serwis ma zwracać kasę?
Oczywiście że wiedzą lepiej, ponieważ prowadzą biznes w oparciu o tę platformę. Przytoczony przez Ciebie fragment dotyczy czasu trwania kampanii jako takiej. Zawsze nadrzędna jest ustawa nad regulaminem konkretnego portalu. Po zakończeniu kampanii, środki trafiają do organizatora kampanii. Ten wtedy - o ile jest podmiotem płacącym podatek VAT, odprowadza go jak za każdą przedsprzedaż. Tak, VAT "wpada" do rozliczenia w miesiącu, w którym organizator otrzymuje środki na konto. I od tej pory, to w świetle prawa jest klasyczna przedsprzedaż- ze wszystkimi obowiązkami i korzyściami. Skoro umowa została zawarta na odległość, sprzedawca ma obowiązek wykonać zwrot na podstawie żądania kupującego w terminie (o ile dobrze pamiętam) pamiętam 14 dni. I tak - jest wtedy w plecy te 10%- chyba, że ustalają to jakoś ze wspieram.to. Tego nie wiem.
wrzesien
Posty: 218
Rejestracja: 15 cze 2016, 11:12

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: wrzesien »

Curiosity pisze: Pewnie w jakichś pojedynczych wyjątkowych przypadkach możliwe jest zwrócenie wpłacającemu jego pieniędzy, ale serio wyobrażasz sobie sytuację, że np. 50% wspierających chce wycofać swoje fundusze, a serwis to robi? A co w momencie, kiedy środki zostały już przekazane autorowi projektu? Wtedy też serwis ma zwracać kasę?
Zdarzyło się nawet, iż 100% wspierających otrzymało 100% wsparcia w projekcie który się ufundował. Generalnie w EU prawo konsumenta dość dobrze chroni, więc jak napisał ktoś powyżej nawet po realizacji kampanii można otrzymać zwrot wpłaconych środków.

Dużo gorzej jest na KS i IGG, gdzie trzeba być wyjątkowo ostrożnym i w miarę możliwości unikać kampanii które mają dostarczyć po czasie jaki przewidziano na chargeback.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czyli jak ktoś czeka na grę, a jest już po terminie miesiąc czy dwa to mogę zarządać zwrotu pieniędzy?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Daquan »

Dr. Nikczemniuk pisze:Czyli jak ktoś czeka na grę, a jest już po terminie miesiąc czy dwa to mogę zarządać zwrotu pieniędzy?
Możesz to zrobić w każdej chwili. Nie muszą zostać spełnione żadne specjalne warunki: zawarłeś umowę na odległość- jak w każdym sklepie internetowym.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Teraz już rozumiem, lepiej powiedzieć sorry dostawa gry się opóźni i tak przez kilka miesięcy. Niż powiedzieć sorry ale gra będzie za jakieś dwa miesiące.
W tej drugiej sytuacji wycofał bym wpłatę, kupił inną grę, a tamtą w tedy jak pojawiłaby się w sklepie.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8741
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Curiosity »

Również dziękuję za doprecyzowanie :)
Oczywiście o możliwości zwrotu otrzymanego towaru w ciągu 14 dni wiedziałem. Ale nie wiedziałem, że można w trakcie oczekiwania na wysyłkę.

A teraz takie pytanie:
Gdy wspierałem grę Rycerze Pustkowi, dopłaciłem dodatkowo za pakiet figurek, które miały zostać dosłane później. Oczywiście wszelkie terminy są już przekroczone, ale wspierający dostali mimo wszystko część figurek (nie jestem pewny, ale na pewno mniej niż połowę). Czy mogę w tym momencie odstąpić od zakupu? Jak to zrobić? Odesłać to, co do tej pory dostałem i zażądać zwrotu należności? A jeśli jakąś figurkę mam już pomalowaną?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: detrytusek »

To zależy jak ładnie malujesz bo jeśli tak to nie :)
http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/kons ... 72665.html

Na chłopski rozum jak pomalowałeś figurkę to jest ona już tylko Twoja. Nawet zniszczone opakowanie uniemożliwia oddanie z tego co mi wiadomo. Zwracany towar musi nadawać się do powtórnej odsprzedaży.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Yavi »

Czekam aż ktoś rzuci na jakąś zbiórkę ~20 tysięcy, żeby ufundować swoją ulubioną grę, a później odeśle kilkadziesiąt pudełek zostawiając sobie tylko jedno ;)
Ot, taka inwestycja :D
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: detrytusek »

Kto bogatemu zabroni :). Tyle, że za wysyłkę zapłaci dwukrotnie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Wspieram.to »

To parę słów ode mnie.

Wszystkie transakcje na wspieram.to (oprócz charytatywnych pomagam.im) są oparte o prawo handlowe i sprzedawców obowiązują przepisy zgodne z ustawą - w tym zwracanie w przeciągu 14 dni. Mamy co jakiś czas zapytania czy jesteśmy na kopii z prośbą o zwrot bo ktoś się rozmyślił czy za długo czeka na grę - ani razu jeszcze nie spotkałem się, aby ktokolwiek miał problem z otrzymanie zwrotu.

Na czas trwania kampanii nie ma możliwości zwrotów środków. Są co prawda dwa wyjątki, których byłem świadkiem: (1) wspierający porozumiał się ze sprzedawcą w czasie trwania kampanii i ten zwrócił mu środki z "własnej kieszeni", z czego 100% przypadków ma dopiero miejsce po uzyskaniu przez kampanię 100% (2) ktoś ewidentnie się pomylił i np zamiast wesprzeć na 169 zł wpłacił 1690 zł - wówczas na prośbę wspierającego kontaktujemy się z autorem projektu i jeżeli mamy zgodę możemy zwrócić środki i kwota zostaje odjęta od projektu (był chyba tylko jeden taki przypadek na 4 lata).

Opóźnienia oczywiście się zdarzają i będą się zdarzać, należy brać to pod uwagę wspierając projekt - proszę pamiętać, że w przypadku crowdfundingu fundujemy projekt (jego produkcję), a tam może wystąpić wiele czynników, na które autor nie ma wpływu. Z tego co wiem to coraz więcej wydawców trochę zawyża okres dostarczenia gry, bo doświadczeni wcześniejszymi błędami biorą większy bufor na pomyłki zewnętrzne. Wiem też, że są/będą gry, które wspierający dostaną 2 m-c przed obiecanym terminem bo żadnych błędów nie było :). I moim zdaniem ten trend się utrzyma, zatem data dostarczenia w większości kampanii jest już finalną - po przeróżnych błędach jakie mogły mieć miejsce, a większość z Was otrzyma grę znacznie szybciej. Za to trzymam kciuki :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Trajan- przewidywana dostawa to październik 2017, a regulamin mówi o max 6 miesiącach (chyba że coś się zmieniło). :?: :shock:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: tomb »

Pozwolę sobie zacytować z wątku Games Factory
ChlastBatem pisze:Czemu nie dostaje powiadomień na e-mail o aktualizacjach z kampanii? Zawsze dostawałem... teraz nagle nic. Nie zmieniałem adresu, nie zmieniałem nic w opcjach.
ernin pisze:Ja mam tak samo, powiadomienia przychodzą losowo i dotyczy to wszystkich kampanii na wspieram.to
Mam tak samo - mejle raz przychodzą, innym razem nie (tak, sprawdzałem w spamie).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: mikeyoski »

Też nie dostaję powiadomień o aktualizacjach kampanii gf. Przychodziły i przestały

Tapnięte z espiątki
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: GFP »

mikeyoski pisze:Też nie dostaję powiadomień o aktualizacjach kampanii gf. Przychodziły i przestały

Tapnięte z espiątki

Napisz mi na PW o których kampaniach i których aktualizacjach (nr) mówisz. Natomiast pamiętaj, że dodanie aktualizacji =/= wysyłce mailingu. Autor każdorazowo decyduje, czy chce wysłać aktualizację, czy tylko opublikować ją na stronie projektu. Jeśli problem dotyczy różnych kampanii, to faktycznie na moje oko wygląda to na problem globalny.
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: mikeyoski »

Czy ostatnia aktualizacja do Odlotowego wyścigu puszczona została w mailingu? Jeśli nie, to pewnie wszystko jest w porządku

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: malekith_86 »

ja nie dostałem mailingu z wspieram.to od jakiegoś już czas z żadnej kampami więc to raczej temat globalny do Kamila
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: GFP »

mikeyoski pisze:Czy ostatnia aktualizacja do Odlotowego wyścigu puszczona została w mailingu? Jeśli nie, to pewnie wszystko jest w porządku

Tapnięte z espiątki

W tym przypadku nie był wysyłany mailing. Będzie w dzisiejszej. ;) Kiedy wiemy, że będą jedna po drugiej, staramy się dzielić, żeby nie spamować Was codziennie informacjami "są już organizery", "są już kostki" etc.
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Wspieram.to »

Podeślijcie mi proszę Wasze e-maila na priv używane na wspieram.to. Sprawdzę Wasze ostatnie wspierane kampanie oraz to czy aktualizacje były wysłane przez autorów projektu. Ja np ostatnio z kuriera czy innych wspieranych projektów otrzymałem. Możliwe, że dotyczy to tylko pewnych domen (swego czasu wp.pl blokował wszystko od nas, ale ten problem już nie istnieje bo mam właśnie tam skrzynkę)
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Crowdfunding w Polsce (FAQ) oraz wspieram.to (FAQ)

Post autor: Wspieram.to »

Hej

Po raz kolejny wystartowaliśmy z BLIKiem, a to oznacza, że za każdym razem, kiedy wesprzecie dany projekt BLIKiem na min 10 zł, BLIK dokłada dodatkowo 10 zł od siebie do projektu. Zachęcamy do wspierania tą drogą :)

Wyścig Odkrywców
Karciane Podziemia
GameTroll TV
ODPOWIEDZ