Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: josiu »

Ja już mam pograne...Żona dziś już po drugim pokoleniu powiedziała, że "nie chce w to grać". W ogóle jej nie siadło. W dodatku przy sprzątaniu usiadłem sobie na dolną część pudełka i lekko je naderwałem. Jestem wkurzony, bo gra śniła mi się po nocach.
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Palmer »

Głowa do góry, jest tryb solo :S

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3360
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 110 times
Been thanked: 130 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: maciejo »

Palmer pisze:Głowa do góry, jest tryb solo :S

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
I to w dodatku rewelacyjny :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1726
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Strasznie niecierpliwa ta Twoja żona :wink:
Who is John Galt?
Posiadam
jarekw
Posty: 48
Rejestracja: 20 mar 2012, 09:13
Lokalizacja: Wrzesiny
Has thanked: 48 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: jarekw »

josiu pisze:Ja już mam pograne...Żona dziś już po drugim pokoleniu powiedziała, że "nie chce w to grać". W ogóle jej nie siadło. W dodatku przy sprzątaniu usiadłem sobie na dolną część pudełka i lekko je naderwałem. Jestem wkurzony, bo gra śniła mi się po nocach.
U mnie siedmioletnia córka po pierwszej partii stwierdziła, że jest to jej ulubiona gra:)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Ja właśnie kupiłem. Zastanawiam się, czy te "mocowania" na planszetki to taki zbytek, czy kupić choć ze dwie. Bo jednak, jeśli nie trzęsą się ręce, to nie powinno być tak źle. Może znajdę czas na rozczytanie instrukcji i jakąś grę testową najpierw solo. Skusiłem się obawą, że dodruk się rozejdzie bardzo szybko.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3360
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2024 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Ardel12 »

kastration pisze:Ja właśnie kupiłem. Zastanawiam się, czy te "mocowania" na planszetki to taki zbytek, czy kupić choć ze dwie. Bo jednak, jeśli nie trzęsą się ręce, to nie powinno być tak źle. Może znajdę czas na rozczytanie instrukcji i jakąś grę testową najpierw solo. Skusiłem się obawą, że dodruk się rozejdzie bardzo szybko.
Ja również nie wytrzymałem i kupiłem, ale raczej ze względu na chęć posiadania tak dobrego tytułu w swej kolekcji. Mam na razie wyłącznie jedną partię w 4 osoby. Gra była bardzo przyjemna a cena w sklepie nad wyraz zachęcająca. Ciągle się tylko obawiam o czas rozgrywki w 2os. Ile średnio zajmuje Wam partia w dwie osoby?
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tony23 »

czas sie niewiele zmienia, bo trzeba zrobić "tyle samo"
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Tony23 pisze:czas sie niewiele zmienia, bo trzeba zrobić "tyle samo"
Dokładnie, u nas partie we dwoje trwają niemal tyle samo co w większym gronie.
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Deathhammer »

Właśnie skończyłem pierwszą partię, graliśmy w 2 osoby, bez wariantu korporacyjnego, ale z normalnymi korporacjami. Ogólnie wrażenia bardzo pozytywne, a powiem szczerze, że trochę się obawiałem, że gra sprowadzi się do przesuwania znaczników na torze produkcji, na szczęście możliwości jest znacznie więcej ;) tu komuś zawinąć tytuł spod nosa, tu postawić las w fajnym miejscu... świetna sprawa.

Graliśmy 3 godziny - wiadomo, pierwsza gra, trzeba było wszystko czytać, chociaż już w połowie gry nauczyłem się interpretować ikonki - bardzo intuicyjne rozwiązanie. Pod koniec mieliśmy wrażenie, że jednak się to trochę już wszystko dłuży(zapewne też kwestia zmęczenia i godziny), dlatego mimo iż obaj mieliśmy jeszcze możliwości naklepać kilka punktów stwierdziliśmy, że użyję swoich mikrobów podnoszących temperaturę i zakończę grę. Końcowy wynik okazał się bardzo wyrównany(95 do 98 dla mojego przeciwnika), mimo że w trakcie gry miałem wrażenie jego dość sporej przewagi. Bardzo dużo naklepały mi miasta, opłaca się je budować(zwłaszcza że miałem korporację skupiającą się właśnie na miastach :) ).

Podoba mi się, że każda karta jest unikalna, naprawdę szacunek dla twórców za takie coś - owszem, niektóre działają(bardzo) podobnie, a jednak ma się wrażenie, że każdy projekt to osobne, tak samo ważne przedsięwzięcie - pod tym względem też plus, bo klimat czuć mimo że jest to gra ekonomiczna.

Nie mogę się doczekać kolejnych partii, zwłaszcza 4 osobowej - mam wrażenie, że w tym wariancie będzie działać najlepiej. Tylko obawiam się o miejsce na stole, bo pod koniec tych kart było naprawdę sporo, a co dopiero jak dojdą kolejne dwie osoby :D
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

Kolejne pudełeczko rozpakowane więc nie byłbym sobą, jakbym nie skrobnął czegoś od siebie. :)

Na początek kwestia wypraski lub właściwie jej braku. Powiem szczerze, że to bardo dobry krok. Nie oszukujmy się, to wypraskopodobne cudo z pierwszej edycji zdecydowanie nie spełniało swojego zadania. Teraz zaś mamy klimatyczny insert z grafiką przedstawiającą powierzchnię Marsa (chyba ;) ), za którą można fajnie powciskać mniej używane karty. No właśnie, karty...
Po tych wszystkich dyskusjach na ich temat odpieczętowywałem je z trwogą, głównie ze względu na te słabe i nierówne grafiki, jak niosła wieść. Ale muszę przyznać, że zostałem miło zaskoczony. Oczywiście, kilka grafik (krowa, pies, krzaki) mogłaby być lepiej dobranych, ale 80-90% kart wygląda naprawdę fajnie i zdecydowanie nie powoduje żadnych negatywnych skojarzeń. Jednakże już sama gramatura papieru owych kart pozostawia nieco do życzenia. Grubość jest na poziomie kart z Agricoli, co w mojej opinii jest niewystarczające. Doczepię się także do zaokrągleń rogów, które sprawiają wrażenie wykonanych... obcinaczką do paznokci.
Owo wrażenie oszczędności na materiałach i wykonaniu zwiększa także instrukcja, która wykonana została na dość delikatnym papierze i nie dorównuje jakością większości manuali z planszówek. Na szczęście merytorycznie owa książeczka już się broni. Większość zasad przekazana jest przejrzyście i zrozumiale, a przykłady dodatkowo ułatwiają ich przyswojenie. Jedynie akapit o przygotowaniu do rozgrywki nie różnicuje należycie wariantu dla początkujących i normalnego, przez co wprowadza trochę zamieszania. Przydałby się także skrót zasad na końcu książeczki, bo ten na kartach został niepotrzebnie rozwleczony (aż 4 karty ze skrótem zasad) i jest przez to nieporęczny. Na wielki plus instrukcji uznaję za to wstawki naukowe przybliżające czytelnikowi ideę terraformacji. Dodają fajnego smaczku i sprawiają, że lektura instrukcji staje się przyjemniejsza. :)
Jeśli w sprawie kart była zawierucha, to w przypadku planszetek można już mówić o tornadzie. :) Szczerze mówiąc tutaj także byłem... mile zaskoczony. Planszetki, owszem, nie są z tektury, ale nie są też jakieś przesadnie wątłe. Mają znośną chropowatość i grubość (podobną do np. tych z Blood Rage). Oczywiście, można w nie przypadkowo pierdyknąć ręką, ale to samo (i z takim samym skutkiem) można zrobić chociażby w Cywilizacji. Czemu tam nikt nie wymaga planszetek z wyżłobieniami? Oczywiście z chęcią powitam takie ulepszenie, ale nie jest to coś, co rujnuje tę planszówkę. Jeśli pamiętamy, że gramy w grę z dość delikatnym ułożeniem kosteczek, a nie kierujemy ruchem na skrzyżowaniu, to powinno obejść się bez przygód. Sama funkcjonalność planszetek pozostawia jednak nieco do życzenia. Brakowało mi zwłaszcza mnożników dla oznaczania przychodów większych niż 10. Obecny system z dwoma kostkami na jednym torze jest dla mnie nieporęczny. Ich wygląd, hmm, no faktycznie nie jest to jakieś arcydzieło grafiki, ale jest... czytelnie. Generalnie, ta gra nie jest graficznie przygotowana na wzór pozycji FFG czy DoW, gdzie wszędzie roi się od klimatycznych detali i całość sprawia wrażenie małego arcydzieła. Tutaj postawiono raczej na czytelność. Innymi słowy, wygląda, jakby graficznie tę pozycję przygotował rzemieślnik, a nie artysta.
Na koniec wtrącę jeszcze dwa słowa o cenie. Wiele osób twierdzi, że jest ona bardzo przystępna. Ja natomiast powiem, że jest ona... zwyczajna, a nawet delikatnie zawyżona (oceniając oczywiście samą jakość komponentów). SCD na poziomie 160 zł to wszakże nie jest aż tak mało. Oczywiście rozumiem i nie potępiam takiego stanu rzeczy, wszak to jest obecnie bardzo popularny i chodliwy tytuł więc równie dobrze mogliby cenę wywindować w kosmos (fajnie, że tego nie zrobiono przy okazji drugiego wydania i cena wciąż jest sensowna). Osobiście jednak podbiłbym SCD o 20-30 zł i wydał produkt na poziomie TTA (w myśl zasady- świetne gry powinny mieć świetne wydanie).
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3360
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2024 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Ardel12 »

Yavi pisze:
Tony23 pisze:czas sie niewiele zmienia, bo trzeba zrobić "tyle samo"
Dokładnie, u nas partie we dwoje trwają niemal tyle samo co w większym gronie.
Tak też sądziłem, ale liczyłem na jakieś przyspieszenie rozgrywki.
Póki zejdę do max 2h to nie powinno być problemem.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mikeyoski »

Za grafikę odpowiada autor wraz z rodzeństwem :-)

Wysłałane z espiątki
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4645
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 1951 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

@Bary Uwielbiam cienkie karty w Terraformacji Marsja i Agricoli, bo są miękkie i można z łatwością potasować ogromny stos metodą "riffle shuffle". ;)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

warlock pisze:@Bary Uwielbiam cienkie karty w Terraformacji Marsja i Agricoli, bo są miękkie i można z łatwością potasować ogromny stos metodą "riffle shuffle". ;)
To prawda, cienkość kart w Terraformacji ma swoje plusy. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Miałem czas, by dziś zapoznać się szczegółowo z wykonaniem gry. Przyznam, że jest... fantastyczne. Było sporo malkontentów i narzekań, to obawy co do wykonania były, ale jest świetnie. Grafiki mi się niezwykle podobają, unikatowość powala przy tej ilości możliwych działań. Plansza też solidna, planszetki do zaakceptowania, choć rozumiem tu narzekania. Instrukcja nie jest taka zła, dość krótka, jak na wysoki - podobno - stopień głębi i zaawansowania strategicznego. Cena wyśmienita do tego, co dostajemy, myślę. Jedynie obawy co do czasu gry będą, ale cóż, trzeba to zaakceptować.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Ja zamówiłem w aleplanszówki.pl i grę dostałem bardzo szybko, ale i tak za szybko nie zagram, bo reklamacja koszulek Mayday premium (u dystrybutora krajowego - gamiko.pl) ma się odbyć na przełomie kwietnia/maja jak przypłynie kontener...
Ostatnio zmieniony 08 mar 2017, 12:22 przez hipcio_stg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

hipcio_stg pisze:Ja zamówiłem w aleplanszówki.pl i grę dostałem bardzo szybko, ale i tak za szybko nie zagram, bo reklamacja koszulek Mayday premium ma się odbyć na przełomie kwietnia/maja jak przypłynie kontener...
Spokojnie, gra chodzi dość dobrze także bez koszulek więc nie ma co się wstrzymywać. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Tylko raz nie wytrzymałem i zagrałem bez koszulek kilka partii w 7 wonders. Do dziś żałuję, bo mam kilka kart z poszczypaną (czarną krawędzią). Gra ma służyć na lata a nie na 3 gry i do ludzi.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

hipcio_stg pisze:Tylko raz nie wytrzymałem i zagrałem bez koszulek kilka partii w 7 wonders. Do dziś żałuję, bo mam kilka kart z poszczypaną (czarną krawędzią). Gra ma służyć na lata a nie na 3 gry i do ludzi.
Heh, generalnie też koszulkuję karcianki. Ale tutaj wyszedłem z założenia, że zużycie kart akurat tej grze nie zaszkodzi wizualnie. ;) A jak karty ulegną zużyciu, to za kilka lat pewnie wyjdzie wersja "na wypasie" i wtedy będę miał argument, żeby wymienić obecną...
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2425
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 527 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Jiloo »

hipcio_stg pisze:Ja zamówiłem w aleplanszówki.pl i grę dostałem bardzo szybko, ale i tak za szybko nie zagram, bo reklamacja koszulek Mayday premium ma się odbyć na przełomie kwietnia/maja jak przypłynie kontener...
Kup inne koszulki. Arcane Tinmen są o wiele lepsze od Mayday Premium i na dodatek tańsze. Nigdy nie musiałem ich z żadnego powodu reklamować.

Tapnięte | keep-disco-evil
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: zakwas »

Ja Maydaye reklamowałem bezpośrednio u producenta, przysłali nowe z Chin, całość procedury trwała ok. 3 tygodni.

Sorry za offtop. ;)
Awatar użytkownika
Luke555
Posty: 156
Rejestracja: 06 paź 2016, 13:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Luke555 »

Nie ma sensu koszulkować 208 kart, tym bardziej, że potem sie gorzej tasuje, poza tym, to nie jest gra gdzie kazdy kurczowo trzyma w ręce karty, agresywnie zagrywa, miętoli tymi kartami, masz kilka kart w reku kilka dobierzesz, kilka wyłozysz na stół i to wszystko. Jeżeli już w coś warto zainwestowac to raczej jakis ogranizer do znaczników (idealnie pasuje NOR S-12) i do tego jakis organizer do planszetek aby znaczniki nie latały - i tu pytanie - jaki polecacie?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 575 times
Been thanked: 1027 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: RUNner »

Luke555 pisze:Nie ma sensu koszulkować 208 kart,
A przy jakiej liczbie warto? Bo moim zdaniem koszulkowanie kart to konieczność w każdej grze, choćby najtańszymi koszulkami, co nie powoduje przecież dużego kosztu.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4645
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 1951 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Ja jestem zdania, że warto koszulkować karty głownie w grach, w których skaza na karcie "rozwala" rozgrywkę, np: karty postaci w Cytadeli, karty akcji w Sztuce Wojny, postaci w Liście Miłosnym, karty w Troyes (czyli generalnie wszędzie, gdzie karty są ujawniane/odkrywane z małej puli, a ważne jest "zachowanie tajemnicy").

To, czy jedna z 10 kart na ręku gracza (z ponad 200 dostępnych w puli) będzie miała jakąś skazę ma marginalne znacznie dla rozgrywki :). Nikt się temu nie przygląda. Ale jak widzimy, że jedna z zakrytych kart w Cytadeli ma lekko rozdwojony narożnik (a wiemy, że taką skazę ma np. Złodziej), to rozgrywka całkowicie się sypie ;).

Sam zakoszulkowałem wiele gier, które mają słabą jakość kart (7 Cudów Świata, Pory Roku), ale wynikało to z faktu, że chciałem uchronić piękne ilustracje przed zniszczeniem :mrgreen:. Nie uważam tego jednak za zabieg konieczny, a bardziej za kolekcjonerską fanaberię ;).
ODPOWIEDZ