Not Alone / Obecność (Ghislain Masson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: kastration »

Bardzo mnie kusi. A czy ta gra się nie znudzi w podobnym składzie 2-4 osób za często grana, myślicie? Z recenzji gambita wychodzi sporo zachwytu. Chwyci na -dziesiąt rozgrywek?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Frowrya
Posty: 35
Rejestracja: 08 sie 2010, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: Frowrya »

Zagrałem już 4 gry w 2 i 3 osobowym gronie, gra jest naprawdę dobra. Dużo blefowania, dużo dedukowania,ale też dużo szczęścia, które wcale nie przeszkadza, bo gra jest na tyle zbalansowana, by pod koniec nie odczuwać większej przegranej żadnej ze stron (przynajmniej po kilku partiach które zagrałem).
ostoja
Posty: 213
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: ostoja »

Zagraliśmy z narzeczoną dwa razy. Najpierw ja byłem obcym, wygrałem. Basia stwierdziła, że grając w pojedynkę nie da się uciec z Artemii :-) W następnej rozgrywce zamieniliśmy się rolami i udowodniłem jej, że jednak da się. Niestety w obu grach rozbitkowi ani razu nie udało się dobrać kart lokacji z numerami od 6 do 10 i, prawdę mówiąc, nasze wrażenie jest takie, że naprawdę nie jest to łatwe w grze 2-osobowej. Na czwartek jestem umówiony na granie w większym gronie - zobaczymy jak to wyjdzie. Mam przeczucie, że wrażenia z grania będą dużo lepsze. W duecie oceniam "Obecność" na OK - ale bez szału.
Ankeszu
Posty: 80
Rejestracja: 02 kwie 2011, 15:31
Lokalizacja: Kraków Główny
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: Ankeszu »

Grałam dotąd 9 razy, pierwszy raz na Essen. Bardzo mi się podoba na 4+ graczy. Ale... Na 2 i 3 osoby była rozczarowująca, malało poczucie, że coś zależy od gracza - raczej "na ile mam farta pomyśleć inaczej niż on/oni" - niby dokładnie ta sama sytuacja jak przy większej ilości osób, ale jednocześnie skupienie uwagi potwora na graczu/dwóch graczach skutkuje bardziej - jak to ujął Olgierdd - zerojedynkowymi rundami. Jeśli przymierzać się do gry głównie na 2-4 osoby, mimo wszystko bym tej gry nie polecała.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: ko2a »

Ankeszu pisze:Grałam dotąd 9 razy, pierwszy raz na Essen. Bardzo mi się podoba na 4+ graczy. Ale... Na 2 i 3 osoby była rozczarowująca, malało poczucie, że coś zależy od gracza - raczej "na ile mam farta pomyśleć inaczej niż on/oni" - niby dokładnie ta sama sytuacja jak przy większej ilości osób, ale jednocześnie skupienie uwagi potwora na graczu/dwóch graczach skutkuje bardziej - jak to ujął Olgierdd - zerojedynkowymi rundami. Jeśli przymierzać się do gry głównie na 2-4 osoby, mimo wszystko bym tej gry nie polecała.
Czekam z niecierpliwością na te recki dla gry na 2 osoby :)

pisnane z teelfonu, sory za litrerowki
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: Lubel »

Zagrałem w 5 osób, było bardzo dobrze. Również jestem ciekaw jak gra się sprawdza w 2-3 osoby.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: Fegat »

Ta gra się bardzo dobrze skaluje. We 2kę gra się tak samo jak w 5 :P
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: Daquan »

Nie powiedziałbym że gra chodzi kiepsko na 2 osoby. Chodzi inaczej. Naturalnie, dużo większa zabawa jest kiedy graczy jest więcej niż 2, ale tryb 2os. jest ok.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: Tycjan »

Kiedy zobaczyłem na Essen "Not Alone" (Obecność) zaintrygował mnie pomysł na grę. Klimatyczne SF z blefowaniem, które działa na dwie osoby? Trzeba to mieć. Teraz dziękuję swojej intuicji, bo w praniu gra okazała się prawdziwym generatorem wszystkich chyba rodzajów uczuć. Bawi, wciąga, intryguje i wkurza. Z jednej strony potrafi zniechęcić, ale z drugiej wciąż chcesz w nią grać...
Kilka akapitów ode mnie :)

Link: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl/201 ... not-alone/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: seki »

Tycjan oddał głos na tak w kwestii grywalnosci na 2 osoby. Niestety 68% głosów z bgg negatywnie ocenia grę na 2 osoby. To mnie powstrzymuje przed zakupem. Jestem ciekaw dalszych opinii w tej materii. Gra jest ciekawa, klimat wydaje sie fajny ale jednak najczęściej grywam w 2 osoby...

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: idzi »

Czy będą może dostepne karty promocyjne z essen2016 w polskiej wersji jezykowej?
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: GFP »

idzi pisze:Czy będą może dostepne karty promocyjne z essen2016 w polskiej wersji jezykowej?
Pracujemy nad tym, żeby były wraz z dodatkiem/dodatkami. Nie wszystko jednak od nas zależy.
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: rattkin »

Grałem 2-os wielokrotnie. Creature ma wtedy jednocześnie dużo łatwiej (może wydajniej skubać z kart, przeszkadzać) i dużo trudniej (musi ustrzelić konkretnie jednego gracza i mniejsza szansa na przypadkowe trafienie). Czyli dokładnie tak, jak ma być. Przy dobrych graczach, te gry kończą się wygraną o przysłowiowy włos.

W grze 2-os, ścigany może stosować taktykę grania zupełnie losowo albo suboptymalnie (podejmując 2 lub 3 z kolei "najlepszy" wybór). Ryzykuje jednak zawężenie sobie opcji w dalszej grze, co Creature może dobrze wykorzystać i "nadganiać".
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: Wroobel »

Szybkie pytanie: gdzie można znaleźć info jakie koszulki pasują do kart w tej grze?
flajszman
Posty: 34
Rejestracja: 22 paź 2014, 17:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: flajszman »

mam standard ccg i pasują ok, przy grubszych koszulach trzeba wypraskę z pudelka wyrzucić bo się karty nie mieszczą
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: Daquan »

Wroobel pisze:Szybkie pytanie: gdzie można znaleźć info jakie koszulki pasują do kart w tej grze?
Ja używam takich http://am76.pl/produkt.php?idprodukt=560
Awatar użytkownika
yac00b
Posty: 259
Rejestracja: 19 sty 2017, 09:49
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 4 times

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: yac00b »

Udało mi się ostatnio zagrać w Obecność na 3 osoby, ja byłem obcym i mam uczucia dość mieszane, mam wrażenie, że moi współgracze popsuli grę :P

W każdej recenzji wiele było na temat tego, że przy stole wszyscy dyskutują, blefują, oszukują. W mojej partii rozbitkowie siedzieli obok siebie i zamiast dyskusji pokazywali sobie karty na ręce, pokazywali na migi karty, które chcą zagrać i nie mówili prawie nic żebym ja, obcy, nie miał za łatwo. Było to nieco frustrujące. W takiej sytuacji faktycznie, poza kartami odrzuconymi i ewentualnymi kartami pościgu, nie miałem nic co powiedziałoby mi coś więcej na temat w które miejsce rozbitkowie się udają. Może warto zauważyć, że była to moja druga partia (pierwsza w składzie 2-osobowym), a rozbitkowie grali po raz pierwszy i na pewno potrzebowali czasu na naukę co dane miejsca robią.

Co sądzicie o takim podejściu do gry rozbitków? Czy jest to fair? Czy powinienem się z tym pogodzić i podejmować swoje decyzje na podstawie wszystkich dostępnych przesłanek i "uczyć się" jak rozbitkowie podejmują swoje akcje? Myślicie, że w następnych grach powinno się poprawić?
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: Daquan »

yac00b pisze:Udało mi się ostatnio zagrać w Obecność na 3 osoby, ja byłem obcym i mam uczucia dość mieszane, mam wrażenie, że moi współgracze popsuli grę :P

W każdej recenzji wiele było na temat tego, że przy stole wszyscy dyskutują, blefują, oszukują. W mojej partii rozbitkowie siedzieli obok siebie i zamiast dyskusji pokazywali sobie karty na ręce, pokazywali na migi karty, które chcą zagrać i nie mówili prawie nic żebym ja, obcy, nie miał za łatwo. Było to nieco frustrujące. W takiej sytuacji faktycznie, poza kartami odrzuconymi i ewentualnymi kartami pościgu, nie miałem nic co powiedziałoby mi coś więcej na temat w które miejsce rozbitkowie się udają. Może warto zauważyć, że była to moja druga partia (pierwsza w składzie 2-osobowym), a rozbitkowie grali po raz pierwszy i na pewno potrzebowali czasu na naukę co dane miejsca robią.

Co sądzicie o takim podejściu do gry rozbitków? Czy jest to fair? Czy powinienem się z tym pogodzić i podejmować swoje decyzje na podstawie wszystkich dostępnych przesłanek i "uczyć się" jak rozbitkowie podejmują swoje akcje? Myślicie, że w następnych grach powinno się poprawić?

Źle graliście.Strona 5, Faza 1: Rekonesans:
(...)Możecie się ze sobą komunikować i wspólnie naradzić, ale tylko na głos. Blefowanie także jest dozwolone, ale nie wolno wam pokazywać innym graczom karty, którą zamierzacie zagrać.(...)
Awatar użytkownika
yac00b
Posty: 259
Rejestracja: 19 sty 2017, 09:49
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 4 times

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: yac00b »

Daquan pisze:
yac00b pisze:Udało mi się ostatnio zagrać w Obecność na 3 osoby, ja byłem obcym i mam uczucia dość mieszane, mam wrażenie, że moi współgracze popsuli grę :P

W każdej recenzji wiele było na temat tego, że przy stole wszyscy dyskutują, blefują, oszukują. W mojej partii rozbitkowie siedzieli obok siebie i zamiast dyskusji pokazywali sobie karty na ręce, pokazywali na migi karty, które chcą zagrać i nie mówili prawie nic żebym ja, obcy, nie miał za łatwo. Było to nieco frustrujące. W takiej sytuacji faktycznie, poza kartami odrzuconymi i ewentualnymi kartami pościgu, nie miałem nic co powiedziałoby mi coś więcej na temat w które miejsce rozbitkowie się udają. Może warto zauważyć, że była to moja druga partia (pierwsza w składzie 2-osobowym), a rozbitkowie grali po raz pierwszy i na pewno potrzebowali czasu na naukę co dane miejsca robią.

Co sądzicie o takim podejściu do gry rozbitków? Czy jest to fair? Czy powinienem się z tym pogodzić i podejmować swoje decyzje na podstawie wszystkich dostępnych przesłanek i "uczyć się" jak rozbitkowie podejmują swoje akcje? Myślicie, że w następnych grach powinno się poprawić?

Źle graliście.Strona 5, Faza 1: Rekonesans:
(...)Możecie się ze sobą komunikować i wspólnie naradzić, ale tylko na głos. Blefowanie także jest dozwolone, ale nie wolno wam pokazywać innym graczom karty, którą zamierzacie zagrać.(...)

No właśnie, szukałem czegoś w podobie w instrukcji i niestety nie znalazłem, dzięki!
ostoja
Posty: 213
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: ostoja »

W ogóle ta instrukcja jest jakaś taka kiepskawa. W sumie gra jest prosta, ale informacje są porozrzucane po różnych miejscach i można łatwo coś przegapić.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: citmod »

Takie pytanie czy ktoś kto grał zarówno w wariant zaawansowany (po "śmierci" dostaje się tylko dwa znaczniki determinacji) jak i zwykły (trzy znaczniki) może się wypowiedzieć który jest bardziej zbalansowany?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: kastration »

Graliśmy dziś debiutancko w 3 osoby i ciekawe są wnioski, bardzo wyrównana gra, każda ze stron bawi się podobnie dobrze, choć w tym składzie wielokrotnie Obcy kompletnie nie trafiał, nawet z pomocami w miarę dobierania większej liczby kart przez rozbitków. Mimo to wynik brzmiał zaledwie o 1 pkt przed metą na niekorzyść Obcego. Zabawa była przednia i w miarę dobra kontrola strategiczna, co mogą mieć i co już zagrali rozbitkowie przez Obcego. Nie wiem, jak to będzie w większym składzie. Niebawem kolejny test, tym razem na 2 osoby. Jak na grę niemal w ciemno, to brzmi to dobrze i jest emocjonująco.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: Ginet »

Podrzucam recenzję Obecności na GF - LINK
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Obecność /Not Alone/ Asymetryczna gra karciana

Post autor: DarkSide »

Na razie w fazie rozpracowywania gry, więc kilka uwag edytorskich:

- Na dodatkowej kartce w "Uwagach do Kart Miejsc" u dołu jest Schron zamiast Schronienie.
- Brak numeracji stron instrukcji i ciężko się odwołać do danej strony.
- Rozdział Karty Miejsc na następnej stronie za opisem setupu. Stoi wyboldowane: "Karty Miejsc sąsiadują ze sobą poziomo (krótszym bokiem) lub pionowo (dłuższym bokiem)". A przecież jest dokładnie odwrotnie.
- Przydałaby się informacja w stylu:
"W Fazie 1 przed zagraniem Kart Miejsc każdy z graczy decyduje czy zagrywa Kartę Przetrwania, która może być aktywowana w tej fazie. Następnie po rozpatrzeniu ich wszystkich gracz grający Obcym decyduje czy zagrywa Kartę Pościgu przypisaną do Fazy 1."
Uniknięto by wtedy sytuacji typu: Najpierw Obcy zagrywa "Pole Siłowe" a nagle któryś z Rozbitków wyskakuje z Kartą "Poświęcenie" i jest mały Zonk, bo jak to rozstrzygać.
- Przydałby się skrót kiedy ile znaczników Determinacji tracą rozbitkowie oraz kiedy ile kart mogą zebrać ze stosu. Bo to są 2 kluczowe kwestie w grze.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
ODPOWIEDZ