Horror w Arkham: Gra karciana / Arkham Horror: The Card Game LCG (N. French, M. Newman)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: rattkin »

Ale już bez przesady, oni sadzili byki w tłumaczeniach od zawsze i zawsze sadzić będą. Nie ma co być zdziwionym.
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Zorak »

A mnie ciekawi co z Essex County Express. Premiera w USA 16.03.2017. Galakta pisała że opóźnienia dotyczą tylko Muzeum a reszta będzie już na czas. Tymczasem w Czwartek premiera a o wersji Pl nawet wzmianki nie ma...
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Jacek_PL »

Akurat tego typu błędy są dopuszczalne, owszem bolą od tego oczy ale nie wpływa to na działanie kart. Mam nadzieję że tylko takie kiksy będą w tłumaczeniu kolejnych dodatków.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Sarseth »

A my zaczniemy traktować Galaktę jak dziecko specjalnej troski co nie umie polski język xD Trochę ich przerasta jedno z ich głównych zadań, coś za co pieniądze biorą. Eh, szkoda gadać..
Spoiler:
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
Kostaki
Posty: 135
Rejestracja: 20 lis 2010, 09:20
Has thanked: 29 times
Been thanked: 7 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Kostaki »

Jeśli chodzi o tłumaczenia Galakty... Jak dla mnie to się pojawia niepokojące zjawisko gdy patologię zaczynamy przyjmować jako normę :) Nie tędy droga...

Wracając, żeby nie offtopować - czy orientuje się ktoś czy Marie Lambeau jest jako promka tylko do książki FFG Arkham Investigators czy będzie tez później w którymś z dodatków?
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Zorak »

Ma być później w dodatku. być może na starcie 2giego cyklu.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
LordMongo
Posty: 134
Rejestracja: 10 lis 2009, 16:18
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: LordMongo »

Jacek_PL pisze:Akurat tego typu błędy są dopuszczalne, owszem bolą od tego oczy ale nie wpływa to na działanie kart. Mam nadzieję że tylko takie kiksy będą w tłumaczeniu kolejnych dodatków.

Nie wierzę w to, co czytam... :shock: W sumie to mogłem napisać wieże lub wiesze, w końcu obie formy są "dopuszczalne".
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Jacek_PL »

LordMongo pisze:
Jacek_PL pisze:Akurat tego typu błędy są dopuszczalne, owszem bolą od tego oczy ale nie wpływa to na działanie kart. Mam nadzieję że tylko takie kiksy będą w tłumaczeniu kolejnych dodatków.

Nie wierzę w to, co czytam... :shock: W sumie to mogłem napisać wieże lub wiesze, w końcu obie formy są "dopuszczalne".
I co niby jak byś napisał "Nie wieże w to co czytam" to czy to by zmieniło sens tego zdania ? A tak na luzie, to powinieneś napisać "Nie wierzyć w to co czytam" jest to bardziej adekwatne do błędów na kartach :D Pisząc o dopuszczalności takich błędów zaznaczyłem, że mimo ich istnienia gracz jest w stanie zrozumieć działanie karty, a przecież o to głównie chodzi. A jak się nie podoba to brać czerwony długopis, podkreślić błędy ortograficzne i odesłać tłumaczowi z oceną niedostateczną :D
Ostatnio zmieniony 11 mar 2017, 21:42 przez Jacek_PL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Markus »

Jacek_PL pisze:
LordMongo pisze:
Jacek_PL pisze:Akurat tego typu błędy są dopuszczalne, owszem bolą od tego oczy ale nie wpływa to na działanie kart. Mam nadzieję że tylko takie kiksy będą w tłumaczeniu kolejnych dodatków.

Nie wierzę w to, co czytam... :shock: W sumie to mogłem napisać wieże lub wiesze, w końcu obie formy są "dopuszczalne".
I co niby jak byś napisał "Nie wieże w to co czytam" to czy to by zmieniło sens tego zdania ? A tak na luzie, to powinieneś napisać "Nie wierzyć w to co czytam" jest to bardziej adekwatne do błędów na kartach :D
Czemu tak bronisz tych lipnych tłumaczeń. Przecież Galakta bierze pieniądze za to "tłumaczenie"
A kolega pisze za darmo więc mu więcej wybaczamy :-)

Nie "wieże" że można tolerować i spokojnie przyjmować taką DUŻĄ ilość byków w Arkham LCG. W żadnym wcześniej wydanym lcg nie zrobili ich "arz" tyle
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Jacek_PL »

Nie bronię lipnych tłumaczeń, ale należy oddzielić błędy uniemożliwiające grę od literówek czy błędów ortograficznych. Widzę że jednak chyba źle się wyraziłem odnośnie dopuszczalności błędów, ja po prostu takie błędy jestem w stanie przełknąć, w przeciwieństwie do błędów które wypaczają działanie karty bądź uniemożliwiają grę.
LordMongo
Posty: 134
Rejestracja: 10 lis 2009, 16:18
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: LordMongo »

Kolega +Kostaki podsumował kwestię. Galakta jest wydawcą istniejącym na rynku X lat i to jednym z wiodących. Nie jest to też jedno- dwu- osobowe przedsięwzięcie, które ktoś tam prowadzi sobie w garażu. Zatem - dopuszczalne błędy? Dają po gałach, ale "da się" grać więc luz? Dżizas.
Przecie gracze we własnym interesie powinni z widłami i pochodniami szturmować drzwi wydawnictwa i domagać się wydania osobników odpowiedzialnych za wypuszczenie bubli. :twisted:
A na serio, wypadałoby zbombardować maila Galakty, aby ichniejsi włodarze uświadomili sobie, że nie ma akceptacji graczy dla popeliny jaką odstawiają od dłuższego czasu.

Jeżeli zaś pozostaniemy w sferze komfortu, bo w końcu lepiej mieć karty naszpikowane błędami niż nie mieć ich wcale, to nie oszukujmy się, że coś się w tej kwestii zmieni.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: rattkin »

LordMongo pisze:Nie jest to też jedno- dwu- osobowe przedsięwzięcie, które ktoś tam prowadzi sobie w garażu.
Zdziwiłbyś się.
LordMongo pisze: A na serio, wypadałoby zbombardować maila Galakty, aby ichniejsi włodarze uświadomili sobie, że nie ma akceptacji graczy dla popeliny jaką odstawiają od dłuższego czasu.
Jak sam powiedziałeś, ta firma jest na rynku wiele lat. I to nie jest pierwsza gra, którą wydaje. Możesz być pewien, że błędy tłumaczeń wytykano im wielokrotnie i z wielką mocą na przestrzeni wielu lat. Nic się nie zmienilo. I nie zmieni. Pora się przyzwyczaić - taka jest cena za kupowanie wersji lokalizowanych, które są tłumaczone przez wydawnictwa na kolanie. Szybko, dobrze, przetłumaczone - wybierz dwa. Oni tam są między młotem a kowadłem - jak będą zbyt długo cyzelować tłumaczenie, to odbiorcy ich zjedzą za opóźnienia i rozminięcie się z hypetrainem. Ciężka sprawa.
markus74
Posty: 33
Rejestracja: 04 kwie 2015, 17:44

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: markus74 »

Cieszmy się, że tłumaczą tylko gry, a nie książki Lovecrafta :)
LordMongo
Posty: 134
Rejestracja: 10 lis 2009, 16:18
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: LordMongo »

+rattkin No ok, to że ktoś może nie wiedzieć, że .38 Special to nazwa własna rewolweru i w sumie nie powinno się jej tłumaczyć, jestem w stanie przełknąć. Ale my tu mówimy o podstawowej znajomości polskiej gramatyki :roll: Czy za tłumaczenie odpowiada tam jakiś dyslektyczny gimnazjalista? Rzetelną korektę pojedynczego tytułu jest w stanie wykonać jedna kompetentna osoba w przeciągu kilku godzin. Więc na pośpiech raczej nie można tu wszystkiego zwalać.

Chyba najgorsze co można w tej sytuacji zrobić to zaakceptować, bo "taki już ich urok". Piętnować trzeba, piętnować. :evil:


Kurcze, aż chyba do nich napisze i zaproponuję własne usługi. Pewnie zleją kwestię i wtedy to przyjdzie czas na wyciągnięcie wideł, zapalenie pochodni i zakrzyknięcie "chodźta chopy! na pohybel partaczom!" :twisted:
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Trolliszcze »

LordMongo pisze:+rattkin No ok, to że ktoś może nie wiedzieć, że .38 Special to nazwa własna rewolweru
.38 Special to nie nazwa rewolweru, tylko naboju rewolwerowego. Wiele rewolwerów może strzelać tym nabojem.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Bary »

rattkin pisze: Możesz być pewien, że błędy tłumaczeń wytykano im wielokrotnie i z wielką mocą na przestrzeni wielu lat. Nic się nie zmienilo. I nie zmieni. Pora się przyzwyczaić - taka jest cena za kupowanie wersji lokalizowanych, które są tłumaczone przez wydawnictwa na kolanie. Szybko, dobrze, przetłumaczone - wybierz dwa. Oni tam są między młotem a kowadłem - jak będą zbyt długo cyzelować tłumaczenie, to odbiorcy ich zjedzą za opóźnienia i rozminięcie się z hypetrainem. Ciężka sprawa.
Część wydawnictw na szczęście zaczyna wychodzić z mrocznych czasów "cieszcie się, że w ogóle macie polską wersję" i zaczyna robić naprawdę porządne tłumaczenia lub/i brać odpowiedzialność za swoje wpadki dodrukowując poprawne komponenty. Przyzwyczaić się i akceptować nijakość jest chyba najgorszą opcją. W najnowszej, małej paczuszce AH nie odnaleziono jeszcze jakiś poważnych problemów, ale chyba przy deluxe osiągnięto pewien punkt krytyczny i ludzie teraz już będą punktować każdą wpadkę. I dobrze, wszak nie płacimy za te produkty kilku groszy, żeby godzić się na nijakie tłumaczenie. Im więcej osób będzie naciskać na wydawnictwo, dopytywać się, jak finalnie rozwiążą sprawę, tym większa szansa, że dostaniemy coś więcej niż erratę do wydruku.
rattkin pisze:Szybko, dobrze, przetłumaczone - wybierz dwa.
Tak naprawdę to jest to trójkąt szybko-dobrze-tanio, wybierz dowolne dwa. I wtedy wychodzi prawda. Najwidoczniej jednak zwroty i narzekania klientów są w dalszym ciągu na tyle marginalne, że wydawnictwu bardziej opłaca się zbywać niezadowolonych klientów niż zadbać o dodatkową korektę.

@markus74: Na szczęście wszystkie znaczące utwory zostały już przetłumaczone przez świetnego specjalistę i w końcu wyszły z mroków kiepskich przekładów. Swoją drogą szkoda, że Galakta nie korzysta z tych tłumaczeń podczas cytatów Lovecrafta w grach FFG.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: szutek »

O błędach w najnowszej paczce jest cisza bo póki co nikt jej na oczy nie widział (tyle co dwie karty z zapowiedzi). Podobno Galakta w piątek zaczęła do sklepów rozsyłać.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Bary »

szutek pisze:O błędach w najnowszej paczce jest cisza bo póki co nikt jej na oczy nie widział (tyle co dwie karty z zapowiedzi). Podobno Galakta w piątek zaczęła do sklepów rozsyłać.
Hmm, odczytałem posta Archiwisty, że dotyczy małego rozszerzenia...
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Quba40 »

Wczoraj na Przystanku Planszówka opublikowany został pierwszy z moich scenariuszy do HwA lcg. Zachęcam do pobierania i grania :)
Przeznaczenie w Red Hook
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Radeku »

Quba40 pisze:Wczoraj na Przystanku Planszówka opublikowany został pierwszy z moich scenariuszy do HwA lcg. Zachęcam do pobierania i grania :)
Przeznaczenie w Red Hook
Co prawda jeszcze nie grałem ale wygląda smakowicie.

Naprawdę dobra robota. :D
Awatar użytkownika
Archiwista
Posty: 111
Rejestracja: 16 lut 2015, 10:15
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Archiwista »

Zorak pisze:A mnie ciekawi co z Essex County Express. Premiera w USA 16.03.2017. Galakta pisała że opóźnienia dotyczą tylko Muzeum a reszta będzie już na czas. Tymczasem w Czwartek premiera a o wersji Pl nawet wzmianki nie ma...
Wiem, że większość z was już pewnie wie ale...

Pszygotójcie się na kolejną pszygotę :D

http://galakta.pl/wagony-szalenstwa/

Pozdrawiam :)
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Morsereg »

generalnie to bronilem galakty, bo mialem nadzieje, ze jeszcze wyjda z twarza i rzuca jakies fajne rozwiazanie.
niestety, rozczarowalem sie. i widze, ze im dalej tym gorzej.

niby grac sie da ale to az razi w oczy.

sam mam zamiar napisac do nich maila, ale watpie by to czymkolkwiek poskutkowalo. jestem pewien, ze go zleja.

--- edit ---
nowy dodatek:
http://galakta.pl/krew-na-oltarzu/
ciekawe ile bykow bedzie tym razem ;)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: ChlastBatem »

Wyciągnięte z sieci:
Szybkie zobrazowanie jakie Galakta ma podejście do swoich klientów. W niemieckiej wersji językowej popełniono błąd w treści karty "Nóż". Niemiecki wydawca na swojej stronie umieścił grafikę poprawionej karty w wysokiej rozdzielczości. Widać jak się chce to można i nie stoją temu na przeszkodzie, jak niektorzy twierdzili, ograniczenia licencji FFG.
https://www.boardgamegeek.com/thread/17 ... ke-english
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Trolliszcze »

Zapomniałeś dopisać, że Heidelberg (niemiecki wydawca) wchodzi w skład grupy Asmodee, więc go licencje nie ograniczają w taki sposób jak Galaktę, w związku z czym cały ten post (a przynajmniej jego przesłanka) jest inwalidą.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: TTR_1983 »

Jedyne rozwiązanie to żeby w końcu inny polski wydawca przejął prawa do gier FFG. Ciekawe na ile lat ma Galakta umowę podpisana[FACE WITH TEARS OF JOY]

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ