Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tejot »

kastration pisze: I właśnie, tu pytanie: jak wiele średnio kart udaje wam się zagrać z ręki w czasie 14 pokoleń? Bo tu nie mam pojęcia, czy popadam w początkowy syndrom brania zbyt dużej liczby projektów, czy zbyt ostrożnej gry. Policzyłem, że w drugiej partii, przegranej o mikro włos, zagrałem łącznie 29 kart trzech kolorów (nie liczę kart niezrealizowanych ostatecznie, co na ręce zostały), choć najgorzej szło z kartami niebieskimi, pojawiały się bardzo rzadko na tle wydarzeń i trzeciej kategorii kart.
Faktycznie - w solo karta musi podejść.
Ja sobie pomagam w solo ściągając z "planszy" bonusowe karty (stawiam tam miasta i oceany).

Co do ilości kart to ostatnio skończyłem mając bodajże 78 PZ i miałem wtedy na stole 26 odkrytych + X natychmiastowych kart (ze zdjęcia nie mogę odczytać - zakładam, że X=min.8 ). Z tego 6 było niebieskich. Na ręce została mi jedna, której nie opłacało się wykładać bo nic nie dawała.
Wygrałem na luzie, chociaż sterraformowałem dopiero w 13 pokoleniu.

Z reguły zawsze na początku mam wrażenie, że nabrałem za dużo projektów, ale potem na finał jest jak znalazł. Mniej więcej do połowy gry mam kassandryczne wizje co do szans na zwycięstwo i do dopiero po 10tej rundzie silnik jest rozkręcony na tyle, że pojawia się uśmiech i nadzieja.
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: REBEL.pl »

warlock pisze:Rebelu - ktoś wrzucał na grupę facebookową zdjęcie karty Uniwersytet Marsjański z drugiej edycji Terraformacji Marsa. Ta karta nie była objęta erratą, a ma zmienioną treść tłumaczenia. I tłumaczenie z pierwszej edycji było jednoznaczne, a tymczasem teraz pojawiły się wątpliwości w interpretacji:
Spoiler:
Kisun pisze:W takim razie samo się nasuwa pytanie czy ta (te?) zmodyfikowana karta też będzie w zestawie wysyłanym do posiadaczy pierwszego druku?
Z "Uniwersytetem Marsjańskim" był pewien problem, bo ta karta miała największą ilość zapytań dotyczących jej działania i FryxGames chciało je doprecyzować. W wyniku naszego błędu w drugiej edycji z treści tej karty zniknęła informacja "Kiedy zagrywasz kartę z symbolem nauki", w związku z czym efekt karty może być odczytywany jak działanie kart natychmiastowych (punktując za karty wstecz). Oczywiście zapis "efekt trwały" oraz fakt, że jest to niebieska karta podpowiadają, że dotyczy to kart zagranych od momentu jej wyłożenia. Jest to błąd, nieduży ale zawsze błąd.

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności zamawiając fix pack do pierwszej edycji 50% kart, które do nas przyjechały było maszynowo uszkodzonych. Złożyliśmy na nie reklamację i udało nam się na arkuszu reklamacyjnym zawrzeć także kartę Uniwersytetu Marsjańskiego z drugiej edycji, już z poprawną treścią. Nie wiemy jeszcze kiedy do nas dotrze, ale gdy tylko tak się stanie to ponowimy akcję dosyłania poprawnej karty, tym razem do posiadaczy drugiej edycji (w pierwszej ta karta jest poprawna). Będziemy informować Was dalej w tej sprawie, tymczasem rozpatrujcie opis na tej karcie zgodnie z poniższą regułą:

Efekt trwały: Zagrywając kartę (z tą włącznie) możesz, za każdy symbol nauki na zagranej karcie, odrzucić jedną kartę z ręki i dobrać jedną kartę z talii projektów.
(czyli zagrywając kartę z symbolem nauki odrzucamy jedną kartę i dobieramy losową z talii, i ponawiamy tę akcję tyle razy ile jest symboli nauki na zagranej karcie. W podstawce tylko jedna karta ma 2 symbole nauki, ale w dodatku ma się pojawić ich więcej.)

Przepraszamy za powstały problem.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2017, 13:47 przez REBEL.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

Wydawnictwo kolejny raz jasno wyjaśnia problem i proponuje najlepsze możliwe rozwiązanie. Brawo!
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: REBEL.pl »

Jeszcze małe info za wątkiem wydawniczym:
Bary pisze:Rebelu, jakiś czas temu padła informacja o kilku mini dodatkach do Terraformacji (pakiety kilku kart). Moglibyście coś więcej napisać o zawartości i czasie, w jakim staną się one dostępne? Czy karta "Mała asteroida" (dodawana przy okazji pierwszego druku jako promka) będzie wchodziła w ich skład?
Mała Asteroida będzie wchodziła w ich skład. Będzie to małe rozszerzenie 3 kartowe w postaci kart już dostępnych przy okazji innych akcji (promo dla Dice Tower i promo "bodajże" dla BGG Store). Bardzo naciskaliśmy aby były także dostępne w wersji PL dla polskich odbiorców i to się udało, z zastrzeżeniem, że możemy je dystrybuować dopiero gdy minie wyłączność na tamte karty (listopad 2017). Skoro zostały wywołane do tablicy to chyba możemy je chociaż pokazać.

Obrazek

Link do zapowiedzi: https://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,87 ... karty.html

Obrazek

Obrazek

Obrazek
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4131
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Maszyny samoreplikujące to bardzo ciekawy pomysł, tyle że nie do końca go rozumiem:

- czy można na Maszynach położyć więcej niż 1 kartę na raz?
- czy zasoby kładzie się na karcie odkładanej, czy na Maszynach i czy po zagraniu karty odłożonej zasoby się usuwa?

Dobra robota z walką o promosy. Tak trzymać, Rebel.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Kisun »

REBEL.pl pisze:(w pierwszej ta karta jest poprawna)
No, w pierwszej edycji Uniwersytet Marsjański ma inne brzmienie a przez to i efekt, bo mówi wyraźnie "kiedy zagrywasz kartę z symbolem" a nie "za każdy symbol zagrywanej karty" :) W pierwszym wypadku można wymienić tylko jedną kartę z ręki a w drugim jedną i więcej. Oczywiście, rozumiem że to nie wasza wina jeżeli chodzi o jej brzmienie w pierwszym druku, warto by jednak umożliwić chętnym otrzymanie też tej karty mimo że mają pierwszą wersję. Zapewne nie będzie ich aż tak wielu bo ilu wie że ten problem wystąpił? Jednak brawo za profesjonalne podejście.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2017, 14:01 przez Kisun, łącznie zmieniany 1 raz.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Palmer pisze:
kastration pisze: Wady to jednak dociąg kart, gdy obierałem jakąś drogę, potrafiły się pojawiać seriami karty ze zwierzętami czy mikrobami, które nijak mi nie były potrzebne, bo dążenie do spełnienia warunków podstawowych było istotniejsze niż walka na PZ w obliczu braku realnego przeciwnika. Liczba kart jak na grę solo jest ogromna, przez co dociąg bardzo losowy, ale taki urok, sporo kart do poznania zostało, a wiele to raczej kłopot wyboru niż niedoboru.
Proponuje grać z wariantem z draftem:
- ciągniesz 4 karty, wybierasz 1
- ciągniesz 3 karty, wybierasz 1
- ciągniesz 2 karty, wybierasz 1
- ciągniesz 1 kartę
Brzmi dobrze, na pewno spróbuję! Ale czy te odrzucone to idą już na stos odrzuconych czekając na przetasowanie, jak rozumiem (które nie nastąpi w grze solo, jak zakładam)? W tym cały ambaras, że zdarza mi się dociąg jednak świetny i wyrzucenie 2-3 cennych, by wybrać 1 też boli.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
sadziu
Posty: 42
Rejestracja: 06 sie 2016, 11:03

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: sadziu »

Jako właściciel pierwszej edycji zapisałem się kiedyś jako chętny do otrzymania poprawionych kart.
Ktoś się orientuje, czy był może gdzieś podawany jakiś termin wysyłki?
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: carlos »

sadziu pisze:Jako właściciel pierwszej edycji zapisałem się kiedyś jako chętny do otrzymania poprawionych kart.
Ktoś się orientuje, czy był może gdzieś podawany jakiś termin wysyłki?
Do mnie dotarły wczoraj.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 785 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Sporo osób już dostało poprawione karty, więc wyglądaj listonosza i sprawdź, czy w skrzynce nie leży awizo ;)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Tuż po pracy udało się zagrać i... jest pierwsza wygrana solo w trzeciej grze. Wynik to 80 PZ. Korporacja z 10 jednostkami tytanu i 23 megakredytami na start. Bardzo ciekawa, zwłaszcza że świetne karty wchodziły z przestrzenią kosmiczną. Zastosowałem quasi-draft, początkowo z tym 4-3-2-1 i w początkowych pokoleniach też, ale potem 80% gry bez draftu. Wyszło całkiem ciekawie.

Szkoda, że końcowa produkcja nie punktuje :) Grało się fenomenalnie, a to ledwie gra solo, powtarzam. To rzeczywiście się rozwija "od 0 do bohatera" niemal, przyspieszenie po 10-11 pokoleniu jest nieziemskie w porównaniu do początkowych rund. Już bym wygrał w 13 pokoleniu, ale chciałem dograć do końca. Skupiłem się w mniejszym stopniu na PZ z kart i terytoriów, by udało się wypełnić warunki wygranej w ogóle. Dużo do odkrycia zostało.

Absolutny hit i odkrycie.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Pizmak01
Posty: 35
Rejestracja: 15 lut 2017, 14:15
Lokalizacja: Gorzów
Been thanked: 9 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pizmak01 »

REBEL.pl pisze:Nie wiemy jeszcze kiedy do nas dotrze, ale gdy tylko tak się stanie to ponowimy akcję dosyłania poprawnej karty, tym razem do posiadaczy drugiej edycji (w pierwszej ta karta jest poprawna). Będziemy informować Was dalej w tej sprawie.
Witam, czyli dobrze rozumiem, że na razie nie wpisywać się do formularza na stronie wydawnictwa jako posiadacz II edycji, karta będzie miała osobny formularz lub coś w tym stylu?

Pozdrawiam.
Hh453
Posty: 128
Rejestracja: 24 lut 2017, 14:16
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Hh453 »

Witam, dopiero co zacząłem terraformację marsa, jak się sprawdzi wariant solo, dla gracza początkującego, tzn. po wywaleniu wszystkich kart korporacyjnych? Bo w instrukcji jest tylko wariant solo z tymi kartami i zastanawiam się żeby je wywalić jako że dla gracza początkującego?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 785 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Nie ma sensu, utrudnisz sobie grę. Jeśli solo to tylko ze wszystkimi kartami.
Hh453
Posty: 128
Rejestracja: 24 lut 2017, 14:16
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Hh453 »

A istnieje tutaj coś takiego jak kooperacja, lub czy ewentualnie da się taki tryb grać?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Mnie co innego nurtuje: jak sobie radzicie z negatywną interakcją z bardziej pokojowymi graczami? Są niekiedy "chamskie" karty, a w instrukcji pisze, że nie trzeba karcić rywali. Gracie tak, czy raczej bez litości? Nie chciałbym zniechęcić od razu kogoś do tak fenomenalnej gry, ale ciekawi mnie na dłuższą metę, jak to oceniacie.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: carlos »

Ja nigdy nikogo nie oszczędzam w żadnej grze. Jeśli gram z kimś "świeżym" to informuje o takich sprawach jak negatywna interakcja.
Jesli miałbym na ręku kartę, która zepsułaby plany innemu graczowi, a ja nie zagrywając jej mógłbym później np. przegrać, to źle bym się z tym czuł. ;)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

kastration pisze:Mnie co innego nurtuje: jak sobie radzicie z negatywną interakcją z bardziej pokojowymi graczami? Są niekiedy "chamskie" karty, a w instrukcji pisze, że nie trzeba karcić rywali. Gracie tak, czy raczej bez litości? Nie chciałbym zniechęcić od razu kogoś do tak fenomenalnej gry, ale ciekawi mnie na dłuższą metę, jak to oceniacie.
Też nikogo nie oszczędzam - byłoby to nie fair wobec przeciwnika, oznaczałoby, że go nie doceniam :P Ale we wszystkich grach z negatywną interakcją, które komuś pokazuję (w Terraformacji też) staram się zawsze informować o możliwych zagraniach, pokazuję na czym polegają ataki itp.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: gath »

Hh453 pisze:Witam, dopiero co zacząłem terraformację marsa, jak się sprawdzi wariant solo, dla gracza początkującego, tzn. po wywaleniu wszystkich kart korporacyjnych? Bo w instrukcji jest tylko wariant solo z tymi kartami i zastanawiam się żeby je wywalić jako że dla gracza początkującego?
mat_eyo pisze:Nie ma sensu, utrudnisz sobie grę. Jeśli solo to tylko ze wszystkimi kartami.
Też jestem początkującym graczem i również zastanawiałem się czy grać solo z kartami korporacji czy bez. Zagrałem testowo 3 partie bez kart korporacyjnych i wygrałem bez problemu uzyskując 67, 87 i 90 punktów. Przeciągałem grę do 14-go pokolenia dla punktów. Właśnie miałem pytać bardziej doświadczonych graczy czy nie dorzucić kart korporacyjnych i nie "rozwodnić" talii bo miałem uczucie, że jest łatwo. Chciałem tylko zauważyć, że w wygranych mocno pomagają karty wydarzeń pozwalające na duże postępy w terraformacji. Gdybym chciał zwiększać przyrost współczynników z zielonych/niebieskich kart na pewno bym nie zdążył. Jestem zbyt świeżym graczem by generalizować, być może również podeszły mi karty lub właśnie bez kart korpo jest łatwiej, ale mam wrażenie, że karty czerwone przeważają. Zagram jeszcze trochę bez kart korpo, poobserwuję układ kart następnie dorzucę karty korpo i znów będę testował.
A jakie odczucia macie wy, po zdecydowanie większej ilości rozgrywek solo?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

Po około 10 rozgrywkach solo mogę stwierdzić, że zdecydowanie łatwiej mi się gra z kartami korporacji.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Nidav »

Sam nigdy w solo jeszcze nie grałem, ale wydaje mi się logiczne, że bez kart ery korporacyjnej jest łatwiej. Bądź co bądź talia podstawowa skupia się przede wszystkim na terraformowaniu - karty wydarzeń w stylu upadku Daimosa dużo dają. Era korporacyjna to jednak talia, w której większy nacisk położono na możliwość rozbudowy swojego silniczka, więc w efekcie grając wszystkimi kartami rzadziej trafiają się takie, które pozwalają na szybciutką terraformację planety, w efekcie więcej powinno się przy tym kombinować. Ale co ja tam wiem - to tylko takie przemyślenia osoby, która wciąż nie spróbowała zagrać solo ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4131
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Też mi się zdaje, że bez korpo powinno być łatwiej. Te karty, jak pamiętam, przyspieszają terraformację. Ale nigdy solo nie grałem bez korpo.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

Bez korpo ciężej o dociąg kart. Jak karty podchodzą nam gorzej to wtedy bez dodatku ciężko jest terraformować we wszystkich trzech aspektach. Pamiętajcie, że w solo sporo kart idzie na śmietnik.
Nie będę się jednak upieral. Wciąż za mało rozgrywek solo za mną.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

A macie jakiś ranking siły korporacji?

Zagrałem wczoraj pierwszy raz podstawową korporacją i umiarkowanie łatwo wygrałem. Potem zagrałem solo korporacją z 10 stali i też wygrałem dość łatwo (obie partie solo). Ale trudno tu mówić o korelacji, zastanawiam się jednak, na ile korporacja z bezpłatnymi 10 kartami na start może odjechać i ułatwi grę solo, a może to złudne. Na logikę powinno to dawać sporo, bo za te same muszę zapłacić 30 megakredytów grając korporacją specjalistyczną. Z drugiej strony, mądre wykorzystanie umiejętności specjalnej też da sporo - przykład korporacji z tytanem, na którym sporo ugrałem. Czy to mocno sytuacyjne i brak prawidłowości, czy może istnieją korporacje, z waszych doświadczeń, typowo gorsze i mocniejsze?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Nidav »

Na bgg w zakładce forum poszukaj - był tam ranking najwyższych wyników w grach solo dla poszczególnych korporacji. To może dać jakieś rozeznanie którymi korpo najłatwiej punktować. Chyba nawet teraz, o ile mnie pamięć nie myli (jestem leniwy, nie chce mi się sprawdzić :D ) jest tam organizowany comiesięczny ranking prowadzony przez któregoś z Fryxeliusów, żeby ludzie mogli sobie porywalizować.
ODPOWIEDZ