Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: idzi »

reynmar pisze:Damn, a ja nadal nie dostałem zestawu naprawczego :/
ja tez nie, a jestem z Gdańska
gordon_shumway
Posty: 174
Rejestracja: 02 kwie 2009, 10:07
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Has thanked: 29 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: gordon_shumway »

Ufff, ja też nie, dobrze wiedzieć, że inni też mają się źle :twisted: :lol:
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gizmoo »

Może trochę off-topic, ale dzięki tej wspaniałej grze wkręciłem się w temat marsańskich odkryć. Obejrzałem sporo filmików na Youtube dotyczących potencjalnych rozwiązań terraformacji i choć nie wygląda to tak słodko (prawdopodobieństwo pełnej terraformacji tej planety jest w zasadzie niemożliwe ze względu na niską grawitację i brak magnetosfery), to i tak jest to super ciekawy temat i widać, że twórcy posiłkowali się wieloma naukowymi hipotezami. ;)

Tak czy siak - warto sięgnąć do tematu. A tu taka ciekawostka, sprzed kilku chwil i jednocześnie odpowiedź, dlaczego meteoryty są "negatywną interakcją":

http://www.pulskosmosu.pl/2017/03/27/gi ... sny-ocean/

Polecam zresztą inne publikacje na stronie. ;)
Marecki
Posty: 36
Rejestracja: 17 kwie 2014, 09:54

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Marecki »

Przed zakupem gry, posiłkowałem się opiniami w tym wątku, dlatego po rozegraniu kilku partii dodaję swoje słowa uznania dla "Terraformacji Marsa" - może pomoże to podjąć decyzję innej zastanawiającej się nad zakupem osobie.

Nie będę powielać powtarzanych wielokrotnie w recenzjach informacji o czasie gry - zamiast tego napiszę, że w ogóle tego upływu czasu nie czuć, a brak sztywno określonej ilości pokoleń wymaganych do przeprowadzenia terraformacji to dodatkowy atut.

Ocena ilości negatywnej interakcji zależy od preferencji graczy - jak dla mnie w sam raz, pozwala nieco pokrzyżować plany przeciwnikowi, ale przy tym nie jest filarem własnej strategii, bo skutecznej jest rozbudowywać własny "silniczek".

Awans na 13 pozycję rankingu BGG nie jest dla mnie zaskoczeniem, naprawdę dobra gra, która z taką ilością kart, w podstawowa wersji gry wystarczy na wiele rozgrywek.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Z tematu o planach wydawniczych, info dla osób, które nie dostały kart:
Ziomalek78 pisze:Ja także, mimo zgłoszenia i jego potwierdzenia przez Rebel, nie otrzymałem do dzisiaj kart. Skontaktowałem się z nimi bezpośrednio, okazało się, że był jakiś problem po ich stronie z rejestracją zgłoszeń w okolicach 13 lutego. Od razu po zgłoszeniu otrzymałem informację, iż wysyłają priorytetem karty. Jeśli nadal nie otrzymałeś kart - sugeruję kontakt z nimi.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

Kilkanaście kolejnych rozgrywek solo i wychodzi, że faktycznie z kartami korporacji jest lekko trudniej. W głównej mierze jest to pewnie spowodowane większym rozmyciem talii. Polecam więc początkującym zagrać najpierw kilka partii bez dodatkowych kart.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

robertdutkowski pisze::idea: moim zdaniem gra idealnie graficznie dopracowana - podoba mi się!
Rebelu, naprawdę nie trzeba, gra i bez tego bardzo nam się podoba. ;)

A tak poważnie, to mnie wraz z kolejnymi rozgrywkami karty nawet zaczęły się podobać i tylko niektóre zdjęcia nadal uważam za nietrzymające poziomu. Plansza też jest bardzo fajna. Jedynie te planszetki, to jest jednak nieporozumienie. Popatrzyłem na bgg, prawie każda propozycja samych graczy, którą tam znajdziemy, jest lepsza od oryginału.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: maciejo »

reynmar pisze:Damn, a ja nadal nie dostałem zestawu naprawczego :/
Dostałeś już :?:
ja czekam nadal :cry:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ja też czekam :?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Sebs »

Ja napisalem do rebela, przeprosili ze blad lezal po ich stronie. Podalem jeszcze raz adres i przyslali w ciagu 2 dni.

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Można składać już zamówienia na zestaw naprawczy do drugiej edycji?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

hipcio_stg pisze:Można składać już zamówienia na zestaw naprawczy do drugiej edycji?
Jeszcze nie.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Xavris
Posty: 81
Rejestracja: 25 wrz 2014, 09:31
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Xavris »

hipcio_stg pisze:Można składać już zamówienia na zestaw naprawczy do drugiej edycji?
Niedawno kupiłem drugą edycję i jesteśmy dopiero w trakcie pierwszej, brutalnie przerwaną godziną 0.40 w dzień roboczy, partii. W II ed. też były jakieś błędy, o których powinniśmy wiedzieć? Prześledziłem sporo ostatnich stron tego wątku i nie bardzo mi się coś rzuciło w oczy.
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: yNidhogg »

Xavris pisze:
hipcio_stg pisze:Można składać już zamówienia na zestaw naprawczy do drugiej edycji?
Niedawno kupiłem drugą edycję i jesteśmy dopiero w trakcie pierwszej, brutalnie przerwaną godziną 0.40 w dzień roboczy, partii. W II ed. też były jakieś błędy, o których powinniśmy wiedzieć? Prześledziłem sporo ostatnich stron tego wątku i nie bardzo mi się coś rzuciło w oczy.
Uniwersytet Marsjański - powinno być "Efekt trwały Za każdy symbol nauki na zagranej karcie możesz odrzucić kartę z ręki i dobrać..."
Podobne karty analogicznie - powinno być "Za każdy symbol XXX na zagranej karcie"
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: RUNner »

Pierwsza pełna rozgrywka za nami. Zagraliśmy wariant korporacyjny na 2 osoby i cała partia trwała niecałe 2 godziny. Zapomnieliśmy o tytułach i nagrodach, a wynik końcowy to 68-59. Żeby ukończyć grę, potrzebowaliśmy 15 pokoleń. Trochę obawiałem się, że rozgrywka będzie się dłużyć, ale nie mieliśmy takiego odczucia, mimo późnej pory. Wprowadziliśmy tylko zasadę 1 akcji, żeby rozgrywka była płynniejsza. TM to bardzo dobre euro, w którym jest wiele ciekawego do zrobienia. Sporo zależy od dociągu kart, ale można sobie pomóc standardowymi projektami, gdy akurat nie mamy dobrych projektów do zrealizowania. Interakcji nie ma zbyt wiele, bo to raczej taki wyścig, o premie, pola na planszy czy tytuły i nagrody. TM przypomina mi Race for the Galaxy, jako taki równoległy pasjans, ale jednak posiadający więcej kart negatywnych dla przeciwnika. Zdecydowanie polecam, zwłaszcza za tak niewielkie pieniądze, choć za tę grę dałbym więcej po zagraniu tej pierwszej partii.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Krassus101
Posty: 19
Rejestracja: 06 mar 2017, 17:51

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Krassus101 »

Od kilku dni jestem posiadaczem egzemplarza Terraformacji Marsa (druga edycja). Po jednej partii solo trudno mi się wypowiadać na razie co do samej rozgrywki. Natomiast irytuje mnie jedna rzecz, jeśli chodzi o wykonanie. Nie są to planszetki graczy - te jakoś ujdą. Nie bolą mnie też czasami niedokładnie zaokrąglone rogi kart czy też ubytki na kostkach graczy i kostkach zasobów. To co mnie irytuje, to krzywo wybite żetony (na zdjęciu kilka przykładowych - wszystkie są krzywo wybite):

Obrazek

Czy Wy również mieliście taki problem w swoich egzemplarzach? Czy ktoś to reklamował do Rebela? Czy Rebel uwzględniał taką reklamację?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

RUNner pisze:Wprowadziliśmy tylko zasadę 1 akcji, żeby rozgrywka była płynniejsza.
Z czasem odkryjecie, że przyspieszanie lub opóźnianie swoich działań bywa bardzo istotnym elementem rozgrywki. Zasada jednej LUB dwóch akcji jest świetnym pomysłem.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gizmoo »

Krassus101 pisze: Czy Wy również mieliście taki problem w swoich egzemplarzach?
Tak. Mój wewnętrzny detektyw Monk zapłakał nad tym cichutko. :cry:
Krassus101 pisze: Czy ktoś to reklamował do Rebela?
Większość gier - nawet niemieckich gigantów - często ma tak lekko nie wycentrowaną sztancę. Problem zaczyna się wtedy, kiedy wygląda to skrajnie nieestetycznie, lub nie nadaje się do rozgrywki. Wtedy pewnie bym reklamował.

Generalnie TM, ma problem z jakością, o czym pisałem już wcześniej. A te postrzępione żetony, to istna masakra i mi ten defekt przeszkadza dużo bardziej, niż lekko zdecentrowany nadruk.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

Troszkę nierówno te żetony wycięte, ja bym jednak nie porywal się na reklamację. Naprawić tego nie naprawią, a rezygnować z gry ze względu na taką wadę trochę szkoda.
Nie rozumiem natomiast, czemu tak podkreslana jest cały czas cena gry. 120-130 zł to normalna cena patrząc na jakość, która dostajemy.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: RUNner »

Ja kupiłem TM za 110zł w przedsprzedaży i uważam, że jest to niska cena za to co gra oferuje. Zwłaszcza po zupełnie nietrafionym zakupie jakim było Scythe (a kosztował 250zł).
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: pattom »

Coś wiadomo o jakimś większym dodatku ?
reynmar
Posty: 60
Rejestracja: 04 gru 2016, 08:44

Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: reynmar »

Dodatek ma się pojawić jakoś w połowie roku.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

RUNner pisze:Ja kupiłem TM za 110zł w przedsprzedaży i uważam, że jest to niska cena za to co gra oferuje. Zwłaszcza po zupełnie nietrafionym zakupie jakim było Scythe (a kosztował 250zł).
Spoko, dla mnie to po prostu uczciwa cena za to, co otrzymujemy- bez przegieć w ani jedną, ani drugą stronę. Ale po zakupie Scythe to faktycznie rozumiem, co czujesz. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: REBEL.pl »

pattom pisze:Coś wiadomo o jakimś większym dodatku ?
Dwustronna mapa w połowie roku, duży dodatek nad którym trwają prace - docelowo na Essen w tym roku, promka z 3 kartami w listopadzie.

Hellas i Elysium
https://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,85 ... ysium.html

Promo 3 karty do TM
https://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,87 ... karty.html
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

REBEL.pl pisze:
pattom pisze:Coś wiadomo o jakimś większym dodatku ?
Dwustronna mapa w połowie roku, duży dodatek nad którym trwają prace - docelowo na Essen w tym roku, promka z 3 kartami w listopadzie.

Hellas i Elysium
https://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,85 ... ysium.html

Promo 3 karty do TM
https://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,87 ... karty.html
Coś więcej można już napisać o dużym dodatku czy dalej owiany tajemnicą?

Ps.Wspominaliscie, że to jednak 4 karty będą. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ODPOWIEDZ