Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: norkbes »

Ten post to chyba w złym dziale.. Mimo wszystko podpowiem: Innowacje. Juz sama podstawka (100 kart) ma dużą regrywalność a Echa wykladniczo ją zwiększają.
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: dizzit »

norkbes pisze:Ten post to chyba w złym dziale.. Mimo wszystko podpowiem: Innowacje. Juz sama podstawka (100 kart) ma dużą regrywalność a Echa wykladniczo ją zwiększają.
Dzięki, choć pytanie nie dotyczyło co kupić tylko jak sprawuje się tryb jednoosobowy :) i co ewentualnie z całej serii jest must have a co jest zbędne
(dlatego pisałem w topicu RftG)
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: norkbes »

Ok. GS + RftG to rozsądne minimum. GS doddaje bdb tryb solo i bardzo urozmaica rozgrywkę głównie dzięki wprowadzeniu losowo ustawianych celom na początku każdej gry. Pełny pierwszy arc pozwala na w pełni epicka rozgrywkę. Zdania co do BoW są podzielone bo z chwilera robi się trudniejsza i dłuższa gra a prestiż wymaga przewartosciowania ogranych strategii. Ja bardzo lubię cały pierwszy arc. RftG ma trochę ruchomych części dlatego Innowacje + Echa jest lepszym wyborem jeśli chodzi o grę na wyjazd. Innowacje nie mają solo i trochę gorzej się skalują niż RftG.
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: dizzit »

norkbes pisze:Innowacje nie mają solo
dlatego nie brałem ich pod uwagę
norkbes pisze:... RftG ma trochę ruchomych części ...
Z tego co widzę podstawkę można by samymi kartami zagrać (żetony punktów można zamienić na odrzucane karty) dlatego się bardzo zainteresowałem.
Widziałem że tryb solo dodaje "panel" ale to już brałem pod uwagę
norkbes pisze: Pełny pierwszy arc pozwala na w pełni epicka rozgrywkę. .... Ja bardzo lubię cały pierwszy arc.
Co znaczy pierwszy arc ?
norkbes pisze:GS dodaje bdb tryb solo i bardzo urozmaica ....
Nie lubię Was ... Znowu trzeba będzie wydać pieniądze :D
.... Zaczynamy poszukiwania :P

Dzięki za odp

Jak ktoś jeszcze mógłby podzielić się opinią na temat poszczególnych dodatków będę wdzięczny
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Kisun »

Arc1 składa się z Rftg (podstawka) plus trzy dodatki, Arc2 z Rftg plus Alen Artifact, Arc3 Rftg plus Xeno invasion. W każdym jest podstawka ale pozostałych kart z różnych arców ;) nie można łączyć. https://boardgamegeek.com/boardgame/28143/race-galaxy
Warto jeszcze wspomnieć o Roll for the galaxy - kościana, bardzo udana, utrzymująca "klimat" podstawki i Jump drive też karciana wersja, zdaje się taka Rftg lite - nowość nie wiem czy już wydana.

Co do dodatków według mnie Arc1 jest pokrojoną na kawałki kompletną grą. Zrobili tak ze względów praktyczno marketingowych, przy okazji mogli na bieżąco poprawiać balans różnych strategii. Rftg+Garhering storm to mus, a tryb solo też spoko. W pozostałe arc nie grałem ale znam instrukcje i wydają się ok. Co ciekawe każdy jest zaskakująco inną grą mimo że opartą na tej samej podstawce.
"Errare humanum est"
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: dizzit »

Dzieki za pomoc.
Jak pisałem wczesniej raczej zalezy mi żeby mozna było wziąc deck kart w kieszeń i pograc na szybko niż rozkładać się kafelkami gdzie zaznaczamy siłę militarną lub jakieś inne bzdety (z wiadmoych wzgledów nie dotyczy trybu solo).
W takim razie poluje narazie na (RftG + GS) w razie czego będę dokupywał BoW i RvsI - jak się nagle "zakocham" w grze
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jiloo »

Zawsze możesz grać samymi kartami bez dodatkowych mechanik. Chyba tylko 3 dodatek z pierwszego Arc (albo drugi? poprawcie mnie) ma jakieś obowiązkowe rzeczy których trzeba używać.
Arc2 i Arc3 można spokojnie używać z samymi kartami. I tych kart jest więcej niż w poszczególnych częściach z Arc1. Obecnie gramy z żoną w Xeno Invasion bez trybu walki z obcymi.
Pierwszego dodatku z Arc1 potrzebujesz do trybu solo.

Tapnięte | keep-disco-evil
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Jiloo pisze:Zawsze możesz grać samymi kartami bez dodatkowych mechanik. Chyba tylko 3 dodatek z pierwszego Arc (albo drugi? poprawcie mnie) ma jakieś obowiązkowe rzeczy których trzeba używać.
2 i 3 dodatek wprowadzają przejęcia światów, które nie są obowiązkowe (można je "wyłączyć" i grać bez tej reguły).
W dodatku nr 3 pojawia się prestiż - mechanizm, którego nie da się "wyłączyć".
Jiloo pisze:Obecnie gramy z żoną w Xeno Invasion bez trybu walki z obcymi.
Koniecznie go spróbujcie, jest świetny i całkiem prosty!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jiloo »

Andy pisze:
Jiloo pisze:Obecnie gramy z żoną w Xeno Invasion bez trybu walki z obcymi.
Koniecznie go spróbujcie, jest świetny i całkiem prosty!
Czytałem już wcześniej Twoje wpisy na ten temat – na pewno odpalimy :D
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Zet »

Andy pisze: W dodatku nr 3 pojawia się prestiż - mechanizm, którego nie da się "wyłączyć".
A nie można po prostu grać bez kart odwołująch się do prestiżu?
Ja tak gram póki co i nie zauważyłem żeby coś było wypaczone, ale mam za małe doświadczenie by to dokładnie ocenić i może coś mi umyka?
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: norkbes »

Zet pisze:
Andy pisze: W dodatku nr 3 pojawia się prestiż - mechanizm, którego nie da się "wyłączyć".
A nie można po prostu grać bez kart odwołująch się do prestiżu?
Ja tak gram póki co i nie zauważyłem żeby coś było wypaczone, ale mam za małe doświadczenie by to dokładnie ocenić i może coś mi umyka?
ale po co odbierać sobie przyjemność grania z prestiżem (i przejęciami)... ja gram jak tylko można z wszystkimi mechanikami włączonymi, wymaga to dodatkowego wartościowania np. prestiżu i oceniania niebezpieczeństwa przejęcia i jego znaczenia dla końcowego wyniku.. Wartościować trzeba, bo czasami wyścig po prestiż można sobie odpuścić i całkowicie zaangażować się w "nie-prestiżową" strategię w danej grze.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4131
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: tomb »

Przejęcia są o tyle problematyczne, że są gracze, którzy nie lubią niszczenia elementów tego, co z pietyzmem wybudowali.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: norkbes »

tomb pisze:Przejęcia są o tyle problematyczne, że są gracze, którzy nie lubią niszczenia elementów tego, co z pietyzmem wybudowali.
Ja przejęcia widzę jako mechanizm dosyć radykalnego zwrotu akcji: jeden gracz traci punkty za kontrolowaną planetę a drugi tyle samo zyskuje. Może się zdarzyć, że ostatecznie z przegranej kilkoma punktami gry zrobi się wygrana. Ciągle pamiętam te emocje z jednej z moich ostatnich gier, kiedy był wyścig zbrojeń i parę prób przejęć, z których ostatecznie bodaj jedna zakończyła się skucesem LOG.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: costi »

Przejęcia są opcjonalne i wszystkie karty, które coś z przejęciami robią, mają też inne efekty.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Karty z prestiżem też mają inne efekty, ale widocznie za słabe. :wink:

Jak już wielokrotnie pisałem, przejęcia - nawet "włączone" - zdarzają się bardzo rzadko, ale świetna jest presja, jaką wywiera na graczy ich groźba. To ciągnie RftG w zupełnie nowe rejony (przydatne zwłaszcza dla tych, którzy maja Rejsa za równoległy pasjans :) )

Oczywiście rozumiem jeśli ktoś tego nie lubi - wtedy wystarczy grać bez reguł przejęć.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: dizzit »

;) Jednym słowem najlepiej mieć wszytsko

Zobaczymy jak zachęcą do kolekcjonowania dwa pierwsze pudełka. Narazie zapał i tak ostudzony przez "dostepność" owych pudełek...
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Zet »

Wiem, że warto grać z prestiżem, ale nikt mi nie odpisał dalej, czy można grać bez tych kart, jednocześnie nie zaburzając balansu :(
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: ghostdog »

Ja grywałem z tymi kartami ignorując prestiż. Było Ok choć prestiż dodawał smaczki


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Zet pisze:Wiem, że warto grać z prestiżem, ale nikt mi nie odpisał dalej, czy można grać bez tych kart, jednocześnie nie zaburzając balansu :(
Pewnie się da, ale z pewnością będzie to home rule, bo autor takiego wariantu nie zaprojektował. Ja nie próbowałem i nie mam zamiaru, bo bardzo lubię prestiż.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Zet »

Andy pisze:
Zet pisze:Wiem, że warto grać z prestiżem, ale nikt mi nie odpisał dalej, czy można grać bez tych kart, jednocześnie nie zaburzając balansu :(
Pewnie się da, ale z pewnością będzie to home rule, bo autor takiego wariantu nie zaprojektował. Ja nie próbowałem i nie mam zamiaru, bo bardzo lubię prestiż.
Andy i ghostdog - dzięki za odpowiedź.
Race mam jeszcze nie ograny (może 20 partii), ale już zabrałem się za dodatki i to wszystkie 3 naraz :)
Przez to poczułem, że przejęcia i prestiż to troszkę za dużo, a nie chce mi się oddzielać kart całego 3 dodatku. Dlatego pomyślałem, że pogram trochę bez prestiżu, a za kolejne 10-20 partii dorzucę tę mechanikę.
michalku

Re: Race for the galaxy

Post autor: michalku »

Cześć,

Race'a mam od tygodnia i mam pytanie dot. zasad.
Wiem, ze jest dzial zwiazany z zasadami, ale wprzypadku Race'a ma tylko jedna strone, wiec dla pewnosci wole sie wepchnac tutaj :)
Akurat teraz mam przed soba technologie 'galactic federation', ktora do Developmentu daje '-2'.
Rozumiem, ze w trakcie rozgrywki i wyboru akcji, gdybym nie wybral Develop, a wybral by przeciwnik, to gdybym mial ta technologie, to i tak mialbym -2 przy odkrywaniu kolejnej.
Ale co w przypadku, gdybym wybral Develop? Z automatu mam po wyborze '-1', ale czy to znaczy, ze razem z Galactic federation bede mial -1 i -2 = -3? Czy tez musze wybrac miedzy -1 i -2?

pozdrawiam
M
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Wszystkie zniżki się sumują.

Niemniej takie pytania powinny trafiać do działu z regułami.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: dizzit »

No to też zapytam ;)

Narazie pudełko z grą kumpla w domu (swojego jeszcze nie upolowałem) ale i tak nie miałem z kim narazie grać a więc odpaliłem Keldona.
No i o ile pierwszych partii nie licze bo były troche po omacku i zdobywałem w nich 15 punktów to jak wkońcu wszystkie karty stały się jasne to się nieco wyniki poprawiły.
Po następnych 10 partiach znowu się poprawiły no i teraz wygląda to tak że standardowo udaje się ugrywać w okolicy 40 punktów - najlepsze wyniki 50 i 54.

Jak to wygląda u Was (szczególnie pytanie kieruje do co poniektórych którzy pisza że po kilka tys. partii rozegranych) - (grałem w podstawkę albo podstawkę z GS bez celów)
Czy inne dodatki mocno wpływają na wykręcanie wyników ?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jiloo »

A z innej beczki, a przy okazji grania cyfrowego – Keldon zmierza w kierunku iOS i Android :)
Dla mnie bomba, bo o ile na kompie nie gram, to już w podróży mi sie zdarza.
http://przystanekplanszowka.pl/2017/04/ ... wiedz.html
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

Jiloo pisze:A z innej beczki, a przy okazji grania cyfrowego – Keldon zmierza w kierunku iOS i Android :)
Dla mnie bomba, bo o ile na kompie nie gram, to już w podróży mi sie zdarza.
http://przystanekplanszowka.pl/2017/04/ ... wiedz.html
Grać to już mozna było na telefonie w wersję sieciowa.
Newsem jest raczej to że:
1. będą nowe światy startowe w apce.
2. bedzie paczka światów starowych (numerownych ujemnie) wydana fizycznie
3. jest rozważana druga edycja gry gdy wyczerpie się aktualny nakład.
https://bgg.cc/article/25594741#25594741
https://bgg.cc/article/25595359#25595359
https://bgg.cc/thread/1761404/mobile-rf ... dated-info
Oczywiście o tym ze now światy bedą bylo wiadomo juz 3 lata temu - jak wyciekły w Keldo rftg Ai. A potem miały być dostepne w nieudanym projekcie na Goko. Ale oficjalne potwierdzenie do Autora to już dużo. Tom Lehmann nie ogłosiłby tego gdyby nie miał zgody ze strony RGG , a więc już wkrótce pewnie bedzie mozna kupić te promki.
ODPOWIEDZ