Gloomhaven (Isaac Childres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Sarseth »

yac00b pisze:Czy scenariusze głównie polegają na tym żeby wybić wszystkich/zabić bossa, czy jest jakaś ciekawa różnorodność?
Solo scenariusze (Uwaga na spoilery!): https://drive.google.com/drive/folders/ ... VljWXFyTUE
też mnie to ciekawiło i wszedłem tam poczytać same objectivy, a że tylko solo przeglądałem to tak wyszło, mam nadzieję że te nie solo są jeszcze fajniesjze :). I są różnorodne, większość to tak, zabij kogoś/coś, wybij wszystko. Ale też są zdobądź przedmiot, VIP, ucieczka, uratuj zakładników.
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Moniczka.s »

Według mnie gra się nie znudzi dzięki mechanice postaci. Są one naprawdę różnorodne, często jest związana z nimi unikalna mechanika, ciekawie na siebie oddziałują. Dodaj do tego zdobywanie poziomów (nowych kart) i przedmiotów oraz pomnóż to przez liczbę potworów i naprawdę trudno będzie wskazać dwie podobne partie.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: xan »

Jako, że temat The Edge: dawnfall przygasł, zacząłem się zastanawiać czy nie wydać swoich ciężko odłożonych pieniędzy na niego właśnie na Gloomhaven. Póki co dominuje u mnie Mage Knight i fajnie jakby w mojej kolekcji pojawiło się coś równie epickiego :)

Mam jednak kilka pytań, żeby stwierdzić czy to gra dla mnie.

1. Jakiego stołu potrzeba aby sobie spokojnie pograć w glooma w 4 osoby?
2. Czy rozłożenie komponentów w pudełku pozwala na dość szybki setup gry czy za każdym razem trzeba wertować tonę makulatury aby przygotować rozgrywkę?
3. Czy tryb solo jest gorszy od trybu w kilka osób (poza wartością rozrywkową dodaną przez graczy ofc)?
4. Czy customowy organizer dodany do zestawu uwzględnia to, że karty będą koszulkowane?
5. Czy w przypadku, gdybym chciał zabrać grę do kogoś, muszę brać całe pudło czy są oddzielne talie na każdy scenariusz?
6. Czy da się zagrać w grę, poprzez wybranie dowolnego scenariusza (żeby zagrać z kimś spoza swojej ekipy)?
7. Czy jeśli ekipa by się nie znalazła to warto kupować tą grę dla kampanii solo?
8. Czy w trakcie kampanii jest możliwe dołączenie kolejnych graczy?
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Moniczka.s »

xan pisze:Jako, że temat The Edge: dawnfall przygasł, zacząłem się zastanawiać czy nie wydać swoich ciężko odłożonych pieniędzy na niego właśnie na Gloomhaven. Póki co dominuje u mnie Mage Knight i fajnie jakby w mojej kolekcji pojawiło się coś równie epickiego :)

Mam jednak kilka pytań, żeby stwierdzić czy to gra dla mnie.

1. Jakiego stołu potrzeba aby sobie spokojnie pograć w glooma w 4 osoby?
2. Czy rozłożenie komponentów w pudełku pozwala na dość szybki setup gry czy za każdym razem trzeba wertować tonę makulatury aby przygotować rozgrywkę?
3. Czy tryb solo jest gorszy od trybu w kilka osób (poza wartością rozrywkową dodaną przez graczy ofc)?
4. Czy customowy organizer dodany do zestawu uwzględnia to, że karty będą koszulkowane?
5. Czy w przypadku, gdybym chciał zabrać grę do kogoś, muszę brać całe pudło czy są oddzielne talie na każdy scenariusz?
6. Czy da się zagrać w grę, poprzez wybranie dowolnego scenariusza (żeby zagrać z kimś spoza swojej ekipy)?
7. Czy jeśli ekipa by się nie znalazła to warto kupować tą grę dla kampanii solo?
8. Czy w trakcie kampanii jest możliwe dołączenie kolejnych graczy?
1. Stół 180 cm x 84 cm spokojnie wystarcza do gry 4 osobowej.
2. I tak, i nie. Niestety bez organizerów się nie obejdzie. Na BGG można zobaczyć jak problem ten rozwiązali inni. Ja ze swojej strony polecam pobawić się w małęgo majsterkowicza i zrobić coś takiego - https://boardgamegeek.com/image/3460776/gloomhaven (gąbka była już w pudełku, jako wypełniacz miejsca. Dodatkowo polecam (trochę prywaty - a co! :wink: ) moją aplikację (MonsterIA), znacząco przyśpiesza setup i ogranicza liczbę przetasowywania kart w trakcie.
3. Solo gra się co najmniej dwoma postaciami. Jedynym minusem, który zauważyłam jest to, że znasz tajne cele wszystkich postaci.
4. Tak, karty w koszulkach mieszczą się w pudełku.
5. Tylko część komponentów bierze udział w scenariuszu. Nie trzeba brać wszystkiego, ale trzeba najpierw przeczytać misję i przygotować wszystko.
6. Tak, nie ma z tym problemu, jest nawet dostępny deck do budowania losowych lochów. Trzeba mieć na uwadze to, że mimo skalowania się gry, niektóre scenariusze mogą być trudniejsze do innych.
7. Wiele osób na BGG mówi, że warto.
8. Tak, tak było w naszym przypadku. Gra sobie radzi z tym, że postaci mogą mieć różne poziomy.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Vester »

Zaskoczyłem sam siebie i zapledżowałem. Powód?
1. Nie ma ciurlania kośćmi! A karciana mechanika walk kojarzy się z Mage Knightem, co już zamyka temat.
2. Skoro wszyscy recenzencji na Bgg pieją, że to najlepszy lochołaz, to tak jest. Do top10 gnioty nie trafiają.
3. Jest to chyba najrzetelniej wyceniona gra na KS. 100 dolarów, kilka kilo elementów i praktycznie zero chromu. Samo gęste. Szacunek.

Taka konfiguracja zalet to imho rzadkość na tym marnym świecie. Trza brać, tym bardziej, że dodruki niepewne.
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: xan »

Moniczka.s pisze: 1. Stół 180 cm x 84 cm spokojnie wystarcza do gry 4 osobowej.
Mam trochę węższy ale może jakoś się uda to ogarnąć :)
Moniczka.s pisze: 2. I tak, i nie. Niestety bez organizerów się nie obejdzie. Na BGG można zobaczyć jak problem ten rozwiązali inni. Ja ze swojej strony polecam pobawić się w małęgo majsterkowicza i zrobić coś takiego - https://boardgamegeek.com/image/3460776/gloomhaven (gąbka była już w pudełku, jako wypełniacz miejsca. Dodatkowo polecam (trochę prywaty - a co! :wink: ) moją aplikację (MonsterIA), znacząco przyśpiesza setup i ogranicza liczbę przetasowywania kart w trakcie.
U mnie z majsterkowaniem krucho. Co do apki, to jeśli tylko kupię grę to na pewno skorzystam. Sam programuję i cenię sobie takie inicjatywy ;)

Dzięki Moniczka, coraz bardziej się utwierdzam w przekonaniu że warto tę grę mieć :)
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2017, 20:25 przez xan, łącznie zmieniany 1 raz.
Amholen
Posty: 113
Rejestracja: 22 mar 2006, 17:00
Has thanked: 5 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Amholen »

Kurcze też się złamałem, mimo że mój etatowy star player - lat 7 bedzie pewnie musiał do tego tytułu trochę podrosnąć.
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: xan »

Ja już na starość gry zbieram :D inwestycja długoterminowa.
EMI_NAT
Posty: 104
Rejestracja: 15 lip 2016, 21:33
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: EMI_NAT »

Do wszystkich polskich wydawców:

Czy ktoś próbował podjąć temat Naszej wersji językowej, brałbym w ciemno ...
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: xan »

Z tego co mi wiadomo jest już przetłumaczona instrukcja i około 500 kart ale na polskich wydawców chyba nie ma co liczyć. Są to fanowskie tłumaczenia ;)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: elayeth »

Ktoś wie jaki jest w końcu koszt przesyłki do Polski gry z KS? Wcześniej za 10USD było PL, teraz już nie widzę... no chyba, że my to PO. ;)
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: xan »

elayeth pisze:Ktoś wie jaki jest w końcu koszt przesyłki do Polski gry z KS? Wcześniej za 10USD było PL, teraz już nie widzę... no chyba, że my to PO. ;)
Wciąż 10$
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: DREADNOUGHT2 »

Trochę nie rozumiem aż takiego hype'u na tą grę.
Nie wydaje mi się też normalne, żeby niewydana jeszcze gra mogła trafić do top8 na bgg bez jakiegoś "wspomagacza".

Przynajmniej z 3 miesiące powinna zapracować na taką pozycję. Żeby ludzie sprawdzili balans i regrywalność.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: AkitaInu »

Ale ludzie juz w to graja :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: DREADNOUGHT2 »

A rzeczywiście.

To czemu to nie jest w normalnej dystrybucji ? Jaki spisek się za tym kryje ? ;)
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2017, 18:49 przez DREADNOUGHT2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: malekith_86 »

DREADNOUGHT2 pisze:Trochę nie rozumiem aż takiego hype'u na tą grę.
Nie wydaje mi się też normalne, żeby niewydana jeszcze gra mogła trafić do top8 na bgg bez jakiegoś "wspomagacza".

Przynajmniej z 3 miesiące powinna zapracować na taką pozycję. Żeby ludzie sprawdzili balans i regrywalność.

obecny kickstarter to tylko reprint
od kilku dobrych miesięcy ludzie już w to grają
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2017, 22:10 przez malekith_86, łącznie zmieniany 1 raz.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Fojtu »

Ma ktoś może jakąś sensowną negatywną recenzję pod ręką, któa by potencjalnie mogła zniechęcić? :)
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: xan »

Też szukałem ale chyba nie ma czegoś takiego ;) Ja jestem ciekawy, kiedy pojawi się pierwszy gameplay w naszym ojczystym języku.
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Moniczka.s »

Fojtu pisze:Ma ktoś może jakąś sensowną negatywną recenzję pod ręką, któa by potencjalnie mogła zniechęcić? :)
Polecam znaleziniem na BGG oceny 1 wraz z komentarzem użytkownika Poptech. Nie wiem, kim on jest, ale jego wypowiedź zwiera niezaprzeczalne elementy humorystyczne. :twisted:
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: yNidhogg »

Fojtu pisze:Ma ktoś może jakąś sensowną negatywną recenzję pod ręką, któa by potencjalnie mogła zniechęcić? :)
Może trzeba inaczej postawić pytanie: czy Gloomhaven jest na tyle dobrą grą która pomimo upływu czasu będzie się ciągle bronić? Jaka jest szansa że w ciągu najbliższych powiedzmy 5 lat nie powstanie inna gra RPG (za podobną kwotę) która wszystko lub prawie wszystko będzie robiła lepiej? Czy Gloomhaeven jest blisko ideału palnszówkowego RPG, czy może na tym polu jest jeszcze wiele do zrobienia? I nie mam tutaj na myśli rankingu BGG tylko sentyment graczy. Czy po kilku latach wrócą do tej gry na 'partyjkę' tak jak w przypadku innych 'klasyków'?
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Fojtu »

Moniczka.s pisze:
Fojtu pisze:Ma ktoś może jakąś sensowną negatywną recenzję pod ręką, któa by potencjalnie mogła zniechęcić? :)
Polecam znaleziniem na BGG oceny 1 wraz z komentarzem użytkownika Poptech. Nie wiem, kim on jest, ale jego wypowiedź zwiera niezaprzeczalne elementy humorystyczne. :twisted:
W sumie po przeczytaniu muszę przyznać piszącemu sporo racji :D

Dobrze, że ja raczej nie aż tak po klimat sięgam jak on, dla mnie bardziej chodzi o kampanijnego Mage Knighta niż D&D.
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: DREADNOUGHT2 »

yNidhogg pisze: Może trzeba inaczej postawić pytanie: czy Gloomhaven jest na tyle dobrą grą która pomimo upływu czasu będzie się ciągle bronić? Jaka jest szansa że w ciągu najbliższych powiedzmy 5 lat nie powstanie inna gra RPG (za podobną kwotę) która wszystko lub prawie wszystko będzie robiła lepiej? Czy Gloomhaeven jest blisko ideału palnszówkowego RPG, czy może na tym polu jest jeszcze wiele do zrobienia? I nie mam tutaj na myśli rankingu BGG tylko sentyment graczy. Czy po kilku latach wrócą do tej gry na 'partyjkę' tak jak w przypadku innych 'klasyków'?
Z rankingu bgg na pewno wyleci z top 20. Pamiętam bgg z 2007roku i z topowych pozycji z tamtego czasu zostało tylko Puerto Rico. Caylus czy tygrys i eufrat zlecialy po chyba 40miejsc.

Co do grywalnosci myslę, że będą powstawały coraz lepsze gry solo. Bo widzę, że rynek się rozwija pod tym kątem. Takze w figurkach w ciągu 5lat będzie wyrazna zmiana. Do games workshop planszowym modelom jest ciągle strasznie daleko.

Jak ktoś się waha to prosta rada. Teraz Kupić coś innego a gloomshaven za pół roku, jak ktoś kto kupił teraz już się znudzi.
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Arius »

yNidhogg pisze:
Fojtu pisze:Ma ktoś może jakąś sensowną negatywną recenzję pod ręką, któa by potencjalnie mogła zniechęcić? :)
Może trzeba inaczej postawić pytanie: czy Gloomhaven jest na tyle dobrą grą która pomimo upływu czasu będzie się ciągle bronić? Jaka jest szansa że w ciągu najbliższych powiedzmy 5 lat nie powstanie inna gra RPG (za podobną kwotę) która wszystko lub prawie wszystko będzie robiła lepiej? Czy Gloomhaeven jest blisko ideału palnszówkowego RPG, czy może na tym polu jest jeszcze wiele do zrobienia? I nie mam tutaj na myśli rankingu BGG tylko sentyment graczy. Czy po kilku latach wrócą do tej gry na 'partyjkę' tak jak w przypadku innych 'klasyków'?

Ciekawy argument. Idąc jego tokiem, to w sumie prawie żadnej gry nie powinno się kupować nowej, ponieważ zawsze jest szansa, że kiedyś (nie wiadomo Kiedy) pojawi się od niej gra lepsza.
A przez ten czas będę czytał sobie forum o grach planszowych, bo nie będzie żadnych pozycji na półce. Takie pytania można i trzeba postawić każdej grze, jaką chce się kupić:
Czy to gra dla mnie? Czy jest bliska mojemu ideałowi? Czy można na tym polu zrobić coś więcej?
Kto co i jak? Takie trochę dość uniwersalne rady :)
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: yNidhogg »

Ja tylko chcę grę w którą za 5 lat będę miał ochotę jeszcze zagrać... tylko tyle ; )
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Arius »

yNidhogg pisze:Ja tylko chcę grę w którą za 5 lat będę miał ochotę jeszcze zagrać... tylko tyle ; )

Eee, rozumiem. To być może tą grą Gloom nie będzie. Ja chcę grę w którą sobie teraz pogram, a za 5 lat? A nie wiem, może sprzedam ja po 2 latach i kupię kolejną dwulatkę, albo zostawię dla syna :) To co mi się znudzi można puścić w obieg.
ODPOWIEDZ