Passe

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
boskiolo
Posty: 321
Rejestracja: 16 sty 2008, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Passe

Post autor: boskiolo »

PASSE - INSTRUKCJA OBSŁUGI (proszę o wyrozumiałość, to pierwsza instrukcja jaką napisałem, a gra jest zdecydowanie lepiej dopracowana, niż niniejszy tekst).

Gra przenosi nas w świat mody, gdzie projektanci i dyktatorzy mody (czyli gracze) cały czas rywalizują o to, kto z nich będzie tym największym i najważniejszym. W tym celu ogłaszają kolejne kolekcje ubiorów oraz mieszają szyki przeciwnikom ogłaszając publicznie jakie elementy są w danym momencie modne, a jakie nie.

Czas gry: do 45 minut. Ilość osób: od dwóch do ośmiu? od około 10 lat.

Karty: karta składa się z trzech elementów: pól z symbolami koloru, kroju i materiału (kombinacje się w talii nie powtarzają); pola z numerem; i pola z pojedynczym symbolem. Pola na górze karty oznaczają cechy danego ubrania (czyli jego krój, kolor i materiał). Numer oznacza wartość karty jeśli jest używana jako waluta, natomiast pole z symbolem na dole umożliwia zmianę reguł gry.

Zasady: Na środku stołu są 4 symbole: gwiazdka - oznaczająca produkt obecnie punktowany, wykrzyknik - oznaczający niezbędny element każdej szanującej się kolekcji, znak zakazu - czyli rzecz, która w kolekcji nie ma prawa się znaleźć, gdyż jest passe, i pieniądze, czyli obecnie obowiązująca waluta.

Fazy gry: licytacja- wybór gracza- dobranie kart do ręki- ewentualne wykonanie akcji (zmiana reguł lub ogłoszenie kolekcji)- wybór następnego gracza- ...(do ostatniego gracza)

Licytacja: każdy gracz wybiera jedną kartę z ręki, o możliwie jak najwyższym współczynniku liczbowym i jeśli się da zgodną z obecnie obowiązującą walutą. Następnie wszyscy gracze jednocześnie odkrywają wybrane karty i wygrywa ten, kto posiada najlepiej punktowaną kartę w obowiązującej walucie. Jeśli nikt nie posiada karty "walutowej", wygrywa najwyższa karta w ogóle. Jeśli nadal jest remis, licytację wygrywa ten, kto w poprzedniej turze grał wcześniej.

Gracz, który wygrał licytację decyduje o kolejności wszystkich graczy. Najpierw wybiera pierwszego gracza, gdy ten skończy, decyduje kto gra następny (może wskazać również siebie), aż do ostatniego gracza. Potem następuje kolejna licytacja. Kolejność ma dwa zasadnicze znaczenia: po pierwsze, na środku widać z jakich trzech kart będzie mógł wybrać dwie na rękę najbliższy gracz. Po drugie, zmiana reguł wcześniej powoduje, że następni gracze muszą od początku szykować swoje kolekcje.

Gracze w swoich turach dobierają karty (dwie z trzech widocznych na stole), a następnie mogą wykonać (nie muszą) jedną z dwóch akcji:
1. Ogłoszenie kolekcji, czyli wybranie trzech lub więcej kart z ręki (spełniających kryteria widoczne na stole oraz mających jeden wspólny element), wyłożenie ich na stół i zabranie punktów, czyli wszystkich kart, które dają punkty do swojego stosu punktów.
2. Zmiana reguł gry, czyli dobranie dwóch kart, z których jedna ma na dole jeden z symboli widocznych na środku stołu, a druga jakiś symbol koloru, materiału lub kroju. Kładzie się tą drugą kartę na odpowiednim symbolu i od tej pory obowiązują nowe zasady.

Punkty są przyznawane za karty, które w danym momencie punktują, a są w kolekcjach spełniających wszystkie warunki. Dodatkowo, karty które zostaną na ręku graczom na końcu gry, są wszystkie składane w "kolekcję sezonu" i ta - jeśli spełnia warunki, jakie będą obowiązywać na końcu gry, liczona jest potrójnie. Wygrywa ten, kto ma więcej punktów łącznie, jeśli jest remis, to osoba, która więcej punktów uzyskała z "kolekcji sezonu", jeśli nadal jest remis, to ta, która jest modniej ubrana.

Gra kończy się po wyczerpaniu talii po raz drugi. Gracze dogrywają swoje akcje do końca i następnie ogłaszają ze wszystkich pozostałych na ręku kart "kolekcję sezonu". UWAGA!!! Możliwa i bardzo prawdopodobna jest sytuacja, w której dla kilku ostatnich graczy zabraknie kart do wzięcia. Wtedy sytuacja tego, kto wygrał licytację jest jeszcze bardziej komfortowa, bo może zadecydować, dla kogo wystarczy kart, a dla kogo nie.
"Who am I determined to be? Is that the Question? And if so, who answers?"
Awatar użytkownika
Korzeń
Posty: 280
Rejestracja: 02 paź 2007, 22:31
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 2 times

Re: Passe

Post autor: Korzeń »

Witam. Jako, że na Pionku będę odpowiedzialny za projekt prototyp proszę wszystkich zainteresowanych o zapoznanie się z poniższymi uwagami (niektóre wymieniłem już w Stacji Kredens):
1. Prototyp ma być czytelny, przejrzysty i schludny.
2. Proszę o spisanie zasad i przywiezienie w 2 egz. Spisywanie zasad gry pozwala twórcy uszeregować myśli i jest nieocenione w trakcie testów, gdzie na przykład często pada pytanie: to co ja mogę zrobić w swojej turze? Drugi egz. zasad jest dla mnie. Na podstawie zebranych egzemplarzy będę chciał po Pionku napisać wrzut na stronę i opisać prezentowane gry, recenzje, wymienić autorów.
3. Recenzje mają być konstruktywne! Żaden bełkot w stylu "fajne".
4. Przy dłuższych grach proszę przygotować setup. Myślę, że dobrym pomysłem będzie poświęcić na jeden prototyp max do 40 min.
5. Proszę określić na ile osób jest gra. Oczywiście dopuszczalny jest zakres np. 2-4 osób, ale chciałbym abyście zawęzili trochę kryterium i określili dokładnie ile osób potrzebujecie do testu swej perełki. Jeśli będzie nas więcej, łatwiej przyjdzie podzielić mi ludzi na grupy.
5 Jeśli macie pomysły jak można usprawnić projekt prototyp - walcie śmiało! Pomoc widziana mile.
Korzeń.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Passe

Post autor: draco »

Chętnie bym spełnił Twoje wymagania, ale niestety obawiam się, że punkt drugi w moim przypadku trzeba będzie nagrać, bo nie mam czasu nic spisać. Trzewikowi obiecałem wysłać reguły do Futbolu i co... i nic z tego, a na dodatek po zagraniu z Don Simonem gra ulegla sporej modyfikacji.
Awatar użytkownika
boskiolo
Posty: 321
Rejestracja: 16 sty 2008, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Passe

Post autor: boskiolo »

To niestety prawda, jak się gra z jakimś geekiem to są problemy - sam po rozgrywce z Browarionem miałem kłopoty z opanowaniem zmian w mojej grze. Ja reguły mam spisane (są 2 posty wyżej), ale nie wiem czy dam radę je wydrukować - czy jest w pobliżu MDKu jakiś punkt w którym w sobotę byłoby to możliwe? I pytanie drugie - gdyby się w ostatnim momencie okazało, że mam jeszcze jeden prototyp do wzięcia, ale bez instrukcji spisanej, brać, czy nie?
"Who am I determined to be? Is that the Question? And if so, who answers?"
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Passe

Post autor: folko »

Mam nadzieję że Korzeń nie będzie zły, ale się wtrącę ;-)
Brać! i się nie przejmować!
Pamiętaj - tworzenie gier to pomysł + testy. Jeśli uda Ci się kogoś zachęcić do gry - nie ważne czy ze spisanymi zasadami czy też nie - to dla Ciebie będzie cenne doświadczenie a dla gry - test.
Awatar użytkownika
boskiolo
Posty: 321
Rejestracja: 16 sty 2008, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Passe

Post autor: boskiolo »

A więc biorę - gra ma tytuł ustawka, więc jest wiadomo o czym :) Więcej wyjaśnień niedługo napiszę.
"Who am I determined to be? Is that the Question? And if so, who answers?"
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Passe

Post autor: Browarion »

boskiolo pisze:A więc biorę - gra ma tytuł ustawka, więc jest wiadomo o czym :) Więcej wyjaśnień niedługo napiszę.
Bierz.
Wszyscy znają zasady: dwie grupy ustawiają się naprzeciw i... rzucają w siebie wszelkimi posiadanymi kartami i pionkami. Wygrywa grupa która pierwsza... tu wyjaśnień nie trzeba - wpadną organizatorzy i rozpędzą towarzystwo, a potem każda grupa i tak będzie twierdziła że dokopali tamtym :mrgreen:

...Kolejny Pionek odbędzie sie po remoncie generalnym...
:twisted:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Passe

Post autor: mst »

A biorąc pod uwagę, że miejscowy GKS Piast właśnie po raz pierwszy w historii awansował do ekstraklasy piłkarskiej gra może cieszyć się w Gliwicach dużym powodzeniem. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Passe

Post autor: Browarion »

A i Śląsk wszedł, więc spotkanie Gliwicko-Wrocławskie niemal pewne :)
Tylko jakie plany ma autor... i czemu podgrzewa atmosferę...

Trzeba go wypchnąć na pierwszą linię :mrgreen:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
boskiolo
Posty: 321
Rejestracja: 16 sty 2008, 09:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Passe

Post autor: boskiolo »

Nie nie - autor przygląda się z boku i obserwuje, czy wszyscy dobrze rozumieją instrukcję :) No po to są testy w końcu, nie?
"Who am I determined to be? Is that the Question? And if so, who answers?"
Awatar użytkownika
Piotro
Posty: 365
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:46
Lokalizacja: Wrocław, Cz-wa

Re: Passe

Post autor: Piotro »

mst pisze:A i Śląsk wszedł, więc spotkanie Gliwicko-Wrocławskie niemal pewne
Mówiąc Śląsk masz już na myśli Groclin? :twisted:
mst pisze:A biorąc pod uwagę, że miejscowy GKS Piast właśnie po raz pierwszy w historii awansował do ekstraklasy piłkarskiej gra może cieszyć się w Gliwicach dużym powodzeniem.
Jesteś pewny że wszedł? Ostatnio coś PZPN nie może się coś zdecydować, więc nie mów hop :twisted:
Jestem gotów mawet się założyć, że decydenci PZPNu grają w jakąś bardzo losową grę i na podstawie wyniku ustalają kto wejdzie do ekstraklasy a kto spadnie... a może Listkiewicz z Strejlałem i Gumochem grają w Ligretto... wyobraźcie to sobie :)
-------------------------------------
boardoftheloom.blogspot.com
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Passe

Post autor: Browarion »

Piotro pisze:
mst pisze:A i Śląsk wszedł, więc spotkanie Gliwicko-Wrocławskie niemal pewne
Mówiąc Śląsk masz już na myśli Groclin? :twisted:
Jestem pewien, że Śląsk sam wywalczył sobie miejsce. A że Groclin chce się dołączyć do naszego sukcesu - well, sukces zawsze ma wielu ojców... :D
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Passe

Post autor: mst »

Piotro pisze:Jestem gotów mawet się założyć, że decydenci PZPNu grają w jakąś bardzo losową grę
Obawiam się, że ta gra ma raczej wiele wspólnego z Confuciusem, jeśli wiesz co mam na myśli. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Piotro
Posty: 365
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:46
Lokalizacja: Wrocław, Cz-wa

Re: Passe

Post autor: Piotro »

Mogę się tylko domyślić, że to gra o przekupstwie i łapówkach :twisted: tylko że z tej gry wychodzi W Roku Smoka a nie Utopia :twisted:
-------------------------------------
boardoftheloom.blogspot.com
ODPOWIEDZ