Yamataï (Bruno Cathala, Marc Paquien)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Yamataï

Post autor: mikeyoski »

Gizmoo pisze:
Anyway - jednej rzeczy wyjątkowo nie znoszę. Kiedy świetna dwuosobówka na siłę przerabiana jest na grę wieloosobową, która w takiej konfiguracji kompletnie przestaje działać. Nie cierpię wręcz takich przypadków, bo zakrawa to na skrajną nieuczciwość wydawcy.
Zgadzam się. Yamatai to świetna dwuosobówka. Tylko cholera czemu DoW poskąpił na drewnie? Nie cierpię, gdy wydawca zmusza mnie do gry w konkretnym kolorze. W dwie osoby będzie to pomarańczowy i turkusowy. W dodatku te kolory przypisane są do kobiecych postaci ;-)

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Yamataï

Post autor: Aville »

To jak z Five Tribes. NIKT NIGDY nie chce grać różowym :twisted: normalnie kusi mnie przemalowanie nadmiarowych wielbłądów i wieżyczek na czarno :roll:
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Yamataï

Post autor: Trolliszcze »

Ale o co chodzi, różowy rzadziej wygrywa?
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Yamataï

Post autor: Aville »

Nie zauważyłam, na ogół ja jestem zmuszona nim grać ;) Wolę bardziej stonowane kolory :roll: No i zawsze milej jak ma się pełen wybór, nie?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Yamataï

Post autor: Jiloo »

mikeyoski pisze: Zgadzam się. Yamatai to świetna dwuosobówka.
Five Tribes lubię zarówno w dwie jak i więcej osób. Po prostu zmienia się trochę strategia grania. Nie wiem jak będzie z Yamatai, ale widzę, że mechanizm gry dwuosobowej jest podobny jak w FT.
Tylko cholera czemu DoW poskąpił na drewnie? Nie cierpię, gdy wydawca zmusza mnie do gry w konkretnym kolorze. W dwie osoby będzie to pomarańczowy i turkusowy. W dodatku te kolory przypisane są do kobiecych postaci ;-)
Hah, to i tak lepiej niż w Five Tribes, bo tam przy dwóch osobach masz do wyboru turkusowy i różowy ;) Mnie to generalnie nie przeszkadza, ale jakże bym wolał grać czarnym.
Szkoda, że w Yamatai nie zrobili dwustronych plansz graczy – z męską i damską wersią po dwóch stronach. Prosty zabieg, a cieszyłby.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Yamataï

Post autor: palladinus »

Yavi pisze:
Gizmoo pisze:
Yavi pisze:Koleżanka stwierdziła, że Yamatai jest podobne trochę do Via Nebuli (chodziło o wrażenia z gry), która też się jej nie podobała. Jeśli znasz, to może taka opinia pomoże
To nie ma absolutnie żadnych wspólnych punktów. Zero wręcz. To tak jakby powiedzieć, że "nie podobała jej się Agricola, która jest trochę podobna do Lords of Waterdeep, które też jej się nie podobało. Jeśli znasz, to może taka opinia pomoże." :lol:

Serio to jest porównanie gier z wyjątkowo odległą mechaniką. (swoją drogą, to mi się Via Nebula bardzo podoba).

Anyway - jednej rzeczy wyjątkowo nie znoszę. Kiedy świetna dwuosobówka na siłę przerabiana jest na grę wieloosobową, która w takiej konfiguracji kompletnie przestaje działać. Nie cierpię wręcz takich przypadków, bo zakrawa to na skrajną nieuczciwość wydawcy.
Ale, ale... Agricolę i LoW łączy worker placement :D
W Via Nebulę nie grałem, ale skoro takie porównanie padło przy ostatniej partii, to się podzieliłem. Chodziło pewnie głównie o przerost formy nad treścią i ogólnie podobne odczucia.
Ja miałem podobne odczucia jak koleżanka, mam świadków :)
Gry niby różne, ale interakcja oraz trudność i liczba decyzji na podobnym poziomie co Via Nebula. Za to w VN downtime mniej uciążliwy.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Yamataï

Post autor: AkitaInu »

A możecie powiedzieć ile punktów zdobywacie mniej więcej?

u nas po pierwszej grze było 78 do 68 a znajomi wykręcili 110 do 88 ... i się zastanawiam czy oni źle grają czy my :D
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Yamataï

Post autor: Yavi »

AkitaInu pisze:A możecie powiedzieć ile punktów zdobywacie mniej więcej?

u nas po pierwszej grze było 78 do 68 a znajomi wykręcili 110 do 88 ... i się zastanawiam czy oni źle grają czy my :D
W ile osób? U nas w 3-4 wyniki mniej więcej od 25 do 50.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Yamataï

Post autor: AkitaInu »

Aa sorki, we 2 osoby :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Atopos
Posty: 100
Rejestracja: 20 mar 2016, 15:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 12 times

Re: Yamataï

Post autor: Atopos »

Pytanie do osób które mają już swój egzemplarz:
Jak przechowujecie elementy w pudełku? Bo mam wrażenie, że brakuje mi elementów :P zastanawiam się czyDoB planuje dodatek i zostawili sobie furtkę.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Yamataï

Post autor: AkitaInu »

A gdzie masz wolbe miejsce? Dodatek bedzie na 100% ;)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Yamataï

Post autor: Jiloo »

Jest tam wolne miejsce w kształcie prostokąta w rogu między kaflami budynków, a żetonami kultury.
Od razu pomyślałem, że na dodateczek ;)

Sent from my D5803 using Tapatalk
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2017, 20:45 przez Jiloo, łącznie zmieniany 1 raz.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Turnavine

Re: Yamataï

Post autor: Turnavine »

A to nie na żetony gór, świętej ziemi i punkty? : )
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Yamataï

Post autor: AkitaInu »

Tam je wlasnie wsadzilem :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Yamataï

Post autor: rattkin »

Zagrałem. Solidny familijny tytuł średniej ciężkości.

- kolorowo, estetycznie wydany
- za drogi - gry DoW są ładne, ale nie aż na blisko dwie stówy
- brak notesika! W grze DoW! Dramat.
- relatywnie szybko idzie
- nienajlepsza instrukcja. Zdziwienie, bo w FT nie miałem żadnych problemów. Tu, w wersji EN, czuć echo koślawego tłumaczenia z francuskiego, a i same reguły w kilku miejscach powodują uniesienie brwi. Zdolności specjalistów - miejscami niejasne (szczegolnie ten z pałacami/torii = budynek)
- wrażenie gry na szynach - opcji jest niewiele i gra zachęca do robienia tego samego. W FT zawsze było co robić.
- wymuszenie zbierania żetonów - z jednej strony dobrze (wymusza kupno specjalistów), z drugiej niedobrze - ruch w ktorym po prostu zbieramy żetony wydaje się trochę pustym przelotem.
- mechanizm budowania łódeczkami wokół wysp - fajny. Szczegolnie jak juz jest ciasno i trzeba do tego wolnego pola dojechać "z drugiej strony".
- łatwiej to chyba rozłożyć i zagrać (niż FT), choć oferuje mniej. To zdecydowanie taki FT lite.
- wybór akcji zamiast licytacji, turn order - widać ze Cathala lubi. W Kingdomino ostatnio ten sam mechanizm. Licytacja w FT była o tyle bez sensu, ze zwalniała grę, a przeważnie i tak najlepiej było obstawiać 0 lub 1.
- torii i pałace jakieś takie nieekscytujace. Naturalny progress gry zmierza z lewa na prawo, nie ma az tak wiele miejsca i czasu by kapitalizować na budowaniu wokół drewienek - a dodatkowo jeszcze ryzykujemy punkty dla przeciwników. Mogloby ich nie byc, kafelki za 5-6 punktów to juz dobra nagroda.

7.5/10
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Yamataï

Post autor: AkitaInu »

Ktos sie podzieli wynikami w grze 2 osobowej? :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Yamataï

Post autor: rattkin »

U nas na dwie 72:50. 110 trudno mi sobie wyobrazić, szczegolnie jesli do 80.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Yamataï

Post autor: AkitaInu »

Uff a myslalem za cos ze mna nie tak :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Yamataï

Post autor: Jiloo »

U nas w pierwszej grze 62:54.

Sent from my D5803 using Tapatalk
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Yamataï

Post autor: kaszkiet »

Macie pomysł dlaczego punkty zwycięstwa na specjalistach i wachlarzach są zielone, a na budynkach czerwone?
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Yamataï

Post autor: probbi »

Też mnie to zdziwiło. Punkty powinny mieć czytelną ikonografię. U nas w pierwszej rozgrywce 73-50 ale mówiąc szczerze w sytuacjach, gdy mieliśmy po 2 albo i 4 ruchy pod rząd strasznie się odczuwało down time. Może w kolejnych rozgrywkach pójdzie szybciej, zobaczymy. Wydaje mi się, że przy 3 lub 4 osobach gra powinna być płynniejsza, kosztem utraty kontroli na planszy oczywiście
Turnavine

Re: Yamataï

Post autor: Turnavine »

Być może to jakiś przygotowanie pod dodatek lub tylko zwrócenie uwagi na to, że punkty z budynków są połączone z budowlami specjalnymi - też czerwonymi.
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Yamataï

Post autor: Sekator »

Mówię to całkiem poważnie, brak notesika skłonił mnie do zastanowienia się czy kupować. A już byłem przekonany że biorę.
To że w grze na 2 nie ma kolorów do wyboru przeboleje, ale brak kolorowego notesu to jest poniżej standardów DoW
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2017, 09:37 przez Sekator, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Yamataï

Post autor: Gizmoo »

Sekator pisze:To że w grze na 2 nie ma kolorów do wyboru przeboleje, ale brak kolorowego notesu to jest poniżej standardów GoW
Prędzej, czy później - na pewno pojawi się jakaś apka do liczenia punktów. Ta do Five Tribes jest znakomita i nie wiem, czy kiedykolwiek skorzystam jeszcze z notesika. :wink:
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Yamataï

Post autor: BartP »

Sekator pisze:to jest poniżej standardów GoW
Gays of Wonder?
ODPOWIEDZ