Wypraska?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Jak nazywać tekturki, z których wypycha się żetony?

Wypraska
29
26%
Tekturka/kartonik/arkusz z żetonami
21
19%
Counter sheet
0
Brak głosów
Wytłoczka
10
9%
Ramka
23
20%
Punchboard
14
12%
W ogóle nie nazywać i nie mówić o nich :)
13
12%
Jeszcze inaczej (napisz w wątku)
3
3%
 
Liczba głosów: 113

Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Wypraska?

Post autor: mauserem »

Chyba nie ma co dywagować nad "punch boardami" z tektury

Veridiana zaproponowała kiedyś nazwę "ramka" i jest to moim zdaniem idealne określenie - nawiązuje do ramek z detalami z tworzywa w których są osadzone elementy bardziej skomplikowanych modeli i figurek - nasi "bracia mniejsi" od bitewniaków - znają to dobrze. Przed użyciem (złożeniem, sklejeniem etc) detale trzeba uwolnić - wyciąć, wyłamać

Analogia dobra bo w tekturowych ramkach dostarczone są drobne elementy jak żetony, czy inne małe akcesoria gry.
Też przed pierwszym użyciem należy je uwolnić - wypchnąć, wyciąć, a czasami poskładać (Colt Express)

Ostatecznie to co po nich zostaje to malownicze RAMKI - którymi niektórzy się podniecają zamęczając otoczenie pytaniami w stylu: "jaką grę sobie właśnie kupiłem i otwarłem?"

a więc żeby nie było bałaganu postuluję: R A M K I

PS. a nieszczęsne "wypraska" jest przeniesione z żargonu drukarskiego/intrligatorskiego gdzie takie arkusze są sztancowane za pomocą wykrojnika (w zależności od arkusza to taka decha z nożem ciętym z metra) sztancowanie odbywa się na prasie o regulowanej sile docisku)
Charakterystyczne jest dla ramek w grach, że specjalnie wykrawają one pozostawiając elementy osadzone rzeczonych ramkach - dzięki temu łatwiej je konfekcjonować, kontrolować podczas kompletacji i nie powodować bałaganu.
Za to niektórym z nas przysparza stresu podczas ślęczenia ze skalpelem w garści i żmudnym odcinaniu ;) - ja na szczęscie jestem wolny od tej choroby :mrgreen:
poniżej przykład wykrojnika, który całkowicie rozdziela detale
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2017, 13:47 przez mauserem, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Wypraska?

Post autor: Trolliszcze »

punchboard = jebramka?
Awatar użytkownika
syd3r
Posty: 164
Rejestracja: 16 gru 2012, 11:28
Lokalizacja: Nidzica

Re: Wypraska?

Post autor: syd3r »

szukasz pisze:Gdzieś wpadła mi w oko nazwa "żetony sztancowane" więc może sztancownica? ;)
To urządzenie do robienia żetonów nazywa się sztanctygiel :) Jego elementem jest prasa, ale prasa jest elementem niemal każdej maszyny poligraficznej / drukarskiej, więc nie ma sensu wyciągać z tego jakichkolwiek wniosków.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Wypraska?

Post autor: rattkin »

Tak, ramki mi się podobają. Zrobiłem też ankietę.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Wypraska?

Post autor: Zet »

Żetony się wypycha i zostają po nich dziury. Może w takim razie wypchajdziura? :wink:
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Wypraska?

Post autor: Kisun »

Jeżeli to słowo ma być ułatwieniem to sama ramka nie wystarcza ;). Np jeżeli piszę że schowałem ramkę pod wypraskę to co miałem na myśli? Że schowałem ramkę z jakiegoś obrazka czy zdjęcia i schowałem pod punchboard czy insert?
Jeżeli chcę być dokładny muszę dopisać że schowałem ramkę z żetonami pod insert lub tekturowe coś do trzymania wszystkiego innego ;).
Może oba słowa musiały by być sprecyzowane. Insert mi pasuje, wypraska też(choć wolał bym by dotyczyła wyłącznie insertu), niestety jednak słowo "ramka" zawsze będzie wymagać dodania "z żetonami" "po żetonach" itp. Z tego powodu robi się długie słowo typu "arkusz z tekturowymi żetonami do gry który trzeba opróżnić by grać" który raczej nie ułatwia komunikacji, a że ludzie z natury są leniwi to i nie będą tak pisać i wybiorą pojedyncze. Ja również poprę słowo które nie wymaga dodawania "żetonów" by było zrozumiałe. I tu mamy problem bo jest takie słowo "wypraska". I koło się zamyka. Wyjściem jest nie zmiana wypraski na ramkę czy inny dziwoląg a zmianę wypraski na insert lub inny dziwoląg ;) Wtedy jak napiszę że schowałem wypraskę pod insert wszystko będzie jasne. Niestety obawiam się że wypraska jako arkusz z żetonami, przyjęła się zbyt dobrze, raczej ustalmy insert jako standard i wszystko będzie prostsze.
No chyba że ktoś wymyśli jeszcze jakieś słowo które "pojedynczo" będzie wyjaśniać o co chodzi.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Wypraska?

Post autor: mauserem »

Kisun pisze:Jeżeli to słowo ma być ułatwieniem to sama ramka nie wystarcza ;). Np jeżeli piszę że schowałem ramkę pod wypraskę to co miałem na myśli? ...
:mrgreen: hehe

kontekst, po prostu kontekst...

:mrgreen:
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Wypraska?

Post autor: Marx »

Jeśli słowo wejdzie do żargonu, to raczej nie musisz się obawiać o brak zrozumienia.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Wypraska?

Post autor: donmakaron »

Z drugiej strony jak powiem, że schowałem wypraskę pod wypraskę, to raczej nikt nie pomyśli, że skryłem insert pod punchboardem.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Wypraska?

Post autor: rattkin »

Kisun pisze:Np jeżeli piszę że schowałem ramkę pod wypraskę to co miałem na myśli?
Prawdopodobnie podniesienie planszy, by dotykała do wieczka ;)

A poważnie, ramka jest dużo lepszym odróżnieniem w tym samym kontekście niż masło maślane pokroju "schowałem wypraski pod wypraskę".
Kisun pisze: Niestety obawiam się że wypraska jako arkusz z żetonami, przyjęła się zbyt dobrze
Bardzo wątpię. Jak pokazuje przykład BGG, w US do teraz używają 2-3 różnych nazw na to samo. Ani tam, ani u nas, daleko temu do przyjęcia się "zbyt dobrze".
Kisun pisze: raczej ustalmy insert jako standard i wszystko będzie prostsze.
Można używać zamienników angielskich do wszystkiego, ale ostatecznie chyba nie o to chodzi. Lubię zagraniczne gry w oryginalnej wersji językowej z wielu powodów, ale to nie znaczy, że tam gdzie można i warto używać ojczystego języka, to już nie trzeba. Dla osoby średnio obznajomionej z planszówkami, zarówno punchboard jak i wypraska i tak będą słowami z kosmosu.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Wypraska?

Post autor: kwiatosz »

Skoro punchboard do produkt sztancowania to niemieckobrzmiącym i mało praktycznym słowem opisującym ten produkt może być wysztanc. Na który osobiście głosuję.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
szukasz
Posty: 29
Rejestracja: 06 sie 2015, 14:08
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Wypraska?

Post autor: szukasz »

Wypraska jest nawet, nawet, ale najwierniej znaczenie oddaje słowo wypychanka. Nie ma takiego słowa ale język polski jest bardzo elastyczny i nikt nie zabrania tworzyć nowych słów - w szczególności kiedy pojawia się tak paląca potrzeba jak teraz ;).
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Wypraska?

Post autor: rattkin »

Też niezłe :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Wypraska?

Post autor: Trolliszcze »

A co z moją jebramką? Nie ma w propozycjach, a IMO lepsze od nijakiej ramki.
"Przed rozgrywką wypchnijcie wszystkie żetony z jebramki". Moim zdaniem bardzo szybko się przyjmie, wpada w ucho.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Wypraska?

Post autor: Gizmoo »

Zagłosowałem na "arkusz z żetonami", ale "WYPYCHANKA" jest najlepsza!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Wypraska?

Post autor: rattkin »

Wypychanka sugeruje nazwę czynności (jak przepychanka).

Dodatkowych propozycji dodać już chyba nie mogę, bo zrestartuję obecne głosy (?). Pozostaje opcja "inaczej".
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Wypraska?

Post autor: seki »

Czyli pytania w ankiecie są tendencyjne!
Stwierdzam, że głosowanie, które tu się odbywa w poważnych instytucjach, uważane byłoby za nieważne. Są trzy metody głosowania. Pierwsza przez aplauz. Znaczy, że wszyscy głosują. Druga metoda... Kulkami. Są kulki czarne i czerwone, które otrzymuje każdy głosujący... Yyyy... Przepraszam białe i czarne, które otrzymuje każdy głosujący... Czarna za – lub odwrotnie: czarna za... Yyyy... Czarna przeciw – biała za lub odwrotnie. Jest trzecia metoda przez podniesienie rąk. Ta metoda jest najdoskonalsza.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Wypraska?

Post autor: seki »

Sorry... nie mogłem się oprzeć :-)
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Wypraska?

Post autor: Kisun »

A jaką metodą wybierzemy metodę głosowania? ;)
A gdyby kontekst wystarczał nie było by tego tematu.
I zgadzam się całkowicie że lepiej promować polskie nazwy. Jednak nazwy ramka nie kupuję bo wymusza niejako samoistnie dodanie "z żetonami" a to nie pomaga w upowszechnieniu się znaczenia tego słowa. A dodatkowo już widzę jak ktoś będzie opisywał wygląd takiej wypstryczki i napisze: "a ramka tej ramki ma wycięcie na palce" ;p lub "ramki tej ramki są postrzępione" albo coś. O ile w instrukcji nie ma problemu i ramka z żetonami jest spoko to w zwykłej komunikacji już nie bardzo. Jeżeli znajdzie się słowo zastępujące wypraskę (wypstryczka jest cool ;)) to wtedy zdecydowanie wypraskę używał bym zamiast insertu.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Wypraska?

Post autor: sqb1978 »

Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Wypraska?

Post autor: rattkin »

Podsumowałem w pierwszym poście kolejne propozycje, dla porządku.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Wypraska?

Post autor: ChlastBatem »

seki pisze:Czyli pytania w ankiecie są tendencyjne!
Stwierdzam, że głosowanie, które tu się odbywa w poważnych instytucjach, uważane byłoby za nieważne. Są trzy metody głosowania. Pierwsza przez aplauz. Znaczy, że wszyscy głosują. Druga metoda... Kulkami. Są kulki czarne i czerwone, które otrzymuje każdy głosujący... Yyyy... Przepraszam białe i czarne, które otrzymuje każdy głosujący... Czarna za – lub odwrotnie: czarna za... Yyyy... Czarna przeciw – biała za lub odwrotnie. Jest trzecia metoda przez podniesienie rąk. Ta metoda jest najdoskonalsza.
Uwielbiam :D
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Wypraska?

Post autor: Kisun »

A ja zrobiłem małe śledztwo i wychodzi mi że pierwszym, na tym forum, który użył słowa wypraska w kontekście wypstryczki był Nataniel 16 lutego 2005 w grze Twilight Imperium 3rd Ed. Jeżeli ktoś znajdzie wcześniejsze to niech się pochwali. Potem jeszcze kilka osób i 21 listopada 2006 roku Tomasz o problematycznym wyciskaniu żetonów w grze Machina II, następnie tydzień później trzewik (tak ten Trzewiczek) w tym samym wątku i już poszło.
Ciekawe że 17 czerwca 2007 o Neuroshimie hex(!) bazik również używa słowa wypraska nieprawidłowo a jeszcze miesiąc wcześniej używa tego słowa prawidłowo w kontekście insertu.
Podsumowując mamy zacne grono które przyczyniło się do rozpropagowania słowa w jego innym niż pierwotne, znaczeniu. Jak by nie patrzeć mieli w tym swój udział administratorzy (bo jeszcze wpadła mi w oko wypowiedź Lim-Dul z 23 marca 2007 o żetonach Maelstrom: Vortex) oraz sam pan Trzewiczek gdyż to jego popularne gry miały w tym nie mały udział.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Wypraska?

Post autor: mauserem »

Kisun pisze:...Podsumowując mamy zacne grono które przyczyniło się do rozpropagowania słowa w jego innym niż pierwotne, znaczeniu. Jak by nie patrzeć mieli w tym swój udział administratorzy (bo jeszcze wpadła mi w oko wypowiedź Lim-Dul z 23 marca 2007 o żetonach Maelstrom: Vortex) oraz sam pan Trzewiczek gdyż to jego popularne gry miały w tym nie mały udział.
:mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Wypraska?

Post autor: herman »

Arkusz w żetonami do wypchania to formatka. Wypraska to plastikowy insert w pudełku :)
ODPOWIEDZ