Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: ghostdog »

Dziękuje Wam bardzo. Zle czytałem.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Yavi »

Podrzucam link do recenzji Ambicji, dodatku do Rolla :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Yavi »

Przyspamuję, ale to chyba dobre miejsce: na fanpage'u Planszówek we dwoje można wygrać recenzowany niedawno przez nas dodatek - Ambicję (link) :)
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: RunMan »

Napisz może jeszcze w 'Konkursach nie do przegapienia...'. Chciałem zrobić to sam, ale uznałem, że nie będę odbierać fejmu ;)

@edit:
Dodaję link, bo przez mój post znalazł się na poprzedniej stronie
Yavi pisze:Przyspamuję, ale to chyba dobre miejsce: na fanpage'u Planszówek we dwoje można wygrać recenzowany niedawno przez nas dodatek - Ambicję (link) :)
tomasz86
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: tomasz86 »

Witam,

Planuje kupić ROLLa. Czy powinienem szukac go z edyscji wspieram.to z dodatkami? Czy nie ma to znaczenia i mogę zamówić gdziekolwiek?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Jiloo »

tomasz86 pisze:Witam,

Planuje kupić ROLLa. Czy powinienem szukac go z edyscji wspieram.to z dodatkami? Czy nie ma to znaczenia i mogę zamówić gdziekolwiek?
Dodatki nie były jakieś znaczące. Karty pomocy, woreczek do którego niewiele się mieściło.
Ktoś może mieć z filcami do wygłuszenia kubków, ale to trzeba było dokupić osobno.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Andy »

Najważniejsze są filce - huk kostek w "gołym" kubku bywa nie do zniesienia!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Jiloo »

Andy pisze:Najważniejsze są filce - huk kostek w "gołym" kubku bywa nie do zniesienia!
Tylko nie wiem czy gdzieś w sklepie się kupi z filcami.
Teraz pewnie tylko z drugiej ręki.
Ale zawsze można sobie samemu dorobić filce.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: malekith_86 »

możesz kupić same filce
np tutaj
http://aleplanszowki.pl/dodatki-do-gier ... &results=8
oczywiście możesz tez u nich kupić rolla zarówno w wersji wspieram.to jak i retail
slanesh
Posty: 116
Rejestracja: 27 lip 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: slanesh »

Kubeczki na kostki sa bardzo tanio w tigerze. Jakies 10zl/szt.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: janekbossko »

mam ang podstawkę, można łączyć z polskim dodatkiem? grał ktoś w ten sposób?
albo inaczej ;) wiem, że można ale czy jest to "bezbolesne"?
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Gosterq »

Jedyne teksty w grze, to napisy na kaflach, odpowiedź sobie sam. Można też wydrukować 10 karteczek, 7 po angielsku, 3 po polsku (ale nie przesadzać z tekstem, 2 małe linijki gdzieś na dole ;-)), ułożyć obok siebie i zobaczyć czy bardzo kole w oczy :-D
Grając na tekst nie zwracam praktycznie uwagi, tylko na ikonki :-)
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Ginet »

Zapraszam do recenzji Roll for the Galaxy - LINK
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: KamradziejTomal »

<Odprawia rytuał nekromancji tematu>

<Wziuuuuuuuuum>

Buenos dias, mam małe pytanko.

Odwróciłem się od tej gry gdy przeczytałem gdzieś w recenzji że jest to w 100% pasjans (nie pamiętam w czyjej ) czy to prawda? Szukam od jakiegoś czasu przyjemnej gry SF i przyznaję że gdyby Roll miał trochę interakcji to bym na niego spojrzał przychylniejszym wzrokiem.

Przykładowo szukam interakcji z innymi graczami na poziomie porównywalnym co najmniej do Tzolk'in - można sobie np. podebrać budynek albo zablokować pole. Natomiast bardzo nie odpowiada mi poziom interakcji w O mój zboże - gdzie wyłączając pulę pomocników równie dobrze każdy może grać sam bez współgraczy.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Jiloo »

Roll to typowy pasjans. Jedyna interakcja to przewidywanie jaki ruch wykona przeciwnik żeby na tym skorzystać. W dodatku jest jeszcze wyścig kto pierwszy wykona jakiś cel. Tu nic nikomu nie podbierzesz, bo kafle losuje się z worka.

Z gier SF które ja lubię, a które mają trochę więcej interakcji niż RftG mogę polecić Core Worlds. To karciany deckbuilder z ciekawą mechaniką wystawiania jednostek i podbijania planet. Interakcji nie ma za dużo – można podebrać komuś wcześniej kartę, bądź podbić szybciej planetę. U mnie bardzo wysoko w moim prywatnym rankingu.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: rattkin »

Jiloo pisze:Roll to typowy pasjans. Jedyna interakcja to przewidywanie jaki ruch wykona przeciwnik żeby na tym skorzystać.
Można też dodać, że to przewidywanie jest przeważnie dość oczywiste - w interesie przeciwnika nie jest robienie ruchów suboptymalnych dla samego siebie, toteż obserwując jego planszetkę, można relatywnie łatwo odgadnąć jaka faza jest dla niego korzystna.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: KamradziejTomal »

Roll to typowy pasjans. Jedyna interakcja to przewidywanie jaki ruch wykona przeciwnik żeby na tym skorzystać. W dodatku jest jeszcze wyścig kto pierwszy wykona jakiś cel. Tu nic nikomu nie podbierzesz, bo kafle losuje się z worka.
Ok ale to znaczy, że to co robi mój przeciwnik ma wpływ na mnie, bo mogę swój ruch do tego dostosować, żeby wyciągnąć więcej punktów?

Wyścig po cele - to znaczy, że ścigamy się kto pierwszy wykona cel, bo drugi dostanie figę z makiem, czy ścigamy się bo po wypełnieniu x celów jest koniec gry?
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 310 times
Been thanked: 343 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: tomb »

A z moich doświadczeń wynika, że w Rollu nie tak łatwo przewidzieć oczywisty ruch, bo nie zawsze oczywisty i pożądany ruch opłaca się wykonać. Wynika to z rzutu kośćmi - jeśli wylosowaliśmy ścianki inne, niż zamierzona akcja, a nie posiadamy zdolności przestawiających kości, to nie wybieramy tej akcji, która była przez nas planowana (np. Chcemy zbudować świat, ale na wszystkich, dajmy na to, 5 kościach wypada eksploracja. Nie mając żadnych specjalnych zdolności, co najwyżej dwie kości przestawimy na pożądaną fazę III. W takich okolicznościach może bardziej opłaca się wybrać akcję eksploracji?)

Przez powyższe, choć Rolla lubię, uważam, że ta gra do Rejsa, jak to mówią, nie ma startu.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Relo »

KamradziejTomal pisze:
Roll to typowy pasjans. Jedyna interakcja to przewidywanie jaki ruch wykona przeciwnik żeby na tym skorzystać. W dodatku jest jeszcze wyścig kto pierwszy wykona jakiś cel. Tu nic nikomu nie podbierzesz, bo kafle losuje się z worka.
Ok ale to znaczy, że to co robi mój przeciwnik ma wpływ na mnie, bo mogę swój ruch do tego dostosować, żeby wyciągnąć więcej punktów?

Wyścig po cele - to znaczy, że ścigamy się kto pierwszy wykona cel, bo drugi dostanie figę z makiem, czy ścigamy się bo po wypełnieniu x celów jest koniec gry?
W grze po rzuceniu kostkami planujemy jakie akcje chcemy/możemy wykonać. Planowanie odbywa się za zasłonkami.
tutaj pojawia się wpływ akcji przeciwnika bądź Twojej na wasze czynności. Jeśli choć jedna kostka została przydzielona danej akcji, ale z grubsza rzecz ujmując, nie był to pierwszy wybór, to będziesz mógł wykonać te akcję jeśli przeciwnik/przeciwnicy tę akcję zaplanowali jako akcję pierwszego wyboru.

W grze można wygrać na punkty zdobywając je w zależności od liczby graczy lub poprzez wyłożenie co najmniej 12 kafelków. W drugim przypadku podliczamy nasze punkty z wyłożonych kafli w swojej galaktyce. Ten kto ma więcej punktów wygrywa. W pierwszym chyba wygrywa automatycznie gracz który uzbiera wskazaną liczbę punktów (do doczytania w instrukcji). Kafle maja różne wartości punktowe więc trzeba kalkulować w co pójść - ilość czy jakość.

Tak więc jest to pasjans, w którym nie ma możliwości poprzeszkadzać, jedynie trzeba zwracać uwagę na to co stara się budować przeciwnik oraz ile kafelków już wyłożył. Nie zwrócenie na ten fakt uwagi skutkuje zazwyczaj przegraną , a na pewno wielkim zdziwieniem.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Jiloo »

KamradziejTomal pisze: Wyścig po cele - to znaczy, że ścigamy się kto pierwszy wykona cel, bo drugi dostanie figę z makiem, czy ścigamy się bo po wypełnieniu x celów jest koniec gry?
Koledzy opisali resztę więc skupię się na celach.
Od razu zaznaczę, że z Ambicją nie grałem, gdyż grę sprzedałem. Podobny mechanizm jest w Race więc coś kojarzę ;)
Mam podobnie jak tomb - jak ktoś zaprosi to chętnie zagram w Roll, ale to w Race gram namiętnie i nieprzerwanie.

Ścigamy się na zasadzie kto pierwszy ten lepszy, ale jeśli kilka osób spełni warunki określone w celu wszyscy dostają nagrodę. Po zdobyciu cel nie jest już dostępny. W Race to są po prostu punkty zwycięstwa, w Roll dostajesz znaczniki, które możesz używać zamiast kostek (jednorazowo).
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: KamradziejTomal »

Pobuszowałem jeszcze po kilku recenzjach i w końcu zrozumiałem o co wam chodzi. :)

Czyli pomimo, że gra jest pasjansem nie można grać w oderwaniu od innych graczy - bo trzeba zastanawiać się jakie akcje wezmą przeciwnicy i gdzie samemu rozdysponować kosteczki. Jak robiąc na szympansa będzie się ignorować akcje przeciwnika to samemu okraja się liczbę możliwości!

To już jest "jakaś" interakcja. :D
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Andy »

To nie jest "jakaś" interakcja, tylko po prostu interakcja. I w Rollu, i w Rejsie grając "pasjansowato" gra się po prostu słabo i przegra się z każdym, kto gra prawidłowo.

To po prostu nie są pasjansy.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1817 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Gambit »

Andy pisze:To nie jest "jakaś" interakcja, tylko po prostu interakcja. I w Rollu, i w Rejsie grając "pasjansowato" gra się po prostu słabo i przegra się z każdym, kto gra prawidłowo.

To po prostu nie są pasjansy.
Mądrego to i przyjemnie poczytać :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Filmik Rahdo, temat Top 10 Dice Games, na którym miejscu tej topki uplasował się Rollek?
https://www.youtube.com/watch?v=zI-_pkTSOxo
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Ryu »

Na tym na którym powinien :mrgreen:
ODPOWIEDZ