Gra miesiąca - maj 2017

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: kinioo »

U mnie/nas w maju monotonnie:

- Mage Knight (solo);
- Pandemic Legacy (praktycznie nie schodzi ze stolu od czasu otwarcia/pierwszej rozgrywki)

Gra miesiaca - Pandemic Legacy

K.
Sorki za brak polskich znakow....
ulusiek
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2011, 15:30
Has thanked: 9 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: ulusiek »

W maju udało mi się zagrać 24 partie w 12 gier.

Najwięcej partii: Gejsze (6) - jaka ta gra jest dobra. TOP 3 moich gier dwuosobowych. Partie króciutkie, a dostarczają mnóstwa emocji. Polecam!

Nowość miesiąca: Gejsze, Kanagawa, Lewis&Clark

Gra miesiąca: Gejsze - nie widzę wad tej gry - od niskiej ceny, wyśmienitej jakości wykonania elementów po rewelacyjną rozgrywkę.

Rozczarowanie miesiąca: Lewis&Clark - we dwie osoby wypada średnio. Spodziewałam się czegoś więcej po tej grze. Czekam na partie w większym gronie.

Powrót miesiąca: Age of Empires III: The Age of Discovery - po kilku tygodniach powróciła na stół i w końcu zatrybiło między nami. Zwykle trzeba było mnie zmuszać, żeby zagrać, to tym razem czuję, że chętnie sama zaproponuję ją w najbliższy weekend ;)
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: piogal »

Zagrane: Century, Yamatai, Schotten-Totten, Shogun, Red 7, Martwa Zima, Magia i Myszy: Serce Glorma, Wióry Lecą, Labirynt Śmierci, Tajniacy: Bez Cenzury

GRA MIESIĄCA: Zdecydowanie Century. Idealnie sprawdziła się w naszej grupie mniej zaawansowanych graczy. Błyskawiczna, dynamiczna, banalnie prosta rozgrywka pełna fajnych decyzji. No i wykonanie - najwyższa półka. Na cenę nie narzekam bo kupiłem za 129 i - biorąc pod uwagę ilość rozegranych partii i ich jakość - był to bardzo fajny deal.

ROZCZAROWANIE MIESIĄCA: Tajniacy: Bez Cenzury. Nei wiem, nie jestem bardzo pruderyjny i daleko mi od wstydliwego gościa, ale grając w tę wersję odczuwałem ciągłe zażenowanie. I z tego co widziałem, nie tylko ja. Nie widzę po prostu funu w takim klimacie :/

WYRÓŻNIENIE: na wyróżnienie zasługuje na pewno Wióry Lecą. Kupione na dzień dziecka, ograne jeszcze dzień przed bo się nie mogło dziecko doczekać. Doskonała zabawa! Super wykonanie, proste zasady, mnóstwo emocji i do tego fajne warianty urozmaicające rozgrywkę. Szkoda tylko, że czasem potrafi zdecydowanie zbyt szybko się skończyć.
Druga nagroda idzie do Labiryntu Śmierci - zaskakująco satysfakcjonująca podróż sentymentalna. Dla osób lubiących old-schoolowe (BARDZO!) planszówki, paragrafówki i erpegi, które tęsknią do czasów Encore'a, Strefy i Kryształó Czasu (a jakże!) - pozycja obowiązkowa. Wszyscy inni - omijajcie szerokim łukiem.
Board games are made for FUN, don't you think?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: Gizmoo »

Maj był przeciętnym planszówkowo miesiącem, a w porównaniu do szalonego kwietnia - wręcz mizernym.

35 rozgrywek w 25 tytułów. Najwięcej partii - Park Niedźwiedzi (3), Domek (3)

Zakupowe nowości na półce: Via Nebula (nie rozegrana), Fortuna (nie rozegrana), Outlive.

Powrót Miesiąca: The Ancient World - Mój top. Uwielbiam!!!

Nowości na plus: Scythe (poza kilkoma nieznacznymi wadami - znakomite!), Zaklinacze (Kapitalna, prosta karcianka. Priorytet na liście zakupowej), Park Niedźwiedzi (lekkie rozczarowanie, ale i tak fajny gateway), Outlive (rewelacja z KS).

Rozczarowanie miesiąca: Nikt z grupy nie chce ze mną grać w Above and Below. :(

Kasztan miesiąca: Keyflower. Bardzo rzadko gra mnie irytuje. Jeszcze rzadziej mnie wnerwia. Keyflower należy do tej drugiej kategorii. Abstrakcyjne to, koszmarnie brzydkie, nadzwyczaj suche. Odklejony na maksa temat. Będę omijał szerokim łukiem. Drugi - po Orleans - suchar, którego ani nie jestem w stanie strawić, ani nawet ugryźć.

Gra miesiąca: Brak. Niestety ale miesiąc obfitował w pojedyncze rozgrywki. Jeżeli chodzi o frajdę - to największa sprawił mi powrót do The Ancient World. Na drugim miejscu był Outlive. Zagrałem tylko raz, ale gra mi się strasznie spodobała. Jest spore prawdopodobieństwo, że Outlive zostanie grą miesiąca w najbliższym okresie (choć raczej nie w czerwcu ze względu na liczne wyjazdy).
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: gregos »

32 rozgrywki w 8 tytułów - najczęściej na stole Orlean i Quadropolis.
Gra miesiąca Orlean.
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 323
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: cboot »

Nowe gry: Mr. Jack, Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle

Najczęściej grane: Mr. Jack (3x)
Nowość miesiąca: Mr. Jack
Gra miesiąca: Twilight Imperium (Third Edition)
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: Piehoo »

Dla zainteresowanych: Gra miesiąca według blogerów.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: warlock »

Spoiler:
Grałem w sporo gier w maju, ale zdecydowanymi grami miesiąca są Chaos w Starym Świecie i Dominant Species. Tego pierwszego z początku nie doceniłem, ale po kilku partiach jestem oczarowany rozgrywką. Natomiast w Dominant Species grałem raz i zmiótło mnie dokumentnie. Materiał na TOP 10 jak nic.

Wielki powrót na stół zaliczyła Gra o Tron - od lat bawi mnie tak samo. Coś wspaniałego ;).

Najwięcej partii rozegrałem w Race for the Galaxy, ale to przede wszystkim ze względu na implementację online ;).

Rozczarowań nie stwierdzono ;).
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: Ardel12 »

Nowości: Magia i myszy, Raise your gobblets (ta gierka z pucharami i kamyczkami), Kingdomino, WizTower(budowanie wieży ala Jenga, jednak przy użyciu czarów).
Powroty: Great Western Trail, Czarne/Białe historie, Pory Roku
Crapy: WizTower - ale to losowe i nudne. Największa przyjemność to zakończenie partii i rozwalenie wieży. Dawno nie grałem w tak słabą grę!
Nowość miesiąca: Magia i Myszy - rozpoczęliśmy kampanie, idzie całkiem sprawnie, choć fabuła czasem ma spore nieścisłości i głupoty, ale w sumie to ma być opowieść dla dzieci. Trochę irytuje serowa losowość, ale reszta bardzo przyjemna.
Powrót miesiąca: GWT - król jest tylko jeden :D
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: siekan »

Gra miesiąca: Great Western Trail - fantastyczna gra. Niedosyt po partii, który uwielbiam. Po każdej grze myślę, jak i co mogłem zrobić inaczej. Mnóstwo możliwości, szczególnie przy losowaniu budynków.
Na plus: Runebound - nie przepadam za takimi grami, a to mi naprawdę bardzo podeszło.
Inne: Forbidden Stars, Arkham LCG, Lords of Waterdeep, Patchwork
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: warlock »

Gra miesiąca: Great Western Trail - fantastyczna gra. Niedosyt po partii, który uwielbiam. Po każdej grze myślę, jak i co mogłem zrobić inaczej. Mnóstwo możliwości, szczególnie przy losowaniu budynków.
Ostatnio doszedłem do wniosku, że nie bawię się dobrze przy współczesnych eurosach, które budowane są "wszerz", a nie "wgłąb". Obecnie projektowane duże gry mają dziesiątki różnych płaszczyzn i mechanik, są bardzo "rozłożyste" (z braku lepszego słowa) i generalnie tworzone są według zasady "więcej wszystkiego = lepsza gra". W GWT jest dużo wszystkiego (tory, talie, planszetki, budynki, pracownicy, cele...), ale jakoś tak nie widzę w tym wszystkim funu ;). Przeładowanie designu bardziej mnie męczy, niż daje radochę z grania. Takie Dominant Species jest zdecydowanie bardziej skondensowane mechanicznie, ale umożliwia podejmowanie ciekawszych i bardziej satysfakcjonujących decyzji... (oczywiście imo).
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: buhaj »

Bardzo dobry miesiąc: 63 rozgrywki w 22 tytuły

Najwięcej partii: Great Western Trail (19) - rewelacyjny tytuł. Nic dodać nic ująć

Nowości miesiąca: w Maju zagrałem w dwie nowe dla mnie gry i obie bardzo mi się spodobały: Gwiezdne wojny: Rebelia (2) i Badacze Głębin (2).

Stali bywalcy: Zakazane Gwiazdy (3), Blood Rage (1), Cyklady (1), Szachy (3), TtR: Europa,USA (3), Capital (1), K2 (2), GP: ostatnia prosta (9), Tikal (2), Pandemia (1) i wiele innych "małych " gier typu: Korobirynt, Blokus, itd

Powrót miesiąca: Terraformacja Marsa (1) - jedna gra ale z nowymi planszetkami zrobionymi przez Klopsika. No cóż - to wejście w nowy wymiar tej gry :wink:

Wyróżnienia:

Nowość miesiąca: SW: Rebelia
Gra miesiąca: Great Western Trai
l
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: vinnichi »

warlock pisze:
Gra miesiąca: Great Western Trail - fantastyczna gra. Niedosyt po partii, który uwielbiam. Po każdej grze myślę, jak i co mogłem zrobić inaczej. Mnóstwo możliwości, szczególnie przy losowaniu budynków.
Ostatnio doszedłem do wniosku, że nie bawię się dobrze przy współczesnych eurosach, które budowane są "wszerz", a nie "wgłąb". Obecnie projektowane duże gry mają dziesiątki różnych płaszczyzn i mechanik, są bardzo "rozłożyste" (z braku lepszego słowa) i generalnie tworzone są według zasady "więcej wszystkiego = lepsza gra". W GWT jest dużo wszystkiego (tory, talie, planszetki, budynki, pracownicy, cele...), ale jakoś tak nie widzę w tym wszystkim funu ;). Przeładowanie designu bardziej mnie męczy, niż daje radochę z grania. Takie Dominant Species jest zdecydowanie bardziej skondensowane mechanicznie, ale umożliwia podejmowanie ciekawszych i bardziej satysfakcjonujących decyzji... (oczywiście imo).
Bo mniej znaczy więcej :-)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: elayeth »

warlock pisze:
Gra miesiąca: Great Western Trail - fantastyczna gra. Niedosyt po partii, który uwielbiam. Po każdej grze myślę, jak i co mogłem zrobić inaczej. Mnóstwo możliwości, szczególnie przy losowaniu budynków.
Ostatnio doszedłem do wniosku, że nie bawię się dobrze przy współczesnych eurosach, które budowane są "wszerz", a nie "wgłąb". Obecnie projektowane duże gry mają dziesiątki różnych płaszczyzn i mechanik, są bardzo "rozłożyste" (z braku lepszego słowa) i generalnie tworzone są według zasady "więcej wszystkiego = lepsza gra". W GWT jest dużo wszystkiego (tory, talie, planszetki, budynki, pracownicy, cele...), ale jakoś tak nie widzę w tym wszystkim funu ;). Przeładowanie designu bardziej mnie męczy, niż daje radochę z grania. Takie Dominant Species jest zdecydowanie bardziej skondensowane mechanicznie, ale umożliwia podejmowanie ciekawszych i bardziej satysfakcjonujących decyzji... (oczywiście imo).
Bardzo ciekawe spojrzenie, ale chyba nie ten wątek na taką dyskusję. Dla mnie Dominant Spieces wcale nie jest bardziej skondensowane niż Great Western Trail. Wręcz odwrotnie w DI masz multum akcji do wyboru na raz, zaś w GWT musisz się ruszyć i w danym momencie wybrać akcję, z dostępnych w zasięgu (mniej niż w DI). Zakładam, że chodzi Ci jednak o coś innego, o podobieństwo akcji w kontakcie głównego celu. W DI faktycznie - chodzi w zasadzie o zdobycie przewagi na planszy (patrząc na Twoje gusta widzę, że uwielbiasz area control i może stąd taka ocena), zaś w GWT i wielu współczesnych erasach (np: Gallerist, Uczta Odyna) dróg do celu (czyli zdobycia puntków) jest więcej... ja jednak cenię i będę bronił tych gier, w których tura gracza jest prosta, zaś gra daje wiele możliwości... np: Gallerist, GWT, Lisboa... i nie zgodzę, się że są przeładowane. ;)

U mnie miesiąc raczej kiepski. 12 rozgrywek.
Gra miesiąca: Posiadłość Szaleństwa
Odkrycie miesiąca: Uczta Odyna
Powrót miesiąca: Terra Mystica
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: warlock »

ja jednak cenię i będę bronił tych gier, w których tura gracza jest prosta, zaś gra daje wiele możliwości
Ale w Dominant Species wystawiasz pionka na pole akcji, cóż może być prostszego? :)

Ja też bardzo lubię prostą strukturę tury gracza. I w GWT to jest akurat świetne, że pomimo ogromu możliwości w danym momencie wachlarz opcji jest mocno ograniczony zasięgiem ruchu pionka. Nie mam przez to wrażenia takiego totalnego sandboxa.

Nie wiem, ostatnio mam tak, że mój gust ewoluuje w stronę bardziej konfrontacyjnych gier. Takich, w których rywalizujemy o dominację (obszarową, surowcową) na ograniczonej, wspólnej przestrzeni. O wiele większy fun mam grając w El Grande niż w takie GWT - właśnie ze względu na skondensowanie mechaniki i "jasny cel" (bez obudowywania "rdzenia" rozgrywki "wszerz" dziesiątkami rozpraszaczy, które teoretycznie mają budować głębię, ale mam wrażenie, że dają po prostu dużo opcji - tylko niekoniecznie przekłada się to na "głębię rozgrywki").

Prawdopodobnie absolutnie nie przelałem swoich odczuć na papier we właściwy sposób :D
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: Chaaber »

W maju nieźle, 51 rozgrywek w 30 gier, w sumie sporo nowości.

Nowości: Arcadia Quest Inferno, Terra Mystica, Melee, Concordia, Champions of Midgaard, Capital, Yamatai, Raise your Goblets, Fury of Dracula 3 edycja.
Najwięcej Partii: Arcadia Quest, cała kampania Inferno super przeżycia, kilkanaście godzin grania. Uwielbiam tą grę.
Powrót miesiąca:
Chwiler miesiąca: Kanagawa, zauroczony jestem cały czas tym tytułem. Świetne wydanie, super gameplay, zawodostwo.
Nowość i zaskoczenie miesiąca: Concordia, bawiłem się znakomicie, świetne mechanizmy, ciekawa rozgrywka. Dodatkowo Fury of Dracula, gra z jedną z piękniejszych plansz jakie w życiu widziałem, do tego bardzo ciekawa rozgrywka. Ciekawa mieszanka dedukcji i przywidywanie co zrobią inni gracze.
Gra miesiąca: Ciężko wybrać w sumie, świetna kampania w AQ Inferno robi swoje. Z drugiej strony Concordia mnie strasznie zauroczyła. Dam remis w tym miesiącu.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: Furia »

W maju 52 gry w 27 tytułów.
Nowości:
Unlock! - fajne, na pewno zagram jak będą kolejne części
Argo - trochę jak Pokój 25 skrzyżowany z Alienem, grało się sympatycznie, chętnie powtórzę

Nowość miesiąca: Unlock!

Najwięcej partii: Android Netrunner (dzięki Galakto!) / Great Western Trail i poza klasyfikacja Time Stories

Gra miesiąca: Android Netrunner - wyprzedaż sprawiła, że zakupiłam wszystkie dodatki do NR i pewnie w życiu nawet ich nie ogram, ale dzięki temu gra wróciła do łask/ Time Stories - myślałam, że z każdym scenariuszem gra będzie coraz gorsza, niestety jest coraz lepiej :P

Powrót miesiąca: Shogun - ostatnio na stole w 2013 roku

Poza tym były grane same dobre gry: 7 Cudów Pojedynek, Evolution, Scythe, Pory Roku, Eldritch Horror, Cthulhu Wars, Szmal, Lords of Waterdeep, Simurgh, Terraformacja Marsa, Trajan i Viticulture. Fantastyczny miesiąc!

Zajawka na czerwiec: Ocaleni!
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: KamradziejTomal »

Zapomniałem, że jeszcze nie opisałem naszych rozgrywek a to już połowa kolejnego miesiąca :P

Maj był słaby, żona dalej męczy się z pracą magisterską więc wpłynęło to znacznie na liczbę rozgrywek - 20 rozgrywek w 11 różnych tytułów

Najwięcej rozgrywek w Dominion i Marco Polo - w obie gry udało się zagrać w więcej niż 2 osoby więc fajna odskocznia. Generalnie jak tylko jest czas i siły graliśmy w Marco Polo bo uwielbiamy. Jak brakowało sił na nieco większe kombinowanie, to leciał Dominion bo jest szybszy i nie wymaga takiego parowania czoła.

Ponadto kilka rozgrywek w Wyspę Skye, Jaipur, Tzolk'in (z dodatkiem), Troyes. Na chwilę powróciła też na stół Jenga gdy znajomi otumanieni piwem i wymęczeni innymi grami stwierdzili że absolutnie nie są w stanie myśleć o niczym, wypychanie drewienek skutecznie rozruszało towarzystwo na finisz ;)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: HUBertPL »

Król jest jeden: Tzolkin. Rewelacja..
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca - maj 2017

Post autor: 7koliberek9 »

Sezon na wykopki rozpoczęty :wink:

Kiepski miesiąc, 12 partii w 4 tytuły

Nowości: brak
Powrót: Note Dame oraz Glen More, obie po niemal 4-letniej przerwie :shock:
Najwięcej partii: Notre Dame (4)

Gra miesiąca: T.I.M.E. Stories - Sprawa Marcy. Troszkę mniej podobała nam się niż Azyl ale emocje były równie duże.
ODPOWIEDZ