Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
AbramsPl
Posty: 49
Rejestracja: 17 sie 2015, 17:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: AbramsPl »

Ja będę polecał dodatek żeglarze. Nie dodaje masę nowych zasad ale daje nowe opcje. Gra staje się jeszcze ciekawsza. Jest większa plansza. W samym dodatku jest wiele scenariuszy które można do znudzenia grać. Moim i mojej żony zdaniem to obowiązkowa pozycja. Polecamy gorąco.

Wysłane z mojego GT-N8000 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: maciejo »

Rocy7 pisze:Który z dodatków najciekawiej rozwija podstawkę, jednczesnie nie dodaje duzo nowych zasad do tlumaczenia? Ktory z dodatków polecicie na 2 graczy?
Jeśli zależy Ci na grze w Catana we 2 osoby to po prostu kup jego karcianą wersję.
Jest około 100 razy lepszy niż planszowy na 2 osoby 8)
Ale jeśli koniecznie chcesz wersje planszową to moim zdaniem najlepszym
rozszerzeniem są Handlarze i Barbarzyńcy.Jest w nim oficjalny wariant na 2 osoby i mój ulubiony dodatek czyli RYBKI.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Legun »

Zagrałem wreszcie w "Najlepszych Przyjaciół" - bardzo miły dodatek, minimalizujący w grze elementy konfrontacyjne i dodający kilka smaczków. Polecam zarówno tym, którzy z sentymentu wracają do jednego ze "złotych przebojów", jak i tym, którzy dopiero teraz trafiają na klasykę. Da się do tego dodać coś małego a sprytnego. I ten cytat z jednej z mych cór - "O kurcze, zapomniałam, że powinnam być dla kogoś miła..."
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Rocy7 »

Czy dobrze rozumniem, iz chcąc grac na 5-6 osob w dodatki musze najpierw kupic

podstawke, dodatek do podstawki na 5-6 graczy dodatek tematyczny jak żeglaze oraz dodatek do żeglarzy na 5-6 graczy ?
jask44
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2012, 17:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: jask44 »

Tak dokładnie tak.
Podstawka + dodatek do podstawki 5-6 + dodatek tematyczny + dodatek 5-6 do dodatku tematycznego
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: maciejo »

Rocy7 pisze:Czy dobrze rozumniem, iz chcąc grac na 5-6 osob w dodatki musze najpierw kupic

podstawke, dodatek do podstawki na 5-6 graczy dodatek tematyczny jak żeglaze oraz dodatek do żeglarzy na 5-6 graczy ?
Gram od lat w Catana i bardzo lubię tę grę,przeważnie gramy na 3-4 osoby.Grałem raz na 6 osób w podstawkę i to była katastrofa,nigdy więcej.
Na 3 max 4 osoby jak najbardziej polecam ale na więcej zdecydowanie odradzam.Ze znakomitej rodzinnej gry robi sie dłużący,męczący i porównywalny do Small Word dramat.
Najpierw gdzieś zagraj a potem zadecyduj czy warto się w to pakować.
:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Rocy7 »

maciejo pisze: Najpierw gdzieś zagraj a potem zadecyduj czy warto się w to pakować.
:wink:
to nie dla mnie ta gra, ale dzieki za info.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Bary »

Zgadzam się z Maciejo. Ta gra idealnie się sprawdza w swojej podstawowej formie w gronie 3-4 graczy (więcej, to dłużyzna, mniej zachwiany balans gry). Wszelkie dodatki zarówno zwiększające ilość graczy jak i zmieniające rozgrywkę (np Żeglarze) nie wychodzą jej na dobre. Zyskuje ona wtedy co prawda nową głębie, ale traci to, co jest najważniejsze w przypadku Catanu, płynność rozgrywki i kompaktowy jej czas. Reasumując, podoba Ci się Catan, ale zaczyna Cię już męczyć jego prostota? Zakup po prostu nową, bardziej wymagającą grę.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Blacksad »

Bary pisze: Reasumując, podoba Ci się Catan, ale zaczyna Cię już męczyć jego prostota? Zakup po prostu nową, bardziej wymagającą grę.
Taki hint: Albo turlaj trzema kostkami i z nich wybieraj dwie - przedłużysz żywotność i choć trochę okiełznasz losowość :wink:
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Rocy7 »

Czy dodatek z ropą lub przyjaciółmi pomaga na sytuajce, gdzie nic nie możesz zrobić, bo wciąż nie wypada "Twoja cyfra" na kostce? Da się gdzieś dorwac Pomocnikow z Catanu?
Zbylut
Posty: 13
Rejestracja: 18 lut 2015, 13:43

Re: Osadnicy z Catanu - Nowa wersja

Post autor: Zbylut »

Drodzy forumowicze,

w nowej wersji osadników niestety rewersy płytek są bez żadnego wzoru. Co przy grze z żeglarzami na 5-6 graczy powoduje duży problem w dzieleniu płytek.

Stara (drewniana) wersja gry miała ładne wzory które bardzo mocno ułatwiały dzielenie.

Szukałem na tym forum i na BGG tych wzorków do wydruku, żeby sobie nakleić jednak nigdzie nie mogę ich znaleźć.

I tutaj moja prośba, może ktoś z was posiada starą wersję i mógłby zeskanować i wysłać do mnie maila.

Z góry dziękuję,
Zbylut
"Przywódcy zawsze stają w pierwszym szeregu"

Moja skromna kolekcja: http://boardgamegeek.com/collection/user/Zbylut
joolli
Posty: 1
Rejestracja: 13 lut 2017, 21:45

Re: Osadnicy z Catanu - Nowa wersja

Post autor: joolli »

Mam opisany w tym wątku problem z wersjami - podstawka drewniana, Miasta i Rycerze od biedy pasują, ale chciałabym bardzo dokupić Żeglarzy...

Znalazłam na zagranicznych stronach takie coś:
https://catanshop.com/setterls-of-catan ... dapter-kit

Czy ktoś z Was z tego korzystał? Czy to załatwia problem z zaczepami???
lasta
Posty: 1
Rejestracja: 12 lip 2017, 18:15

Catan jak to z dodatkami

Post autor: lasta »

Witam
Od niedawna posiadam Catam i myśle nad kupnem rozszerzenia, jednak chce grać na 5/6 graczy.
Czy jeśli np mam Catan, rozszerzenie żeglarze i dodatek na 5/6 graczy dla zwykłego catanu to czy musze mniec również dodatek żegrarze 5/6 graczy by grać w te rozszerzenie?
Z góry dziękuje za odpowiedz.
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Catan jak to z dodatkami

Post autor: Paskuder »

Tak, musisz dokupić dodatek i rozszerzenie do niego
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Catan jak to z dodatkami

Post autor: maciejo »

lasta pisze:Witam
Od niedawna posiadam Catam i myśle nad kupnem rozszerzenia, jednak chce grać na 5/6 graczy.
Czy jeśli np mam Catan, rozszerzenie żeglarze i dodatek na 5/6 graczy dla zwykłego catanu to czy musze mniec również dodatek żegrarze 5/6 graczy by grać w te rozszerzenie?
Z góry dziękuje za odpowiedz.
Sorki za off,kocham Catana ale nie wyobrażam sobie grać w 6 osób :roll: i to jeszcze z żeglarzami.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Catan jak to z dodatkami

Post autor: Tomzaq »

Luz, jest mechanizm przyspieszający grę. Na 6 osób gra nic nie traci.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Catan jak to z dodatkami

Post autor: 100rk »

Tomzaq pisze:Luz, jest mechanizm przyspieszający grę. Na 6 osób gra nic nie traci.
Rzut K6 wskazujący zwycięzcę przed rozłożeniem wszystkiego ?
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Catan jak to z dodatkami

Post autor: Tomzaq »

:lol: :lol: :lol:
Who is John Galt?
Posiadam
Turnavine

Re: Catan jak to z dodatkami

Post autor: Turnavine »

Potwierdzam, sześć osób z żeglarzami potrafi być katorgą (choć nie musi), ostatni raz kiedy grałem w Catan czekałem, bez przesady, trzy godziny żeby wypadła 9. Gra wyleciała z kolekcji bo na cztery osoby mamy w grupie inne tytuły.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: Lucass »

Witam,

mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce.

Posiadam podstawkę CATAN + małe dodatki: Pomocnicy, Najlepsi przyjaciele oraz Ropa z Catanu.
Myślałem nad wersją na dwie osoby (syn niestety nie zawsze ma ochotę zagrać) i tu pojawia się na celowniku: Szybka gra Karciana (nazwijmy ją SGK) oraz Pojedynek.
Którą z tych dwóch moglibyście polecić?
Czy SGK nie będzie za bardzo zbliżona do podstawki? Czy bardzo różni się SGK od Pojedynku?
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Catan jak to z dodatkami

Post autor: Kin@a »

Czy ktoś wie gdzie jeszcze jest dostępne rozszerzenie wersji podstawowej dla 5 i 6 gracza.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Catan jak to z dodatkami

Post autor: Legun »

Turnavine pisze: 15 lip 2017, 10:25czekałem, bez przesady, trzy godziny żeby wypadła 9.
Trzeba grać z kartami wydarzeń (są chyba w dodatku "Kupcy i cośtam") i problem zupełnie znika. Inna rzecz, że tym, co najbardziej się rzuca w oczy przy powrotach na Catan, to jednak wysiłek konieczny do rozłożenia gry, gdy ma się w pudełku akcesoria do różnych dodatków i na komplet graczy... Niemniej zawsze będę wspominał z rzewnością całe dnie spędzane nad tą planszą w trakcie "kibucowych" wyjazdów.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Turnavine

Re: Catan jak to z dodatkami

Post autor: Turnavine »

Legun pisze: 17 lut 2019, 10:00
Turnavine pisze: 15 lip 2017, 10:25czekałem, bez przesady, trzy godziny żeby wypadła 9.
Trzeba grać z kartami wydarzeń (są chyba w dodatku "Kupcy i cośtam") i problem zupełnie znika. Inna rzecz, że tym, co najbardziej się rzuca w oczy przy powrotach na Catan, to jednak wysiłek konieczny do rozłożenia gry, gdy ma się w pudełku akcesoria do różnych dodatków i na komplet graczy... Niemniej zawsze będę wspominał z rzewnością całe dnie spędzane nad tą planszą w trakcie "kibucowych" wyjazdów.
Problem był zupełnie innej natury i karty specjalne go nie rozwiązywały. Po prostu liczba nie wypadała i zaczęliśmy liczyć czas. Pech, ale też gra już do mnie nie przemawia po latach chyba, że w składzie maksymalnie czteroosobowym.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Catan jak to z dodatkami

Post autor: Legun »

Turnavine pisze: 17 lut 2019, 15:52Problem był zupełnie innej natury i karty specjalne go nie rozwiązywały. Po prostu liczba nie wypadała i zaczęliśmy liczyć czas. Pech, ale też gra już do mnie nie przemawia po latach chyba, że w składzie maksymalnie czteroosobowym.
Rozumiem, że chyba nie wiesz, jak działają karty. Zamiast rzucać kostką, losujesz bez zwracania z 36 kart z numerami o takiej liczbie, jak liczba kombinacji na dwóch kostkach. Jeśli nie będziesz - jak mówią standardowe reguły kart - odkładał na początku 5 kart, to wszystkie numery wejdą w ciągu 9 rund w 4-osobowej grze. Czyli 9 wejdzie w tym czasie 4 razy. Pojawienie się poszczególnych numerów jest zatem tylko kwestią kolejności, nie zaś prawdopodobieństwa.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Turnavine

Re: Catan jak to z dodatkami

Post autor: Turnavine »

Nie, po prostu obaj się nie zrozumieliśmy.

Nie znam tego dodatku, nie grałem w wersję "plastikową" Catanu i nie znam do niej większości rozszerzeń. I nie będę raczej się z nimi zapoznawać bo jak wcześniej wspomniałem, gra wypadła w naszej grupie z obiegu. ; ) Niemniej miło wiedzieć, że twórca wciąż coś dłubie by naprawić co nieco w znanym już mechanizmie.
ODPOWIEDZ