(Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Jiloo pisze:
Sir_Yaro pisze:
sqb1978 pisze:W takim razie szukam papier fotograficzny samoprzylepny :) thx
http://mabitech.pl/?153,papier-samoprzy ... 115g-50ark
W opisie wspominają o szybkim schnięciu na drukarce atramentowej.
Czy używałeś tego z drukarką laserową?
Niestety nie.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jiloo »

Sir_Yaro pisze:
Jiloo pisze: Czy używałeś tego z drukarką laserową?
Niestety nie.
W takim razie zapytam u źródła i dam znać czego się dowiedziałem.
A w razie czego kupię testowo.
Ostatnio zmieniony 13 lip 2017, 12:42 przez Jiloo, łącznie zmieniany 1 raz.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: warlock »

Sir_Yaro - jutro odbieram z druku Twoją najnowszą poprawioną matę do Zimnej Wojny (z odwróconym torem punktacji). Generalnie gra mi się na tym REWELACYJNIE, zrobiłeś kawał dobrej roboty, klimat jest teraz nieziemski ;). Wielkie dzięki za uwzględnienie sugestii poprawek.

Tutaj fotka z wczorajszej partyjki (jeszcze na starej, "nieaktualnej" planszy) :).
Obrazek
image upload
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

A na czym, gdzie i za ile drukujesz?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jiloo »

Jiloo pisze:
Sir_Yaro pisze:
Jiloo pisze: Czy używałeś tego z drukarką laserową?
Niestety nie.
W takim razie zapytam u źródła i dam znać czego się dowiedziałem.
A w razie czego kupię testowo.
Zapytałem, odpisali mi tak:
Można go używać w drukarkach laserowych ale nie daje to takiego samego efektu gdyż toner pozostaje na wierzchu papaieru i gdy jest pokryta cała powierzchnia nie będzie efektu błyszczącego papieru.
I teraz pytania do Yaro.

Czy papier foto ma trochę lepszą sztywność niż zwykły papier?
Używałem do tej pory 280-300 g/m2 i tak trochę brakuje tej sztwności jaką mają karty. Myślałem więc żeby wziąć papier foto dwustronny 300 g albo 240 g + 115 g samoprzylepny i je razem połączyć (wtedy będzie prawie 350 i połączone klejem). Mogę testowo kupić i zobaczyć jak to wyjdzie z drukarki laserowej. Choć myślę, że jak ma być matowo to może lepiej brać matowy papier.

Czy może nie ma sensu brać papieru foto tylko wziąć zwykłe 240 g (lub trochę więcej) + 115 samoprzylepne i tak usztywnić?

A może inna metoda? Jakaś folia?

Z góry dzięki za sugestie.
Ostatnio zmieniony 13 lip 2017, 15:38 przez Jiloo, łącznie zmieniany 1 raz.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 396
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Lets_Grajmy »

Po kilku probach na różnych gatunkach i gramaturze papieru drukuję teraz na klasycznym papierze kredowym ok 300-360g + folia matowa (nazywali ją "folia DC"). Zdaje się, że są różne rodzaje foliowania. W lepszej drukarni z pewnością powlekali karty płynem. Wtedy nabierały sprężystości i z pewnością pomylił byś je z profesjonalnymi kartami z dużych drukarni.
W tańszej drukarni miałem folię tak jakby naklejoną, nie "wżerała" się w papier tak jak powinna i, co prawda z trudem, ale dało się ją ściągnąć z karty.
Jeśli są tu jacyś drukarze to z chęcią dowiem się czegoś więcej na ten temat
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jiloo »

strategie_pl pisze:Po kilku probach na różnych gatunkach i gramaturze papieru drukuję teraz na klasycznym papierze kredowym ok 300-360g + folia matowa (nazywali ją "folia DC"). Zdaje się, że są różne rodzaje foliowania. W lepszej drukarni z pewnością powlekali karty płynem. Wtedy nabierały sprężystości i z pewnością pomylił byś je z profesjonalnymi kartami z dużych drukarni.
W tańszej drukarni miałem folię tak jakby naklejoną, nie "wżerała" się w papier tak jak powinna i, co prawda z trudem, ale dało się ją ściągnąć z karty.
Jeśli są tu jacyś drukarze to z chęcią dowiem się czegoś więcej na ten temat
Dzięki za podzielenie się doświadczeniami.
Szukam czegoś co mogę zrobić w warunkach „domowych”.
Drukarka łyka papier do 300 g i z jakości jestem bardzo zadowolony (mogę wrzucić jutro jakieś foty z tego co robiłem dotychczas) i jedyna rzecz jakiej mi brak to trochę większa sztywność kart. Generalnie w koszulkach jest ok, ale dążę do tego żeby było nieco lepiej niż ok ;)
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 396
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Lets_Grajmy »

Może coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=jrp4N45dOY8

Kiedyś znalazłem fajny płyn matowy do wzmocnienia papieru na allegro, ale teraz nic takiego nie widzę. Może złe tagi wpisuję, to było jakiś czas temu.
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: playerator »

warlock pisze:.. jutro odbieram z druku Twoją najnowszą poprawioną matę do Zimnej Wojny ...
Podbiję pytanie od Sir_Yaro - gdzie drukują takie maty i za ile monet?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jiloo »

strategie_pl pisze:Może coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=jrp4N45dOY8

Kiedyś znalazłem fajny płyn matowy do wzmocnienia papieru na allegro, ale teraz nic takiego nie widzę. Może złe tagi wpisuję, to było jakiś czas temu.
Ale fajny, bo używałeś? Faktycznie usztywnia trochę?

Znalazłem takie coś:
Fixatywa do druku Ink-Jet 400 ml Ghiant
Jest wersja błysk, satynowa i mat.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: magole »

Jiloo pisze:Znalazłem takie coś:
Fixatywa do druku Ink-Jet 400 ml Ghiant
Jest wersja błysk, satynowa i mat.
Ja próbowałem ze sprayem przeźroczystym matowym, ale efekt był słaby. Karty straciły na kolorze, wyglądały jakby były zabrudzone. Druga rzecz że ciężko było je równomiernie pokryć.

A tymczasem dzisiaj wrzuciłem moje doświadczenia z drukowaniem kart do gier 18xx.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jiloo »

magole pisze:
Jiloo pisze:Znalazłem takie coś:
Fixatywa do druku Ink-Jet 400 ml Ghiant
Jest wersja błysk, satynowa i mat.
Ja próbowałem ze sprayem przeźroczystym matowym, ale efekt był słaby. Karty straciły na kolorze, wyglądały jakby były zabrudzone. Druga rzecz że ciężko było je równomiernie pokryć.

A tymczasem dzisiaj wrzuciłem moje doświadczenia z drukowaniem kart do gier 18xx.
A jak ze sztywnością takiej 250-tki? Jest wrażenie podobne do normalnej karty?
Myślałem ostatnio żeby kupić papier foto samoprzylepny z przetłoczeniami (kratka) i kleić na zwykły papier też z przetłoczeniami. Uzyskałbym fakturę karty i grubość odpowiadającą paierowi około 350 g. Ale może sama faktura papieru sprawia, że jest on sztywniejszy?
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: magole »

Jiloo pisze:A jak ze sztywnością takiej 250-tki? Jest wrażenie podobne do normalnej karty?
Myślałem ostatnio żeby kupić papier foto samoprzylepny z przetłoczeniami (kratka) i kleić na zwykły papier też z przetłoczeniami. Uzyskałbym fakturę karty i grubość odpowiadającą paierowi około 350 g. Ale może sama faktura papieru sprawia, że jest on sztywniejszy?
No właśnie myślę że faktura tutaj dużo pomaga, spróbuję jakoś porównać sztywność kart z tymi w planszówkach i zobaczę co wyjdzie.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Ostatnie karty jakie robiłem i chciałem aby były sztywne (przeważnie nie dbam o to specjalnie) użyłem najsztywniejszego jednostronnego papieru foto, a na to dałem naklejkę.
Przy robieniu kart do mega cywilizacji użyłęm jakiejś innej techniki, której już nie pamiętam :D i są potwornie sztywne. Wydaje mi się, że rewers wydrukowałem na jakimś "zwykłym" sztywnym papierze i na to nakleiłem awers. Ale pewny nie jestem.

Czy ktoś może polecić jakiś tani papier foto który nie jest "lepki". Ten z marbitu przy nawet odrobinie wilgoci na palcach lekko przykleja się do rąk. Przy kartach mi to nie przeszkadza (bo karty zawsze lądują w koszulkach) ale przy innych elementach potrafi to być irytujące.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jiloo »

Sir_Yaro pisze:Ostatnie karty jakie robiłem i chciałem aby były sztywne (przeważnie nie dbam o to specjalnie) użyłem najsztywniejszego jednostronnego papieru foto, a na to dałem naklejkę.
Czyli rozumiem, że coś podobnego to tego co ja sobie wymyśliłem. A sam papier foto jest sam w sobie sztywniejszy?
Ja głownie drukuję karty i też wkładam w koszulki i jednak czuć lekką różnicę i lubiłbym gdyby były nieco sztywniejsze. Nie przeszkadza to bardzo, ale byłoby extra jakby coś mi się udało wykombinować.
Czy ktoś może polecić jakiś tani papier foto który nie jest "lepki". Ten z marbitu przy nawet odrobinie wilgoci na palcach lekko przykleja się do rąk. Przy kartach mi to nie przeszkadza (bo karty zawsze lądują w koszulkach) ale przy innych elementach potrafi to być irytujące.
Ja niestety nie mam doświadczeń z żadnym papierem foto, dotychczas drukowałem tylko na zwykłym grubym papierze, ale dziękuję za ostrzeżenie.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Jiloo pisze:Ja niestety nie mam doświadczeń z żadnym papierem foto, dotychczas drukowałem tylko na zwykłym grubym papierze, ale dziękuję za ostrzeżenie.
Bez względu na ta przypadłość drukuję na foto, a nie zwykłym bo różnica w jakości wydruku i nasyceniu kolorów jest powalająca.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jiloo »

Sir_Yaro pisze:
Jiloo pisze:Ja niestety nie mam doświadczeń z żadnym papierem foto, dotychczas drukowałem tylko na zwykłym grubym papierze, ale dziękuję za ostrzeżenie.
Bez względu na ta przypadłość drukuję na foto, a nie zwykłym bo różnica w jakości wydruku i nasyceniu kolorów jest powalająca.
Wiem, ale Ty masz drukarkę atramentową ja mam laser i u mnie, według informacji od producenta, będzie matowieć.
Wiec albo mogę spróbować druku na matowym albo zostaje mi papier kredowy.

A co do zabezpieczania papieru foto. Przypomniało mi się, że Ta fixatywa, którą wrzucałem w linku wyżej chyba zabezpiecza papier foto do drukarek atramentowych przed wilgocią.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: warlock »

Sir_Yaro pisze:A na czym, gdzie i za ile drukujesz?
Cena jest niższa bo to przez znajomego znajomego robione ;). Drukowane w punkcie zajmującym się drukiem materiałów reklamowych. Generalnie jak podpytywałem o materiał to jest to "baner reklamowy" (czyli plandeka). Zapłaciłem za wydruk + docięcie 25 zł, ale mówię - cena jest niższa z w/w powodu. Materiał jest genialny bo w przeciwieństwie do planszy nie ma żadnych punktów zgięć i leży naprawdę płasko (na zdjęciu róg jest troszkę wygięty ale po prostu nie starałem się go naprostować). Zamierzam w ten sposób drukować każdą planszę p&p (jedyny minus jest taki, że nie mieści się do pudełka z grą).

Odebrałem już najnowszą wersję, jest rewelacyjna :).
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 551 times
Been thanked: 866 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Galatolol »

Wydrukowana wypraska do Colonists: https://boardgamegeek.com/image/3270957/colonists

Ktoś się orientuje, ile mniej więcej kosztuje obecnie najtańsza drukarka 3D mogąca coś takiego zrobić i jaki byłby przybliżony koszt materiału?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Kiedyś chciałem wydrukować kilka znacznie mniejszych rzeczy i okazało się że taniej było by kupić drugi egzemplarz gry. Więc raczej tanio nie będzie.
O ile pamiętam to najtańsza sensowna drukarka kosztowała wtedy koło tysiaka.

Wysłane z nogi za pomocą stonogi
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: zakwas »

Pytanie: czy ktoś ma jakieś uniwersalne grafiki, które można użyć jako rewers kart/żetonów/hexów i które zamaskują ew nie do końca precyzyjne docięcie elementów? chodzi mi o coś w stylu tyłu plansz gier od Alei, czy inne geometryczne drobne wzory.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

zakwas pisze:Pytanie: czy ktoś ma jakieś uniwersalne grafiki, które można użyć jako rewers kart/żetonów/hexów i które zamaskują ew nie do końca precyzyjne docięcie elementów? chodzi mi o coś w stylu tyłu plansz gier od Alei, czy inne geometryczne drobne wzory.
poszukaj w google image pod hasłem "seamless pattern"
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: zakwas »

Sir_Yaro pisze:
zakwas pisze:Pytanie: czy ktoś ma jakieś uniwersalne grafiki, które można użyć jako rewers kart/żetonów/hexów i które zamaskują ew nie do końca precyzyjne docięcie elementów? chodzi mi o coś w stylu tyłu plansz gier od Alei, czy inne geometryczne drobne wzory.
poszukaj w google image pod hasłem "seamless pattern"

Dokładnie o to chodziło, tylko nie wiedziałem co chcę zgooglować. :) Podziękował.
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: magole »

Na naszym blogu wrzuciliśmy bogato ilustrowany tekst o wykonaniu i oklejeniu własnego pudełka: https://18xxpl.wordpress.com/2017/10/01 ... a-gmt-one/
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

magole pisze:Na naszym blogu wrzuciliśmy bogato ilustrowany tekst o wykonaniu i oklejeniu własnego pudełka: https://18xxpl.wordpress.com/2017/10/01 ... a-gmt-one/
bardzo fajnie "zobrazkowane"
ja bym poprawił tylko ten fragment:
"Make cuts on these cutting lines:"

W pierwszej chwili myślałem, że chcesz aby odciąć klapy. Dopiero potem zauważyłem, że tam jest linia kropkowana oraz ciągła, a ty chcesz odciąć tylko fragmenty zaznaczone ciągłą. Dla mnie to raczej oczywiste ale jak ktoś to robi po raz pierwszy to może źle zrozumieć ten opis.

Z twoją metodą (oklejanie jednym kawałkiem) zawsze miałem taki problem, że pudełko nigdy mi idealnie nie pasowało do okleiny. Totalnie nie wiem czemu :D Jedyna rzecz która zawsze mi wychodziła nie równo. :P Więc teraz boczne klapy przyklejam osobno. Nie jest tak ładnie ale przynajmniej równo :D
ODPOWIEDZ