Uboot: The Board Game (B. Pluta, A. Salwarowski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: maciejo »

TOMI pisze:O grze sporo się mówi i pisze ale....... coś nie widać jej jakoś na peryskopie tzn. kiedy będzie ją można kupić ? Są chociaż jakieś przybliżone terminy ?? Dzięki

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
+1
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: Muttah »

Jak nie ma, co nie ma? :wink: Wszystko jest, gra powstaje i ma się bardzo dobrze. Część planszowa jest w 80% gotowa, zasady w większości napisane i czekają na ostatnie szlify, zaś aplikacja ma już ataki torpedowe i - co najfajniejsze - widok full 3d z lornetki oraz peryskopu :twisted: Można się poczuć jak obserwator na mostku, a zastanawiamy się nawet czy nie dodać zachlapywania i przecierania lornetki podczas sztormu ;)

Natomiast co do terminów, to są znane od jakiegoś czasu i nie powinny się już zmieniać, a mianowicie Kickstarter rusza zaraz po Essen (początek listopada), natomiast dostarczenie gry przewidywane jest na pierwszy kwartał 2018.

Tak więc spokojna głowa, walczymy cały czas i prawdopodobnie w tym tygodniu rozpoczniemy implementację AI eskorty - będzie się działo! :mrgreen:

BTW, przymierzamy się też do jakiegoś filmiku z gameplayem, żeby więcej ludzi zobaczyło jak fajnie się w to gra 8) A w razie czego polecam pierwsze wrażenia z rozgrywki z UKGE (we wcześniejszych postach dałem kilka linków w temacie).
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: Jolly_Roger »

Na Waszym FB widziałem dzisiaj projekty grafik planszy. Na jednej jest kapitan U-boota w czapce bez niemieckiego orła. Rozumiem, że gra będzie "zdenazyfikowana"? Czyli nie będzie na grafikach swastyk? Można by dać orła bez kółeczka na dole, albo z kółkiem bez swasty. Jakoś tak goło wygląda ta czapka. Pomijając, że oczywiście najlepiej by wyglądał w oryginalnym wzorze ze wszystkim (tylko pewnie chcecie uniknąć tłumaczenia się).
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: Pan_K »

Jak dadzą orzełka, to będą utrwalać w świadomości powszechnej utożsamienie "naziści=Polacy".
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: Muttah »

No hej,

zgadza się, chcemy uniknąć niepotrzebnych kontrowersji, tak więc gra faktycznie będzie 'zdenazyfikowana' (żadnych swastyk, wron, itp.). Z drugiej strony staramy się żeby jednak był klimat i realia, tak więc nie będzie czarnoskórych nazistek-podwodniaczek ;) (Piję tu oczywiście do nowego Call of Duty, jeśli ktoś nie jest w temacie). Co więcej, w grze będzie mnóstwo niemieckiego wokalu (gadane rozkazy, alarmy, panika załogi, itp. itd.). Tak więc zdecydowanie będzie czuć, że to Kriegsmarine - bez dwóch zdań :D
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: vojtas »

Pan_K pisze:Jak dadzą orzełka, to będą utrwalać w świadomości powszechnej utożsamienie "naziści=Polacy".
Co ma piernik do wiatraka? Przecież na ilustracji jest szkop.

Moim zdaniem wydawca powinien zostawić orła - skoro Niemcy mają paranoję na tym punkcie, to należy olać ich rynek.
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: Haloon »

Muttah pisze:No hej,

zgadza się, chcemy uniknąć niepotrzebnych kontrowersji, tak więc gra faktycznie będzie 'zdenazyfikowana' (żadnych swastyk, wron, itp.). Z drugiej strony staramy się żeby jednak był klimat i realia, tak więc nie będzie czarnoskórych nazistek-podwodniaczek ;) (Piję tu oczywiście do nowego Call of Duty, jeśli ktoś nie jest w temacie). Co więcej, w grze będzie mnóstwo niemieckiego wokalu (gadane rozkazy, alarmy, panika załogi, itp. itd.). Tak więc zdecydowanie będzie czuć, że to Kriegsmarine - bez dwóch zdań :D
Jakich kontrowersji? Była druga wojna światowa? - Była. Kto zaczął? - Niemcy. Co wtedy było na topie u Niemców? - Nazizm? Więc kto miał swastykę i czachę na czapce? - Niemcy. No Panowie... :/ Jak możecie mówić o kontrowersji? To Niemcy zaczęli II WŚ i tyle. Nie rozumiem mody na wstawianie zamiast swastyki na czapce lub fladze jakiś gruszek, kółek, trójkątów z czubkiem, czarnego zawijasa tylko dlatego żeby kogoś nie urazić. Jeśli chodzi wam o rynek niemiecki to jak chcecie to na boki ubootów wstawcie pieczątkę z ziemniaka i tyle.

Ciekawe że tyle szumu nie robi się wokół sowietów, gdzie pod czerwoną banderą zginęło nieporównywalnie więcej osób niż w Niemczech. Czyli mam rozumieć że jak wyjdzie kiedyś dodatek o sowietach na statkach będzie bandera z cyrklem i pilnikiem, a u Japończyków mandarynka na białym tle?
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: Wothan »

@Haloon
+1
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: raj »

No to wydajcie taką grę, zrezygnujcie z rynku zagranicznego i będzie spoko.
Wydawcy Uboota chcą uniknąć dziwnych kontrowersji na zachodzie i się im nie dziwię.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1558
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 61 times
Been thanked: 106 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: Muad'Dib »

Dla mnie to jest jakiś sztuczny problem, kreowany przez niemieckie media i polityków. Znam mnóstwo Niemców i żaden nie ma problemu z prawdą historyczną.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: rhcorvin »

jak ja słyszę że trzeba być poprawnym bo coś kogoś można obrazić to mi się nóż w kieszeni otwiera. Skoro byli naziści to niech będą. Niech gra będzie zgodna z historią a nie później "polskie obozy koncentracyjne" powstają.
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: Haloon »

raj pisze:No to wydajcie taką grę, zrezygnujcie z rynku zagranicznego i będzie spoko.
Wydawcy Uboota chcą uniknąć dziwnych kontrowersji na zachodzie i się im nie dziwię.
Kontrowersje są jak w jogurcie z wiśniami znajdziesz maliny. Co będzie w grze w sumie mi dynda, ale argumentowanie że nie damy swastyki żeby nie tworzyć kontrowersji na zachodzie jest słaby i tyle. Słaby zwłaszcza gdy wspominam dziadka partyzanta, opowieści o jego kuzynie, który zginął na froncie zachodnim i opowieści babci jak uciekały z innymi kobietami do lasu bo "łapali" lub zbierały trupy po wsi po nalocie. Wszyscy oni cierpieli przez NIEMCÓW i nie mogę słuchać jak teraz w europie szerzy się ta durna poprawność. Obecni Niemcy nic nie zawinili i nic nie mam do nich ale do końca świata należy pamiętać, że Naziści to nie obcy z kosmosu, którzy przylecieli w 1939 tylko Niemcy.

EDIT: Co będzie w grze mi dynda i na to nie mam wpływu. I tak, macie rację nie muszę kupować gry. Chodzi o zasady i prawdę historyczną dlatego się wypowiedziałem.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: vojtas »

Haloon pisze:Wszyscy oni cierpieli przez NIEMCÓW i nie mogę słuchać jak teraz w europie szerzy się ta durna poprawność.
Z tym olaniem rynku niemieckiego, żartowałem, ale gwoli wyjaśnienia, chodzi o pieniądze. Wykonanie dwóch wersji (osobnej dla Niemiec, które cenzurują wszelkie swastyki i osobną dla reszty świata) to byłyby dodatkowe koszty, więc gra nie jest warta świeczki. Zamiast pustego pola wolałbym, by dana postać była obrócona albo inaczej wykadrowana, tudzież przedstawiona jako mniejsza tak, by detale nie musiały być czytelne. Ważny jest tak naprawdę kształt całości bez wgłębiania się w detale gapy.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: playerator »

Muttah pisze:... chcemy uniknąć niepotrzebnych kontrowersji, tak więc gra faktycznie będzie 'zdenazyfikowana' (żadnych swastyk, wron, itp ...
To może się chociaż zorientujcie, co budzi kontrowersje. Że swastyka, symbol nazistów, to można jeszcze zrozumieć.

Ale insygnia wojskowe? Bardzo proszę - bez przesady. Hełmy niemieckie też miały charakterystyczny i do dziś rozpoznawalny kształt, czy to również zmienicie w imię hiperasekuracyjnej poprawności politycznej?


edit: popr. literówek
Ostatnio zmieniony 01 sie 2017, 23:45 przez playerator, łącznie zmieniany 1 raz.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: vojtas »

Z tego, co wiem, chodzi przede wszystkim o swastykę. Deweloperzy gier komputerowych często używają w zamian krzyż żelazny albo Balkenkreuz.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: costi »

Haloon pisze:
Muttah pisze:No hej,

zgadza się, chcemy uniknąć niepotrzebnych kontrowersji, tak więc gra faktycznie będzie 'zdenazyfikowana' (żadnych swastyk, wron, itp.). Z drugiej strony staramy się żeby jednak był klimat i realia, tak więc nie będzie czarnoskórych nazistek-podwodniaczek ;) (Piję tu oczywiście do nowego Call of Duty, jeśli ktoś nie jest w temacie). Co więcej, w grze będzie mnóstwo niemieckiego wokalu (gadane rozkazy, alarmy, panika załogi, itp. itd.). Tak więc zdecydowanie będzie czuć, że to Kriegsmarine - bez dwóch zdań :D
Jakich kontrowersji? Była druga wojna światowa? - Była. Kto zaczął? - Niemcy. Co wtedy było na topie u Niemców? - Nazizm? Więc kto miał swastykę i czachę na czapce? - Niemcy. No Panowie... :/ Jak możecie mówić o kontrowersji? To Niemcy zaczęli II WŚ i tyle. Nie rozumiem mody na wstawianie zamiast swastyki na czapce lub fladze jakiś gruszek, kółek, trójkątów z czubkiem, czarnego zawijasa tylko dlatego żeby kogoś nie urazić. Jeśli chodzi wam o rynek niemiecki to jak chcecie to na boki ubootów wstawcie pieczątkę z ziemniaka i tyle.

Ciekawe że tyle szumu nie robi się wokół sowietów, gdzie pod czerwoną banderą zginęło nieporównywalnie więcej osób niż w Niemczech. Czyli mam rozumieć że jak wyjdzie kiedyś dodatek o sowietach na statkach będzie bandera z cyrklem i pilnikiem, a u Japończyków mandarynka na białym tle?
100% popieram.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: Muttah »

Szczerze? Gdyby to ode mnie zależało, to dałbym wszędzie taką symbolikę jaka była - bez zacierania i przekłamywania. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że niestety niektórzy (włączając w to instytucje europejskie) mają fioła na tym punkcie i jest to delikatny temat. Podsumowując - chcielibyśmy żeby było full authentic, ale ostatecznie lepiej byłoby uniknąć niepotrzebnej gównoburzy. A i tak ostateczna decyzja będzie po stronie wydawcy, więc tak naprawdę niewiele tu mamy do powiedzenia ;)
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: adalbert »

Swastyka na czapce niemieckiego żołnierza z czasów II WŚ budzi kontrowersje... Kurczę, co za czasy. To zresztą nie Niemcy, broń Boże, tylko naziści.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: rastula »

Problem znany z modelarstwa. Niektóre firmy nie dołączają nazistowskich kalkomanii.

Wynika to również czasami z przepisów prawnych.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: Pan_K »

vojtas pisze:
Pan_K pisze:Jak dadzą orzełka, to będą utrwalać w świadomości powszechnej utożsamienie "naziści=Polacy".
Co ma piernik do wiatraka? Przecież na ilustracji jest szkop.

Moim zdaniem wydawca powinien zostawić orła - skoro Niemcy mają paranoję na tym punkcie, to należy olać ich rynek.
Mój błąd. Zadziałało skojarzenie z dzieciństwa: orzeł = Polska; Niemcy = wrona.

W temacie mam zdanie takie, jak - jak się wydaje - większość wypowiadających się. Byli Niemcy nazistami? Byli. Rozpętali jedną z największych tragedii ludzkości? Rozpętali. Dbanie o ich dobre samopoczucie jest o tyle absurdalne, że - czego zdają się nie dostrzegać decydenci - stanowi po wielekroć bolesną szpilę dla ofiar Niemców.

I tu dochodzi drugi aspekt, który mi przeszkadza w grach wojennych: wcielanie się w nazistów, Hitlera lub sowietów i Stalina jest czymś, do czego nie mogę się przemóc. W tym wypadku mocno stopuje moje zainteresowanie tytułem. Dlaczego nie może to być okręt podwodny innej floty? Jeśli już musiałby być, to np. amerykańskiej. Choć najchętniej zagrałbym jako załogant ORP Orła, na ten przykład.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: Fiacik »

Wrona musi być, a swastykę wystarczy zastąpić krzyżem żelaznym jak to ma miejsce w większości zagranicznego produktu...
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: Dwntn »

Pomijając kwestię uwarunkowań prawnych, które faktycznie np. w Niemczech całkowicie zabraniają pokazywania swastyki, wydaje mi się to błędnym podejściem ze strony autorów. Wystarczy krótka notatka w formie developer's diary lub coś podobnego, w którym powiadomicie użytkowników o tym iż zależało Wam na prawdzie historycznej a nie szerzeniu ideologii. Parę postów wcześniej padło świetne porównanie do pomarańczy i cyrkli, komentujące bezsens poprawności politycznej.

Prawda jest taka, że z historycznego punktu widzenia U-bootwaffe było najmniej zindoktrynowaną częścią machiny wojennej Trzeciej Rzeszy. Sam Karl Donitz dokładał wszelkich starań aby ekranować swych podwładnych przed nazistowską ideologią i wpływami. Zadeklarowanych nazistów wśród dowódców w U-bootwaffe poza najsłynniejszym entuzjastą nazizmu - Wolfgangiem Luthem można by policzyć na palcach jednej ręki. Byli to normalni ludzie, marynarze, z których część po wojnie kontynuowała swe kariery (niektórzy doszli do stopni Admiralskich, mino iż kilka lat wcześniej pływali pod nazistowską banderą). Tym bardziej w tym kontekście uważam za zasadne użycie swastyki w grze jako insygnium historycznego i wyraźnie zaznaczyć że tylko w tym kontekście jest przedstawiana.

Stosowanie poprawności politycznej w odniesieniu do wojny, którą w dzisiejszych jest nam tak samo odległa jak wojny Napoleońskie jest niewłaściwe, niestosowne i powiela tylko - jak już ktoś słusznie wspomniał - mit o tym że naziści byli jakimś kosmicznym wytworem czyjejś chorej wyobraźni. Z takim podejściem nie dziwię się że obozy zagłady są utożsamiane z Polską a nie Nazistowskimi Niemcami.

Ot, moje 0.02 zł

- K.
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: Bardok »

Dobry przykład na obejście problemu swastyki jest na pudełkach Fortune and Glory, gdzie mamy napisane, że właśnie gra ma nie promować swastykę czy nazizm, a jedynie zachowywać prawdę i klimat tego okresu, ot taki setting. Jeżeli ktoś by się miał poczuć urażony - proszę nie kupujcie tej gry :)

Da się.
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: raj »

Dwntn pisze:Z takim podejściem nie dziwię się że obozy zagłady są utożsamiane z Polską a nie Nazistowskimi Niemcami.
To akurat wynika z akcji niemieckiego wywiadu będącej częścią oczyszczania "dobrego imienia" Niemiec po wojnie.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: [KS] Uboot: The Board Game

Post autor: ozy »

To ja też wrzucę 2gr z perspektywy wydawcy. Niestety żaden niemiecki wydawca nie przyjmie gry z nazistowską symboliką, ze względu na tamtejsze regulacje prawne. To jest argument za tym, by nie używać nazistowskiej symboliki na ilustracjach gry.
Natomiast nie obawiajcie się, źródła są bardzo bogate, zatem znajdziemy czapkę bez tej symboliki, a będącą poprawną historycznie i na wskroś niemiecką. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
ODPOWIEDZ