Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1527
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 198 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Furan »

KamradziejTomal pisze:Niezabezpieczone aluminium będzie rdzewieć po kontakcie z potem.
Rdze-wieć? Jak? :shock:
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: KamradziejTomal »

Rdze-wieć? Jak?
A jak zastąpię słowo rdzewieć na korodować (za szybki skrót myślowy)? ;)

https://metale.pl/wiedza/aluminium/korozja (pierwszy lepszy link z google).

Nie mam zdjęć z poprzedniej pracy gdzie obrobione skrawaniem aluminium, zbyt często macane zmieniało się na cętkowane ;) Poniżej znowu wujek google.

https://goo.gl/images/VAxGWB
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

KamradziejTomal pisze:
Rdze-wieć? Jak?
A jak zastąpię słowo rdzewieć na korodować (za szybki skrót myślowy)? ;)

https://metale.pl/wiedza/aluminium/korozja (pierwszy lepszy link z google).

Nie mam zdjęć z poprzedniej pracy gdzie obrobione skrawaniem aluminium, zbyt często macane zmieniało się na cętkowane ;) Poniżej znowu wujek google.

https://goo.gl/images/VAxGWB
jako małolat wiele razy topiłem aluminium, bo lubiłem niezbyt bezpieczne zabawy-nieważne. Aluminium prędzej matowieje. na początek po wytopieniu masz ładny lśniący kolor, ale potem robi się szare, dlatego że się część utlenia, tworząc warstwę ochronną, podobnie miedź. No ale miedzi w ognisku nie wytopisz xD
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: KamradziejTomal »

Kod: Zaznacz cały

Aluminium prędzej matowieje. na początek po wytopieniu masz ładny lśniący kolor, ale potem robi się szare, dlatego że się część utlenia, tworząc warstwę ochronną, podobnie miedź.
A te monetki są wytapiane, czy wybijane? Bo to pewnie miałoby tutaj decydujący wpływ ;) No ale nie biłem monet to w sumie nie jestem pewien jak to się zachowuje. Ja tam bym dla bezpieczeństwa po wybiciu jakoś to anodował, żeby nie ryzykować że zepsułem te warstwę ochronną ;)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

wracając do meritum, to by wyglądało na tyle efektownie, że nawet biznes z tego da się zrobić. na razie znalazłem takie coś: https://www.cnc.info.pl/topics80/malowa ... t12607.htm, a jak zrobię kilka tokenów aluminiowych to się pochwale.

no właśnie na razie zastanawiam się czy wybijać, ale do tego potrzebna jest jakaś prasa (stempel), a to jednak nie jest koszt 300 czy 400 złotych, najtańsze stemple znalazłem po 1500 zeta, a i to jest problem, bo można bić tylko jeden rodzaj tokenow ;/ z kolei wytapiać za każdym razem, to masowej produkcji z tego nie da rady zrobić
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1527
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 198 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Furan »

KamradziejTomal pisze:
Rdze-wieć? Jak?
A jak zastąpię słowo rdzewieć na korodować (za szybki skrót myślowy)? ;)
To wtedy będzie to prawda.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: hipcio_stg »

Najtaniej wykorzystać monety poobiegowe. Na serwisach aukcyjnych lata tego na kilogramy za grosze. Wystarczy tylko skompletować nominały do konkretnej gry. Praktycznie dostępne są wszystkie nominały.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: rastula »

hipcio_stg pisze:Najtaniej wykorzystać monety poobiegowe. Na serwisach aukcyjnych lata tego na kilogramy za grosze. Wystarczy tylko skompletować nominały do konkretnej gry. Praktycznie dostępne są wszystkie nominały.

Mógłbyś skonkretyzować. Bo ja zadnych ofert na kilogramy za grosze nie widziałem...a patrzyłem.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

rastula pisze:
hipcio_stg pisze:Najtaniej wykorzystać monety poobiegowe. Na serwisach aukcyjnych lata tego na kilogramy za grosze. Wystarczy tylko skompletować nominały do konkretnej gry. Praktycznie dostępne są wszystkie nominały.
Mógłbyś skonkretyzować. Bo ja zadnych ofert na kilogramy za grosze nie widziałem...a patrzyłem.
Nie wiem co kolega miał na mysli ale ja moge np zaproponować ukraińskie hrywny. Nominały 1, 5 i 10. (2ki i 1ki sa bardzo podobne do siebie i sie strasznie mylą). Za 10-15zł można mieć worek monet.

Węgierskie forinty tez nie są złe (i sa znacznie ładniejsze niz hrywny), a przelicznik jest genialny (1:70 w okolicy lipca) jedyny problem to to, że monety 1 i 2 HUF są bardzo ciężkie do zdobycia z normalnego obiegu.

Więcej przykładów na razie nie mam.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: hipcio_stg »

Mam na myśli monety z okresu PRL. Sporo jest ofert. Nominał każdy nawet 500zł :D Można dopasować do danych gier. Można też używać aktualnych 1, 2, 5, 10, 20 ,50 gr. Na pewno będą tańsze niż cokolwiek bitego do gier ;)
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

hipcio_stg pisze:Mam na myśli monety z okresu PRL. Sporo jest ofert. Nominał każdy nawet 500zł :D Można dopasować do danych gier. Można też używać aktualnych 1, 2, 5, 10, 20 ,50 gr. Na pewno będą tańsze niż cokolwiek bitego do gier ;)
raczej monety nie zastąpią tokenów. i uważam że da się wyjść na tym. Nawet jeśli będzie trzeba kupić stempel u jakiegoś grawera. Aluminium jest o tyle wdzięcznym materiałem, że jest bardzo plastyczne. Znalazłem pełno firm które sprzedają krążki aluminiowe, więc element wytopu odpada. Najgorzej z matrycą (stemplem do bicia) jakąś. Bo żeby to się miało opłacić to albo matryca ma być bardzo tania i prawdopodobnie gorszej jakości (więc i wzór na matrycy niezbyt skomplikowany), albo matryca lepszej jakości (jednocześnie cena wyższa), ale bite to powinno być w tysiącach wtedy sztuk.
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: playerator »

Monety aluminiowe są takie sobie, jeśli chodzi o - nazwijmy to - satysfakcję z ich używania w grze. Są za lekkie, brakuje im chłodnego dotyku metalu, dźwięk też nie ten.
Ja akurat, decydując się na zamianę kartonowych żetonów na metalowe odpowiedniki, oczekuję radochy z ich używania i robienia w grze klimatu (dlatego prawie wszystkie polskie pieniądze odpadają na starcie). Miałem w rękach różne monety zrobione specjalnie do gier, a także sporo takich kupionych na aukcjach na kilogramy. Niewiele z tych drugich nadaje się bez zastrzeżeń jako zamienniki do gier. Ale to już inny temat.
Natomiast jeśli ktoś zrobiłby aluminiowe żetony rozkazów do Zakazanych Gwiazd - o, to już całkiem inna bajka :).
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Jiloo »

Nie metalowe, ale w sklepach sieci Tiger można kupić plastikowe monetki. Woreczek kosztuje 10 zł, znajomy ostatnio kupił dwa żeby mieć odpowiednią ilość (przepraszam, ale nie pamietam do jakiej gry). Nie są tak fajnie ciężkie jak metalowe, ale całkiem miło brzęczą - jakiś odpowiedni plastik.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: HUBertPL »

Surowe aluminium brudzi i jest szkodliwe, serio. Np rany po skaleczeniu się aluminium goją się z 2 razy dłużej.
Pracowałem w anodowni, więc trochę znam temat.
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

równie dobrze można zaopatrzyć się w ploter do frezowania aluminium. Ale to już koszt kilku tauzenów i to za najbardziej dziadowski model... Chociaż uważam, że to i tak lepiej by wyglądało niż plastikowe żetony
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
klacz10
Posty: 27
Rejestracja: 07 cze 2014, 08:13
Been thanked: 5 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: klacz10 »

Przydatny gadżet, niwelujący problem z kośćmi w grze The Others :) Po rozpatrzeniu wyniku dobierasz odpowiednie żetony, a kości można bez problemu przerzucać do woli ;p

link do fotki: https://zapodaj.net/713420d341305.jpg.html
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: playerator »

Czy używając domowej drukarynki można drukować na czystych, wyciętych już kartach? Chodzi o pojedyncze karty w rozmiarze pokerowym. Przypuszczam, że problemem (oprócz formatu) może okazać się gramatura papieru - 330g.
Może ktoś próbował i mógłby podpowiedzieć?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: woytas »

Hehe, też się nad tym ostatnio zastanawiałem :)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Jiloo »

Wątpię żeby dało się drukować na tak małym formacie nawet na profesjonalnej drukarce. Papier w maszynie musi być jakoś transportowany, a jak złapać takie maleństwo.
Grubość papieru jaka jest w stanie obsłużyć drukarka jest w jej specyfikacji. Niektóre domowe tez poradzą sobie z grubym papierem.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: woytas »

Zastanawiałem się, ale też wątpię, dlatego nawet nie szukałem.
Dlaczego mogłoby się nie udać:
- kartka w drukarce jest najczęściej wyginana pod kątem 90*, karta by się chyba złamała a już (chyba) na pewno wyraźnie byłoby widać zagięcie
- karta nie zostałaby zadrukowana w 100%, drukarka musi ją złapać za krawędzie, które nie są zadrukowywane. Chociaż są drukarki, które malują na całej powierzchni kartki, nie pozostawiając białych marginesów
- wydaje mi się też (ale tylko wydaje), że karta poprzez swoją twardość mogłaby nie przyjąć dobrze tuszu i mógłby się on rozmazać przed wyschnięciem

To wszystko powyżej to tylko moje przypuszczenia.Biorąc pod uwagę, że mówimy o zwykłych, domowych drukarkach.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Da się to zrobić ale niewiele drukarek daje radę z papierem powyżej 300g. Po za tym wątpię aby dały sobie rade z czymś mniejszym niż format kart od pokera i podobne. Czyli wszystkie karty mini-costam odpadają. Dodatkowo przypuszczam, że drukarka powinna mieć dobrze działająca opcję drukowania bez ramkowego - to przeważnie wyklucza tanie drukarki.

Mi udało się bez specjalnych problemów wydrukować na 280g na formacie A6 (i CHYBA raz próbowałem z A7) ale tutaj mowa bardziej o formacie A8 i nie wiem czy to tez wciągnie bez problemu.

Drukowałem na Epson L805 aczkolwiek wszystkie drukarki z tej linii i podobnych powinny sobie z tym poradzić w podobnym zakresie.
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: woytas »

A jednak się da :) Youtube Ciekawy pomysł, aż mnie korci żeby spróbować. Zamiast lakieru można nakleić przezroczystą folię.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Jiloo »

woytas pisze:(...)Zamiast lakieru można nakleić przezroczystą folię.
Masz jakieś sprawdzone folie? Bo myślałem właśnie o wzmocnieniu kart folią, żeby trochę sztywniejsze były.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Jiloo pisze:
woytas pisze:(...)Zamiast lakieru można nakleić przezroczystą folię.
Masz jakieś sprawdzone folie? Bo myślałem właśnie o wzmocnieniu kart folią, żeby trochę sztywniejsze były.
przeczytaj mój poradnik. Są tam opisane, sprawdzone 2 rodzaje folii.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Jiloo »

Sir_Yaro pisze:
Jiloo pisze:
woytas pisze:(...)Zamiast lakieru można nakleić przezroczystą folię.
Masz jakieś sprawdzone folie? Bo myślałem właśnie o wzmocnieniu kart folią, żeby trochę sztywniejsze były.
przeczytaj mój poradnik. Są tam opisane, sprawdzone 2 rodzaje folii.
Dzięki, jakoś przegapiłem.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
ODPOWIEDZ