Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

Olgierdd pisze:Wyceniam ten zestaw na 100 zł.

Jako kupujący ;)

A na poważnie: zobacz po ile to chodzi na bazarze BGG i popatrz na ceny sklepowe w polsce.
A z drugiej strony https://www.youtube.com/watch?v=cf57H8qwq04
Więc krakowskim targiem wyjdzie 300 :)
Za mniej niż 300 PLN opłacało by się sprzedawać tylko gdyby potrzeba sprzedaży była pilna.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: warlock »

RACE FOR THE GALAXY - recenzja
Parę słów ode mnie na temat Race'a. 8)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: kastration »

Czy ta gra nadaje się na spróbowanie solo? Pytam, głównie z uwagi potrzeby poznania mechaniki, bo czytałem, że nieco trudno ją wyjaśnić nowej osobie ze względu na ikonografię i głębię zależności. W związku z powyższym kilka partii solo dałoby niezłe przygotowanie, jak w wielu grach, uważam. Ale czy tu jest w ogóle sens próbować nawet treningowo pograć solo, czy szkoda się w to pakować i jest to bezsensowne?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: warlock »

Żeby zagrać solo potrzebujesz dodatku The Gathering Storm. O wiele lepszym rozwiązaniem jest pograć online na boardgamearena.com ALBO ściągnąć sobie Race for the Galaxy AI - Keldon http://keldon.net/rftg/ - zainstalować i po prostu się uczyć ;).
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jiloo »

Są też wersje cyfrowe Keldona na Android i iOS.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Gosterq »

Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

warlock pisze:RACE FOR THE GALAXY - recenzja
Parę słów ode mnie na temat Race'a. 8)
Świetna prezentacja najlepszej gry w historii ludzkości! :) Szczególnie ujęła mnie zdecydowana rozprawa z rozpowszechnionymi bzdurami na temat RftG: że pasjans, że koszmarna ikonografia.

Ja też przytłaczającą większość partii rozegrałem w wariancie advanced 2P, i często łapię się na myśli, że to jest niemożliwe grać z wyborem tylko jednej akcji. Po czym trzeba wprowadzić w Rejsa nową osobę i okazuje się, że wybór jednej jest po prostu innym wyzwaniem (a w partiach wieloosobowych oczywiście koniecznością). W nielicznych moich partiach wieloosobowych (raz graliśmy nawet w szóstkę!) zawsze byłem zaskoczony, że to jednak tak dobrze działa i to mimo że na ogół nie jestem entuzjastą grania w więcej niż dwie osoby.
warlock w recenzji pisze:Dzieło Toma Lehmanna wykorzystuje znany z Puerto Rico mechanizm wyboru ról: gracz wybiera akcję, którą wykonają wszyscy uczestnicy rozgrywki, on jednak otrzyma za nią drobny bonus.
Rozumiem że określenie "drobny bonus" odnosi się Puerto Rico, bo jednak w Rejsie bonus ma kolosalne znaczenie!
warlock w recenzji pisze:nie niszczymy tu wytworów cywilizacji przeciwnika
Warto tu chyba dodać, że dodatki dają graczom, którzy tego sobie życzą, możliwość przejmowania światów przeciwnika albo ich niszczenia. To rzadkie okazje, ale się zdarzają.
warlock w recenzji pisze:10/10
Otóż to! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: tomb »

Jak zwykle świetny tekst. Odniosę się tylko do jedynego minusa:
Mniej ciekawa rozgrywka w większym gronie
To już kwestia moich osobistych preferencji (wielu wyjadaczy RftG pewnie się ze mną nie zgodzi), ale uważam, że zaawansowany tryb dwuosobowy jest najciekawszym (na końcu języka miałem zwrot „jedynym słusznym”) sposobem grania w Race’a. Wybór dwóch akcji w rundzie daje zdecydowanie większą kontrolę nad grą. Partie trzy- i czteroosobowe oczywiście działają, niemniej jednak wybór jednej tylko karty akcji nie daje mi aż takiej satysfakcji. Zbyt wiele zależy tu od tego, co zrobią rywale.
Jak bym nie podzielił obu trybów ze względu na stopień losowości (czy kontroli), ale - zaryzykuję - na stopień trudności. W Rejsie zawsze staramy się budować imperium, które zacznie pracować szybko i wydajnie. Aby to się udało, w grze wieloosobowej musimy szczególną uwagę, jeszcze większą niż w pojedynku, poświęcić rozwojowi sytuacji u rywali. Trzeba dokładnej analizy każdego tableau i nieco sprytu, by rywale "pomogli" w budowaniu naszego silniczka. Osobiście najbardziej cenię rozgrywki trzyosobowe, bo niepewność rozgrywanych faz jest największa, ogląd na rozwój rywali realnie możliwy (co jest zapewne problematyczne w grach na 5 i 6 osób), więc satysfakcja z wygrania ogromna.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: warlock »

Dzięki Andy :).

"Rozumiem że określenie "drobny bonus" odnosi się Puerto Rico" - tak, odnosi się to do Puerto, ale wytnę słowo "drobny" bo faktycznie może to być mylące ;).

"Warto tu chyba dodać, że dodatki dają graczom, którzy tego sobie życzą, możliwość przejmowania światów przeciwnika albo ich niszczenia. To rzadkie okazje, ale się zdarzają." - nie grałem w dodatki z mechaniką przejęć :(. Dam jakąś adnotację na ten temat.

// edit
tomb pisze:Osobiście najbardziej cenię rozgrywki trzyosobowe, bo niepewność rozgrywanych faz jest największa, ogląd na rozwój rywali realnie możliwy (co jest zapewne problematyczne w grach na 5 i 6 osób), więc satysfakcja z wygrania ogromna.
Absolutnie się z tym nie kłócę - to, że wolę tryb 1v1 wynika po prostu z moich osobistych preferencji ;). Lubię mieć pewność wykonania dwóch akcji, a próbować podczepić się pod pozostałe. Przy czym zagram w Race'a na 3-4 osoby, to nadal wspaniała gra (ale jednak nie daje mi aż takiej satysfakcji - czuję większą niemoc :)).
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Jiloo pisze:Są też wersje cyfrowe Keldona na Android
Rozumiem że "Keldonem" nazywasz tę aplikację: https://play.google.com/store/apps/deta ... roid&hl=pl

Bo androidowej wersji "starego Keldona" chyba nigdy nie było? Nb. od wielu tygodni nie można się na Keldonie połączyć z serwerem i da się grać tylko przeciw AI. Jak rozumiem, ma to związek z pojawieniem się właśnie powyższej aplikacji.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jiloo »

Andy pisze:
Jiloo pisze:Są też wersje cyfrowe Keldona na Android
Rozumiem że "Keldonem" nazywasz tę aplikację: https://play.google.com/store/apps/deta ... roid&hl=pl

Bo androidowej wersji "starego Keldona" chyba nigdy nie było? Nb. od wielu tygodni nie można się na Keldonie połączyć z serwerem i da się grać tylko przeciw AI. Jak rozumiem, ma to związek z pojawieniem się właśnie powyższej aplikacji.
Tak to ta. To jest pełnoprawny Keldon, bo de facto jest to ten sam silnik co na komputery tylko ma GUI zmienione pod urządzenia mobline.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Czy dobrze rozumiem, że jeśli kupiłbym aplikację przez Steama, to mógłbym grać tylko na pececie, a jeśli w sklepie Play - to tylko na urządzeniach mobilnych? Tzn. całkiem odwrotnie niż w przypadku Star Realms, które daje wspólne konto dla wszystkich urządzeń.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: predki »

Andy pisze:Czy dobrze rozumiem, że jeśli kupiłbym aplikację przez Steama, to mógłbym grać tylko na pececie, a jeśli w sklepie Play - to tylko na urządzeniach mobilnych? Tzn. całkiem odwrotnie niż w przypadku Star Realms, które daje wspólne konto dla wszystkich urządzeń.
Niestety na każdą platformę musisz zapłacić osobno. SR jest w tym wypadku bardzo hojne.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

predki pisze:Niestety na każdą platformę musisz zapłacić osobno.
I potem dwa razy płacić za każdy dodatek? Bardzo kocham tę grę, ale nie aż tak.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Kisun »

"Errare humanum est"
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: MsbS »

Andy pisze:
predki pisze:Niestety na każdą platformę musisz zapłacić osobno.
I potem dwa razy płacić za każdy dodatek? Bardzo kocham tę grę, ale nie aż tak.
Albo zainstalować na PC jakiś emulator Androida (jak np MEmu) i tam uruchomić grę w wersji Androidowej.
nikczemnik
Posty: 95
Rejestracja: 04 sty 2015, 11:16
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: nikczemnik »

MsbS pisze:
Andy pisze:
predki pisze:Niestety na każdą platformę musisz zapłacić osobno.
I potem dwa razy płacić za każdy dodatek? Bardzo kocham tę grę, ale nie aż tak.
Albo zainstalować na PC jakiś emulator Androida (jak np MEmu) i tam uruchomić grę w wersji Androidowej.
Albo pobrać i zagrać za darmo solo lub multi http://keldon.net/rftg/
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Na Keldonie gram od lat, ale jak pisałem wyżej, kilka tygodni temu zniknęła możliwość gry on-line.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: maciejo »

kastration pisze:Czy ta gra nadaje się na spróbowanie solo? Pytam, głównie z uwagi potrzeby poznania mechaniki, bo czytałem, że nieco trudno ją wyjaśnić nowej osobie ze względu na ikonografię i głębię zależności. W związku z powyższym kilka partii solo dałoby niezłe przygotowanie, jak w wielu grach, uważam. Ale czy tu jest w ogóle sens próbować nawet treningowo pograć solo, czy szkoda się w to pakować i jest to bezsensowne?
Ale tu się nie ma nad czym zastanawiać,wariant solo z robotem jest jednym z najlepszych jakie wyszły w ogóle :!:
Jest świetny zarówno do nauki jak i doskonale sprawdza się jako samodzielna czasami bardzo wymagająca rozgrywka.Mam na swoim koncie grubo ponad 1000 partii w RftG i piszę to z pełną odpowiedzialnością 8)
Chętnie pomogę jeśli chcesz.Możemy pograć na BGA :idea:

Zdecydowanie polecam :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: hsiale »

Jeśli komuś znudziły się dotychczasowe startowe światy to w BGG Store pojawiło się dziś 6 nowych: https://boardgamegeekstore.com/collecti ... rlds-promo
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

hsiale pisze:Jeśli komuś znudziły się dotychczasowe startowe światy to w BGG Store pojawiło się dziś 6 nowych: https://boardgamegeekstore.com/collecti ... rlds-promo
5 USd promka i prawie drugie tyle za wysyłke do Polski :(...
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jiloo »

Rafal_Kruczek pisze:
hsiale pisze:Jeśli komuś znudziły się dotychczasowe startowe światy to w BGG Store pojawiło się dziś 6 nowych: https://boardgamegeekstore.com/collecti ... rlds-promo
5 USd promka i prawie drugie tyle za wysyłke do Polski :(...
Ostatnio jak kupowałem promki to wysyłka była $1 :(
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: hsiale »

Mi wyszło 4.88 za wysyłkę, kupowałem jeszcze promkę do Zamków Burgundii, w sumie za dwie 50zł.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

https://bgg.cc/thread/1932022/xis-seque ... -green-lit
https://www.boardgamegeek.com/article/28140461#28140461
Nowy dodatek do Race. Kto wie, może już za dwa lata :)
A po drodze dodatek do Roll i jeszcze inna gra...
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: B »

hsiale pisze:Jeśli komuś znudziły się dotychczasowe startowe światy to w BGG Store pojawiło się dziś 6 nowych: https://boardgamegeekstore.com/collecti ... rlds-promo
Dzięki za info, zamówione :)
ODPOWIEDZ