Cyklady - pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady: Tytani

Post autor: Matti_C »

Już kiedyś gadaliśmy o atakowaniu ostatniej wyspy http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... &start=125
Mi wydaje się, że atak o jakim pisał Urbos nie różni się od sytuacji , gdy mając po 2 porty, 2 forty i 2 świątynie napadam na ostatnią wyspę jakiegoś gracza bo tam są 2 uniwersytety by zdobyć dwie metropolie na raz. Instrukcja Tytanów wykluczała otrzymanie metropolii za podbój tylko wtedy gdy na podbitym już taka stała.
badziej
Posty: 42
Rejestracja: 12 cze 2012, 17:09

Re: Cyklady: Tytani

Post autor: badziej »

Matti_C pisze:Już kiedyś gadaliśmy o atakowaniu ostatniej wyspy http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... &start=125
Mi wydaje się, że atak o jakim pisał Urbos nie różni się od sytuacji , gdy mając po 2 porty, 2 forty i 2 świątynie napadam na ostatnią wyspę jakiegoś gracza bo tam są 2 uniwersytety by zdobyć dwie metropolie na raz. Instrukcja Tytanów wykluczała otrzymanie metropolii za podbój tylko wtedy gdy na podbitym już taka stała.
Popieram. :) Też uważam opisany ruch za legalny (ze względu na wygranie przez to partii)..
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Cyklady - ustalenie zwycięstwa pozostałych graczy

Post autor: mczlonka »

Witam,

podczas tworzenia turnieju w gry planszowe dla moich znajomych, została wybrana przeze mnie gra Cyklady. Nie miałem jednak pojęcia (nigdy w nią nie grałem, a wymogiem było tylko to, żeby była przeznaczona dla 5 osób), że zwycięstwo odnosi tylko jeden z graczy. Na potrzeby turnieju musimy jednak ustalić dalszą kolejność (miejsca 2-5).

I tu proszę, drodzy forumowicze, o pomoc ;]

Na chwilę obecną mam 2 propozycje, ale nie wiem czy którakolwiek ma sens, a jeśli obie są w porządku, to która jest lepsza. Proszę zatem o komentarz lub wymyślenie innego sposobu ustalenia kolejności zwycięstwa.

1. Gracz, który zbuduje i utrzyma 2 metropolię do końca cyklu wygrywa grę. Natychmiast zdejmuje on wszystkie znaczniki, które do niego należały (metropolie, budynki, floty, oddziały, karty, znaczniki) i wrzuca do pudełka. Następnie gra toczy się dalej. Kolejny gracz, który zbuduje 2 metropolie zajmuje 2 miejsce, itd. Nie wiem tylko co w takim przypadku z licytacją, bo albo będziemy dalej korzystać z wszystkich bogów i będzie coraz luźniej podczas licytacji albo zmienimy przygotowanie płytek bogów jak dla 4 graczy, później dla 3 i na końcu dla 2 (zgodnie z instrukcją).

2. Gracz, który zbuduje i utrzyma 2 metropolię do końca cyklu wygrywa grę. Gra się kończy i pozostali gracze ustalają dalszą kolejność dzięki przeliczeniu posiadanych swoich zasobów na sztuczne punkty zwycięstwa (PZ). Ten z graczy, który ma ich najwięcej zajmuje 2 miejsce, dalej 3 itd.

Przeliczalne na PZ byłyby posiadane przez gracza:
a) oddziały
b) floty
c) metropolie
d) budynki
e) karty filozofów
f) karty kapłanów
g) pieniądze

Nie wiem tylko ile np. za 1 oddział należałoby się PZ. Wydaje mi się jednak, że najwięcej powinno otrzymać się na równi a) i b), potem c), potem d)=1/4c), potem na równi e) i f) i na końcu g) zamieniając np. 3JZ na 1PZ.
W tym przypadku najważniejsze byłoby dobrze zbilansowanie poszczególnych zasobów na PZ.

(W skrajnym wypadku jeśli 2 graczy będzie miało na koniec cyklu 2 metropolię, to kolejność zwycięstwa ustalana jest za pomocą JZ (zgodnie z instruckją), natomiast pozostałych 3 graczy przeliczałoby swoje zasoby na PZ.)

Proszę o pomoc z Waszej strony ;]
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Cyklady - ustalenie zwycięstwa pozostałych graczy

Post autor: MichalStajszczak »

Moim zdaniem najbardziej zgodne z ideą gry byłoby policzenie, w jakim stopniu spełniony został przez gracza cel gry, czyli zbudowanie dwóch metropolii. A zatem wygrywa oczywiście ten, kto dwie metropolie faktycznie zbudował i utrzymał do końca kolejki. O dalszej kolejności powinna zdecydować suma liczby budynków (oczywiście metropolia liczy się za 4 budynki) i liczby kart filozofów w momencie zakończenia gry.
Nalfein27
Posty: 1
Rejestracja: 18 maja 2017, 17:38

Re: Cyklady: Tytani

Post autor: Nalfein27 »

Pytanie:
W którym momencie mojego ruchu jestem zobowiązany do pobrania filozofa jeżeli jestem na Atenie (z racji tego, że wygrałem Atenę - nie pytam o dokupywanie drugiego) ? Czy od razu na początku mojego ruchu ? czy mogę wcześniej wykonać inne ruchy ? Wydaje mi się, że instrukcja tak dokładnie nie precyzuje czy czy pobranie tego filozofa to jest akcja którą mogę wykonać w dowolnym momencie mojego ruchy, czy muszę to zrobić jako pierwszą czynność ?

Opis praktyczny.

Mam 1 pole, wybudowaną metropolię, 3 filozofów na ręce. Wygrywam Atenę jako ostatniego boga, muszę od razu pobrać 4 filozofa i ponieważ nie mam miejsca żeby wybudować metropolie ich odrzucić. Czy mogę najpierw wykonać ruch kronosem, zająć drugie pole, w tedy pobrać tego filozofa co mi się należy za wygraną Atenę i wybudować drugą metropolie, w rezultacie wygrać grę ? ;d
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady: Tytani

Post autor: Matti_C »

Nalfein27 pisze:Pytanie:
W którym momencie mojego ruchu jestem zobowiązany do pobrania filozofa jeżeli jestem na Atenie (z racji tego, że wygrałem Atenę - nie pytam o dokupywanie drugiego) ? Czy od razu na początku mojego ruchu ? czy mogę wcześniej wykonać inne ruchy ?
Niestety darmowa rekrutacja musi być pierwszą akcją , o ile w ogóle jest możliwa (wyjaśnione w FAQ). Może się zdarzyć brak oddziałów lądowych / łodzi / kapłanów / tytanów. Ale nie jest możliwy brak filozofów. Czyli wtopa. Musisz wybudować jedną metropolię na drugiej - i jeśli to była metropolia ze zdolnością to właśnie straciłeś zdolność.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Gatherey »

1. Czy w licytacji bogów można placić więcej niż 20?
2. Czy zeus wymienia stwory na te ze stosu nowych czy z odrzuconych?
3. Czy akcje można wykonywać w dowolnej kolejności? Przykład z Posejdonem - stawiam flote, buduje port, a potem ruch?
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Nidhogg »

Gatherey pisze:1. Czy w licytacji bogów można placić więcej niż 20?
2. Czy zeus wymienia stwory na te ze stosu nowych czy z odrzuconych?
3. Czy akcje można wykonywać w dowolnej kolejności? Przykład z Posejdonem - stawiam flote, buduje port, a potem ruch?
1. tak można
2. Ze stosu nowych potworów dopierasz nowe potwory
3. akcje możesz wykonywać w dowolnej kolejności nawet, ruch, budowa floty, ruch, budowa portu
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: warlock »

Rozumiem, że jeśli wszystkie 3 znaczniki kontroli terytorium leżą na planszy to nie możemy licytować za więcej niż 10?
n0b0dy88
Posty: 45
Rejestracja: 08 gru 2015, 11:21

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: n0b0dy88 »

W licytacji możesz zastąpić ten znacznik czymkolwiek. To tylko oznaczenie. Możesz mieć też więcej wysp niż jest znaczników, jak Ci braknie to używasz czegoś innego by zaznaczyć że to Twoja wyspa. Ilość znaczników w pudełku Cię nie ogranicza.
cinuch82
Posty: 1
Rejestracja: 30 maja 2017, 08:16

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: cinuch82 »

Siemka. Mam pytanie co do dodatku monumenty, gdyż w instrukcji tego nie znalazłem. Mam przykładowo fortecę i uniwersytet, co pozwala mi otrzymać akademię wojskową. W kolejnej turze kupiłem sobie port. Czy mogę już wziąć akademię morską(uniwersytet przecież już mam) czy muszę nabyć kolejny uniwersytet? Pozdrawiam
argeth
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2015, 15:58
Lokalizacja: Wrocław

Cyklady: Tytani + C3K

Post autor: argeth »

Kilka pytań dotyczące tej właśnie konfiguracji, na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.

1. Czy Mumia może wskrzeszać także tytanów?
2. Czy egipskie wojska mogą się przemieszczać podczas akcji ruch tytana?
3. Czy tytani mogą się poruszać przy ataku specjalnym egipskiego wojska?
4. Czy egipskie wojska mogą się poruszać przy ataku specjalnym innej jednostki egipskiej?

Zastanawiam się także jak można lekko zbalansować ich moc, być może zmienić koszt ataku specjalnego na po prostu opłatę za utrzymanie 2 JZ co turę tak jak jest w przypadku herosów w Hadesie?
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady: Tytani + C3K

Post autor: Matti_C »

argeth pisze:Czy Mumia może wskrzeszać także tytanów?
Ani tytanów ani bohaterów ani innych Najemników Egipskich tylko zwykłych , o ile nie masz jeszcze 8 na planszy.
argeth pisze:Czy XXX mogą się przemieszczać podczas akcji ruch YYY?
Płacisz za ruch armii i ruszasz wszystkim co ta armia zawiera - jednostkami, bohaterami, Tytanami, Najemnikami Egipskimi. Jeśli atakuje armia z kilkoma najemnikami musisz wybrać z której zdolności chcesz korzystać w tym ruchu.
argeth pisze:Zastanawiam się także jak można lekko zbalansować ich moc, być może zmienić koszt ataku specjalnego na po prostu opłatę za utrzymanie 2 JZ co turę tak jak jest w przypadku herosów w Hadesie?
Nie wiem czemu ich balansować domowymi zasadami skoro ta gra się doskonale sama balansuje. Często zdarzało nam się ,że dość wysoką ofiarę otrzymywał górny bóg tylko dla tego, że dawał pierwszeństwo do zakupu Najemnika Egipskiego.
Awatar użytkownika
trollasek
Posty: 23
Rejestracja: 15 maja 2017, 12:03
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: trollasek »

Cyklady TYTANI
mam pytanie odnośnie rozmieszczenia początkowego w TRYBIE DRUŻYNOWYM(6 osób)
jak to powinno wyglądać?
jest wytłumaczone, jak to robić w wariancie indywidualnym, natomiast w drużynowym, że należy wybrać różne wyspy i nic poza tym, czy licytacja początkowa w ten sam sposób co powinna przebiec?
Awatar użytkownika
karollo2101
Posty: 50
Rejestracja: 29 cze 2015, 01:16

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: karollo2101 »

trollasek pisze:Cyklady TYTANI
mam pytanie odnośnie rozmieszczenia początkowego w TRYBIE DRUŻYNOWYM(6 osób)
jak to powinno wyglądać?
jest wytłumaczone, jak to robić w wariancie indywidualnym, natomiast w drużynowym, że należy wybrać różne wyspy i nic poza tym, czy licytacja początkowa w ten sam sposób co powinna przebiec?
Reszta tak, przynajmniej tak graliśmy, 3 razu:) coś się ludziom wariant na 6 osób drużynowy nie spodobał, raz partia prawie 5 godzin trwała:)
W sumie nie wiele odpowiedziałem... różne wyspy, terytoria obok siebie, początkowe rozstawienie jak w normalnej grze po początkowej licytacji
Qorin
Posty: 1
Rejestracja: 14 lis 2017, 16:05

POMOCY ,Dodatki do Cyklady Hades i Tytani !

Post autor: Qorin »

Witam wszystkich serdecznie,
Sprawa wygląda w ten sposób że kupiłem bratu oba dodatki do Cyklad Tytani i Hades tylko ze w wersji angielskiej.
Chłopak ma dopiero 13 lat i wszystkiego nie rozumie , czy moglibyście mi pomóc i powiedzieć skąd mogę pobrać polską instrukcję a przede wszystkim charakterystykę i opisy nowych herosów i stworów??? Może ktoś z was ma to wszystko i mógłby mi podesłać w pdf-ie albo zeskanować??
Z góry dziękuję za pomoc.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: POMOCY ,Dodatki do Cyklady Hades i Tytani !

Post autor: wirusman »

Qorin pisze:Witam wszystkich serdecznie,
Sprawa wygląda w ten sposób że kupiłem bratu oba dodatki do Cyklad Tytani i Hades tylko ze w wersji angielskiej.
Chłopak ma dopiero 13 lat i wszystkiego nie rozumie , czy moglibyście mi pomóc i powiedzieć skąd mogę pobrać polską instrukcję a przede wszystkim charakterystykę i opisy nowych herosów i stworów??? Może ktoś z was ma to wszystko i mógłby mi podesłać w pdf-ie albo zeskanować??
Z góry dziękuję za pomoc.
Powinno być na stronie rebel.pl lub na stronie boardgamegeek.com.
Rykas
Posty: 369
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Rykas »

Witam, mam pytanie odnośnie filozofów. Mianowicie co się dzieje gdy dostajemy 4 kartę filozofa ale nie mamy gdzie zbudować metropolii? Czy odrzucamy karty i tracimy szansę na zbudowanie metropolii? Czy zostawiamy je i budujemy metropolie gdy będziemy mieć miejsce?
Awatar użytkownika
karollo2101
Posty: 50
Rejestracja: 29 cze 2015, 01:16

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: karollo2101 »

Rykas pisze:Witam, mam pytanie odnośnie filozofów. Mianowicie co się dzieje gdy dostajemy 4 kartę filozofa ale nie mamy gdzie zbudować metropolii? Czy odrzucamy karty i tracimy szansę na zbudowanie metropolii? Czy zostawiamy je i budujemy metropolie gdy będziemy mieć miejsce?
Zawsze po dobraniu 4 filozofa odrzucasz wszystkie i budujesz metropolię... jeśli nie ma miejsca na kolejną tracisz tylko filozofów i nie budujesz nic...
Rykas
Posty: 369
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Rykas »

karollo2101 pisze:
Rykas pisze:Witam, mam pytanie odnośnie filozofów. Mianowicie co się dzieje gdy dostajemy 4 kartę filozofa ale nie mamy gdzie zbudować metropolii? Czy odrzucamy karty i tracimy szansę na zbudowanie metropolii? Czy zostawiamy je i budujemy metropolie gdy będziemy mieć miejsce?
Zawsze po dobraniu 4 filozofa odrzucasz wszystkie i budujesz metropolię... jeśli nie ma miejsca na kolejną tracisz tylko filozofów i nie budujesz nic...

Tak też myślałem, ale wolałem się upewnić. Dziekuje za odpowiedź.
mario5x
Posty: 3
Rejestracja: 21 sty 2018, 00:07

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: mario5x »

Pytanie o Meduzę. 1 gracz wylicytował Aresa który jest pierwszy, następnie kupił Meduzę i położył na wyspę 2 gracza gdzie ten miał 4 żołnierzy, następnie kupił ruch i najechał na tą wyspę, i tu pytanie czy przejmuje ją bez walki, bo żołnierzy meduza zamieniła w kamień i po prostu zabił wszystkich? czy następuje normalna walka i rzut kośćmi?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 848
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Qrzy »

mario5x pisze:Pytanie o Meduzę. 1 gracz wylicytował Aresa który jest pierwszy, następnie kupił Meduzę i położył na wyspę 2 gracza gdzie ten miał 4 żołnierzy, następnie kupił ruch i najechał na tą wyspę, i tu pytanie czy przejmuje ją bez walki, bo żołnierzy meduza zamieniła w kamień i po prostu zabił wszystkich? czy następuje normalna walka i rzut kośćmi?
Nigdzie nie jest powiedziane, że Meduza zamienia żołnierzy w kamień. ;)
Ujmijmy to tak: Meduza strzeże wyjść z wyspy, więc obawiając się zamiany w kamień nikt nie odważa się opuszczać wyspy.
Co za tym idzie: na wyspę można wejść, lecz nie można jej opuścić, więc w przypadku niezbyt udanego ataku kończy się to sromotną porażką, bo nie ma możliwości odwrotu.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: DarkSide »

1. Jak rozumiem można na jednej wyspie mieć kilka budynków tego samego typu i ich efekty się kumulują?

2. W nawiązaniu do pyt. 1 czy jeśli mam już zabudowaną wyspę budynkami (ale nie 4 typy więc nie zamieniam na metropolię), to czy mogę kupić kolejny budynek i zastąpic już istniejący tym nowo wybudowanym? Czyli de facto podobnie jak Cyklopi, tylko że oni podmieniają dowolny budynek a tu musimy kupić budynek związany z wylicytowanym bogiem.

3. Czy jak buduję metropolię i stawiam jej żeton na kwadracie z czerwoną przerywaną linią to wiadomo że musze usunąc budynki jeśli są w tym obrysie jakieś. Czy można sobie przeorganizowac układ budynków na wyspie (pozamieniać miejscami) gdzie część wchodzi w czerwony kwadrat a część nie? Wówczas swobodnie decydujemy które budynki spadną z wyspy w miejsce metropoli a które zostają? Czy jednak trzeba od początku zważać gdzie który budynek stawiamy w ramach której z większych wysp?
Ostatnio zmieniony 30 lip 2018, 12:15 przez DarkSide, łącznie zmieniany 1 raz.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Mixthoor »

1 - Tak
2 - Tak
3 - Tak
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: donmakaron »

DarkSide pisze: 30 lip 2018, 11:21 1. Jak rozumiem można na jednej wyspie mieć kilka budynków tego samego typu i ich efekty się kumulują?

2. W nawiązaniu do pyt. 1 czy jeśli mam już zabudowaną wyspę budynkami (ale nie 4 typy więc nie zamieniam na metropolię), to czy mogę kupić kolejny budynek i zastąpic już istniejący tym nowo wybudowanym? Czyli de facto podobnie jak Cyklopi, tylko że oni podmieniają dowolny budynek a tu musimy kupić budynek związany z wylicytowanym bogiem.

3. Czy jak buduję metropolię i stawiam jej żeton na kwadracie z czerwoną przerywaną linią to wiadomo że musze usunąc budynki jeśli są w tym obrysie jakieś. Czy można sobie przeorganizowac układ budynków na wyspie (pozamieniać miejscami) gdzie część wchodzi w czerwony kwadrat a część nie? Wówczas swobodnie decydujemy które budynki spadną z wyspy w miejsce metropoli a które zostają? Czy jednak trzeba od początku zwarzać gdzie który budynek stawiamy w ramach której z większych wysp?
1. Tak - można mieć więcej budynków tego samego rodzaju na jednej wyspie i ich efekty kumulują się.

2. Zasady w żaden sposób nie pozwalają niszczyć swoich budynków w celu zwolnienia miejsca na nowe, więc nie można tak zrobić. Do takiego wniosku doszli też dyskutujący na bgg.

3. Instrukcja rzecze: Jeśli nie ma już wolnych miejsc, gracz musi zburzyć jeden bądź więcej swoich budynków, aby zwolnić miejsce na wzniesienie Metropolii.. Nie można przestawiać budynków, trzeba uważać jak się buduje, a czasem nawet zniszczyć. Raz postawiony budynek nie może zostać "przesunięty".


edit:
Mixthoor pisze: 30 lip 2018, 11:35 1 - Tak
2 - Tak
3 - Tak
Podasz jakieś źródło dla odpowiedzi na pytanie 2?
Punkt trzeci wypowiedzi Dark Side zawierał kilka znaków zapytania, którego dotyczy Twoja odpowiedź twierdząca? ;)
ODPOWIEDZ