Trajan (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: mst »

Na BGG nie chce mi się szukać ale chętnie bym usłyszał te argumenty. Moim zdaniem dogranie rundy jest najprostszym, najbardziej eleganckim i oczywistym rozwiązaniem. Po ok.250 partiach - online wg reguł z instrukcji, na żywo z dogrywaniem rundy - powiem, że jeśli liczy się dla nas współzawodnictwo, a poziom graczy jest wyrównany, to nie widzę żadnego powodu żeby nie dogrywać rundy :-)
Ostatnio zmieniony 30 paź 2017, 17:04 przez mst, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Trajan

Post autor: dave8 »

norkbes pisze:Podaje odnośnik do źródłowej analizy na BGG. Rzeczywiście statystycznie pierwszy gracz ma przewagę ale nie jest ona duża. Najbardziej popularne rozwiązania tego "problemu":
TRAJAN KOMI

For a 2-player game, the second player starts with 3 points.
For a 3-player game, the second and third players start with 3 and 5 points, respectively.
For a 4-player game, the second, third, and fourth players start with 2, 4, and 5 points, respectively.
za BGG
Rules state: At the start of the game - "Each player draws one bonus tile from the bag and places it in front of themselves, yellow side face up."

Suggested change:
"Draw a number of bonus tiles from the bag equal to the number of players and place them on the table, yellow side face up. Starting from the last player and proceeding counter-clockwise till the first, each player takes one of the bonus tiles and places it in front of themselves, yellow side face up"

Basically a bonus tile draft proceeding from the last player to the first. Debatable whether it addresses the imbalance, but draft seemed preferable to random draw of tiles and at least gives the later players some edge over others preceding them.
Co do rozgrywania końcowej rundy do końca, to (przynajmniej na BGG) przeważają głosy przeciwko (pada wiele, różnych argumentów).
Dokładnie o tą analizę mi chodziło i według mnie różnica jest bardzo duża.
Sprawdzę obie propozycje i dam znać.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Trajan

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

A dlaczego nikt nie narzeka na karmienie (znaczy na zaspokajanie potrzeb ludu)? :wink:
A tak na serio to nie sądziłem że cokolwiek będzie w stanie przypaść bardziej do gustu mojej żonie niż Zamki Burgundii, i tu moje zdziwienie bo ostatnio gramy tylko w Trajana.
Umarł Feld! Niech żyje Feld!
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Trajan

Post autor: Furan »

Bo można nawet bardzo wcześnie mieć to prawie ZUPEŁNIE z głowy do końca gry. I jest klimatyczne.

Do tych wszystkich żetoników polecam materiałowe woreczki. Znacznie przyspiesza to grę.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Trajan

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Dziękuję Sharp Games za dosłanie brakującego znacznika :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Trajan

Post autor: DarkSide »

Wreszcie w ten weekend znalazłem czas na odfoliowanie mego egzemplarza, posegregowanie w woreczki żetonów, meepli i kart. Gra wydana perfekcyjnie. Brawo Sharp Games. Instrukcja PL jakościowo, merytorycznie, wizualnie bez zarzutu.
W sumie wieczorem taki pomysł przyszedł do głowy w długą listopadową noc by może przeczytać instrukcję, bo co innego mieć prawie 60 gier na baj'u, a co innego wytłumaczyć rozgrywkę znajomym i robić za mistrza gry. No i dobrze się stało, bo przeoczyłem 2 kwestie, w sumie mało istotne, ale jak sobie przypomnę ile razy miałem przegrane remisy albo przegrane o 1-2 punkty... :roll: Przyznaję się bez bicia że nie wiedziałem, iż istnieje możliwość w ramach akcji portu wykładanie 1 lub 2 kart z ręki przed siebie bez "odpalania" okrętu dzięki temu dobieramy nowe karty ze stosu :oops: A druga z kolei (jeszcze mniej istotna), że oprócz kart na ręce, nie wykorzystanych robotników i legionistów w obozie punktują również niewykorzystane żetony Trajana (ale tu wina po stronie starej sieciowej instrukcji PL, która nie miała tego zapisu) :? ech, dobrze czasem odświeżyć sobie instrukcję.

Z innej beczki czy coś może wiadomo kiedy Sharp Games wrzuci na swą stronę plik z polską wersją rewersu pudła i ich logiem, by sobie można było wydrukować i okleić spód pudełka.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Trajan

Post autor: Bea »

Tak sobie tylko myślę... czy kafle Trajana nie są za słabe? Co oprócz akcji dają malutkie punkciki a jeszcze trzeba się namęczyć żeby je zrealizować. U nas niewiele się ich kupuje, fajnie by było mieć większą motywacje do ich zakupu. Fajnie byłoby jedną akcją pobierać dwa takie kafle na przykład. Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Trajan

Post autor: tomb »

Mnie się wydaje, że kafle Trajana są sercem gry i odpowiednie, dobrze rozgrane w czasie, bonusy z nich zebrane decydują o dobrym wyniku.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: mat_eyo »

Bea pisze:Tak sobie tylko myślę... czy kafle Trajana nie są za słabe? Co oprócz akcji dają malutkie punkciki a jeszcze trzeba się namęczyć żeby je zrealizować. U nas niewiele się ich kupuje, fajnie by było mieć większą motywacje do ich zakupu. Fajnie byłoby jedną akcją pobierać dwa takie kafle na przykład. Co o tym myślicie?
Zdecydowanie nie. 9 punktów to nie jest mało. Poza tym dostajesz bonusy za rzeczy, które i tak robisz. Kiedy idę od początku w budowanie lub wojsko, to dokładanie ludzików do obozów z kafelków Trajana jest ważną częścią tej strategii ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Trajan

Post autor: Bea »

mat_eyo pisze:
Bea pisze:Tak sobie tylko myślę... czy kafle Trajana nie są za słabe? Co oprócz akcji dają malutkie punkciki a jeszcze trzeba się namęczyć żeby je zrealizować. U nas niewiele się ich kupuje, fajnie by było mieć większą motywacje do ich zakupu. Fajnie byłoby jedną akcją pobierać dwa takie kafle na przykład. Co o tym myślicie?
Zdecydowanie nie. 9 punktów to nie jest mało. Poza tym dostajesz bonusy za rzeczy, które i tak robisz. Kiedy idę od początku w budowanie lub wojsko, to dokładanie ludzików do obozów z kafelków Trajana jest ważną częścią tej strategii ;)
Tak, tylko że na pobranie samej płytki musisz poświęcić akcję, to równie dobrze można dołożyć ludziki osobną akcją i wyszłoby na to samo, bo oprócz tego dostajemy dodatkowo chyba tylko ze 3 pz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: mat_eyo »

Czyli nie na to samo, bo 5 albo 2 pz do przodu. Dodatkowo czasem po prostu chcesz zatrzymać się na polu Trajana, bo to wystawia Ci kolejne ruchy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Trajan

Post autor: warlock »

Weź pod uwagę, że z żetonu Trajana często dostawiasz nie jednego, a dwóch kolesi ;).
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Trajan

Post autor: Fojtu »

Branie kafli, zakładając, że je zrealizujesz, to najlepsza akcja w grze przecież. Daje minimum zwrot typu 1,5-2 inne akcje przecież. Zagrajcie raz z kimś, kto mocno inwestuje w te kafle to od razu zmienicie styl gry :wink:
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Trajan

Post autor: Tomzaq »

Bea pisze:Tak sobie tylko myślę... czy kafle Trajana nie są za słabe? Co oprócz akcji dają malutkie punkciki a jeszcze trzeba się namęczyć żeby je zrealizować. U nas niewiele się ich kupuje, fajnie by było mieć większą motywacje do ich zakupu. Fajnie byłoby jedną akcją pobierać dwa takie kafle na przykład. Co o tym myślicie?
Granie w ten sposób w Trajana to tak jakby grać w Tzolkina i nie obracać zębatek :shock:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: mst »

@Bea - a jakie wyniki macie w partiach 3 i 4 osobowych ?
Bea pisze:Fajnie byłoby jedną akcją pobierać dwa takie kafle na przykład.
Ja się staram nawet po trzy jedną akcją pobierać ;-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Trajan

Post autor: Bea »

mst pisze:@Bea - a jakie wyniki macie w partiach 3 i 4 osobowych ?
Bea pisze:Fajnie byłoby jedną akcją pobierać dwa takie kafle na przykład.
Ja się staram nawet po trzy jedną akcją pobierać ;-)
Na czysto i tak wychodzi mniej, bo wcześniej musiałeś jedną akcję zainwestować w pobranie +2 a drugą w pobranie odpowiedniego żetonu forum czy jak mu tam. Tak więc nie o to mi chodzi.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Trajan

Post autor: Ryu »

Bea źle na to patrzysz. Odnosisz się do 1 akcji brania żetonów Trajana. Pamiętaj że w grze wykorzystujesz takie +2 wiele razy, nie raz. Teraz bilans powinien być lepszy ;)

A tak poważnie to najlepiej zagraj z kimś kto ma kilka partii za sobą. Zobaczysz co to znaczy branie kafli Trajana po 3 za 1 razem. A że on-line jest dostępne to polecam :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Trajan

Post autor: Bea »

Ryu pisze:Bea źle na to patrzysz. Odnosisz się do 1 akcji brania żetonów Trajana. Pamiętaj że w grze wykorzystujesz takie +2 wiele razy, nie raz. Teraz bilans powinien być lepszy ;)

A tak poważnie to najlepiej zagraj z kimś kto ma kilka partii za sobą. Zobaczysz co to znaczy branie kafli Trajana po 3 za 1 razem. A że on-line jest dostępne to polecam :)
Jeśli uda Ci się złapać odpowiedni kafel forum... Ale fakt, nie umiem grać na te plus dwójki i kafle Trajana mnie frustrują.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: mst »

Nie odpowiedziałaś na pytanie o liczbę punktów to ja napiszę, że w partii 4-osobowej trzeba celować w 135-140 (czasami zdarza się mniej, często sporo więcej). Jeśli regularnie zdobywacie mniej to jest jeszcze nad czym pracować (i wykorzystanie płytek Trajana jest jedną z tych rzeczy) :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Trajan

Post autor: Bea »

mst pisze:Nie odpowiedziałaś na pytanie o liczbę punktów to ja napiszę, że w partii 4-osobowej trzeba celować w 135-140 (czasami zdarza się mniej, często sporo więcej). Jeśli regularnie zdobywacie mniej to jest jeszcze nad czym pracować (i wykorzystanie płytek Trajana jest jedną z tych rzeczy) :-)
Nie pamiętam za bardzo, ale nie za dużo, chyba zwycięzca miał koło 120? Na pewno jeszcze wiele przed nami i muszę popracować na tą strategią +2. Dzięki wszystkim :).
Kościel
Posty: 403
Rejestracja: 23 maja 2013, 17:58
Lokalizacja: Ruda Śląska / Ginger Silesia
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: Kościel »

DarkSide pisze:Wreszcie w ten weekend znalazłem czas na odfoliowanie mego egzemplarza, posegregowanie w woreczki żetonów, meepli i kart. Gra wydana perfekcyjnie. Brawo Sharp Games. Instrukcja PL jakościowo, merytorycznie, wizualnie bez zarzutu.
W sumie wieczorem taki pomysł przyszedł do głowy w długą listopadową noc by może przeczytać instrukcję, bo co innego mieć prawie 60 gier na baj'u, a co innego wytłumaczyć rozgrywkę znajomym i robić za mistrza gry. No i dobrze się stało, bo przeoczyłem 2 kwestie, w sumie mało istotne, ale jak sobie przypomnę ile razy miałem przegrane remisy albo przegrane o 1-2 punkty... :roll: Przyznaję się bez bicia że nie wiedziałem, iż istnieje możliwość w ramach akcji portu wykładanie 1 lub 2 kart z ręki przed siebie bez "odpalania" okrętu dzięki temu dobieramy nowe karty ze stosu :oops: A druga z kolei (jeszcze mniej istotna), że oprócz kart na ręce, nie wykorzystanych robotników i legionistów w obozie punktują również niewykorzystane żetony Trajana (ale tu wina po stronie starej sieciowej instrukcji PL, która nie miała tego zapisu) :? ech, dobrze czasem odświeżyć sobie instrukcję.

Z innej beczki czy coś może wiadomo kiedy Sharp Games wrzuci na swą stronę plik z polską wersją rewersu pudła i ich logiem, by sobie można było wydrukować i okleić spód pudełka.
Aktualnie walczymy - z nową stroną, jak skończymy ją tworzyć to tam wrzucimy odpowiednie pliki :)
Cieszymy się że się podoba
Zapraszamy na naszą stronę: http://sharpgames.pl
Sklep z gadżetami dla graczy: http://meeple.pl
SILESIA ON BOARD
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Trajan

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ej no co wy :!: :?:
Strefa MTG ma do wyplucia jeszcze kilka egzemplarzy za 133 zeta, brać póki jeszcze jest bo wydanie jest naprawdę porządne i cena też :!: :D
Ostatnio zmieniony 02 gru 2017, 08:16 przez Dr. Nikczemniuk, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Trajan

Post autor: gregos »

Dr. Nikczemniuk pisze:Ej no co wy :!: :?:
Strefa MTG ma do wyplucia jeszcze kilka egzemplarzy za 133 zeta, brać puki jeszcze jest bo wydanie jest naprawdę porządne i cena też :!: :D
Puk, puk. Właśnie nikczemnie przekreśliłeś swój doktorat. :wink:

Co do gry, to bardzo dobra pozycja, na pewno warto spróbować, albo od razu zakupić.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Trajan

Post autor: DarkSide »

gregos pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:Ej no co wy :!: :?:
Strefa MTG ma do wyplucia jeszcze kilka egzemplarzy za 133 zeta, brać puki jeszcze jest bo wydanie jest naprawdę porządne i cena też :!: :D
Puk, puk. Właśnie nikczemnie przekreśliłeś swój doktorat. :wink:
Może to tylko honoris causa :twisted: :mrgreen:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Trajan

Post autor: konradstpn »

Witam,
Czy ktoś dysponuje trybem solo PL w wersji elektronicznej ???
Z góry dziękuję za wszelką pomoc. :-)
Gram, więc jestem.
ODPOWIEDZ