Gloomhaven (Isaac Childres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 65 times
Been thanked: 35 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: ravenone »

Im więcej czytam w tym wątku, tym bardziej nabieram ochoty na tą grę.
Zastanawia mnie tylko, czy z czasem nie wkrada się monotonia?
Kolejne scenariusze polegają tylko na biciu potworów i kolejnych bossów czy jest między nimi jakieś urozmaicenie?
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pavel »

ravenone pisze:Im więcej czytam w tym wątku, tym bardziej nabieram ochoty na tą grę.
Zastanawia mnie tylko, czy z czasem nie wkrada się monotonia?
Kolejne scenariusze polegają tylko na biciu potworów i kolejnych bossów czy jest między nimi jakieś urozmaicenie?
Jestem po kilkunastu scenariuszach, nie specjalnie czuje monotonie. Tak jak kolega wspomniał, w pewnym momencie robi się trudniej bo jakaś postać odchodzi np. po spełnieniu zadania i zaczynasz trochę tak "na świeżo". Monotonia, ja nie odczuwam tego. Bardziej myślę i czekam z niecierpliwością co przyniesie następna misja i jakie będą zdarzenia w podróży :), jakie nagrody w misjach, w jaki sposób rozwinąć umiejętności. Lubię również takie uczucie, że moja postać jest mocniejsza z każdą misją. Czuć mocno upgrade bohatera i pewność, że poradzi sobie z trudniejszymi przeciwnikami. Duży wachlarz wykorzystania czy to złota czy XP. Jeżeli chcesz grać po kilka godzin dziennie to może cię to znużyć. Ja natomiast gram co jakiś czas i każde podejście do wyzwania, misji jest dla mnie ucztą i takie odczucie "być albo nie być". Czuć zagrożenie, ogólnie klimat jest wyśmienity.
kivu
Posty: 224
Rejestracja: 08 sie 2012, 09:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: kivu »

Jeśli ktoś nie używa winylowych naklejek a nie chce sobie na razie obklejać mapy jest już dostępna wersja na iOS'a apki do zarządzania kampanię w AppStore:
https://goo.gl/7YDSmi
Wersja na Androida pojawiła się w wcześniej w tym wątku
:)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: elayeth »

ravenone pisze:Im więcej czytam w tym wątku, tym bardziej nabieram ochoty na tą grę.
Zastanawia mnie tylko, czy z czasem nie wkrada się monotonia?
Kolejne scenariusze polegają tylko na biciu potworów i kolejnych bossów czy jest między nimi jakieś urozmaicenie?
Ja nie jestem wielkim zwolennikiem Dungeon Crowlerów... choć generalnie lubię czasem zagrać... właśnie dlatego, że bywa monotonnie. Większość DC polega na tym, że wybory ograniczają się do: czy ruszyć się i zaatakować, czy 2x ruszyć itd... W GH monotonie skutecznie zabija fakt, że na każdym kroku mamy ciekawe wybory i za każdym razem ich wynik jest różny. Z jednej strony wielość kart i akcji, z drugiej znikające karty (mechanizm odpoczynku i lost'a), musimy wybierać między mocnymi akcjami jednorazowymi, a słabszymi, ale za to pozwalającymi pożyć dłużej, do tego ciekawy element twista ze złotem (podnieść, czy jest na to czas?) itd... Po zakończonym scenariusza mamy kolejne fajne wybory... perki, deckbuilding, dodawanie nowych kart... i na to wszystko jeszcze mechanizm legacy... który sprawia, że jak już postać zacznie się lekko nudzić (po kilkunastu rozgrywkach) to dostajesz całkiem nową...
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: elbruus »

Co do wad to na razie znalazłem tylko drobne:
- niektóre żetony obrażeń o wartości 1 są nierówno wycięte i czasem się mylą kiedy ich szukamy
- co kilka scenariuszy może brakować standees (jest na to polski odpowiednik? :P) dla jednego/dwóch typów obecnych potworów na planszy. Można albo używać tylko tych najbliżej nas (nie ustawiać tych z jeszcze nieotwartych pomieszczeń) lub używać zamienników

Instrukcję oceniam na 4/5, większość informacji jest w niej zawarta, jest czytelna i spis treści w tym pomaga ale brakuje trochę indeksu moim zdaniem. Przy tak skomplikowanej grze normą jest szukanie odpowiedzi na pytania dot. bardziej specyficznych informacji w Internecie, te często pojawiają się na początku ale czuje, że już po kilku grach rzadziej będę zaglądać na bgg :)

Dodatkowo mój egzemplarz miał lekko zgniecony róg pudełka, komponenty są ok.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Yavi »

elbruus pisze:Można albo używać tylko tych najbliżej nas (nie ustawiać tych z jeszcze nieotwartych pomieszczeń) lub używać zamienników
Przeciwników z zamkniętych pomieszczeń ustawiasz dopiero, gdy otwierasz to pomieszczenie. Przygotowując scenariusz najlepiej zakryć czymś niedostępne pomieszczenia albo korzystać z apki, która je ukrywa.
odmu
Posty: 118
Rejestracja: 23 wrz 2011, 22:18
Lokalizacja: Trzebnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: odmu »

kivu pisze:Jeśli ktoś nie używa winylowych naklejek a nie chce sobie na razie obklejać mapy jest już dostępna wersja na iOS'a apki do zarządzania kampanię w AppStore:
https://goo.gl/7YDSmi
Wersja na Androida pojawiła się w wcześniej w tym wątku
:)
Pytanko. Czy apka śledzi talie wydarzeń dla kilku kampanii? Nie widzę tego w opisie.
kivu
Posty: 224
Rejestracja: 08 sie 2012, 09:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: kivu »

Pytanko. Czy apka śledzi talie wydarzeń dla kilku kampanii? Nie widzę tego w opisie.
nie, jeszcze nie
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: elbruus »

Co do naklejek z Sinister Fish - doszły cało i działają jak powinny. Od czasu dojścia do Warszawy do odebrania z poczty minął prawie miesiąc.
gacek333
Posty: 37
Rejestracja: 19 paź 2017, 11:04

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: gacek333 »

Ma ktoś może egzemplarz na sprzedaż? Ewentualnie czy ktoś z Was wie gdzie będzie dostępny jakiś do zakupu z nowej dostawy?
Awatar użytkownika
bartgda
Posty: 20
Rejestracja: 21 lis 2015, 21:51
Lokalizacja: Danzig
Has thanked: 20 times
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: bartgda »

gacek333
Posty: 37
Rejestracja: 19 paź 2017, 11:04

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: gacek333 »

ooo Panie o to to właśnie! dzięki bardzo!
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Sekator »

Luty-marzec?

Znowu opóźnienie, już nie grudzień? :/
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: rattkin »

To jest data kolejnej dostawy. Pierwsza, ta obecnie przewidzana na grudzień, już jest wyprzedana.
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Sekator »

Ach, całe szczęście. Rozumiem że jak zamawiałem w maju to mogę być spokojny :D

Dzięki.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: rattkin »

Tego nie wiem, to najlepiej ze sklepem ustalić. Sam jestem ciekaw, kiedy dostanę własny egzemplarz.
kermit223
Posty: 29
Rejestracja: 07 cze 2017, 11:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: kermit223 »

Komentarze na bgg sugerują, że na egzemplarze zamówione w sklepie trzeba będzie poczekać do połowy stycznia. Wygląda na to że dopiero gdy wszystkie sklepy które zamówiły swoje egzemplarze Gloomhaven dostaną je (i wszyscy wspierający), dopiero wtedy rozpocznie się ogólnoświatowa sprzedaż.
ma_rio
Posty: 190
Rejestracja: 30 lip 2011, 02:58
Been thanked: 6 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: ma_rio »

Pytanie do tych z Was, którzy kupili naklejki.
Jak się sprawdzają? Rzeczywiście nie ma problemu z ich odklejaniem / nie zostawiają śladów? I czy warte sa swojej ceny?
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pavel »

ma_rio pisze:Pytanie do tych z Was, którzy kupili naklejki.
Jak się sprawdzają? Rzeczywiście nie ma problemu z ich odklejaniem / nie zostawiają śladów? I czy warte sa swojej ceny?
Kupować naklejki? Przecież są idealne pliki do ściągnięcia i wydrukowania wszystkiego co potrzeba do zaznaczenia misji, lokacji, osiągnięć itp. Za cenę tych naklejek mam dosłownie wszystko co było do wydruku z bgg i mapę jak obraz na ścianie.
olsszak
Posty: 1821
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 37 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: olsszak »

pavel pisze:
ma_rio pisze:Pytanie do tych z Was, którzy kupili naklejki.
Jak się sprawdzają? Rzeczywiście nie ma problemu z ich odklejaniem / nie zostawiają śladów? I czy warte sa swojej ceny?
Kupować naklejki? Przecież są idealne pliki do ściągnięcia i wydrukowania wszystkiego co potrzeba do zaznaczenia misji, lokacji, osiągnięć itp. Za cenę tych naklejek mam dosłownie wszystko co było do wydruku z bgg i mapę jak obraz na ścianie.
Twoja odpowiedź jest bardzo na pytanie, ale zaciekawiłeś ;) Pokazałbyś jak wygląda taki wydruk mapy i jakieś szczegóły wydruku (jaki papier i jaki rozmiar).

Swoją droga dałbyś linki do wszystkiego co ściągałeś? Każdy się upewni czy ma wszystko :)
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Yavi »

ma_rio pisze:Pytanie do tych z Was, którzy kupili naklejki.
Jak się sprawdzają? Rzeczywiście nie ma problemu z ich odklejaniem / nie zostawiają śladów? I czy warte sa swojej ceny?
Nie ma większych problemów z odklejaniem, ale po dłuższym czasie już nie nakleisz ich ponownie. Trzymają się jednak dobrze, wydają się dobrej jakości.
Jak na razie jesteśmy zadowoleni.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pavel »

olsszak pisze:
pavel pisze:
ma_rio pisze:Pytanie do tych z Was, którzy kupili naklejki.
Jak się sprawdzają? Rzeczywiście nie ma problemu z ich odklejaniem / nie zostawiają śladów? I czy warte sa swojej ceny?
Kupować naklejki? Przecież są idealne pliki do ściągnięcia i wydrukowania wszystkiego co potrzeba do zaznaczenia misji, lokacji, osiągnięć itp. Za cenę tych naklejek mam dosłownie wszystko co było do wydruku z bgg i mapę jak obraz na ścianie.
Twoja odpowiedź jest bardzo na pytanie, ale zaciekawiłeś ;) Pokazałbyś jak wygląda taki wydruk mapy i jakieś szczegóły wydruku (jaki papier i jaki rozmiar).

Swoją droga dałbyś linki do wszystkiego co ściągałeś? Każdy się upewni czy ma wszystko :)
Strona 15 tego wątku. Linki są na bgg. Wszystko w pdf, niektóre przygotowane w wektorach do cięcia na ploterze.
olsszak
Posty: 1821
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 37 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: olsszak »

Wiem, że linki są na bgg. Pewne rzeczy sobie drukowałem. Moje pytanie było bardziej weryfikacja co masz na myśli przez wszystko :)

Na jakim papierze drukowales mapę ? Na zdjecie spojrzałem, dziękuje :)
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pavel »

olsszak pisze:Wiem, że linki są na bgg. Pewne rzeczy sobie drukowałem. Moje pytanie było bardziej weryfikacja co masz na myśli przez wszystko :)

Na jakim papierze drukowales mapę ? Na zdjecie spojrzałem, dziękuje :)
Wszystko co jest odklejane w grze np. pieczątki z kopert bohaterów. Dobra, chyba brakuje mi tych małych naklejek na karty graczy. Muszę sprawdzić bo nie pamiętam czy to też drukowałem. Mapa jest ze zwykłej foli połyskowej oracal. Na kawałku z 5mm grubości pvc.
ma_rio
Posty: 190
Rejestracja: 30 lip 2011, 02:58
Been thanked: 6 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: ma_rio »

pavel pisze:
ma_rio pisze:Pytanie do tych z Was, którzy kupili naklejki.
Jak się sprawdzają? Rzeczywiście nie ma problemu z ich odklejaniem / nie zostawiają śladów? I czy warte sa swojej ceny?
Kupować naklejki? Przecież są idealne pliki do ściągnięcia i wydrukowania wszystkiego co potrzeba do zaznaczenia misji, lokacji, osiągnięć itp. Za cenę tych naklejek mam dosłownie wszystko co było do wydruku z bgg i mapę jak obraz na ścianie.
Dzięki za odpowiedź,
Czy Twoje naklejki też dają sie odklejać bez niszczenia komponentów? Jeśli drukowałeś w internecie, to czy mógłbyś podac link?
ODPOWIEDZ