Keyflower (Sebastian Bleasdale, Richard Breese)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Keyflower

Post autor: okon »

Zagadzam sie ale po części :) Po pierwsze trzeba oszacować jak ważnym źródłem punktów dla przeciwnika jest wymieniony wyżej magazyn . Jak dużo jest punktów transportu , ile przeciwnik drewna posiada i ile zdoła wyprodukować , kto będzie miał inicjatywę na 4 runde zmiennych jest dużo . W przypadku gdy nawet przelicytujemy magazyn za 3 ludziki to nie oznacza ze bedzie on bezużyteczny wystarczy wyprodukowac sobie 3 drewna na kaflu przeciwnika jedna akcja transportu i mamy 9 pkt. Koszt bedzie wtedy 3+1+1 meepli za 9 pkt co nie jest złym przelicznikiem a sam przeciwnik tez bedzie musiał podjąć jakieś środki żeby uniemożliwić nam kolejne wydobycie itd . Znaczenie tez ma fakt czy wyskoczyła łódka zamieniająca zasoby na koniec gry jak wiele jest miejsc gdzie można wydobyć złoto czy są jeszcze inne źródła drewna itd. itd Cała zabawa polega na kalkulowaniu i przeliczaniu opłacalności akcji w danej chwili to własnie daje nam losowość . Mysle ze gdyby wszystko było wiadomo od razu to każdy gracz dążył by do tego żeby uzyskać wąską specjalizację . Przy losowym dobieraniu musimy sobie zostawić wiele furtek otwartych .


Może ustawimy się kiedyś na partię online na BGA :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Keyflower

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

warlock pisze:Mi akurat miks strategicznego gromadzenia meepli, taktycznych decyzji w obrębie pór roku i niewiadomej związanej z kaflami szalenie odpowiada. Jak mam ochotę na strategicznego mózgotrzepa bez losowości to sięgnę po Caylusa. ;) Keyflowera lubię właśnie za tę konieczność ciągłej adaptacji. Jak mawiają na zachodzie: "When life gives you lemons, make lemonade" ;).

Losowość w grach sprawia, że musimy mieć plany awaryjne i podejmować więcej decyzji przy jej obchodzeniu ;). Kiedyś starałem się grać głównie w eurosy bez losowości, ale odpowiednia jej dawka potrafi działać mocno na plus ;).
Zgadzam się w 100%. :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Keyflower

Post autor: bartekb8 »

Ja też uważam że ta losowość w Keyflowerze jest nie tylko nieszkodliwa ale wręcz atrakcyjna, także nawet wariantu odkrycia wszystkich kafli pór roku nie biorę pod uwagę. Od początku gry każdy mniej więcej wie na czym mu zależy i próbuje ustalić swoją listę priorytetów według tego co pokazują kafle zimowe, jakich surowców wymaga dom do ulepszenia, jakie umiejętności może dać łódź od następnej pory roku itp. Większe gmatwanie tego jest mi niepotrzebne bo i tak ilość możliwych decyzji narasta od drugiej pory roku wręcz lawinowo. No i właśnie, świetne w Keyflowerze jest to że przegranie licytacji o kafel nie oznacza od razu odcięcia od dóbr tego kafla, a znajdowanie wtedy złotego środka pomiędzy spełnianiem własnych potrzeb a wzmacnianiem przeciwnika dodatkowymi meeplami wysyłanymi do jego osady jest KLUCZowe :D

A tak z ciekawości zapytam: jak wam się gra z minidodatkami: Key Celeste i Keymelequin? Nie są ciut przekombinowane?
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Keyflower

Post autor: okon »

a na czym polegaja te minidodatki ???
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: bukimi »

okon pisze:a na czym polegaja te minidodatki ???
W skrócie:

Key Celeste daje jednego meepla "ducha", którym można "przegonić" wszystkie ludki z wybranego kafla w czasie licytacji. Przegonione ludki idą do właściciela ducha za zasłonkę (zyskuje nowe ludziki), ale za to osoba, która wygrywała licytację już na pewno nie przegra tej licytacji. "Ducha" można zdobyć wygrywając licytację o jego łódź, dostępną w każdej porze roku (po wykorzystaniu duch wraca na swoją łódź).

KeyMelequin pozwala mieszać ludziki dwóch kolorów: żółtych z niebieskimi lub czerwonych z zielonymi (do licytacji, akcji, punktacji) jeśli zdobędziesz odpowiedniego dwukolorowego meepla ze specjalnej łodzi.

Na razie ograłem "Farmerów" - minidodatków jeszcze nie wprowadzałem, żeby nie mieszać.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2017, 15:03 przez bukimi, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Keyflower

Post autor: rastula »

okon pisze:a na czym polegaja te minidodatki ???

Dodatkowe kafle, z nowym rodzajem meepla w jednym szary "duch" który przepędza inne meeple, w drugim 2 meeple "tłumacze" które pozwalają na współpracę różnokolorowych meepli.


tak, są przekombinowane - ale myślę , że dla graczy po wielu partiach to świetne dodatki...
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Keyflower

Post autor: okon »

ktos chetny zagrac przez internet ??
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Keyflower

Post autor: Bruno555 »

okon pisze:ktos chetny zagrac przez internet ??
Ja zawsze, jeśli to jest gra więcej niż 2 osobowa. Podaj tylko godzinę.
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Keyflower

Post autor: Sebs »

bartekb8 pisze: A tak z ciekawości zapytam: jak wam się gra z minidodatkami: Key Celeste i Keymelequin? Nie są ciut przekombinowane?
Gralem na razie tylko z duchem i moge powiedziec ze wprowadza fajny aspekt psychologiczny. Przeciwnicy podczas licytacji juz tak bardzo nie szarzuja z iloscia meepli bo wiaze sie to z ryzykiem oddania ich wlascicielowi ducha.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: bukimi »

Ale dobrze rozumiem zasady tego Key Celeste, że duch zabiera meeple, ale kafel nadal należy do tej samej osoby? Tzn. dajemy komuś pewność, że już wygra ten kafel?
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Keyflower

Post autor: seki »

bukimi pisze:Ale dobrze rozumiem zasady tego Key Celeste, że duch zabiera meeple, ale kafel nadal należy do tej samej osoby? Tzn. dajemy komuś pewność, że już wygra ten kafel?
Dobrze rozumiesz. Jest też zasada, że duch nie może nawiedzić kafel, który wygrywa nawiedzający więc nie może on posłużyć do tego byś sam sobie go zaklepał.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: Yavi »

Polska wersja dodatku Kupcy: mieliście w pudełku zielony woreczek, czy czarny? :P
Instrukcja i pudełko mówią o zielonym, ja mam czarny...
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Keyflower

Post autor: KonradT »

Yavi pisze:Polska wersja dodatku Kupcy: mieliście w pudełku zielony woreczek, czy czarny? :P
Instrukcja i pudełko mówią o zielonym, ja mam czarny...
Z tego co kojarzę to tak samo było w zagranicznych wydaniach.
Azru
Posty: 35
Rejestracja: 20 kwie 2016, 19:56

Re: Keyflower

Post autor: Azru »

KonradT pisze:
Yavi pisze:Polska wersja dodatku Kupcy: mieliście w pudełku zielony woreczek, czy czarny? :P
Instrukcja i pudełko mówią o zielonym, ja mam czarny...
Z tego co kojarzę to tak samo było w zagranicznych wydaniach.
Ja mam edycję angielską i w pudełku był woreczek zielony.
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Keyflower

Post autor: KonradT »

To może nie w każdym, ale zanim polska wersja się ukazała już gdzieś o tym czytałem, więc się nie przejąłem jak otworzyłem swoich kupców.
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Keyflower

Post autor: tekknoboy »

Czy ktoś z was grał w 6osob? Jak się sprawdza gra? Jak z balansem i downtime?
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 940
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: Apos »

tekknoboy pisze:Czy ktoś z was grał w 6osob? Jak się sprawdza gra? Jak z balansem i downtime?
Grałem kilkukrotnie i działa bardzo dobrze. Gra zamyka się w dwóch godzinach i przestojów nie ma. Jest większa rywalizacja o poszczególne kafle - tu należy mieć na uwadze, aby nie przelicytować się za bardzo.
Jedyny problem jaki się pojawia to wymóg dość dużego stołu, a zarazem umieszczenie kafli tak, aby każdy mógł widzieć co ma przeciwnik.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: RunMan »

Potwierdzam, gra skaluje się dobrze. Problem stanowić może fakt, że przy większej liczbie graczy trudniej jest obserwować i korzystać z wiosek rywali, zwłaszcza gdy gramy przy większym stole. No i siłą rzeczy gra trwa dłużej.
Wolę grać w 3-4, ale na 5-6 też dałbym się namówić.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: bukimi »

Na 6 osób wydajnie jest grać pytając "kto ma jeszcze jakąś akcję transportu?". Jedna osoba woła "u mnie za 2 czerwone", a druga "u mnie za 3 żółte" i oszczędza się 3/4 czasu poświęcanego na wertowanie stanu wszystkich osad.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
slanesh
Posty: 116
Rejestracja: 27 lip 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Keyflower

Post autor: slanesh »

Ma ktoś zasady do promek z wspieram.to?
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Keyflower

Post autor: Bruno555 »

pegzi
Posty: 537
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: pegzi »

Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Keyflower

Post autor: hsiale »

Składając grę po wczorajszej partii zauważyłem właśnie, że w polskim tłumaczeniu kafle Trader (promo) i Merchant (z dodatku Merchants) oba zostały przetłumaczone jako Kupiec :)
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Keyflower

Post autor: bartekb8 »

Trader można by przetłumaczyć jako handlowiec. Ale generalnie nieszkodliwa wpadka, i tak najważniejsze są ikonki :-)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Keyflower

Post autor: warlock »

KEYFLOWER - recenzja

Zostawiam dla potomnych 8)
ODPOWIEDZ