Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
koksik111
Posty: 192
Rejestracja: 03 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pret-a-Porter

Post autor: koksik111 »

Widzę że autor zagląda na forum o nowej grze. Ja jednak o starej: Kiedy możemy spodziewać się żetonów do 51-Stan?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Geko »

koksik111 pisze:Widzę że autor zagląda na forum o nowej grze. Ja jednak o starej: Kiedy możemy spodziewać się żetonów do 51-Stan?
Ja bym dał trochę czasu Portalowi, w końcu to nie jest błyskawiczny proces, żeby takie żetony dodrukować. A takie pytania zadawajmy w wątku o danej grze.

Mam wrażenie, że z punktu widzenia wygody pisania, "51. Stan" to najgorszy możliwy tytuł. Wiecznie jest jakoś przekręcany, skracany, wywijany itd. :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
woj_settlers
Posty: 146
Rejestracja: 08 kwie 2008, 14:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Pret-a-Porter

Post autor: woj_settlers »

Ale co znaczy ze kontakt działa i w styczniu I w lutym? Ze jeżeli daje np 1 PR to da go I jednym I w drugim miesiącu ? Czyli dostane dwa takie znaczniki?
Czy ta podmiana kolorów pracowników I budynków oznacza ze budynki rozpatruje się przed zatrudnieniem nowych pracowników?
http://ciekawegry.wordpress.com/ - blog o planszówkach i nie tylko
mam
kupię
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Akurat ten kontrakt jest wyjątkowy i daje bonus tylko jednokrotnie (a nie w obu miesiącach) - jest to opisane w instrukcji na stronie 9, w części o dodatkowych uwagach do działania kontraktów.

Zamiana kolorów ma znaczenie tylko estetyczne. nie ma wpływu na przebieg gry.

W sprawie żetonów wypowiedziałem się w odpowiednich ku temu miejscach.
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Dzika Mrówka »

Po lekturze instrukcji mam kilka pytań:

1. Podczas przygotowania do gry każdy z graczy wybiera kartę Typ Projektu. Tylko w końcu wybiera losowo czy nie?
2. Czy podczas zakupu surowców należy posiadać Projekty wykorzystujące te surowce czy można kupować na zapas magazynując je np. na swojej planszy gracza?
3. Czy podczas zaciągania kredytów, mając np. 2 projekty w stylu Boho i 3 w stylu dziecięcym mogę maksymalnie wziąć kredyt do 30tyś (3 projekty w stylu dziecięcym)? Innymi słowy czy zdanie z instrukcji: "Na jedną kolekcję gracz może otrzymać tylko jeden kredyt" oznacza "Podczas jednej akcji zaciągania kredytu gracz może wziąć tylko jeden kredyt w oparciu o jedną posiadaną kolekcję".

To po przeczytaniu instrukcji na szybko, podejrzewam że podczas rozgrywki pojawi się więcej ;p
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

2. Surowce można kupowac na zapas (nie trzeba miec projektów, do których pasują).
Dzika Mrówka pisze:3. Czy podczas zaciągania kredytów, mając np. 2 projekty w stylu Boho i 3 w stylu dziecięcym mogę maksymalnie wziąć kredyt do 30tyś (3 projekty w stylu dziecięcym)? Innymi słowy czy zdanie z instrukcji: "Na jedną kolekcję gracz może otrzymać tylko jeden kredyt" oznacza "Podczas jednej akcji zaciągania kredytu gracz może wziąć tylko jeden kredyt w oparciu o jedną posiadaną kolekcję".
3. Oznacza, że jeśli podczas jednej akcji zaciągania kredytu wziąłeś kredyt w oparciu o daną kolekcję to następnego kredytu w oparciu o tę kolekcję w kolejnych akcjach nie możesz zaciągnąć dopóki nie spłacisz tego pierwszego (ale zdanie: "Podczas jednej akcji zaciągania kredytu gracz może wziąć tylko jeden kredyt w oparciu o jedną posiadaną kolekcję" jest również prawdziwe :-)).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Dzika Mrówka »

mst pisze: Oznacza, że jeśli podczas jednej akcji zaciągania kredytu wziąłeś kredyt w oparciu o daną kolekcję to następnego kredytu w oparciu o tę kolekcję w kolejnych akcjach nie możesz zaciągnąć dopóki nie spłacisz tego pierwszego
Czyli trzeba to pamiętać, ewentualnie zaznaczać wsuwając np. kartę kredytu pod kolekcję?
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Pret-a-Porter

Post autor: sheva »

teoria., w praktyce nigdy nie bierze sie dwoch zwyklych kredytow miedzy pokazami.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: ragozd »

trzewik pisze: W sprawie żetonów wypowiedziałem się w odpowiednich ku temu miejscach.
Ale czas juz przestaje byc odpowiedni ;)
15.10 - "W ciągu najblizszych kilku dni (po prowrocie z targów w Essen) poinformujemy o sposobie jej dosyłania"
1.12 - "Mamy szczerą nadzieję, że w tym tygodniu uda nam się oficjalnie już ogłosić kiedy problem zostanie finalnie zażegnany"
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: Pret-a-Porter

Post autor: zachi »

Jestem po nastu rozgrywkach i mam pytania o zasady odnośnie niektórych kart (normalnie bym zadał na forum Portalu, ale jakoś tam forum gry nie powstało ;) )...

1. Przedstawiciel Handlowy pozwala zakupić jeden materiał bez akcji itd.... W której fazie następuje ten zakup? W fazie rozpatrywania akcji zakupów innych graczy czy w fazie utrzymania?
2. Karta dająca "bez akcji projekt w ciemno" vs. karta "kiedy jesteś u projektantów" - ta pierwsza oznacza ciągnięcie projektu w fazie utrzymania, a ta druga w fazie rozpatrywania akcji wyboru projektów (?), przed czy po wyborze projektu 'z akcji' ?
3. Kontrakt na wykonanie kolekcji (dajmy na to Dziecięcej) - czy oznacza, że w miesiącu pokazowym mogę wystawić kolekcję dziecięcą i sprzedać ją normalnie raz z gwiazdkami i raz bez gwiazdek? Czy muszę wystawić inną kolekcję na pokazie, żeby sprzedać dodatkowo kolekcję dziecięcą objętą kontraktem?

Mogłem nieco pomylić nazwy lub opisy kart, bo piszę z pamięci.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

1. W fazie rozpatrywania akcji zakupów.
2. W fazie rozpatrywania akcji wyboru projektów, przed wyborem projektu z akcji (projekt w ciemno zawsze przed projektem z akcji).
3. Kolekcja sprzedawana na podstawie kontraktu nie może być wystawiana na pokazie.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
woj_settlers
Posty: 146
Rejestracja: 08 kwie 2008, 14:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Pret-a-Porter

Post autor: woj_settlers »

Po kolejnej partii, kolejne pytania:
Czy budynek (nie pamietam nazwy) który daje możliwość podczas wizyty u projektantów pobrać jeden kontrakt w ciemno, a po robudowie nadal pobrać jeden kontrakt w ciemno i dodatkowo zamienić jeden projekt w kolekcję dziecięcą działa tak:
- jak jestem u projektantów, to pobieram jeden kontrakt w ciemno i drugi kontrakt z dostępnych, a ten z dostępnych od razu zamieniam na dziecięcy?
- czy jeżeli mam dwa pionki u projektantów to powyższą akcję w całości mogę wykonać dwa razy (łacznie z zamianą)?
- czy takiej akcji mogę dokonać w każdym miesiącu przygotowań, i tym samym wystawić kolekcję złożoną np z jednej karty dziecięcej i pięciu kart innych stylów ale zamienionych na dziecięce?
http://ciekawegry.wordpress.com/ - blog o planszówkach i nie tylko
mam
kupię
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Pret-a-Porter

Post autor: sheva »

pobierasz dodatkowy kontrakt w ciemno za każdego gościa wstawionego do projektantów, ale zamiany dokonujesz przed pokazem: po prostu mówisz ten projekt jest dziecięcy na pokazie czyli zamieniasz jeden projekt.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
woj_settlers
Posty: 146
Rejestracja: 08 kwie 2008, 14:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Pret-a-Porter

Post autor: woj_settlers »

Ignacy czy mógłbyś wyjaśnić sens zasad kupowania materiałów I ograniczenia w ilości. Co to niby ma wspólnego z prowadzeniem firmy. I dlaczego akurat w dwóch miejscach można kupować tylko jeden wybrany, a w innym po jednym z każdego rodzaju. Nam kojarzy się z PRL, jak wszystkiego brakowało. Zasada totalnie nie rynkowa. Gdzie tu edukacja ekonomiczna?
http://ciekawegry.wordpress.com/ - blog o planszówkach i nie tylko
mam
kupię
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

W dwóch miejscach kupujesz jeden wybrany ale w dowolnej ilości bo to producenci, którzy mają duże stany magazynowe ale tylko jednego, produkowanego przez siebie materiału. W hurtowni możesz kupić po troszku wszystkiego bo hurtownia ma ograniczone stany magazynowe ale duży asortyment. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Dokładnie tak jak powiedział Mst.
Awatar użytkownika
siemian
Posty: 114
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: siemian »

Wczoraj udało się rozegrać pierwszą partię we więcej niż 2 osoby. Gra daje więcej frajdy, jest więcej kombinowania i podgryzania innych. A gwiazdki warte 2 tysiące sprawiają, że aż chce się o nie walczyć! Poza tym zauważyłem, że sporo może zależeć od szczęścia w doborze projektów. Trzy projekty na pierwszym pokazie potrafią dać niezłego kopa nawet bez gwiazdek.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Pret-a-Porter

Post autor: surmik »

Może warto przemyśleć jakiś draft początkowych projektów w systemie 1-2-3-4-4-3-2-1 dla 4 graczy?
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Pret-a-Porter

Post autor: sheva »

O jakim drafcie mowa skoro na początek dostajemy dwa różne nie pasujące do siebie projekty i z planszy dopiero można coś wybrać pasującego? Start i tak i tak jest równy.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Pret-a-Porter

Post autor: surmik »

No właśnie o to chodzi, że jednemu projekty będa nie pasować a drugiemu będą pasować, w końcu są losowe, draft by mógł to zrównoważyć. We wszystkich moich dotychczasowych grach projekty odgrywały bardzo ważną rolę.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Nataniel »

A czy w zasadach nie ma przypadkiem, ze jezeli wyciagniemy dwa pasujace, to losujemy jeszcze raz?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Zgadza się, set up jest tak zaprojektowany, że gracz na początku ma 2 różne projekty, więc sytuacja, w której gracz na pierwszym pokazie pojawia się z 3 projektami to jest spoooory wyczyn.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Tycjan »

Nataniel pisze:A czy w zasadach nie ma przypadkiem, ze jezeli wyciagniemy dwa pasujace, to losujemy jeszcze raz?
Jest tak jak piszesz: nie mogą być tego samego stylu, anie nie mogą posiadać specjalnych profitów.

Edit: Trzewik mnie uprzedził :)
Ostatnio zmieniony 28 gru 2010, 13:53 przez Tycjan, łącznie zmieniany 1 raz.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Pret-a-Porter

Post autor: sheva »

rzekłbym raczej, że spory przypadek.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Pret-a-Porter

Post autor: surmik »

No to wygląda, że źle grałem :mrgreen: Usuwałem tylko projekty z dodatkowymi ikonkami.
ODPOWIEDZ