Obecna sytuacja a Kickstarter

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4111
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 269 times
Been thanked: 935 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: brazylianwisnia »

lukkk pisze: 01 kwie 2020, 08:29 Już nawet nie na pasjonatach ale najprawdziwszych geekach, którzy nie mogą sobie odpuścić kolejnego pudła wypchanego po brzegi figurkami.
W Frosthaven nie chodzi o zadne figurki. Ludzie wspieraja bo to świetna gra na 150 godzin z tona kart i kartonu. Sequel najwyzej ocenianego euro.

Niepotrzebnie tak negatywnie atakujesz to zjawisko. Pojawienie sie nowego mega hitu to swieto dla graczy. Cieszmy sie ze branza ma sie dobrze.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: lukkk »

brazylianwisnia pisze: 01 kwie 2020, 08:57
lukkk pisze: 01 kwie 2020, 08:29 Już nawet nie na pasjonatach ale najprawdziwszych geekach, którzy nie mogą sobie odpuścić kolejnego pudła wypchanego po brzegi figurkami.
W Frosthaven nie chodzi o zadne figurki. Ludzie wspieraja bo to świetna gra na 150 godzin z tona kart i kartonu. Sequel najwyzej ocenianego euro.

Niepotrzebnie tak negatywnie atakujesz to zjawisko. Pojawienie sie nowego mega hitu to swieto dla graczy. Cieszmy sie ze branza ma sie dobrze.
Ale ja nie ja nie atakuję zjawiska :) tylko zachłyśnięcie się tematem (czasem bezrefleksyjne).
Dla mnie to wydanie tej samej gry po raz drugi. Wiem, że zaraz ktoś może wypunktować mi różnice. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pewnie będzie ich wiele.

Ciekawi mnie jednak to sformułowanie: "150 godzin z tona kart i kartonu". Czytam je kilka razy i za każdym razem chce mi się coraz bardziej uśmiechać :)
Z ręką na sercu: kto z tutaj obecnych rozegrał całe 150 h i przeszedł Gloomheaven?

I osobiście wolę inne święta niż obchodzenia wydania Frostheaven. Dla przykładu Wielkanoc jest całkiem miła :) Chociaż w tym roku, będzie o wiele mniej przyjemna.

Wiem, że wychodzę na złośliwca i krytykanta. Może dlatego, że mam cichą nadzieję, że ta pandemia chodź trochę zmieni nasze myślenie/ postrzeganie świata albo wrażliwość.
Może mam nadzieję, że po tym wszystkim zmienimy się na lepsze a świat będzie bardziej doceniał ludzi niosących realną pomoc od celebrytów/ brafitterki / szoperki/ patostreamerki/ itp.
Może na chwilę zapomnimy o przesadnym konsumpcjoniźmie, zburzymy świątynie zbudowane z plastikowych figurek i zaczniemy dostrzegać to, co już mamy.
Chińczyk, Warcaby, Monopoly i Talisman.

A tak. Zapomniał bym. Prima Apryllis ;)
Fojtu
Posty: 3387
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1265 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Fojtu »

lukkk pisze: 01 kwie 2020, 09:21 Ciekawi mnie jednak to sformułowanie: "150 godzin z tona kart i kartonu". Czytam je kilka razy i za każdym razem chce mi się coraz bardziej uśmiechać :)
Z ręką na sercu: kto z tutaj obecnych rozegrał całe 150 h i przeszedł Gloomheaven?
Ja przeszedłem kampanię i gram drugi raz z inną grupą. Łącznie 150h spokojnie zagrałem
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 993
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 629 times
Been thanked: 543 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Irr3versible »

brazylianwisnia pisze: 01 kwie 2020, 00:00 Swoja droga to co zrobil Issac w kampanii Frosthaven budzi mocny niesmak. Jesli ktos nie sledzi tematu to dopiero w pierwszym updacie nalisal ze cena nie zawiera cla ktore beda musieli zaplacic wspierający poza USA(20%). Patrzac na to ile osob w kampaniach AR nie ogarnia wave 1 i 2 oraz istnienia PMa mimo ze info wystepuje na glownej stronie i w updateach to tutaj bedzie wielkie zdziwienie jak przyjdzie komus z UE zaplacic nie 28USD w PM a 50...
Nie cło, tylko vat.
(Kampania jest eu friendly czyli cła nie będzie - centra logistyczne w Europie).
Co stawia całą ofertę pod pręgierzem prawa w eu, cena dla Europejczyka ma zawierać VAT i nie ma od tego odstępstwa. Końcowa kwota dla eu to cena bazowa plus stawka VAT kraju (na podstawie miejsca dostawy) i to tego należy doliczyć przesyłkę. Dla nas 123 USD plus szacowany koszt transportu 25 USD =148. Msrp w stanach 160 USD, co zwykle przekłada się na 160 eur w eu.
Sądzę, że pojawi się edycja głównej strony kampanii, Isaak popełnił kilka błędów i chyba powinien je teraz naprawić. Szczególnie w świetle ostatecznej ceny dla konsumenta, w USA podaje się bez VAT (każdy stan ma własną stawkę) a w Europie jak wyżej opisane.
Pełna zgoda, że wiele osób nie jest świadomych dodatkowej opłaty i odkręcenie tego wszystkiego będzie trudne.

W temacie, za dużo próbujecie wywnioskować z 3-4 zbiórek gigantów. Niepewność odbije się na wielu ks, ale w najmniejszym stopniu na gigantach - w zbiórkach za 3-6m USD nie odczujemy obaw konsumentów, te będzie można zaobserwować na ks mniejszych firm. Sądzę, że właściwszym porównaniem byłoby zliczenie wszystkich kampani ks w okresie i analiza oparta na zestawieniu wszystkich projektów, % ufundowanych, wartości średniej wpłaty na indywidualnego konsumenta oraz łącznych wpłat na wszystkie projekty.
Największe hity dają większe prawdopodobieństwo ukończenia, mamy też historyczne dane dotyczące poprzednich kampanii tychże firm. Budzą zaufanie, a to w czasie kryzysu jest istotnym czynnikiem. Sytuacja w naszym kraju będzie szalenie ciężka, patrzmy szerzej niż tylko na swoje poletko. Mamy kryzys gospodarczy, który dotknie miliony w Polsce (proponuję poczytać ile osób już straciło pracę, ile jest na bezpłatnych urlopach, ile małych firm nie może wykonywac pracy)... Ale to nie temat na takie dyskusje.

Przewtornie zapytam na koniec, czy powinniśmy sobie zadawać pytanie o sens zakupu olbrzymiej gry z ks dla wielu graczy. Świat w jakim obecnie żyjemy sprzyja grą, które świetnie działają solo czy na dwie osoby - a jeśli posiadają warianty na 3-4 to prezentują wartość dodaną. Taki Ankh to raczej rozgrywka na 4 osoby, a nie każdy ma tak duża rodzinę ;)
(naturalnie wziąć powyższe z przymrużeniem oka, ale... Kto wie kiedy wrócimy do systematycznych spotkań w pubach czy z naszą grupą na wieczornych sesjach w domach)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11055
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3382 times
Been thanked: 3275 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: japanczyk »

Irr3versible pisze: 01 kwie 2020, 09:33
brazylianwisnia pisze: 01 kwie 2020, 00:00 Swoja droga to co zrobil Issac w kampanii Frosthaven budzi mocny niesmak. Jesli ktos nie sledzi tematu to dopiero w pierwszym updacie nalisal ze cena nie zawiera cla ktore beda musieli zaplacic wspierający poza USA(20%). Patrzac na to ile osob w kampaniach AR nie ogarnia wave 1 i 2 oraz istnienia PMa mimo ze info wystepuje na glownej stronie i w updateach to tutaj bedzie wielkie zdziwienie jak przyjdzie komus z UE zaplacic nie 28USD w PM a 50...
Nie cło, tylko vat.
(Kampania jest eu friendly czyli cła nie będzie - centra logistyczne w Europie).
Co stawia całą ofertę pod pręgierzem prawa w eu, cena dla Europejczyka ma zawierać VAT i nie ma od tego odstępstwa. Końcowa kwota dla eu to cena bazowa plus stawka VAT kraju (na podstawie miejsca dostawy) i to tego należy doliczyć przesyłkę. Dla nas 123 USD plus szacowany koszt transportu 25 USD =148. Msrp w stanach 160 USD, co zwykle przekłada się na 160 eur w eu.
jestes pewny, ze dobrze liczysz? VAT (chyba) narzuca się na cene produktu+przesyłki co oznacza 128$*1,23=157,44$ (~655 zł)
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: lukkk »

Irr3versible pisze: 01 kwie 2020, 09:33
brazylianwisnia pisze: 01 kwie 2020, 00:00 Swoja droga to co zrobil Issac w kampanii Frosthaven budzi mocny niesmak. Jesli ktos nie sledzi tematu to dopiero w pierwszym updacie nalisal ze cena nie zawiera cla ktore beda musieli zaplacic wspierający poza USA(20%). Patrzac na to ile osob w kampaniach AR nie ogarnia wave 1 i 2 oraz istnienia PMa mimo ze info wystepuje na glownej stronie i w updateach to tutaj bedzie wielkie zdziwienie jak przyjdzie komus z UE zaplacic nie 28USD w PM a 50...
Nie cło, tylko vat.
(Kampania jest eu friendly czyli cła nie będzie - centra logistyczne w Europie).
Co stawia całą ofertę pod pręgierzem prawa w eu, cena dla Europejczyka ma zawierać VAT i nie ma od tego odstępstwa. Końcowa kwota dla eu to cena bazowa plus stawka VAT kraju (na podstawie miejsca dostawy) i to tego należy doliczyć przesyłkę. Dla nas 123 USD plus szacowany koszt transportu 25 USD =148. Msrp w stanach 160 USD, co zwykle przekłada się na 160 eur w eu.
Sądzę, że pojawi się edycja głównej strony kampanii, Isaak popełnił kilka błędów i chyba powinien je teraz naprawić. Szczególnie w świetle ostatecznej ceny dla konsumenta, w USA podaje się bez VAT (każdy stan ma własną stawkę) a w Europie jak wyżej opisane.
Pełna zgoda, że wiele osób nie jest świadomych dodatkowej opłaty i odkręcenie tego wszystkiego będzie trudne.

W temacie, za dużo próbujecie wywnioskować z 3-4 zbiórek gigantów. Niepewność odbije się na wielu ks, ale w najmniejszym stopniu na gigantach - w zbiórkach za 3-6m USD nie odczujemy obaw konsumentów, te będzie można zaobserwować na ks mniejszych firm. Sądzę, że właściwszym porównaniem byłoby zliczenie wszystkich kampani ks w okresie i analiza oparta na zestawieniu wszystkich projektów, % ufundowanych, wartości średniej wpłaty na indywidualnego konsumenta oraz łącznych wpłat na wszystkie projekty.
Największe hity dają większe prawdopodobieństwo ukończenia, mamy też historyczne dane dotyczące poprzednich kampanii tychże firm. Budzą zaufanie, a to w czasie kryzysu jest istotnym czynnikiem. Sytuacja w naszym kraju będzie szalenie ciężka, patrzmy szerzej niż tylko na swoje poletko. Mamy kryzys gospodarczy, który dotknie miliony w Polsce (proponuję poczytać ile osób już straciło pracę, ile jest na bezpłatnych urlopach, ile małych firm nie może wykonywac pracy)... Ale to nie temat na takie dyskusje.

Przewtornie zapytam na koniec, czy powinniśmy sobie zadawać pytanie o sens zakupu olbrzymiej gry z ks dla wielu graczy. Świat w jakim obecnie żyjemy sprzyja grą, które świetnie działają solo czy na dwie osoby - a jeśli posiadają warianty na 3-4 to prezentują wartość dodaną. Taki Ankh to raczej rozgrywka na 4 osoby, a nie każdy ma tak duża rodzinę ;)
(naturalnie wziąć powyższe z przymrużeniem oka, ale... Kto wie kiedy wrócimy do systematycznych spotkań w pubach czy z naszą grupą na wieczornych sesjach w domach)
Chodzi także o to, że jest wielka pula ludzi, która nie zaakceptowała obecnej sytuacji. Taki bunt umysłu. Jest super gra i chcę.
Frostheaven pewnie jest b. dobry do gry solo. Ale solo to wolę grać w gry komputerowe. Planszówki są właśnie po to aby się spotkać i wspólnie je przeżywać. W obecnej sytuacji faktycznie jest to niemożliwe. Więc i planszówki spadają w rankingu pt: czego mi do życia potrzeba. Wiem wiem, że można myśleć przyszłościowo. Ale jak już znam te przyszłościowe ogrywanie tytułów ( patrz półka wstydu, która powoli zmieniła się w całą komodę wstydu). Zresztą nie wiadomo co ze współgraczami po tym wszystkim. Czy to przeżyją (mity o koronie, która zabiera tylko starszych już dawno upadły) a po drugie nie wiadomo w jakiej sytuacji finansowej będą (albo my będziemy). Za dużo niewiadomych jak na dobro dalszego rzędu. Może za jakiś czas ostatnim o czym będę ludzie myśleć to gry planszowe.

A co do dużych pudeł. Widzę, że one jako jedyne obronią się na KS. Reszta w moim odczuciu nie. Bo nikt nie będzie chciał ryzykować dla gry karcianej. Takie coś można dostać od ręki. A nie czekać x lat.

Zresztą cena dolca się mocno zmieni. Raczej straci niż się umocni. Ale co czeka naszą walutę, tego nie wiadomo.

Konkludując: wielcy gracze na rynku pozostaną, płotki padną. Ks będzie jeszcze bardziej opierał się na poczuciu ekskluzywności niż dotychczas.

Chociaż pod koniec roku podejrzewam, że i to może się zmienić.
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 993
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 629 times
Been thanked: 543 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Irr3versible »

japanczyk pisze: 01 kwie 2020, 09:41 jestes pewny, ze dobrze liczysz? VAT (chyba) narzuca się na cene produktu+przesyłki co oznacza 128$*1,23=157,44$ (~655 zł)
Pewien nie jestem, bo to jest zależne od sposobu podania informacji przez Isaaka. Jeśli stawka transportowa nie zawiera VAT (a jesteśmy przyzwyczajeni, że ks podaje cenę końcową) to takowa będzie doliczona jak napisałeś. Transport wewnątrzwspólnotowy - stawka zgodna z krajem odbiorcy końcowego. Dzięki za wyłapanie :D
Najprawdopodobniej jest jednak tak jak napisałeś, że też zostały podane stawki netto - przynajmniej byłaby tutaj konwekwencja ;)
toblakai
Posty: 1279
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 228 times
Been thanked: 242 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: toblakai »

lukkk pisze: 01 kwie 2020, 09:55Planszówki są właśnie po to aby się spotkać i wspólnie je przeżywać.
Nieprawda. Planszówka jest od tego żeby w nią grać - skład osobowy jest pomijalny.
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: lukkk »

toblakai pisze: 01 kwie 2020, 10:11
lukkk pisze: 01 kwie 2020, 09:55Planszówki są właśnie po to aby się spotkać i wspólnie je przeżywać.
Nieprawda. Planszówka jest od tego żeby w nią grać - skład osobowy jest pomijalny.
Wszystko jest oczywiście kwestią osobistej opinii każdego człowieka. Mnie nie bawią gry solo. Planszówki traktuję jako świetna alternatywa gier komputerowych.
Jakbym miał wybierać do gry solo: planszowa czy komputerowa to wygrywa jednak ta druga.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
vder
Posty: 728
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 298 times
Been thanked: 124 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: vder »

toblakai pisze: 01 kwie 2020, 10:11
lukkk pisze: 01 kwie 2020, 09:55Planszówki są właśnie po to aby się spotkać i wspólnie je przeżywać.
Nieprawda. Planszówka jest od tego żeby w nią grać - skład osobowy jest pomijalny.
Jak ktos już grę posiada na własność, to z definicji moze już z nią robić co chce :D.
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: lukkk »

vder pisze: 01 kwie 2020, 10:19
toblakai pisze: 01 kwie 2020, 10:11
lukkk pisze: 01 kwie 2020, 09:55Planszówki są właśnie po to aby się spotkać i wspólnie je przeżywać.
Nieprawda. Planszówka jest od tego żeby w nią grać - skład osobowy jest pomijalny.
Jak ktos już grę posiada na własność, to z definicji moze już z nią robić co chce :D.
Koszulka składająca się z planszy i figurek do Gloomheaven? Ciekawe. Drogie ale dość oryginalne ;D
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4111
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 269 times
Been thanked: 935 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: brazylianwisnia »

lukkk pisze: 01 kwie 2020, 09:55
Irr3versible pisze: 01 kwie 2020, 09:33
brazylianwisnia pisze: 01 kwie 2020, 00:00 Swoja droga to co zrobil Issac w kampanii Frosthaven budzi mocny niesmak. Jesli ktos nie sledzi tematu to dopiero w pierwszym updacie nalisal ze cena nie zawiera cla ktore beda musieli zaplacic wspierający poza USA(20%). Patrzac na to ile osob w kampaniach AR nie ogarnia wave 1 i 2 oraz istnienia PMa mimo ze info wystepuje na glownej stronie i w updateach to tutaj bedzie wielkie zdziwienie jak przyjdzie komus z UE zaplacic nie 28USD w PM a 50...
Nie cło, tylko vat.
(Kampania jest eu friendly czyli cła nie będzie - centra logistyczne w Europie).
Co stawia całą ofertę pod pręgierzem prawa w eu, cena dla Europejczyka ma zawierać VAT i nie ma od tego odstępstwa. Końcowa kwota dla eu to cena bazowa plus stawka VAT kraju (na podstawie miejsca dostawy) i to tego należy doliczyć przesyłkę. Dla nas 123 USD plus szacowany koszt transportu 25 USD =148. Msrp w stanach 160 USD, co zwykle przekłada się na 160 eur w eu.
Sądzę, że pojawi się edycja głównej strony kampanii, Isaak popełnił kilka błędów i chyba powinien je teraz naprawić. Szczególnie w świetle ostatecznej ceny dla konsumenta, w USA podaje się bez VAT (każdy stan ma własną stawkę) a w Europie jak wyżej opisane.
Pełna zgoda, że wiele osób nie jest świadomych dodatkowej opłaty i odkręcenie tego wszystkiego będzie trudne.

W temacie, za dużo próbujecie wywnioskować z 3-4 zbiórek gigantów. Niepewność odbije się na wielu ks, ale w najmniejszym stopniu na gigantach - w zbiórkach za 3-6m USD nie odczujemy obaw konsumentów, te będzie można zaobserwować na ks mniejszych firm. Sądzę, że właściwszym porównaniem byłoby zliczenie wszystkich kampani ks w okresie i analiza oparta na zestawieniu wszystkich projektów, % ufundowanych, wartości średniej wpłaty na indywidualnego konsumenta oraz łącznych wpłat na wszystkie projekty.
Największe hity dają większe prawdopodobieństwo ukończenia, mamy też historyczne dane dotyczące poprzednich kampanii tychże firm. Budzą zaufanie, a to w czasie kryzysu jest istotnym czynnikiem. Sytuacja w naszym kraju będzie szalenie ciężka, patrzmy szerzej niż tylko na swoje poletko. Mamy kryzys gospodarczy, który dotknie miliony w Polsce (proponuję poczytać ile osób już straciło pracę, ile jest na bezpłatnych urlopach, ile małych firm nie może wykonywac pracy)... Ale to nie temat na takie dyskusje.

Przewtornie zapytam na koniec, czy powinniśmy sobie zadawać pytanie o sens zakupu olbrzymiej gry z ks dla wielu graczy. Świat w jakim obecnie żyjemy sprzyja grą, które świetnie działają solo czy na dwie osoby - a jeśli posiadają warianty na 3-4 to prezentują wartość dodaną. Taki Ankh to raczej rozgrywka na 4 osoby, a nie każdy ma tak duża rodzinę ;)
(naturalnie wziąć powyższe z przymrużeniem oka, ale... Kto wie kiedy wrócimy do systematycznych spotkań w pubach czy z naszą grupą na wieczornych sesjach w domach)
Chodzi także o to, że jest wielka pula ludzi, która nie zaakceptowała obecnej sytuacji. Taki bunt umysłu. Jest super gra i chcę.
Frostheaven pewnie jest b. dobry do gry solo. Ale solo to wolę grać w gry komputerowe. Planszówki są właśnie po to aby się spotkać i wspólnie je przeżywać. W obecnej sytuacji faktycznie jest to niemożliwe. Więc i planszówki spadają w rankingu pt: czego mi do życia potrzeba. Wiem wiem, że można myśleć przyszłościowo. Ale jak już znam te przyszłościowe ogrywanie tytułów ( patrz półka wstydu, która powoli zmieniła się w całą komodę wstydu). Zresztą nie wiadomo co ze współgraczami po tym wszystkim. Czy to przeżyją (mity o koronie, która zabiera tylko starszych już dawno upadły) a po drugie nie wiadomo w jakiej sytuacji finansowej będą (albo my będziemy). Za dużo niewiadomych jak na dobro dalszego rzędu. Może za jakiś czas ostatnim o czym będę ludzie myśleć to gry planszowe.

A co do dużych pudeł. Widzę, że one jako jedyne obronią się na KS. Reszta w moim odczuciu nie. Bo nikt nie będzie chciał ryzykować dla gry karcianej. Takie coś można dostać od ręki. A nie czekać x lat.

Zresztą cena dolca się mocno zmieni. Raczej straci niż się umocni. Ale co czeka naszą walutę, tego nie wiadomo.

Konkludując: wielcy gracze na rynku pozostaną, płotki padną. Ks będzie jeszcze bardziej opierał się na poczuciu ekskluzywności niż dotychczas.

Chociaż pod koniec roku podejrzewam, że i to może się zmienić.
Co tu do rzeczy akceptacja? Mowimy o 100USD a nie 10 000. Stowke w USA zostawia sie w jedna noc w pubie. Ludzie oszczedzaja na wyjściu do pibu, restauracji, escape roomach, kreglach, meczach itd wiec moga sobie pozwolic wydac równowartość kilku godzin pracy na swoje hobby. Co do solo i izolacji. Ta gra przyjdzie za ponad rok. W czasie gdy prawda ktora teraz sie posługujemy bedzie nieaktualna.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: lukkk »

W USA do końca roku ma być około 20% bezrobocia.
Jako, że branża usług leży i nie wstanie przez około rok (pierwsze szczepionki przewiduje się na około jesień) będzie to miało swoje piętno.
Branża produkcyjna też odczuje zastój. Zmniejszy produkcję i zapewne także zredukuje pracowników.
To, że ktoś ma dobrze teraz....nie oznacza, że pod koniec roku też będzie.
Głupio będzie dostać planszówkową perełkę z KS w momencie, gdy nie wiesz, czy będziesz miał za co opłacić czynsz. Ok, można wtedy sprzedać, ale może się okazać, że chętnych zero i nagle wszyscy to chcą sprzedać.
Prawo popytu i podaży. Nagle nawet 100 dolców stanie się ważne.

Oczywiście to jest czarny scenariusz. On moze się sprawdzić (według pognoz jest b. możliwy) jednak to tylko scenariusz, możliwość jedna z wielu. Więc może nie będzie aż tak źle. Oby.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Halloween »

lukkk pisze: 01 kwie 2020, 08:29 Wygląda tak trochę, że rynek gier planszowy rynek mocno skategoryzowany. To nie gracze z doskoku ani rodziny z dziećmi. Ten rynek opiera się głównie na geekach. Już nawet nie na pasjonatach ale najprawdziwszych geekach, którzy nie mogą sobie odpuścić kolejnego pudła wypchanego po brzegi figurkami.
Ale ja jestem geekiem albo nawet nerdem. A czuje sie nieswojo, ze ludzie kupuja w uposledzonej przedsprzedazy (bez praw konsumenta) planszowke - nowy projekt, ktory ukaze sie NAJwczesniej za rok, sama podstawke za jakies 120$ z wysylka. (18.30$ tania paczka morska z USA do PL). A raczej wiecej z tego co pisze brazilianwisnia bo obowiazkowo cło - nawet jezeli nie skontroluja paczki. A wiec zapewne i VAT a VAT jest grozniejszy jak clo bo 23%.
MichalStajszczak pisze: 01 kwie 2020, 08:38
Halloween pisze: 31 mar 2020, 23:15 Jestem bardzo zaskoczony.
Może teraz będziesz bardziej ostrożny w swoich kategorycznych przepowiedniach odnośnie przyszłości?
Na pewno to 4.8mln USD w praktycznie 1 dzien w poczatkach najwiekszego kryzysu od 2008 swiadczy, ze jestem mentalnie oderwany od wielkiej grupy planszówkowiczów 2020. To nowy i bardzo specyficzny (dla ludzi co maja duzo czasu) tytuł bedzie go mozna kupic za rok za podobna kwote. Nawet jezeli o 5% wyzsza to i tak warto zaczekac bo duzo rzeczy moze pojsc nie tak po drodze. Juz po 1 dniu 34tysiace osob* w tym malym hobby mysli inaczej (podczas gdy superuznane Gloomhaven ma w owned 55tysiecy).

*Jezeli tacy hojni klienci a w sumie niewymagajacy (marzec 2021 jesli wszystko jakims cudem pojdzie dobrze) maja stanowic rosnaca grupe w planszowkach NIEeuro to ja zostane ekonomicznie wykluczony z tego hobby.
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 993
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 629 times
Been thanked: 543 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Irr3versible »

Ja zaskoczony nie jestem, spodziewałem się 8-10m zanim rozpoczął się kryzys.
Gloomhaven to mocniejsza marka od 7 kontynentu czy Ankh. Może się mylę, ale jednak nie sądzę abyśmy w tym roku mieli KS większej skali. Pierwszy duży projekt w czasach kryzysu, i zapewne największy na przestrzeni roku. Mam podobne przemyślenia jak Lukkk w poście powyżej.
lukkk pisze: 01 kwie 2020, 13:00 W USA do końca roku ma być około 20% bezrobocia.
Jako, że branża usług leży i nie wstanie przez około rok (pierwsze szczepionki przewiduje się na około jesień) będzie to miało swoje piętno.
Branża produkcyjna też odczuje zastój. Zmniejszy produkcję i zapewne także zredukuje pracowników.
To, że ktoś ma dobrze teraz....nie oznacza, że pod koniec roku też będzie.
Głupio będzie dostać planszówkową perełkę z KS w momencie, gdy nie wiesz, czy będziesz miał za co opłacić czynsz. Ok, można wtedy sprzedać, ale może się okazać, że chętnych zero i nagle wszyscy to chcą sprzedać.
Prawo popytu i podaży. Nagle nawet 100 dolców stanie się ważne.

Oczywiście to jest czarny scenariusz. On moze się sprawdzić (według pognoz jest b. możliwy) jednak to tylko scenariusz, możliwość jedna z wielu. Więc może nie będzie aż tak źle. Oby.
Dodatkowo,
Warto zwrócić uwagę, na jednodolarowe wsparcie (4,7k osób) - wiele tych waparć to geeki, które obawiają się jutra. Prośby do Issaca o 1usd i możliwość pełnego wsparcia w Pledge Manager były adrsowane od tygodni, sam Isaac na BGG wypowiedział się ze zrozumieniem i przychylnością. Naturalnie są tu też wsparcia powiązane z Let's kill Oozes - więc nie można rzeczywiście ocenić skali osób wstrzymujących się ze wsparciem.
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: _Paulus_ »

5,05kk w ciagu doby.

Chyba tylko KD:M mógłby pobić ten wynik.

Ankh i 7th Citadel też pewnie osiągną ładne wyniki liczone w milionach.

Jednak nie doszacowałem Frosthaven bo myślałem, że maks to 6-7kk. A tutaj mowimy potencjalnie o kwocie w okolicach 9kk.

Dynamika godna podziwu.
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 113 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: pavel »

Nie, ten wątek "spadł na psy"
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: lukkk »

_Paulus_ pisze: 01 kwie 2020, 16:57 5,05kk w ciagu doby.

Chyba tylko KD:M mógłby pobić ten wynik.

Ankh i 7th Citadel też pewnie osiągną ładne wyniki liczone w milionach.

Jednak nie doszacowałem Frosthaven bo myślałem, że maks to 6-7kk. A tutaj mowimy potencjalnie o kwocie w okolicach 9kk.

Dynamika godna podziwu.
Dynamika będzie padać.
Okazuje się, że marzec był relatywnie dobrym miesiącem. Gorsze problemy finansowe można będzie zaobserwować w kwietniu i maju. Więc możliwe, że Frostheaven miał szczęście.
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: _Paulus_ »

lukkk pisze: 03 kwie 2020, 09:33
_Paulus_ pisze: 01 kwie 2020, 16:57 Jednak nie doszacowałem Frosthaven bo myślałem, że maks to 6-7kk. A tutaj mowimy potencjalnie o kwocie w okolicach 9kk.

Dynamika godna podziwu.
Dynamika będzie padać.
Okazuje się, że marzec był relatywnie dobrym miesiącem. Gorsze problemy finansowe można będzie zaobserwować w kwietniu i maju. Więc możliwe, że Frostheaven miał szczęście.
Oczywiście, że dynamika pada po pierwszym dniu. Potem jest stabilny dopływ wspierających każdego dnia z większym przypływem w ostatnie 48h.

Skąd te przypływy jak nie ma SG? Ano z reklam.

A inne kampanie? Ankh startuje 14.04. Tam sprzedaż będzie napędzać FOMO i oferta KSE. Też myślę spokojnie 4kk zbierze. No chyba, że gameplay okaże się totalnym dnem dna. To wtedy będą ze dwie bańki ;)

Frosthaven szczerze to nikomu z Europy się w obecnej sytuacji z podatkami nie opłaca brać. Za drogo bez żadnego powodu by nie wstrzymać się do debiutu sklepowego. W naszym przypadku dodatkowo będzie polska edycja to dla wielu osób jest to dodatkowy powód by nie wspierać.
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: _Paulus_ »

Halloween pisze: 29 mar 2020, 23:53 Wnioski jakie mozesz wyciagac ze swoich i znajomych decyzji zakupowych sa wyznacznikiem dla Twojego srodowiska np.zamoznych osob bawiacych sie w gry. BEZPOSREDNIO odnosza sie do Twojego zycia.
A gwarantuje, ze moja banka spoleczna jest DUZO wieksza. Nie sa to moze klienci docelowi dla firm robiacych gry na KS ale dla handlarzy uzywanymi autami juz tak.
Nadal się nie doczekałem odpowiedzi. Choć raz podeprzesz to co wypluwa Twoja klawiatura jakimiś faktami? To jak z tą bańką? Czy jest dużo większa, czy jednak jest dużo mniejsza?
Halloween pisze: 29 mar 2020, 23:53 Nie wiem czy powaznie napisales 1.5mln $ w 1szy dzien? To jest nierealne. Mysle, ze finalnie tyle by chcieli miec w tych warunkach.
Nierealne mówisz...
Each man faces death by himself. Alone.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Halloween »

Juz 8.5mln $ na frosthaven. Prognoza na 11 mln (kicktraq)

Ankh tez bezpiecznie sie ufundowalo z duza gorka i idzie wg. prognozy na prawie 4mln.

W najwiekszym kryzysie od 12lat bardzo drogie planszowki znajduja mase klientow gotowych wylozyc kase z gory. To co bedzie z cenami nowych produkcji jak kryzys sie skonczy :lol: Spokojnie da sie jeszcze podniesc ceny jak konsument jest taki otumaniony.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: kastration »

Halloween pisze: 22 kwie 2020, 22:46 Juz 8.5mln $ na frosthaven. Prognoza na 11 mln (kicktraq)

Ankh tez bezpiecznie sie ufundowalo z duza gorka i idzie wg. prognozy na prawie 4mln.

W najwiekszym kryzysie od 12lat bardzo drogie planszowki znajduja mase klientow gotowych wylozyc kase z gory. To co bedzie z cenami nowych produkcji jak kryzys sie skonczy :lol: Spokojnie da sie jeszcze podniesc ceny jak konsument jest taki otumaniony.
No ewenement. Trzeba chyba wymyślić nowego Nemesisa, bo jaki sens jest pracować, jak kryzys czy nie kryzys, to i tak miliony lecą na wspieraczkach. Da się ze 100 figurek i Amerykańce kupią. A i inne nacje mogą swoje miliony wyłożyć. No, ale co się dziwić, ludziom nie psują się rowery (bo były mandaty za jazdę po trzeźwemu), nie chodzą po argentyńskiego steka na miasto (oj Argentyna się przeludni, tfu... przekrowi!), to kasa na kontach rośnie, a ciekawa planszówka zawsze ukoi zszargane myśli i rozterki życiowe zamkniętego na kwarantannie. Spróbuj pomyśleć o tym w ten sposób! :lol:
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Halloween »

kastration pisze: 22 kwie 2020, 22:54 to kasa na kontach rośnie,
Komu jak komu rosnie.
A nawet jezeli masz to szczescie i placone za postoj to firma dluzej niz kilka miesiecy bez zamowien nie pociagnie.
Mimo bezprecedensowego zadluzenia sie panstwa i wywalenia 300 miliardów na dotacje/tarcze i tak firmy będą zwalniac i się zamykać w nadchodzacych miesiacach. No chyba, ze sie przebranzowia na robienie duzych planszowek na KS.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8766
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2681 times
Been thanked: 2360 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Curiosity »

A może chodzi o to, że w bogatszych krajach, ten kryzys aż tak ludzi nie dotknie? Takie Niemcy przeznaczyły na "ratowanie gospodarki od skutków epidemii" - uwaga - 822 miliardy euro. Może po prostu na "zachodzie" ludzie nie dostaną po kieszeni, a zatem czemu mają sobie odmawiać przyjemnościo?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: MichalStajszczak »

Można przedstawić jeszcze inną hipotezę - ludzie na wielu rzeczach w tym roku zaoszczędzą: na wyjazdach zagranicznych i ogólnie lotach samolotami, na paliwie (nie dość, że mniej się jeździ, to dodatkowo benzyna tania, a ropa to nawet minus 2 dolary za baryłkę), na biletach do kin, teatrów i na imprezy sportowe, na ubraniach (bo wiele sklepów branży odzieżowej nieczynnych, a zresztą jak się z domu nie wychodzi, to mniejszy nacisk na zakup nowych ciuchów) itd., więc mają ekstra pieniądze na planszówki.
ODPOWIEDZ