Scythe (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Wincenty Jan »

A tak w wielki skrócie , jak wyglada walka? Karty? Siła Mecha? Jakieś współczynniki , które możemy rozwijać? Do jakiej gry możecie porównać walkę?
Wybaczcie, że tak dopytuje ale dawno nie byłem tak "napalony" na grę :oops: :D
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Scythe

Post autor: Marx »

Podobno walki jest niewiele Panie Janie :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Scythe

Post autor: Piehoo »

Wincenty Jan pisze:Cena jednak robi swoje... Tylko pytanie, czy nie lepiej mieć kapitalną grę w kolekcji, kosztem dwóch , trzech tytułów w tej cenie. Ja osobiście szukam gry euro gdzie będzie element walki. Uwielbiam Terra Mystica ale nie ma tam walki (choć to mogłoby już być za dużo), uwielbiam Grę o Tron ale z euro to ma niewiele wspólnego... Kamet, Cry Havoc? Ok ale brakuje mi tam zdecydowanie "ekonomii". Blood Rage? Jak dla mnie euro sałatka punktowa ubrana w klimat walki. Oczywiście piszę bardzo ogólnie o ww grach. I czuję głód gry euro w której faktycznie występuje coś w rodzaju konfliktu militarnego ale nie jest to główne założenie gry. Nie wiem czy dosyć jasno opisuję czego szukam. Biorąc pod uwagę moje potrzeby na myśli przychodzi Scythe. Pewnie gdyby nie cena kupiłbym w "ciemno". Stąd moje obawy czy wydane pieniądze zwrócą się pod postacią bardzo dobrej gry , która spełni moje oczekiwania.
Powinno idealnie podpasować.
Scythe jest tym czym powinna być Cywilizacja od FFG. Strategiczne poruszanie się po planszy, rozbudowa silniczka, budowa "królestwa" i elementy konfliktu. Z tą walką jest tak że często nie opłaca się nam kogoś atakować (ryzyko że trzyma mocne karty), szczególnie jeżeli widzimy że ma większą siłę militarną. Niektórym to nie pasuje, bo szukają wesołego bitewniaczka.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Scythe

Post autor: Planszman »

Dla mnie na plus planszetki gracza z wgłębieniami na znaczniki.
To powinien być standard w grach planszowych, a nie dokupowanie plastikowych nakładek żeby wszystko kupy się trzymało, tak jak ma to miejsce w Cywilizacja Poprzez wieki.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Wincenty Jan »

Dzieki za Wasze opinie. Napiszcie, proszę krótko jak wyglada walka w grze i czy ewentualnie przypomina to walkę z innej gry, jak tak to jakiej. Cholera zaraz chyba pojde zlikwidować lokatę w banku... :lol:
TTR_1983
Posty: 3939
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: TTR_1983 »

Wincenty Jan pisze:Dzieki za Wasze opinie. Napiszcie, proszę krótko jak wyglada walka w grze i czy ewentualnie przypomina to walkę z innej gry, jak tak to jakiej. Cholera zaraz chyba pojde zlikwidować lokatę w banku... :lol:
A oglądałeś wideorecenzję Grania w Chmurach? Walki to w tej grze jest b. mało.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Wincenty Jan »

Widziałem. Tak, wiem, że jest mało. A w przykładowej rozgrywce u Piotrka doszło do walki? Jak tak to musiałem coś przeoczyć. :roll:
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: misioooo »

Wincenty Jan pisze:Dzieki za Wasze opinie. Napiszcie, proszę krótko jak wyglada walka w grze i czy ewentualnie przypomina to walkę z innej gry, jak tak to jakiej. Cholera zaraz chyba pojde zlikwidować lokatę w banku... :lol:
Walka:
1. w tajemnicy każdy z walczących wybiera ile "siły militarnej" przeznaczy na walkę (0-7 max, jeden z zasobów w grze). Tę siłę zawsze musisz "wydać" niezależnie od wyniku starcia.
2. Za każdą "bojową" jednostkę na polu walki (mechy i bohaterowie) możesz w tajemnicy dołożyć jedną kartę walki (wartość od 2 do 5).
Kto dał więcej ten wygrywa :) Jednostki i robotnicy przegranego lądują w jego bazie startowej. Za każdego jednego tak "pogonionego" robotnika (jeśli wygrał atakujący) atakującemu spada reputacja o 1 (reputacja to taki a'la "mnożnik" punktów na końcu gry).

To w wielkim skrócie. Walka jest szybka, da się przewidzieć jej wynik czasami czy też co tam przeciwnik da (ile siły). Jednocześnie lekko "losowa" głównie ze względu na karty.

TTR, a czytałeś czego Wincenty Jan oczekuje od gry? Oczekuje euro z jakąś (niewielką) dozą walki.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2016, 11:58 przez misioooo, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Scythe

Post autor: Planszman »

A co tu pytać, kupuj i nie żałuj :!:
Gra jest na wypasie i pod względem mechaniki jak i w jakości wydania :!:
Jak do Rolla dokupię dodatek Ambicja to też mi wyjdzie zestaw w cenie 300 złotych.
I co, nie mam racji :?: :wink:
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Wincenty Jan »

Dobra. Dziękuję wszystkim. Klamka zapadła. :D
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe

Post autor: ChlastBatem »

Wincenty Jan pisze:Dobra. Dziękuję wszystkim. Klamka zapadła. :D
Żona wie?
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Scythe

Post autor: Planszman »

Jak się wyda w styczniu to powie że kupił w zeszłym roku :wink:
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Scythe

Post autor: playerator »

crsunik pisze:Pytanie ile z osób, które kupiło w ramach hype kupiło angielską wersję ;)
No fakt, kupiliśmy :) Ale potem kupiliśmy spolszczenie. I dodatek po polsku też kupimy. Hype trwa :D
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Wincenty Jan »

ChlastBatem pisze:
Wincenty Jan pisze:Dobra. Dziękuję wszystkim. Klamka zapadła. :D
Żona wie?
Nie mam żony :cry: Będę szukał na konwentach... :)

Jeszcze jedno pytanie co do Scythe. Jak jest z regrywalnością? Nie grozi tej grze pewna powtarzalność?
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: mauserem »

Wincenty Jan pisze:
ChlastBatem pisze:
Wincenty Jan pisze:Dobra. Dziękuję wszystkim. Klamka zapadła. :D
Żona wie?
Nie mam żony :cry: Będę szukał na konwentach... :)

Jeszcze jedno pytanie co do Scythe. Jak jest z regrywalnością? Nie grozi tej grze pewna powtarzalność?
Bardzo duża regrywalność:
- talia 23 kart ukrytych celów/hidden objectives - masz dwa na grę
- talia 28 kart odkryć/encounters - w grze gracze odkryją wspólnie maks 10 (1 gracz z odkryje najczęściej 2, czasami 3, z trudem 4)
- talia 12 kart fabryki/factory - wykładasz: n graczy+1 - każdy może mieć jedną, wybieraną z malejącego stosu
- 6 kafli punktacji za struktury - losuje się jeden na grę

dodatkowo losujesz osobno kartę frakcji (z pięciu dostępnych) i kartę gracza z pięciu dostępnych (inny układ dostępnych akcji ich kosztu i warunków startowych)

za progiem czeka już dodatek (2 frakcje i nowe zasady odkryć/encounters)

to wszystko oznacza duuuużo grania :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2016, 13:57 przez mauserem, łącznie zmieniany 1 raz.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Wincenty Jan »

Cholercia to wszystko tak cudownie brzmi co piszecie... Mam nadzieje , że za mniej niż miesiąc też bede doradzał innym pisząc same superlatywy! :D a może i kiedyś mojej przyszłej żonie się spodoba :lol:
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: mauserem »

Wincenty Jan pisze:Cholercia to wszystko tak cudownie brzmi co piszecie... Mam nadzieje , że za mniej niż miesiąc też bede doradzał innym pisząc same superlatywy! :D a może i koedyś mojej przyszłej żonie się spodoba :lol:
To byłoby coś - złapać swoją połówkę na grę... "hej mała, może wpadniesz do mnie - mam niesamowitą kolekcję gier... pokaże Ci świetną wygrywającą strategię..." :mrgreen:
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Wincenty Jan »

Myślę, że same grafiki by wystarczyły aby zwróć uwagę! Klasa światowa... Mam WIELKĄ NADZIEJE ze to nie ostatnie słowo pana Jakuba Różalskiego w świecie planszówek.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Scythe

Post autor: rattkin »

Regrywalność jest, ale chyba wcale nie tak duża. Ustalone miejsca startowe i sąsiedzi determinują istotnie early game. Po kilku grach widać dość wyraźnie, że early-to-mid gra się stosunkowo podobnie. Ale, owszem, potem jest przestrzeń na kreatywne odjazdy od "normy". Z dodatkiem za rogiem, o regrywalność w sumie bym się nie martwił.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Wincenty Jan »

Wielkie dzięki wszystkim za odpowiedzi! Swoją drogą chciałbym zobaczyć teraz dla odmiany grę z grafikami pana Jakuba w klimacie SF...
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Scythe

Post autor: tejot »

Planszman pisze:Jak się wyda w styczniu to powie że kupił w zeszłym roku :wink:
To był właśnie jeden z powodów, żeby kupić na kickstarterze. Jak się później usłyszy "co to za gra znowu?", to można odpowiedzieć: "Ta? To jeszcze w zeszłym roku kupiłem. Mówiłem Ci przecież. Nie pamiętasz?!" [emoji6]

BTW kickstarter zapewnia jeszcze fortelik. Na pytanie o cenę wymijająco mówicie: "kosztowała jakąś stówkę".
Bo przecież o walutę nikt się nie dopyta... ha ha[emoji2] [emoji2] [emoji2]
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2016, 14:40 przez tejot, łącznie zmieniany 1 raz.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Wincenty Jan »

tejot pisze:
BTW kickstarter zapewnia jeszcze fotelik. Na pytanie o cenę wymijająco mówicie: "kosztowała jakąś stówkę".
Bo przecież o walutę nikt się nie dopyta... ha ha[emoji2] [emoji2] [emoji2]
Ależ się uśmiałem! Jest to pewna strategia :lol:
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2825
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 846 times
Been thanked: 363 times

Re: Scythe

Post autor: Gromb »

Adam dotrzymał słowa :!:
W Planszostrefie dostępne w przedsprzedaży m.in. monetki dla podstawki i rozszerzona plansza.
Many, many thanks. :D
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 988
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 241 times
Been thanked: 238 times

Re: Scythe

Post autor: Moonday »

Mnie do kupna gry ostatecznie przekonał polski akcent w grze (nie tylko grafiki, ale też nacja) i fakt, że gra toczy się szybko. Poza tym jest to ciekawa alternatywa dla Cywilizacji, której zakup rozważałem. Jeżeli chodzi o dodatek po polsku, to liczę, że Wydawca się jednak zdecyduje na polonizację, oraz wydanie kolejnych dodatków w przyszłości. Lubię inwestować w gry, które już mam zamiast kupować nowe tytuły.
ODPOWIEDZ