Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: MichalStajszczak »

Jak już pisałem, sytuacja taka jest możliwa ... bo sam ją widziałem w grze. Zebranie 20 monet wcale nie jest abstrakcją. Jeżeli ktoś ma dużo świątyń, to może zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jeżeli w jednej rundzie zbiera 8 i raz weźmie Apolla (a w dodatku ma tylko jedną wyspę) albo podwójny dochód, to zgromadzenie 20 nie stanowi problemu. W grze, w której taka sytuacja się zdarzyła gracz ponadto zamienił na gotówkę niepotrzebne okręty, karty i budynki.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Cyclades

Post autor: Dabi »

Mieć 20 to i owszem sam tak posiadałem aczkolwiek licytacja za takie wartości to dla mnie dalej rzadka sytuacja. :)

Nie mniej jednak nie mam wątpliwości aby grać bez sztucznych limitów.
Sama konstrukcja gry i mechaniki nie wskazuje ani na potrzebę ani na konieczność takiego limitu.
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Cyclades

Post autor: rokter »

przepraszam, jesli pytanie juz padlo, ale niestety nie mam czasu przekopywać się przez wątek.

Jest taki stwór, który zabiera połowę kasy jednemu z przeciwników.
Co dzieje się w sytuacji, kiedy przeciwnik, ktoremu zabralismy kasę gra po nas i w związku z utratą pieniędzy nie jest w stanie zapłacić bóstwu zadeklarowej wcześniej ilosci pieniędzy? Wykonuje akcję mimo to, czy z automatu jest przenoszoy na Apolla?

Z góry dziękuję.
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: yosz »

Po licytacji wszyscy gracze płacą wylicytowaną kwotę jeszcze przed wykonywaniem akcji. Dopiero potem wykonujemy akcje w tym wykorzystanie potworów.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Cyclades

Post autor: rokter »

ożesz. rzeczywiście.
dziękuję.
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: MichalStajszczak »

rokter pisze:Co dzieje się w sytuacji, kiedy przeciwnik, ktoremu zabralismy kasę gra po nas i w związku z utratą pieniędzy nie jest w stanie zapłacić bóstwu zadeklarowej wcześniej ilosci pieniędzy? Wykonuje akcję mimo to, czy z automatu jest przenoszony na Apolla?
Też się nad zastanawialiśmy, ale w przepisach jest tak, jak napisał yosz. Gracz traci połowę tego, co mu zostało po licytacji.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cyclades

Post autor: Geko »

Dabi pisze: Poza tym jestem wybredny ;-) Taka np. Cywilizacja którą byłem praktycznie zdecydowany kupić została niezakupiona z powodu wykonania :-)
Kwestia tego, co jest dla Ciebie ważniejsze. Wykonanie, czy grywalność. Ja miałem w swojej kolekcji kilka tzw. "pięknych" gier (plastikowe figurki etc.). Z reguły dość szybko się zaczęły kurzyć a potem zostały sprzedane lub wymienione.

Kreskówki Disneya też mnie nigdy nie pociągały. Wolałem zawsze mniej dosłowne i cukierkowe grafiki.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
kris1982
Posty: 96
Rejestracja: 18 maja 2010, 02:54

Re: Cyclades

Post autor: kris1982 »

Właśnie zakupiłem Cyclades i w pudełku nie było polskiej instrukcji co nie jest problemem bo juz znalazłem w sieci i wydrukowałem ale problem jest 4-stonnicowa książeczka ze zdolnościami potworów. Jest to może gdzieś przetłumaczone? Z góry dziekuje za pomoc.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: pan_satyros »

kris1982 pisze:Właśnie zakupiłem Cyclades i w pudełku nie było polskiej instrukcji co nie jest problemem bo juz znalazłem w sieci i wydrukowałem ale problem jest 4-stonnicowa książeczka ze zdolnościami potworów. Jest to może gdzieś przetłumaczone? Z góry dziekuje za pomoc.
Gdy znajdę wolną chwilkę postaram się to przetłumaczyć, spisać i wysłać.
====================
Poszło na pw.
Jans
Posty: 292
Rejestracja: 14 lut 2005, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cyclades

Post autor: Jans »

MichalStajszczak pisze:Jak już pisałem, sytuacja taka jest możliwa ... bo sam ją widziałem w grze. Zebranie 20 monet wcale nie jest abstrakcją. Jeżeli ktoś ma dużo świątyń, to może zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jeżeli w jednej rundzie zbiera 8 i raz weźmie Apolla (a w dodatku ma tylko jedną wyspę) albo podwójny dochód, to zgromadzenie 20 nie stanowi problemu. W grze, w której taka sytuacja się zdarzyła gracz ponadto zamienił na gotówkę niepotrzebne okręty, karty i budynki.
Tego nie kojarzę: to można zamieniać na kasę? w swojej akcji? 1 za 1?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cyclades

Post autor: zephyr »

Jeden ze stworów pozwala sprzedawać
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Odżi
Posty: 57
Rejestracja: 24 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Cyclades

Post autor: Odżi »

farmer pisze:Kuzyn wychodząc (przed chwilą) już kombinował, co mógłby przynieść ewentualny dodatek :P
Tiaaa.. :wink:
Mam gre od trzech dni i jest generalnie szał! ..i już by mi się chciało dodatku, co by może po środku dodawał kawałek planszy, i pampry dla szóstego gracza, a może i siódmego.. 8)
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Cyclades

Post autor: zaba »

Dziś jestem po pierwszej rozgrywce w.. 3 osoby wrażenia moje jak i współgraczy :Wykonanie po prostu niesamowite każda część gry dopracowana przepięknie z dbałością o każdy detal nawet osoby które był w knajpie podchodzili z zaciekawieniem podnosząc figurki , karty i kiwali z aprobatą :shock: co do mechaniki zasady faktycznie proste wręcz intuicyjne i wszystko jest świetnie przedstawione i przypominające o wszystkim na samej planszy , kartach jeśli ktoś lubi mitologie to serdecznie polecam :!: minus to moim zdaniem gra dla minimum 4 najlepiej 5 graczy we 2-3 osoby gra b.duzo traci.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: yosz »

We trzy jeszcze ujdzie ale gra się w zasadzie do pierwszego błędu któregoś z graczy. We dwie osoby jest zero emocji - mamy dwa tokeny do licytacji i możemy sami siebie przebijać więc zostaje tylko martwienie się o kasę.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Cyclades

Post autor: melee »

a w cztery nie gra się do pierwszego błędu jednego z graczy? ;)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: yosz »

Wtedy zostaje jeszcze 3 innych graczy, którzy sie będą tłukli między sobą. We trzy osoby jest duże prawdopodobieństwo że błąd gracza wyłoni spośród pozostałych dwóch zwycięzcę.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Odżi
Posty: 57
Rejestracja: 24 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Cyclades

Post autor: Odżi »

yosz pisze:We dwie osoby jest zero emocji
Nie zgodzę się. Grałem w większości 1v1 i na brak emocji nie mogę narzekać. Może faktycznie mniej niż w 4, no ale moim zdaniem niedużo mniej.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: MichalStajszczak »

Wprawdzie w dwie osoby nie grałem, ale wydaje mi się, że jest to zupełnie inna gra niż w 4 czy 5. W grze wieloosobowej najistotniejsza jest licytacja, która przy grze w dwie osoby nie odgrywa aż takiej roli (skoro można samemu się przelicytować, to zawsze jest szansa powrotu do boga, z którego zostało się wyrzuconym).
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: yosz »

Dokładnie - dlatego napisałem że jest przez to mniej emocji / wyczekiwania.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: Browarion »

melee pisze:a w cztery nie gra się do pierwszego błędu jednego z graczy? ;)
W mojej pierwszej rozgrywce udowodniłem, że nie :P
Pozostali gracze mnie już lekceważyli, bo raptem jedna wyspa i te de, ale tak długo się ze soba tłukli, że odzyskałem siły i jednym sprawnym ruchem podbiłem wyspę z miastem (a w międzyczasie "samo" się zrobiło drugie) i mogłem przyjmować gratulacje.

Dlatego twierdzę że do pierwszego błędu jednego z graczy... a potem kolejnych błędów (lub zbyt zaciętej walki) pozostałych ;) :D
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: MichalStajszczak »

Browarion pisze:Pozostali gracze mnie już lekceważyli, bo raptem jedna wyspa i te de, ale tak długo się ze soba tłukli, że odzyskałem siły i jednym sprawnym ruchem podbiłem wyspę z miastem
Cyklady mają fajny mechanizm "ochrony" osłabionego gracza. Najczęściej w grach wojennych osłabiony gracz, jako potencjalnie łatwy łup, staje się celem ataków (tak jest np. w Ryzyku). W Cykladach nie dość, że nie można go atakować, to w dodatku ma dodatkowy przywilej - większy przychód przy wyborze Apolla.
PS Ci pozostali gracze dostali nauczkę na przyszłość - Browariona nigdy nie należy lekceważyć, nawet jak wydaje się być w przegrywającej sytuacji :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: MichalStajszczak »

Przed miesiącem toczyła się dyskusja o tym, czy jest jakiś limit w licytacji i przy okazji o maksymalnych ilościach złota, które mogą być w posiadaniu graczy. Wczorajsza partia pokazała, że złota ... może nawet zabraknąć. Wprawdzie w końcu nie zabrakło, ale w banku zostało mniej niż 10 monet. Taka sytuacja najbardziej prawdopodobna jest w grze 3-osobowej. O ile przy grze w 5 osób, Apollo jest wybierany jako jeden z pięciu bogów, to w partii z udziałem 3 osób jako jeden z trzech. Daje to potrójny efekt:
- tylko dwaj bogowie otrzymują ofiary
- licytacje szybciej się kończą
- średnio raz na 3 kolejki (a nie raz na 5) gracz dostaje nowy róg obfitości
W efekcie w ostatniej rundzie gracze wzieli z banku łącznie 25 monet (8,8,9), a mnie udało się zgromadzić blisko 70. Jak to możliwe? Otóż w dwie rundy zebrałem prawie 40 sztuk złota. Dwa razy skorzystałem z potwora, pozwalajacego drugi raz pobrać pieniądze (skończyła się talia i po jej przetasowaniu pojawił się ponownie) i raz z Gryfona, dzięki czemu zabrałem innemu graczowi połowę jego pieniędzy (a miał ich sporo). A ponieważ miałem sześciu kapłanów, miasto i świątynię, kosztowalo mnie to wszystko niewiele.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Cyclades

Post autor: farmer »

Dawno temu napisałem:
farmer pisze:Z czego, Waszym zdaniem, wynika dość niska średnia tej gry na BGG?
Jestem nią zainteresowany, ale trochę mnie to martwi...
Później pisałem:
farmer pisze:A o ocenę już się zdecydowanie nie martwię się :D.
Jestem jednym z tych, którzy ją podwyższają.
I wierzę, że z czasem gra wejdzie jeszcze sporo wyżej :P. Już jest na jakimś 700 miejscu, podczas gdy w chwili, gdy zadawałem to pytanie, była w okolicach miejsca 1200 ;P.
Teraz gra jest już na 135 miejscu w rankingu BGG - bardzo wysokim i w pełni zasłużonym wg mojej opinii :).
No!
I to mi się podoba ;>.

pozdr,f
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: pan_satyros »

"Eric Franklin, who demoes games and does translation work for Asmodee, has tweeted about an expansion for Bruno Cathala and Ludovic Maublanc's Cyclades. Says Franklin, "More Gods. More mythological creatures!"

I'd expect nothing less..."

http://www.boardgamenews.com/news/cycla ... sion-works
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: MichalStajszczak »

farmer pisze:Teraz gra jest już na 135 miejscu w rankingu BGG - bardzo wysokim i w pełni zasłużonym wg mojej opinii
Cyklady już w pierwszej setce BGG (wypchnęły z niej Neuroshimę Hex).
ODPOWIEDZ