Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Exee pisze:Czyli jak użyje żetonu powalone drewno podczas fazy pogody, to w dostępnych surowcach będzie dopiero w następnej rundzie po fazie akcji, dobrze rozumiem? :)
Wyobraź sobie (wizualizowanie zasad u mnie bardzo dobrze działa ;) ), że cała ferajna wyrusza na roboty codzienne (u mnie tura to dzień - tak mi się to najsensowniej składa). Jeden lezie polować na zwierza, drugi z trzecim po pół dnia spędzają na składaniu łóżka + zbieraniu jagód, a czwarty eksploruje. Kolo znajduje w górach kawał drewna i późnym wieczorem (to jest PO fazie porządkowania obozu) schodzą się do obozu. Od tego momentu Twój kawał drewna jest dostępny. Widzą zbliżające się chmury (rzut na pogodę) i postanawiają zużyć to drewno w celu ogrzania (tracisz je), lub są twardzielami i marzną (rana itp) - wtedy drewno pozostaje w Twoich zasobach. To samo z resztą ekipy, która po cięzkim dniu wraca z kozą, mieczem ze skrzyni lub pająkiem w majtkach ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: warlock »

Widzą zbliżające się chmury (rzut na pogodę) i postanawiają zużyć to drewno w celu ogrzania (tracisz je), lub są twardzielami i marzną (rana itp) - wtedy drewno pozostaje w Twoich zasobach.
Zasady mówią jasno, że jeśli posiadasz drewno to MUSISZ je odrzucić do rozpatrzenia kości pogody (jedno drewno za każdą kość zimową i jedno drewno za każdy brakujący poziom dachu). Nie możesz wybrać rany zamiast zużywać drewna. A na koniec fazy akcji drewno z żetonu zamienia się w normalny znacznik drewna.
piterro88
Posty: 54
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: piterro88 »

Witam wszystkich serdecznie :) W końcu stałem się posiadaczem tej świetnej gry i po pierwszych rozgrywkach pojawiło się kilka pytań (nie udało mi się znaleźć jednoznacznych odpowiedzi w instrukcji, na forum czy FAQ):

1. W scenariuszu 1, znaczniki determinacji z żetonu odkrycia trafiają do przyszłych surowców i po fazie akcji są dostępne dla wszystkich graczy? Jeśli tak, to musi je wziąć jeden gracz czy można rozdzielić? Czy też tylko osoba która odkryje ten żeton pobiera te znaczniki?

2. Żeton -1[ludzik]/znacznik mgły znajdujący się na kafelku/obszarze wyspy wymaga:
a) użycia dodatkowego pionka tylko do akcji eksploracji/zbierania surowców (instrukcja mówi, że przy akcjach wykonywanych na kafelku/obszarze)?
b) czy też do akcji budowy schronienia, dachu, palisady, przedmiotów jeśli nasz obóz znajduje się na kafelku z takim znacznikiem?

3. Jeśli dobierzemy kartę tajemnic, która pozwala nam otrzymać jeden z wymienionych na niej przedmiotów to:
a) musimy mieć spełnione wymagania do stworzenia tego przedmiotu (odkryty odpowiedni teren, wytworzone wymagane przedmioty).
b) otrzymujemy ten przedmiot nawet jeśli nie mamy odkrytego odpowiedniego terenu ani nie stworzyliśmy wcześniej przedmiotów wymaganych do jego stworzenia.

Analogicznie sprawa wygląda przy dobraniu żetonu odkrycia 'zioła' pozwalającego otrzymać lek oraz w scenariuszu 'Jenny w potrzebie' przy odkryciu totemu nr 3 pozwalającego pozyskać linę.

4. W scenariuszu 2, jeśli na nieodkrytym obszarze wyspy znajduje się żeton mgły to po eksploracji tego obszaru i dołożeniu kafelka wyspy żeton mgły przechodzi automatycznie na kafelek?
Jeśli tak to po odkryciu totemu nr 3 na tym kafelku otrzymujemy ranę czy nie?

5. Jeśli żeton odkrycia pokazuje aby dociągnąć kartę skarbu to dociągamy ją od razu i umieszczamy w obszarze przyszłych surowców po wykonaniu akcji do końca, czy dociągamy kartę skarbu dopiero po fazie akcji i przemieszczeniu żetonów odkryć do obszaru dostępnych surowców?

6. Wiem, że drewno uzyskane z masztu należy zużyć na budowę stosu zaraz po fazie akcji jeśli oczywiście nie zapełniliśmy w tej rundzie jeszcze etapu budowy do końca (jest to napisane w instrukcji).
Nie mam jednak pewności co do drewna z żetonu odkrycia 'oliwa'. Instrukcja już nie określa czy również musimy wykorzystać to drewno po fazie akcji a jak nie to przepada, czy możemy przetrzymać ten żeton do kolejnej rundy. W FAQ było na ten temat, że drewno otrzymujemy zaraz po tym jak je uzyskam, co by wskazywało, że oliwę również trzeba wykorzystać od razu po fazie akcji, ale mam co do tego wątpliwości.

7. Wszelkie drewno uzyskane z żetonów odkryć zamieniamy na drewno od razu? W sensie, że np w fazie pogody trzeba je zużyć a nie można zatrzymać na później?

8 W FAQ jest napisane, że z przedmiotów oraz kart skarbów mogą korzystać wszyscy gracze, ale nie każdy w tym samym czasie. Czy to oznacza, że z danego przedmiotu może skorzystać tylko jeden gracz w czasie jednej rundy? Np. jeśli posiadamy kartę skarbu 'szabla' to w czasie jednej rundy może ją wykorzystać tylko jeden gracz? Jeśli tak to czy to tyczy się przedmiotów startowych np. pistolet?

Póki co to chyba wszystkie wątpliwości. Proszę Was o odpowiedź i z góry dziękuję :)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Może ja spróbuję się zmierzyć z odpowiedziami na te pytania. Niekoniecznie na wszystkie poprawnie ;)

1. W scenariuszu 1, znaczniki determinacji z żetonu odkrycia trafiają do przyszłych surowców i po fazie akcji są dostępne dla wszystkich graczy? Jeśli tak, to musi je wziąć jeden gracz czy można rozdzielić? Czy też tylko osoba która odkryje ten żeton pobiera te znaczniki?

Ja nigdy nie daję do puli w skrzynce. Od razu przydzielam poszczególnym bohaterom, ponieważ żetony są INDYWIDUALNE. Chyba w dodatku HMS Bigle jest postać, która ma umiejętność przekazywania ich, ale generalnie nie ma czegoś takiego. W instrukcji jest o tym wyraźnie napisane. Do zaplanowania poszczególnych akcji (np budowy) musisz mieć odłożone takie żetony W CZASIE planowania akcji. Generalnie używa się ich natychmiast i raz na turę.


2. Żeton -1[ludzik]/znacznik mgły znajdujący się na kafelku/obszarze wyspy wymaga:
a) użycia dodatkowego pionka tylko do akcji eksploracji/zbierania surowców (instrukcja mówi, że przy akcjach wykonywanych na kafelku/obszarze)?
b) czy też do akcji budowy schronienia, dachu, palisady, przedmiotów jeśli nasz obóz znajduje się na kafelku z takim znacznikiem?

Według instrukcji: -1 ludzik na AKCJI - ta akcja kosztuje o 1 ludzika więcej, na kafelku (nawet wyróżnione): do podjęcia każdej akcji na takim kafelku, obszarze. Ja także budowałbym z dodatkowym człowieczkiem, tam stoi wszak Twój obóz. Tak samo przy mgle (tej z drugiego scenariusza)

3. Jeśli dobierzemy kartę tajemnic, która pozwala nam otrzymać jeden z wymienionych na niej przedmiotów to:
a) musimy mieć spełnione wymagania do stworzenia tego przedmiotu (odkryty odpowiedni teren, wytworzone wymagane przedmioty).
b) otrzymujemy ten przedmiot nawet jeśli nie mamy odkrytego odpowiedniego terenu ani nie stworzyliśmy wcześniej przedmiotów wymaganych do jego stworzenia.

My gramy, że tak. Po prostu wchodzisz do groty i coś znajdujesz. Np 100m liny, lub gotowe 2 poziomy dachu do założenia na obóz (o tutaj musisz spełnić założenie posiadania obozu). To jest cały plus tych kart.
Wyobrażam sobie sytuację, że jesteś na bezludnej wyspie i znajdujesz wyrzutnię RPG + 20 pocisków. Zwracasz się do kumpla - słuchaj, nie możemy tego wziąć do obozu, bo nie mamy linii produkcyjnej do RPG ;)

Analogicznie sprawa wygląda przy dobraniu żetonu odkrycia 'zioła' pozwalającego otrzymać lek oraz w scenariuszu 'Jenny w potrzebie' przy odkryciu totemu nr 3 pozwalającego pozyskać linę.

Tych ziół nie kojarzę, natomiast jak najbardziej po 3 totemie braliśmy linę.


4. W scenariuszu 2, jeśli na nieodkrytym obszarze wyspy znajduje się żeton mgły to po eksploracji tego obszaru i dołożeniu kafelka wyspy żeton mgły przechodzi automatycznie na kafelek?
Jeśli tak to po odkryciu totemu nr 3 na tym kafelku otrzymujemy ranę czy nie?

Kładziemy mgłę, oczywiście. Nie mam scenariusza pod ręką, ale jak jest tam, że masz otrzymać ranę to ją otrzymujesz.

5. Jeśli żeton odkrycia pokazuje aby dociągnąć kartę skarbu to dociągamy ją od razu i umieszczamy w obszarze przyszłych surowców po wykonaniu akcji do końca, czy dociągamy kartę skarbu dopiero po fazie akcji i przemieszczeniu żetonów odkryć do obszaru dostępnych surowców?

My dociągamy ją natychmiast (ciekawość), rozpatrujemy treść po powrocie :) (w stylu +3 do poziomu dachu lub broni)

6. Wiem, że drewno uzyskane z masztu należy zużyć na budowę stosu zaraz po fazie akcji jeśli oczywiście nie zapełniliśmy w tej rundzie jeszcze etapu budowy do końca (jest to napisane w instrukcji).
Nie mam jednak pewności co do drewna z żetonu odkrycia 'oliwa'. Instrukcja już nie określa czy również musimy wykorzystać to drewno po fazie akcji a jak nie to przepada, czy możemy przetrzymać ten żeton do kolejnej rundy. W FAQ było na ten temat, że drewno otrzymujemy zaraz po tym jak je uzyskam, co by wskazywało, że oliwę również trzeba wykorzystać od razu po fazie akcji, ale mam co do tego wątpliwości.

Z żetonów to chyba tylko larwy wywala się po nocy bo gniją. U nas żeton drewna (zamiast kosteczki), leży czasem kilka tur jak się go nie używa, albo kozy, która łazi po obozie.

7. Wszelkie drewno uzyskane z żetonów odkryć zamieniamy na drewno od razu? W sensie, że np w fazie pogody trzeba je zużyć a nie można zatrzymać na później?

W fazie pogody MUSISZ użyć wszelke dostępne surowce by przetrwać, jest w instrukcji i pytanie wyżej jest też na to odpowiedź, w której ja tego nie dopisałem.

8 W FAQ jest napisane, że z przedmiotów oraz kart skarbów mogą korzystać wszyscy gracze, ale nie każdy w tym samym czasie. Czy to oznacza, że z danego przedmiotu może skorzystać tylko jeden gracz w czasie jednej rundy? Np. jeśli posiadamy kartę skarbu 'szabla' to w czasie jednej rundy może ją wykorzystać tylko jeden gracz? Jeśli tak to czy to tyczy się przedmiotów startowych np. pistolet?

Czy szabla czasem na stałe nie dodaje siły w tabeli broni? To tak jak wotworzenie noża czy włóczni powiększa na stałe poziom broni i nikt się nie zastanawia kto ma w tej chwili nóż.
piterro88
Posty: 54
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: piterro88 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :) Do niektórych moich pytań i podanych odpowiedzi dopiszę jeszcze kilka swoich przemyśleń :)

Pynio pisze:Może ja spróbuję się zmierzyć z odpowiedziami na te pytania. Niekoniecznie na wszystkie poprawnie ;)

1. W scenariuszu 1, znaczniki determinacji z żetonu odkrycia trafiają do przyszłych surowców i po fazie akcji są dostępne dla wszystkich graczy? Jeśli tak, to musi je wziąć jeden gracz czy można rozdzielić? Czy też tylko osoba która odkryje ten żeton pobiera te znaczniki?

Ja nigdy nie daję do puli w skrzynce. Od razu przydzielam poszczególnym bohaterom, ponieważ żetony są INDYWIDUALNE. Chyba w dodatku HMS Bigle jest postać, która ma umiejętność przekazywania ich, ale generalnie nie ma czegoś takiego. W instrukcji jest o tym wyraźnie napisane. Do zaplanowania poszczególnych akcji (np budowy) musisz mieć odłożone takie żetony W CZASIE planowania akcji. Generalnie używa się ich natychmiast i raz na turę.
Hm.. Wydaje mi się, że zasada osobistej determinacji dotyczy tego, że jeśli postać posiada już w swoich zasobach znaczniki determinacji to wtedy nie może jej przekazać komuś innemu. Natomiast tutaj chodzi mi o żeton odkrycia z pierwszego scenariusza 'medalik z portretem kobiety', i czy w tym przypadku nie jest tak, że po doprowadzeniu akcji do końca możemy żeton ten dać do przyszłych zasobów? I po fazie akcji żetony determinacji z niego może wziąć inna postać niż ta, która odnalazła ten żeton? Fabularnie: przekazujemy medalik z piękną kobietą koledze, żeby on zdobył determinację. Oczywiście później już determinacji nie może przekazać komuś innemu.
Pynio pisze:2. Żeton -1[ludzik]/znacznik mgły znajdujący się na kafelku/obszarze wyspy wymaga:
a) użycia dodatkowego pionka tylko do akcji eksploracji/zbierania surowców (instrukcja mówi, że przy akcjach wykonywanych na kafelku/obszarze)?
b) czy też do akcji budowy schronienia, dachu, palisady, przedmiotów jeśli nasz obóz znajduje się na kafelku z takim znacznikiem?

Według instrukcji: -1 ludzik na AKCJI - ta akcja kosztuje o 1 ludzika więcej, na kafelku (nawet wyróżnione): do podjęcia każdej akcji na takim kafelku, obszarze. Ja także budowałbym z dodatkowym człowieczkiem, tam stoi wszak Twój obóz. Tak samo przy mgle (tej z drugiego scenariusza)
Też tak mi się wydawało :) Nurtował mnie tylko ten zapis "akcje podejmowane NA TYM KAFELKU", gdyż technicznie na kafelku/obszarze podejmuje się tylko akcje zbierania surowców i eksploracji. Aczkolwiek fabularnie ma sens wersja, że akcje budowy też się w to wlicza jeśli nasz obóz jest na tym kafelku.
Jeszcze chcę się upewnić: żeton -1[ludzik] położony na kafelku wyspy pozostaje tam do końca gry i nie jest usuwany?
Pynio pisze:4. W scenariuszu 2, jeśli na nieodkrytym obszarze wyspy znajduje się żeton mgły to po eksploracji tego obszaru i dołożeniu kafelka wyspy żeton mgły przechodzi automatycznie na kafelek?
Jeśli tak to po odkryciu totemu nr 3 na tym kafelku otrzymujemy ranę czy nie?

Kładziemy mgłę, oczywiście. Nie mam scenariusza pod ręką, ale jak jest tam, że masz otrzymać ranę to ją otrzymujesz.
W scenariuszu przy totemie nr 3 właśnie nie ma nic o ranach. Tylko przy ikonie księgi jest napisane, że jeżeli nie możemy dołożyć już nigdzie znacznika mgły to wtedy otrzymujemy rany.
W opisanej przeze mnie sytuacji ja bym również dawał rany aczkolwiek nie mam co do tego pewności.
Pynio pisze:5. Jeśli żeton odkrycia pokazuje aby dociągnąć kartę skarbu to dociągamy ją od razu i umieszczamy w obszarze przyszłych surowców po wykonaniu akcji do końca, czy dociągamy kartę skarbu dopiero po fazie akcji i przemieszczeniu żetonów odkryć do obszaru dostępnych surowców?

My dociągamy ją natychmiast (ciekawość), rozpatrujemy treść po powrocie :) (w stylu +3 do poziomu dachu lub broni)
A jeśli odnajdziemy np stara strzelbę (po rozpatrzeniu karty skarbu z żetonu odkrycia od razu), która tymczasowo zwiększa broń to wówczas możemy jej użyć jeszce w tej akcji (np. jeśli dociągniemy jakąś kartę przygody nakazującą walczyć z bestią w tej akcji)?

Pynio pisze:8 W FAQ jest napisane, że z przedmiotów oraz kart skarbów mogą korzystać wszyscy gracze, ale nie każdy w tym samym czasie. Czy to oznacza, że z danego przedmiotu może skorzystać tylko jeden gracz w czasie jednej rundy? Np. jeśli posiadamy kartę skarbu 'szabla' to w czasie jednej rundy może ją wykorzystać tylko jeden gracz? Jeśli tak to czy to tyczy się przedmiotów startowych np. pistolet?

Czy szabla czasem na stałe nie dodaje siły w tabeli broni? To tak jak wotworzenie noża czy włóczni powiększa na stałe poziom broni i nikt się nie zastanawia kto ma w tej chwili nóż.
No tak ,ale są też karty skarbów lub przedmioty które dają coś tymczasowo i można korzystać wielokrotnie. To wtedy może skorzystać z nich tylko jeden gracz w trakcie jednej rundy?
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 479
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 110 times
Been thanked: 41 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: ixi24 »

piterro88 pisze:
Hm.. Wydaje mi się, że zasada osobistej determinacji dotyczy tego, że jeśli postać posiada już w swoich zasobach znaczniki determinacji to wtedy nie może jej przekazać komuś innemu. Natomiast tutaj chodzi mi o żeton odkrycia z pierwszego scenariusza 'medalik z portretem kobiety', i czy w tym przypadku nie jest tak, że po doprowadzeniu akcji do końca możemy żeton ten dać do przyszłych zasobów? I po fazie akcji żetony determinacji z niego może wziąć inna postać niż ta, która odnalazła ten żeton? Fabularnie: przekazujemy medalik z piękną kobietą koledze, żeby on zdobył determinację. Oczywiście później już determinacji nie może przekazać komuś innemu.
Wykonując jakąś akcje np; eksplorujesz wyspę, znajdujesz skarb i zdobywasz te 3 znaczniki determinacji to od razu i są one tylko twoje i tylko ty z nich korzystasz. Analogicznie na podaną eksploracje idzie dwóch graczy po jednym pionku i wtedy w fazie planowania trzeba wybrać kto eksploruje, a kto mu pomaga

piterro88 pisze: Też tak mi się wydawało :) Nurtował mnie tylko ten zapis "akcje podejmowane NA TYM KAFELKU", gdyż technicznie na kafelku/obszarze podejmuje się tylko akcje zbierania surowców i eksploracji. Aczkolwiek fabularnie ma sens wersja, że akcje budowy też się w to wlicza jeśli nasz obóz jest na tym kafelku.
Jeszcze chcę się upewnić: żeton -1[ludzik] położony na kafelku wyspy pozostaje tam do końca gry i nie jest usuwany?
Instrukcja Gra roku str 15 cytuje:
" Kiedy żeton ten znajduje się na kafelku/obszarze Wyspy, na którym planuje się wykonać Akcję oznacza to, że do podjęcia każdej Akcji na tym k/o Wyspy trzeba przypisać jeden pionek więcej niż standardowo(tj. 2 zamiast 1, 3 pionki zamiast 2 itd; )
Po wykonaniu Akcji żeton ten pozostaje na kafelku i jego efekt dalej obowiązuje
"
piterro88 pisze: A jeśli odnajdziemy np stara strzelbę (po rozpatrzeniu karty skarbu z żetonu odkrycia od razu), która tymczasowo zwiększa broń to wówczas możemy jej użyć jeszce w tej akcji (np. jeśli dociągniemy jakąś kartę przygody nakazującą walczyć z bestią w tej akcji)?
Instrukcja Gra roku str; 18 Żetony odkryć:
Wszystko co gracz zdobywa w trakcie SWOJEJ Akcji jest dla niego dostępne do końca rozpatrzenia tej Akcji. Dopiero potem trafia to do obszaru Przyszłych surowców.
Przykład: jeżeli gracz dociągał karty Tajemnic i znalazł "Starą Strzelbę, a następnie trafił na Rozszalałego tygrysa" to może użyć tej starej strzelby w walce z Tygrysem."


piterro88 pisze: No tak ,ale są też karty skarbów lub przedmioty które dają coś tymczasowo i można korzystać wielokrotnie. To wtedy może skorzystać z nich tylko jeden gracz w trakcie jednej rundy?
Tutaj trochę nie rozumiem. Podaj konkretny przykład :P
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

ixi24 pisze: Wykonując jakąś akcje np; eksplorujesz wyspę, znajdujesz skarb i zdobywasz te 3 znaczniki determinacji to od razu i są one tylko twoje i tylko ty z nich korzystasz. Analogicznie na podaną eksploracje idzie dwóch graczy po jednym pionku i wtedy w fazie planowania trzeba wybrać kto eksploruje, a kto mu pomaga
Pozwolę się nie zgodzić. "Medalik" podobnie jak "Rum" są przede wszystkim Żetonami Odkryć. Zgodnie z opisem w instrukcji na str. 18 (prawa kolumna u góry). Żetony Odkryć są własnością gracza do zakończenia jego Akcji (i w ogóle Fazy Akcji). Potem znajdują się na polu Dostępnych Surowców i mogą być użyte jednorazowo w dowolnym momencie przez dowolnego gracza.

Opis żetonu "Rum": otrzymujecie 3 żetony Determinacji, które trafiają do Obszaru Dostępnych Surowców. Każdy gracz może z nich skorzystać.

Osobną kwestią jest to czy można rozdzielić, czy nie, bo nadal ten opis nie rozwiewa tych wątpliwości.
Przykładowo: "Jadalne kłącza" pozwalają uzdrowić 2 osoby o +1, a nie tylko jedną osobę o +2.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
piterro88
Posty: 54
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: piterro88 »

ixi24 pisze:
piterro88 pisze: No tak ,ale są też karty skarbów lub przedmioty które dają coś tymczasowo i można korzystać wielokrotnie. To wtedy może skorzystać z nich tylko jeden gracz w trakcie jednej rundy?
Tutaj trochę nie rozumiem. Podaj konkretny przykład :P
Chodzi o sytuację np: posiadamy jakiś przedmiot bądź kartę skarbu zwiększającą tymczasowo poziom broni. W danej rundzie jeden gracz idzie na polowanie i korzysta z tego przedmiotu. Drugi gracz idzie na inną akcję i dociąga kartę nakazującą walkę z bestią. Czy w tej sytuacji drugi gracz może również skorzystać z tego samego przedmiotu co gracz pierwszy korzystał przy polowaniu?
Zastanawiam się dlatego, że w FAQ było napisane, że z przedmiotów mogą korzystać wszyscy, ale nie każdy w tym samym momencie. Czy to właśnie oznacza, że jeden przedmiot/kartę skarbu może użyć jeden gracz w czasie rundy?
Mam nadzieję, że już w miarę jasno napisałem o co mi chodzi :)

I jeszcze jedno pytanie odnoszące się do przedmiotów/kart tajemnic:
Czy gracz może użyć w jednej akcji kilku przedmiotów np. podczas polowania użyć pistoletu i szabli?
DarkSide pisze: Pozwolę się nie zgodzić. "Medalik" podobnie jak "Rum" są przede wszystkim Żetonami Odkryć. Zgodnie z opisem w instrukcji na str. 18 (prawa kolumna u góry). Żetony Odkryć są własnością gracza do zakończenia jego Akcji (i w ogóle Fazy Akcji). Potem znajdują się na polu Dostępnych Surowców i mogą być użyte jednorazowo w dowolnym momencie przez dowolnego gracza.

Opis żetonu "Rum": otrzymujecie 3 żetony Determinacji, które trafiają do Obszaru Dostępnych Surowców. Każdy gracz może z nich skorzystać.

Osobną kwestią jest to czy można rozdzielić, czy nie, bo nadal ten opis nie rozwiewa tych wątpliwości.
Przykładowo: "Jadalne kłącza" pozwalają uzdrowić 2 osoby o +1, a nie tylko jedną osobę o +2.
Ta interpretacja medalika tez bardziej do mnie przemawia :) Żeton "Rum" znajduje się w dodatku, którego ja nie posiadam, a faktycznie jest to analogiczny żeton do "medalika".
Pozostaje tylko kwestia dzielić czy nie dzielić :) Skoro "każdy gracz może z nich skorzystać" to chyba można dzielić bo tak to byłoby napisane "może skorzystać z nich jeden gracz"?
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

W związku z tym, że wątek ma już 68 stron i co jakichś czas pojawiają się pytanie na które gdzieś tam w odmętach tematu odpowiedzi się znajdują., chciałbym zebrać te wszystkie problematyczne kwestie w jednym poście.
Czy ktoś byłby zainteresowany takim rozwiązaniem?
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Wertigo »

O ja bardzo. Czytam co jakiś czas temat ale jak wracam do gry to czasami umknie mi to i owo i później ciężko przeglądać wszystkie strony.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Bardzo chętnie pomogę, możemy się podzielić stronami lub zagadnieniami.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

Dzięki za chęć pomocy.
Właśnie skończyłem czytanie wszystkich 68 stron tematu (ctrl+c -> ctrl+v rządzi).
Zostało mi to już "tylko" uporządkować.
Dam sobie radę.

Jeszcze raz dzięki :D

Wstępny spis treści:
1. Przygotowanie gry
2. Faza wydarzeń
3. Faza morale
4. Faza produkcji
5. Faza akcji
5.1 polowanie
5.2 budowa
5.3 zbieranie
5.4 eksploracja
5.6 Żetony odkryć
5.7 Kart tajemnic
5.8 Porządkowanie obozu
5.9 Odpoczynek
6. Faza pogody
7. Faza nocy
8. Piętaszek
9. Scenariusze
9.1 Scenariusz 1
9.2 Scenariusz 2
.
.
.
10. Dodatki:
10.1 Karty cech
10.2 Dodatkowe bestie
10.3 HMS Beagle

Wszelkie sugestie mile widziane.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
Blugkolf
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, 13:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 9 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Blugkolf »

https://boardgamegeek.com/filepage/1059 ... and-errata nie zapomnij uwzględnić jeszcze tego
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

Niestety, angielski nie jest moją mocną stroną.

Po przeczytaniu całego wątku wyszło kilka tematów, które albo nie zostały rozwiązane, albo nie wszyscy użytkownicy zgadzali się z interpretacją zasad.
W weekend postaram się je tu wrzucić. Może uda się rozwiązać.
No chyba, że uderzyć od razu do Wydawnictwa Portal?
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Pisz spokojnie, po to jest forum.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

No to jedziemy z tym koksem.
Pierwsza partia pytań, na które nie było odpowiedzi, bądź były one sprzeczne.

1. Np. Wyrzuciłem ranę na kości. Czy można podjąć w dowolnym momencie leczenie z przedmiotu flaszka rumu?
2. Czy jeśli Piętaszek z psem odkrył kolejną wioskę kanibali, czyli wyeksplorował kafelek z totemem - czy otrzymuje obrażenie? Na karcie scenariusza napisano "Gracz, który wyeksplorował, otrzymuje...", a jak wiemy Piętaszek graczem nie jest.
3. Czy Łóżko (akcja odpoczynku pozwala uleczyć 2 rany i otrzymać żeton determinacji, zamiast uleczenia tylko jednej rany) może zostać połączone z Hamakiem (oprócz leczenia rany gracz otrzymuje żeton determinacji)?
4. Dzięki wydarzeniu, trzeba było położyć kartę bestii na talii wydarzeń. Następna karta kazała przetasować talię. Tasowanie z kartą bestii czy bez?
5. Jak interpretować żeton dodatkowego pionka na kafelku. Czy wszystkie akcje wymagają dodatkowego pionka?
6. Czy "zasoby" (chodzi o determinacje i punkty życia, dlatego w cudzysłowie) uzyskane z żetonów odkryć można dzielić na wszystkie postacie, w grze (w tym i Piętaszka), czy w całości tylko dla jednego gracza?
7. Czy można użyć zdolności cieśli - oszczędna konstrukcja, kiedy wykonaliśmy już rzut kośćmi i znamy efekt? Czy też trzeba użyć tej zdolność przed? W instrukcji napisano że zdolności można używać w każdej chwili, ale również napisane jest aby wszystko mieć już zaplanowane przed fazą akcji.
8. Karta Tajemnic Hełm i szabla: Wykorzystuję szablę podczas walki z bestią i otrzymuję w ten sposób ranę, czy mogę użyć hełmu aby zniwelować tę ranę?
9. W scenariuszu Wyspa Kanibali aby zniszczyć Miasto Kanibali należy wykonać na nim akcję polowania wg standardowych zasad. Sytuacja wygląda tak: jestem od miasta oddzielony kafelkiem wyspy z wioską Kanibali (nie spaloną). Jest 9 (czyli ostatnia) runda. Pytanie brzmi, czy mogę zaatakować Miasto Kanibali "przeskakując" wioskę? A jeżeli tak, to na jakiej zasadzie? Czy obowiązują zasady odległości (jak np. przy eksploracji), czy nie (skoro standardowo akcję polowania wykonuje się dwoma pionkami i odległości nie mają żadnego znaczenia)?
Logika podpowiadałaby, że - jeśli mogę "przeskoczyć" wioskę - to należy zachować zasady odległości, czyli użyć 3 pionków. Wniosek wyciągam stąd, że celem scenariusza jest zniszczenie Miasta i Miasto znajduje się na kafelku, który odkrywany jest dopiero w 4 rundzie. Czyli że wcześniej Miasta nie widać i nie ma go jak zniszczyć. Skoro zaś dopiero odkryte można zniszczyć, to pewnie też trzeba do niego dojść. A skoro dojść, to pewnie według zasad odległości.
10. Pojawia się ikona księgi, czyli w fazie produkcji dostaję wszystkiego o połowę mniej (zaokrąglając w dół). Mam wnyki, więc na kaflu ze źródłem pożywienia i drewna dostaję tylko 1 znacznik pożywienia. Ale mam też wytworzony Wilczy Dół. Rzucam brązową kość rany i wypada znacznik rany: czy dostaję 2 znaczniki jedzenia, jak każe karta Przedmiotu, czy jeden, bo oba znaczniki również dotknięte zostają wydarzeniem (księga)?
11. Pojawiło się wydarzenie aby odwrócić sąsiedni kafelek wyspy aby stał się on niedostępny na którym znajdywał się znacznik "zakrywający źródło". Instrukcja wskazuje aby odrzucić taki znacznik. Następnie wykonujemy akcję zagrożenia i odzyskujemy kafelek i wraca on do gry. Pytanie czy wraca ze znacznikiem który zakrywał źródło czy też nie?
12. Jeśli tracę nóż, to w końcu tracę dzidę (która jest niejako efektem wynalezienia noża), czy nie?
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Odpiszę na te, których jestem pewien.
1. Np. Wyrzuciłem ranę na kości. Czy można podjąć w dowolnym momencie leczenie z przedmiotu flaszka rumu?
1. Nie, instrukcja wyraźnie mówi, że jakiekolwiek leczenie poza zdolnością Kucharza zachodzi w fazie Nocy lub w wyniku Akcji Odpoczynku.
4. Dzięki wydarzeniu, trzeba było położyć kartę bestii na talii wydarzeń. Następna karta kazała przetasować talię. Tasowanie z kartą bestii czy bez?
4. Bez karty Bestii - patrz: karta pozostaje na górze stosu aż do początku następnej rundy coś tam coś tam.
7. Czy można użyć zdolności cieśli - oszczędna konstrukcja, kiedy wykonaliśmy już rzut kośćmi i znamy efekt? Czy też trzeba użyć tej zdolność przed? W instrukcji napisano że zdolności można używać w każdej chwili, ale również napisane jest aby wszystko mieć już zaplanowane przed fazą akcji.
7. Nie można, w tej grze nic nie można robić w fazie wykonywania Akcji, co można było zrobić przed :P
10. Pojawia się ikona księgi, czyli w fazie produkcji dostaję wszystkiego o połowę mniej (zaokrąglając w dół). Mam wnyki, więc na kaflu ze źródłem pożywienia i drewna dostaję tylko 1 znacznik pożywienia. Ale mam też wytworzony Wilczy Dół. Rzucam brązową kość rany i wypada znacznik rany: czy dostaję 2 znaczniki jedzenia, jak każe karta Przedmiotu, czy jeden, bo oba znaczniki również dotknięte zostają wydarzeniem (księga)?
Najpierw rzucić, potem obliczyć połowę.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

Peter128 pisze:
1. Np. Wyrzuciłem ranę na kości. Czy można podjąć w dowolnym momencie leczenie z przedmiotu flaszka rumu?
1. Nie, instrukcja wyraźnie mówi, że jakiekolwiek leczenie poza zdolnością Kucharza zachodzi w fazie Nocy lub w wyniku Akcji Odpoczynku.
Ja bym nawet uściślił, że w samym opisie "Flaszki rumu" stoi, iż można jej używać tylko w Fazie Nocy. Można nią leczyć również Piętaszka.
5. Jak interpretować żeton dodatkowego pionka na kafelku. Czy wszystkie akcje wymagają dodatkowego pionka?
Jeśli chodzi o kafelek terenu to tam robisz w zasadzie tylko Zbieractwo, zatem tak akcja zbierania wymaga o jeden żeton więcej. Generalnie tam gdzie jakieś wydarzenie, czy karta nakazuje dołożyć żeton dodatkowego pionka to wykonanie danej akcji kosztuje jeden pionek więcej.
8. Karta Tajemnic Hełm i szabla: Wykorzystuję szablę podczas walki z bestią i otrzymuję w ten sposób ranę, czy mogę użyć hełmu aby zniwelować tę ranę?
Instrukcja nie zabrania korzystania z kilku przedmiotów o ile w samym opisie tak nie stoi.
12. Jeśli tracę nóż, to w końcu tracę dzidę (która jest niejako efektem wynalezienia noża), czy nie?
Nie. Nóż jest niezbędny do otrzymania dzidy, a nie do jej istnienia. To nie jest łańcuch technologiczny.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Polowanie i rozbudowę schronienia też robisz na konkretnym kafelku, nie wiem jak z budową przedmiotów.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

DarkSide pisze:
5. Jak interpretować żeton dodatkowego pionka na kafelku. Czy wszystkie akcje wymagają dodatkowego pionka?
Jeśli chodzi o kafelek terenu to tam robisz w zasadzie tylko Zbieractwo, zatem tak akcja zbierania wymaga o jeden żeton więcej. Generalnie tam gdzie jakieś wydarzenie, czy karta nakazuje dołożyć żeton dodatkowego pionka to wykonanie danej akcji kosztuje jeden pionek więcej.
Można jeszcze budować schronienie.
A co, jeśli taki żeton leży na kaflu z naszym schronieniem? Czy każda nasza akcja wymaga dodatkowego pionka? A może tylko pierwsza?
DarkSide pisze:
8. Karta Tajemnic Hełm i szabla: Wykorzystuję szablę podczas walki z bestią i otrzymuję w ten sposób ranę, czy mogę użyć hełmu aby zniwelować tę ranę?
Instrukcja nie zabrania korzystania z kilku przedmiotów o ile w samym opisie tak nie stoi.
Niby racja. Ale w takim razie można by korzystać z hamaku i łóżka łącznie (jak w pytaniu nr 3). Jak spać w hamaku i w łóżku równocześnie? :wink:

Pytania nr 2, 3, 6, 9 i 11 nadal bez odpowiedzi.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

Ostatnia partia pytań:
Scenariusz King Kong:
13) czy specjalna akcja polowania za pomocą której łapiemy małpę to tylko przypisanie dwóch pionów, posiadanie trzech pułapek, obniżenie poziomu broni o 5 i otrzymanie ewentualnych ran czy też dodatkowo ciągniemy kartę z talii polowania i walczymy z bestią?
14) żeton znaleziska "przedmiot zgubiony przez filmowców" (sprawdz co posiada pierwszy w kolejności żywy filmowiec) - otrzymujemy to co posiada pierwszy żywy filmowiec w momencie wyciągnięcia żetonu czy w momencie jego użycia?
Scenariusz Śladami dr. Livingstone'a:
15) czy treść badania piątego obozowiska (a co za tym idzie warunków zwycięstwa) poznajemy dopiero w momencie przeprowadzenia akcji eksploracji piątego totemu czy też możemy je podejrzeć już po zbadaniu czwartego? Na karcie scenariusza jest informacja, że po zbadaniu czwartego obozowiska gracze poznają finałowe zadanie, natomiast w relacji Henry'ego Stanley'a czytamy, że do ostatniego punktu mamy przejść podczas badania piątego obozu.
Scenariusz wyspa skarbów junior
16) Czy żeby skończyć grę, należy tylko przeczytać list marynarza i zebrać kasę, czy również trzeba się odnieść do polecenia listu i zacząć grę od nowa?
Scenariusz Rodzina Robinsonów:
17) Przy eksplorowaniu terenów miałem zasłonięty teren wzgórz i rzeki ("pasywka" scenariusza Nieużytek - na kaflach były ikony totemów, przez co znaki terenów są zakryte aż do zrobienia rekultywacji). ALE z talii wydarzeń trafiły się w trakcie gry dwa wydarzenia: Wyboiste przejście i Susza (JEŚLI TO MOŻLIWE zakryj wzgórze/rzekę i traktuj teren jako nieodkryty. W akcji zagrożenia możesz użyć jednego człowieka/jednego człowieka z łopatą, by odkryć wzgórze/rzekę i otrzymać żeton determinacji). W momencie wchodzenia karty nic się nie działo (tereny i tak były zakryte, fraza JEŚLI TO MOŻLIWE oznacza brak otrzymania ran), w grze wykorzystaliśmy karty i odkryliśmy teren. Tu pojawia się moje pytanie: czy przekłamaliśmy i trzeba użyć wyłącznie rekultywacji i dwóch ludzi by oczyścić teren, czy wszystko było fair, i szczęśliwe ułożenie kart pozwalało zaoszczędzić człowieka?
18) Jeśli polowanie się nie uda, to karta bestii jest odkładana na wierzch talii polowania, pod spód, a może całkiem odrzucana?
Jeśli na wierzch talii, to odkryta, czy zakryta?
19) Jeśli tracę cegły - palisada minus 1 (jeśli to możliwe), bo tyle dały nam cegły, tracę tamę - żarcie minus 2 (jeśli to możliwe), bo tyle dała nam tama. Czy jeśli tracę maszt z pierwszego scenariusza - to tracę drewno ze stosu?
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

akahoshi pisze: Scenariusz King Kong:
13) czy specjalna akcja polowania za pomocą której łapiemy małpę to tylko przypisanie dwóch pionów, posiadanie trzech pułapek, obniżenie poziomu broni o 5 i otrzymanie ewentualnych ran czy też dodatkowo ciągniemy kartę z talii polowania i walczymy z bestią?
Tylko, nic nie ciągniesz dodatkowo.
akahoshi pisze:14) żeton znaleziska "przedmiot zgubiony przez filmowców" (sprawdz co posiada pierwszy w kolejności żywy filmowiec) - otrzymujemy to co posiada pierwszy żywy filmowiec w momencie wyciągnięcia żetonu czy w momencie jego użycia?
Wyciągnięcia.
akahoshi pisze:18) Jeśli polowanie się nie uda, to karta bestii jest odkładana na wierzch talii polowania, pod spód, a może całkiem odrzucana?
Odrzucana z rozgrywki.
akahoshi pisze:19) Jeśli tracę cegły - palisada minus 1 (jeśli to możliwe), bo tyle dały nam cegły, tracę tamę - żarcie minus 2 (jeśli to możliwe), bo tyle dała nam tama. Czy jeśli tracę maszt z pierwszego scenariusza - to tracę drewno ze stosu?
Jeśli już dołożyłeś drewno do stosu, to masztu de facto nie masz, więc nie za bardzo możesz go stracić.
Ostatnio zmieniony 19 gru 2015, 21:57 przez Lothrain, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

akahoshi pisze: 2. Czy jeśli Piętaszek z psem odkrył kolejną wioskę kanibali, czyli wyeksplorował kafelek z totemem - czy otrzymuje obrażenie? Na karcie scenariusza napisano "Gracz, który wyeksplorował, otrzymuje...", a jak wiemy Piętaszek graczem nie jest.
Otrzymuje.
akahoshi pisze:3. Czy Łóżko (akcja odpoczynku pozwala uleczyć 2 rany i otrzymać żeton determinacji, zamiast uleczenia tylko jednej rany) może zostać połączone z Hamakiem (oprócz leczenia rany gracz otrzymuje żeton determinacji)?
Nie wiem, co rozumiesz przez połączone. Możesz skorzystać z dwóch pól i odpocząć jednym pionkiem w hamaku, a drugim w łóżku, jeśli trzeba, ale łączyć bonusów z pól nie można.
akahoshi pisze:6. Czy "zasoby" (chodzi o determinacje i punkty życia, dlatego w cudzysłowie) uzyskane z żetonów odkryć można dzielić na wszystkie postacie, w grze (w tym i Piętaszka), czy w całości tylko dla jednego gracza?
Żetony odkrycia wracają wraz z eksplorującym graczem do obozu i mogą być użyte przez wszystkich graczy, moim zdaniem także Piętaszka. Jedynym wyjątkiem byłoby spędzanie nocy poza obozem - jeśli wówczas chce się skorzystać ze znalezionego przed chwilą przedmiotu, to ma go tylko osoba, która nie wróciła do obozu,więc reszta obejdzie się smakiem.
akahoshi pisze:11. Pojawiło się wydarzenie aby odwrócić sąsiedni kafelek wyspy aby stał się on niedostępny na którym znajdywał się znacznik "zakrywający źródło". Instrukcja wskazuje aby odrzucić taki znacznik. Następnie wykonujemy akcję zagrożenia i odzyskujemy kafelek i wraca on do gry. Pytanie czy wraca ze znacznikiem który zakrywał źródło czy też nie?
Jeśli odkrywasz kafelek na nowo, to nie powinno być na nim żadnych znaczników.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

DarkSide, Peter128, Lothrain dzięki wielkie za zaangażowanie.

Na odpowiedzi nadal czekają pytania 3, 9, 15, 16 i 17.
Pytanie nr 5 nadal nierozstrzygnięte.
Lothrain pisze:
akahoshi pisze: 3. Czy Łóżko (akcja odpoczynku pozwala uleczyć 2 rany i otrzymać żeton determinacji, zamiast uleczenia tylko jednej rany) może zostać połączone z Hamakiem (oprócz leczenia rany gracz otrzymuje żeton determinacji)?
Nie wiem, co rozumiesz przez połączone. Możesz skorzystać z dwóch pól i odpocząć jednym pionkiem w hamaku, a drugim w łóżku, jeśli trzeba, ale łączyć bonusów z pól nie można
Dokładnie rozumiem to co napisałem. Przedmiot łóżko uzyskujemy z kart pomysłów, natomiast hamak z kart tajemnic. Oba przedmioty są do wykorzystania w fazie odpoczynku.
Reasumując: mając oba te przedmioty i idąc jednym pionkiem na pole odpoczynku, otrzymamy tylko jeden bonus (sami możemy wybrać który). Jeśli wyślemy dwa pionki, możemy skorzystać z obu bonusów.
Zgadza się?
Tylko jak to się ma z kolei do sytuacji z pytania nr 8? Żeby skorzystać z hełmu i szabli nie mogę wziąć psa na polowanie (gracz z szablą, pies... w hełmie?)
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Ja tylko 3 i 5, bo reszta odnosi się do konkretnych sytuacji w scenariuszach.

Pytanie 3:

Według mnie do decyzji graczy. Nic nie znalazłem na ten temat w instrukcji i ciężko tutaj stwierdzić "jak ma być". Ja w tym wypadku bym skumulował. Spróbuję uzasadnić, proszę się nie śmiać. Po pierwsze nie ma wyraźnie napisane, że nie wolno lub trzeba, po drugie jak wiadomo poszczególne czynności w Robinsonie trwają dość długi czas, budowa dachu / schronienia / polowanie / zbieranie jedzenia z ogległego miejsca na wyspie. Twierdzę zatem, że mógłaby ta postać wypocząć i w łóżku i w hamaku :) Jednak jeśli ktoś umówi się inaczej to zupełnie nie widzę problemu w takiej interpretacji. Nie ma tutaj według mnie łączenia bonusów z pól.

Pytanie 5:

Wszystkie na takim kafelku zatem do głowy przychodzą mi dwie opcje: pierwsza to zbieranie, co jest ujęte w przykładzie i drugi kiedy mamy tam obóz lub schronienie, wtedy WSZYSTKIE akcje są droższe ponieważ mamy właśnie dom na tym kafelku. Żadne polowania (polowanie idzie z talii i nie jest dookreślone z którego kafelka są karty) itp. Budowa owszem, jeśli są to wnyki na tym polu. Jest to wyraźnie podkreślone w instrukcji (to = "wszystkie").

Edit (kwestia szabli i hełmu):

Nie przekombinowujmy...

Czy bohater nosi szablę na głowie, lub hełm w rękach?

Sprawa jest prosta:

1. Co do tej całej akcji ma pies? Czy jest gdzieś informacja o psie? Nie ma, zatem bierzesz psa, why not.
2a. Hełm: za każdym razem kiedy postać walczy z bestią może zignorować 1 serduszko. Proste jak drut.
2b. Patrzymy zatem na szablę: .... Za użycie tej karty postać otrzymuje 1 ranę.
3 Czy rana powstaje podczas walki z bestią? Zdecydowanie tak. Po temacie :)
ODPOWIEDZ