Everdell - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Everdell

Post autor: Benson »

Fyei pisze: 02 lis 2020, 19:45 Chyba, że masz na myśli sytuację, gdy przenosisz meepla z Królowej i nadal masz w zapasie kolejnego, to tutaj się zgodzę ;).
Dokładnie o to mi chodzi :)
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell

Post autor: szymuss »

Karty ze zdolnościami
robotników
Indywidualne zdolności robotników zależą
od rodzaju robotników, który wybrałeś.
Zdolności są dodatkiem do zasad gry podstawowej. Nie zastępują funkcji robotników
i nie mogą być traktowane jak „zdolności
zmniejszające koszt zagrywania kart”.
Przed przygotowaniem rozgrywki potasujcie
karty umiejętności robotników i dobierzcie
po 2 karty. Każdy wybiera jedną kartę i wykłada
odkrytą przed siebie (ta karta nie wlicza się
do limitu kart w mieście), a drugą odkłada
do pudełka.
Podczas rozgrywki z kartami umiejętności
robotników, gdy przygotowujecie się do wiosny,
nie bierze się nowego robotnika.
W przypadku gry solo z kartami umiejętności
robotników zalecamy także włączenie do gry
co najmniej 1 wariantu solo opisanego
na końcu instrukcji.
Na kolejnych stronach znajdziecie szczegółowe
opisy wszystkich zdolności robotników.

Cytat z instrukcji... Jak losujemy 2 karty zdolnosci? Myslalem ,ze kazda rasa ma przypisana karte. Jak gram jezami to nie moge miec zdolnosci np myszy.. czy o co kaman?:P pzdr
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 813
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Everdell

Post autor: kurdzio »

szymuss pisze: 06 lis 2020, 23:46 Cytat z instrukcji... Jak losujemy 2 karty zdolnosci? Myslalem ,ze kazda rasa ma przypisana karte. Jak gram jezami to nie moge miec zdolnosci np myszy.. czy o co kaman?:P pzdr
Normalnie dobierasz dwie karty umiejętności i wybierasz jedną z nich jaką będziesz grać. Kształt mepli nie ma tutaj znaczenia.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
bargaw
Posty: 12
Rejestracja: 03 gru 2019, 15:13

Re: Everdell

Post autor: bargaw »

Niebianski most
Czy jak położymy na niego budowle to karta mostu nadal jest aktywna w grze? W sensie ma aktywny kolor, możliwość budowy architekta za darmo i blokadę budowy dźwigu?
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell

Post autor: szymuss »

bargaw pisze: 09 lis 2020, 16:27 Niebianski most
Czy jak położymy na niego budowle to karta mostu nadal jest aktywna w grze? W sensie ma aktywny kolor, możliwość budowy architekta za darmo i blokadę budowy dźwigu?
3x tak:)

A ja mam pytanie o srebrzyste źródło. Mam położyć ta karte pod karta budowli w miescie.. ALe ta karta liczy sie jednak do limitu 15 kart czy nie? Bo ogolnie legendarne karty maja sie nie liczyc do limitu 15 w miescie.. Wiec moge ta karte zagra jakby ,,wyzej miasta'' zeby nie zajmowala miejsca ? pzdr.
bargaw
Posty: 12
Rejestracja: 03 gru 2019, 15:13

Re: Everdell

Post autor: bargaw »

Legendarne karty nie wliczają się do limitu na reku, ale w mieście zajmują miejsce, jednocześnie zwiększają limit kart w mieście do 16 lub 17 jeśli obie zbudujemy. Myślę, że jak kładziemy karty jedna na drugą to zajmują one jedno miejsce. Tak jak z mężem i żoną.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell

Post autor: szymuss »

bargaw pisze: 10 lis 2020, 01:04 Legendarne karty nie wliczają się do limitu na reku, ale w mieście zajmują miejsce, jednocześnie zwiększają limit kart w mieście do 16 lub 17 jeśli obie zbudujemy. Myślę, że jak kładziemy karty jedna na drugą to zajmują one jedno miejsce. Tak jak z mężem i żoną.
Tak ,ale srebrzyste zrodlo daje sie pod karte budowoli normalnej. A niebianski most zagrywa sie najpierw ,a pozniej normlana budowe. Stad wlasnie pytam jak gracie?:) pzdr.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 491
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 252 times
Been thanked: 443 times

Re: Everdell

Post autor: vnzk »

szymuss pisze: 12 lis 2020, 00:16 Tak ,ale srebrzyste zrodlo daje sie pod karte budowoli normalnej. A niebianski most zagrywa sie najpierw ,a pozniej normlana budowe. Stad wlasnie pytam jak gracie?:) pzdr.
Ale sam fakt wybudowania dowolnej legendarnej karty dodaje Ci 16 (17) slot w mieście (a nie, że nie wlicza się ona do limitu, jak Wędrowiec). Zatem nieistotne, pod czym (lub na czym) ta karta leży. Razem z "normalną" kartą z Twojego miasta zajmują razem jedno miejsce, ale jest to 16 (17) miejsce, więc, odpowiadając na Twoje pytanie, nie zajmują miejsca ze standardowej piętnastki.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell

Post autor: szymuss »

vnzk pisze: 12 lis 2020, 00:45
szymuss pisze: 12 lis 2020, 00:16 Tak ,ale srebrzyste zrodlo daje sie pod karte budowoli normalnej. A niebianski most zagrywa sie najpierw ,a pozniej normlana budowe. Stad wlasnie pytam jak gracie?:) pzdr.
Ale sam fakt wybudowania dowolnej legendarnej karty dodaje Ci 16 (17) slot w mieście (a nie, że nie wlicza się ona do limitu, jak Wędrowiec). Zatem nieistotne, pod czym (lub na czym) ta karta leży. Razem z "normalną" kartą z Twojego miasta zajmują razem jedno miejsce, ale jest to 16 (17) miejsce, więc, odpowiadając na Twoje pytanie, nie zajmują miejsca ze standardowej piętnastki.
Czyli moge ja jakby dac na gore kolo wedrowca skoro nie wliczaja sie do 15 tak? No ja gram tak ,ze mam normalnei np 15 kart w miescie + wedrowca + niebianski most na moscie niebianskim mam np wieczne drzewo i mam jeszcze dajmy na to Ogonille . Czyli na ,,dole'' miasta mam normalnei 15 kart ,a na gorze niebianski most+ na nim wieczne drzewo + ogonile + np 1 wedrowca lub 2 ...:) i tak to rozumiem.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 491
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 252 times
Been thanked: 443 times

Re: Everdell

Post autor: vnzk »

Tak, możesz je zgrupować razem z wędrowcem, żeby wyraźniej widzieć ile masz jeszcze miejsca w mieście.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell

Post autor: szymuss »

vnzk pisze: 14 lis 2020, 18:14 Tak, możesz je zgrupować razem z wędrowcem, żeby wyraźniej widzieć ile masz jeszcze miejsca w mieście.
Ok czyli podsumowujac grac tak.

1. Masz jak Ci sie uda 15 kart w miescie +
2. Np srebrzyste zrodlo + karte pod nim + legendernego stronnika i wtedy masz tak jakby ,,18'' kart w miescie
3. Masz niebianski most na nim budowle + legenarnego stronnika + 1 wedrowca czyli masz tak jakby ,, 19'' kart w miescie:P

ja tak przynamniej gram zgadza sie? pzdr.
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Everdell

Post autor: Benson »

Wydarzenie "Dobrze zarządzanie miasto" - "Gdy zdobędziesz tę kartę, odzyskaj 1 ze swoich zajętych robotników".
Czy zdobywając to wydarzenie, mogę od razu odzyskać robotnika z tego wydarzenia? Ma to znaczenie zwłaszcza przy Ogonilli, bo jeśli można tak zrobić, to wtedy można zagrać Ogonillę dwa razy w jednej porze roku.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 276
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Everdell

Post autor: yaro_ »

Święto lata:
czy grając z zdolnościami specjalnymi gramy tylko 5 pionkami ? Czy może ten wiosenny pionek dobieramy razem z letnimi?
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell

Post autor: szymuss »

Ja mam jeszcze pytanie jak mam zajetego pomocnika np jesienia ,bo zdobylem podstaowe wydarzenie lub specjalnie i zagram straznika lesnego ,zeby moc przesunac zajatego mepla na inne pole akcji ,to czy moge go przesunac z wydarzenia ,ktore zdobylem? pzdr;)
Frodokwiat
Posty: 14
Rejestracja: 15 paź 2020, 12:32
Has thanked: 5 times

Re: Everdell

Post autor: Frodokwiat »

Pytanie: jeśli w mieście mam kaplicę i zagram za darmo stworzenie pasterza, to wtedy nie muszę przekazać 3 jagody przeciwnikowi? Gdyby trzeba było przekazać przeciwnikowi to wtedy przekazuję jagody z puli?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 813
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Everdell

Post autor: kurdzio »

Frodokwiat pisze: 21 lis 2020, 23:16 Pytanie: jeśli w mieście mam kaplicę i zagram za darmo stworzenie pasterza, to wtedy nie muszę przekazać 3 jagody przeciwnikowi? Gdyby trzeba było przekazać przeciwnikowi to wtedy przekazuję jagody z puli?
Nic nie płacisz przeciwnikowi - skoro masz kaplice w mieście to pasterz jest darmowy ;)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 394
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Everdell

Post autor: Fyei »

yaro_ pisze: 20 lis 2020, 14:29 Święto lata:
czy grając z zdolnościami specjalnymi gramy tylko 5 pionkami ? Czy może ten wiosenny pionek dobieramy razem z letnimi?
Grasz tylko pięcioma ;).
szymuss pisze: 20 lis 2020, 23:57 Ja mam jeszcze pytanie jak mam zajetego pomocnika np jesienia ,bo zdobylem podstaowe wydarzenie lub specjalnie i zagram straznika lesnego ,zeby moc przesunac zajatego mepla na inne pole akcji ,to czy moge go przesunac z wydarzenia ,ktore zdobylem? pzdr;)
Możesz :).
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"

Maziam figurki: https://www.instagram.com/against_the_greys/
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell

Post autor: szymuss »

Fyei pisze: 22 lis 2020, 11:32
yaro_ pisze: 20 lis 2020, 14:29 Święto lata:
czy grając z zdolnościami specjalnymi gramy tylko 5 pionkami ? Czy może ten wiosenny pionek dobieramy razem z letnimi?
Grasz tylko pięcioma ;).
szymuss pisze: 20 lis 2020, 23:57 Ja mam jeszcze pytanie jak mam zajetego pomocnika np jesienia ,bo zdobylem podstaowe wydarzenie lub specjalnie i zagram straznika lesnego ,zeby moc przesunac zajatego mepla na inne pole akcji ,to czy moge go przesunac z wydarzenia ,ktore zdobylem? pzdr;)
Możesz :).
Ok dzieki Fyei:) jedyne co to chyba nie moge przemiescic z cmentarza czy klasztoru, bo tam wyraznie napisane jest ,ze robotnicy zostaja tu na stale nie?:) pzdr.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 394
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Everdell

Post autor: Fyei »

szymuss pisze: 22 lis 2020, 13:31 Ok dzieki Fyei:) jedyne co to chyba nie moge przemiescic z cmentarza czy klasztoru, bo tam wyraznie napisane jest ,ze robotnicy zostaja tu na stale nie?:) pzdr.
Nie można, robotnicy z cmentarza i klasztoru zostają na tych kartach do końca gry ;).
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"

Maziam figurki: https://www.instagram.com/against_the_greys/
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Everdell

Post autor: Benson »

Podbijam:
Wydarzenie "Dobrze zarządzanie miasto" - "Gdy zdobędziesz tę kartę, odzyskaj 1 ze swoich zajętych robotników".
Czy zdobywając to wydarzenie, mogę od razu odzyskać robotnika z tego wydarzenia? Ma to znaczenie zwłaszcza przy Ogonilli, bo jeśli można tak zrobić, to wtedy można zagrać Ogonillę dwa razy w jednej porze roku.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 276
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Everdell

Post autor: yaro_ »

Benson pisze: 23 lis 2020, 09:30 Podbijam:
Wydarzenie "Dobrze zarządzanie miasto" - "Gdy zdobędziesz tę kartę, odzyskaj 1 ze swoich zajętych robotników".
Czy zdobywając to wydarzenie, mogę od razu odzyskać robotnika z tego wydarzenia? Ma to znaczenie zwłaszcza przy Ogonilli, bo jeśli można tak zrobić, to wtedy można zagrać Ogonillę dwa razy w jednej porze roku.
Możesz odzyskać dowolnego robotnika. Może to być z Oginilli albo tego wydarzenia :) Nie ma ograniczeń

edit:
A przepraszam, z cmentarza i klasztoru nie możesz.
damian.zajac.965
Posty: 1
Rejestracja: 03 mar 2014, 17:42
Lokalizacja: Odolanów
Kontakt:

Re: Everdell

Post autor: damian.zajac.965 »

Witam czy jeżeli mam zagrane 15 kart i mam w nich cmentarz oraz loch, mogę położyć mipla na cmentarzu żaby dobrać 4 karty i zagrać jedną z nich za darmo a następnie gdy zagrywam tą wybraną kartę wsuwam stworzenie pod loch robiąc tym samym miejsce w miasteczku ??
Using Tapatalk
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 813
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Everdell

Post autor: kurdzio »

damian.zajac.965 pisze: 28 lis 2020, 12:31 Witam czy jeżeli mam zagrane 15 kart i mam w nich cmentarz oraz loch, mogę położyć mipla na cmentarzu żaby dobrać 4 karty i zagrać jedną z nich za darmo a następnie gdy zagrywam tą wybraną kartę wsuwam stworzenie pod loch robiąc tym samym miejsce w miasteczku ??
Karta Lochu mówi że możesz jej użyć mając nawet pełne miasto także wydaje się że mógłbyś usunąć inną kartę z miasta żeby zrobić miejsce dla tej nowej, zagranej dzięki Cmentarzowi.
Ostatnio zmieniony 29 lis 2020, 18:11 przez kurdzio, łącznie zmieniany 1 raz.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Everdell

Post autor: Benson »

Wg mnie nie można, bo w swojej turze zagrywasz tylko Cmentarz, a nie Cmentarz i Loch, więc jeśli nie masz miejsca w mieście, nie możesz zagrać karty z Cmentarza.
Sam Loch można zagrać, mając zajęte wszystkie 15 miejsc, bo najpierw dajesz do lochu jakieś stworzenie, więc automatycznie zwalniasz jedno miejsce.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Everdell

Post autor: donmakaron »

damian.zajac.965 pisze: 28 lis 2020, 12:31 Witam czy jeżeli mam zagrane 15 kart i mam w nich cmentarz oraz loch, mogę położyć mipla na cmentarzu żaby dobrać 4 karty i zagrać jedną z nich za darmo a następnie gdy zagrywam tą wybraną kartę wsuwam stworzenie pod loch robiąc tym samym miejsce w miasteczku ??
Na Lochu jest napisane, że nie może być używany z innymi kartami wpływającymi na koszt zagrywania kart (czy jakoś tak, nie mam karty pod ręką, bazuję na angielskim FAQ). Cmentarz jest kartą wpływającą na koszt zagrania karty, więc te dwie zdolności nie mogą być użyte razem.
Benson pisze: 28 lis 2020, 14:35 Sam Loch można zagrać, mając zajęte wszystkie 15 miejsc, bo najpierw dajesz do lochu jakieś stworzenie, więc automatycznie zwalniasz jedno miejsce.
Nie można Lochu zagrać mając 15 zajętych miejsc*. Można go użyć jak się ma zajęte 15 miejsc, żeby pozbyć się jednej karty i w jej miejsce wstawić drugą.

*No chyba, że za pomocą dźwigu czy coś, ale nie o to chodzi ;)
ODPOWIEDZ