Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jawohl
Posty: 303
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: jawohl »

Jakieś wieści? BGG wieje pustką jeśli chodzi o temat angielskiego reprintu. Premiera miała być w październiku...
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: the_ka »

czy ktoś może napisać coś więcej o tym tytule?
niewiele znalazłem w necie a i a na stronie Ystari jest tylko francuska instrukcja (na bgg tylko hiszpańska)
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Odp: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: przemoo99 »

jawohl pisze:Jakieś wieści? BGG wieje pustką jeśli chodzi o temat angielskiego reprintu. Premiera miała być w październiku...
Jest. Mam. Nie grałem jeszcze... Ale reprint powstał, a to najważniejsze :-)
Planszówkowy maniak... :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: schizofretka »

Od kiedy jest dostępny??? Obserwowałem nowości zarówno w Rebelu jak i Planszomanii (dwóch sklepach, gdzie jest) i nic nie było:( A tak bym zagrał w sylwestra :(
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: bartek_mi »

schizofretka pisze:Od kiedy jest dostępny??? Obserwowałem nowości zarówno w Rebelu jak i Planszomanii (dwóch sklepach, gdzie jest) i nic nie było:( A tak bym zagrał w sylwestra :(
No tu jest http://www.funagain.com/control/product ... _id=026370
A że u nas braki...
To samo z dodatkami do Timeline...
Dice Hate Me :(
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: schizofretka »

No właśnie w Rebelu i planszomanii jest (w tej drugiej z terminem 24h), dlatego się zdziwiłem. Byłem strasznie napalony na tę grę i obserwowałem między innymi z jej powodu dział nowości w sklepach.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Aduanath »

http://www.rebel.pl/product.php/1,1379/ ... ctive.html

no i jest ;)

a możecie coś więcej na temat tej gry napisać? zainteresowała mnie i zastanawiam się nad ewentualnym kupnem... :)
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Odp: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: the_ka »

przemoo99 pisze:
jawohl pisze:Jakieś wieści? BGG wieje pustką jeśli chodzi o temat angielskiego reprintu. Premiera miała być w październiku...
Jest. Mam. Nie grałem jeszcze... Ale reprint powstał, a to najważniejsze :-)
to ja czekam na jakieś wrażenia z gry jak już Ci się uda zagrać
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: schizofretka »

Po długim czajeniu się i grze wstępnej usiadłem dzisiaj w nocy do pierwszej sprawy. Oczekiwania miałem ogromnie, bo pomysł był genialny lecz szaleńczy a wykonanie można było tylko spieprzyć i... spełniły się w zasadzie całkowicie. Natychmiast po sprawdzeniu wyników dałem pierwszą w życiu 10-tkę na BGG.

Najgorsze, że pozostało mi już tylko 9 - jeśli rzucę się na nie łapczywie, to na koniec miesiąca będzie po wszystkim :( Mam nadzieję, że 1) Ystari przetłumaczy dwie dodatkowe sprawy, które wyszły po francusku oraz 2) mają/zdobędą prawa do oryginalnych dodatków, które w sumie dają prawie drugie tyle zagadek. Inaczej pozostaje nauka francuskiego i polowanie na ebayach po zawrotnych cenach :cry:
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: herman »

ma ktoś może do sprzedania ?
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Królik »

schizofretka pisze:Po długim czajeniu się i grze wstępnej usiadłem dzisiaj w nocy do pierwszej sprawy. Oczekiwania miałem ogromnie, bo pomysł był genialny lecz szaleńczy a wykonanie można było tylko spieprzyć i... spełniły się w zasadzie całkowicie. Natychmiast po sprawdzeniu wyników dałem pierwszą w życiu 10-tkę na BGG.

Najgorsze, że pozostało mi już tylko 9 - jeśli rzucę się na nie łapczywie, to na koniec miesiąca będzie po wszystkim :(
Też tak myśleliśmy ale z czasem sprawy stają się coraz słabsze i zmieniają się w wymyślanie bajek i próbę trafienia w tą w którą wymyślił Holmes. Po 6 przygodzie odpoczywamy, bo w tej grze każda sprawa jest inna i wymaga innego podejścia, czasem nie trzeba nigdzie chodzić i da się coś wymyślić, czasem jednak trzeba - może wyrwiemy się z utartych kolein myślowych i pójdzie lepiej :wink: .
To co mnie irytuje to konieczność opuszczania miejsc oczywistych w które każdy detektyw by poszedł, żeby nie tracić punktów do Holmesa(np. w połowie przygód nie warto iść na miejsce zbrodni co dla mnie jest nierealistyczną bzdurą, koroner rzadko ma coś ciekawego do powiedzenia itp.). Tylko raz udało nam się dobrze rozwiązać sprawę podążając całkiem inna drogą niż detektyw, w niektórych przygodach jest to chyba niemożliwe (raz uparlismy się i odwiedziliśmy ze 20 lokacji i w żadnej nikt nie miał nic ciekawego do powiedzenia, trzeba było wymyslić bajkę od razu bez marnowania punktów) co jest dla mnie dużą wadą, bo po co ten Londyn taki wielki jak trzeba zgadnąć gdzie poszedł nasz ulubiony morfinista;) I chyba punkty powinno się tracić za to że rozwiazanie zagadki staje się łatwiejsze a nie za samo chodzenie które nie owocuje niczym. Do tego często mam oczywiste pytanie które bym zadał podejrzanemu, a nasi bohaterowie tego nie robią i wycieczka okazuje się zmarnowana (choć raz zadali takie że rozwiązali za nas zagadkę bo poszlismy do podejrzanego zbyt wcześnie nie wiedząc o fakcie o którym byśmy się dowiedzieli idąc liniowo;)), a strata punktów dlatego, że kogos nie ma w domu tylko poszedł do pracy lub na odwrót boli bo nie mamy na nią wpływu albo czegoś nie dostrzegam :wink: .
Gra nie jest zła ale po pierwszych dwóch przygodach zapowiadała się na arcydzieło którym jednak nie jest.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: schizofretka »

W wypadku, gdy poszedłeś do kogoś do pracy, a jest w domu, nie odliczasz sobie punktów - lokacje, które przekierowują, są w rozwiązaniu wymienione jako nie liczące się - przynajmniej w pierwszej sprawie. No i uważaj, bo ocierasz się o spoilery mocno!
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Królik »

Tylko w pierwszej przygodzie, później się nie odlicza.
Wydawało mi się że piszę ogólnikowo, ale jak coś mogę skasować posta.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Gabriel »

Na BGG ta gra ma informację, że jest "niegrywalna w innym języku niż oryginalny". Ktoś może to potwierdzić? To jedyna znana mi gra tego typu. Czy to także odnosi się do nowego wydania Ystari?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: schizofretka »

to w praktyce zbiór opowiadań bez obrazków, więc tak.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: BartP »

Osobiście podciągnąłbym to pod "extensive use of text". Niegrywalne w innym języku są gry słowne (bo inny rozkład liter w wyrazach) lub gry oparte na zabawach słownych czy związkach frazeologicznych. Przynajmniej tak tę kategoryzację dotąd pojmowałem, mogę się mylić.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: schizofretka »

Ale tu tekst to 95% produktu, konwersja to wysiłek porównywalny z tłumaczeniem powieści.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: BartP »

No tak, ale jak przetłumaczysz, to da się grać, tak? Więc teoretycznie jest grywalne w innym języku niż oryginalny.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1100
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 648 times
Been thanked: 524 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Harun »

I jak tam Wasze wrażenia op kolejnych zagadkach?

Ja np. od początku nie gram na punkty, tylko dla samej przyjemności tworzenia historii, wczucia się w klimat i oczywiście wysilenia szarych komórek.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: schizofretka »

Obok brydża to jedyna moja 10-tka na BGG :) Jak rozwiązuję mam wielkiego banana na twarzy. Gra momentami frustrująca, ale w niesamowicie pociągający sposób. Na dwóch zagadkach poległem - w jednej rozpracowałem wszystko, ale pomyliłem się co do sprawcy, druga (ta z szyfrem) okazała się znacznie bardziej przewrotna niż się spodziewałem i ostatecznie przeczytałem rozwiązanie mając niewiele ponad zero punktów. Nie zgadzam się, że z wcześniejszą opinią, że są to wydumane historyjki i nie ma ku nim dostatecznych przesłanek. Moim zdaniem są wyraźnie lepsze niż większość opowiadań Conan Doyla. Owszem, niektóre są nieźle pokrętne, ale jeśli tylko wykazać się olbrzymią wytrwałością (przeglądanie przeszłych gazet!) oraz podążać za regułą 'jeśli wyeliminuje się co nie możliwe, to co pozostanie, musi być prawdziwe choćby nie wiadomo jak nieprawdopodobne', to wszystko układa się w całość.

Pozycja zdecydowanie nie dla wszystkich, jest naprawdę trudna, czasem nawet po przeczytaniu prawie wszystkich leadów nie wiadomo jak to ugryźć, ale daje nieziemską frajdę i satysfakcję fanom kryminałów.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: sirkozi »

Dobrze rozumiem, że po zagraniu gra nie zostaje zniszczona jak w przypadku Risk Legacy? Regrywalności brak, ale używkę można kupić?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: schizofretka »

tak.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: sirkozi »

Jeśli ktoś już przejdzie albo mu się znudzi, to chętnie odkupię. :)
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: djedi gamer »

Czy ktoś wie gdzie można kupić nową z dostatecznie niskim shipingiem.? Rebel nie ma już chyba na stanie. Czy są osiągalne dodatki?
I pytania o samą rozgrywkę :
Czy warto na samym początku przestudiowac mapę Londynu i wszystkie gazety?
Czy można grać np w dwie osoby jako Sherlock i dr Watson? (co dwie głowy to nie jedna)
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1751
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 575 times
Been thanked: 1437 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective

Post autor: Leser »

Sherlock jest dostępny od ręki w planszomanii.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
ODPOWIEDZ