Kemet - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Komimasa
Posty: 151
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Kemet

Post autor: Komimasa »

Co do "kumulowania się bonusów" to wiem, że nie mogę mieć dwóch tych samych kafelków, ale przecież można mieć zmniejszenie zakupu kafla o 1 ank z pierwszego poziomu i czwartego zmniejszenie wszelkich opłat o 1(czyli w sumie divine power możemy zagrywać za friko?)

Mam jeszcze jedno pytanie. Za przejście na poziom czwarty piramidy dostaje się TVP można go stracić jak ktoś ją przejmie, ale czy np za trzy piramidy na 4 dostaje się razem 3 takie TVP?
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: Sir-Rafał »

Nie można mieć 2 kafelków, które mają identyczne działanie - np dają VP. Mi jednak chodzi o sytuację taką jak opisał Komimasa. Wtedy masz tylko -1, a nie -2. Gdzieś to chyba na BGG było, ale pewny nie jestem.
Co do piramid-tak można mieć 3 VP, ale pytanie jak długo się te 3 pkt utrzyma ? :)
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
puchacz
Posty: 18
Rejestracja: 24 kwie 2013, 13:14

Re: Kemet

Post autor: puchacz »

Chciałem rozstrzygnąć pewną kwestię, która się pojawiła podczas gry w 2 osoby:

Grają czerwony i czarny.

Czarny zaatakował dzienlicę czerwonego i ją zobył, podczas następnego ruchu zaatakował 2 dzielnicę i ją również zdobył. Czy jeśli czerwony wyrekrutuje jednostki, a czarny go zaatakuje pozbawiając go 3 ostatniej dzielnicy ( zostawi jedną jednostę w 2 dzielnicy, w pierwszej stacjonują również jednostki czarnego), gra się kończy (czerwony nie ma gdzie wyrekrutować jednostek)?

Pytanie jeśli chodzi VP za maksymalny poziom piramidy rozumiem, że mogę mieć maksymalnie 3 VP za piramidę, bez względu ile piramid innych podbiję? W przykładzie powyżej: nie mogę mieć 3 VP za swoje 3 kolory piramid + dodatkowy 4 VP za czerwoną piramidę czerwonego?


Jeśli czerwony ma czerwoną piramidę na maksymalnym poziomie i ją straci, rozumiem że automatycznie to tak jakby miał piramidę czerwoną na poziomie 0. Czy w takim razie czerwone kafle czerwonego tracą moc, tak jakby ich nie miał? Do czasu aż nie odzyska swojej piramidy?

Niestety nie udało mi się znaleźć tych informacji w instrukcji.
badziej
Posty: 42
Rejestracja: 12 cze 2012, 17:09

Re: Kemet

Post autor: badziej »

Każdy z tych aspektów jest poruszony w instrukcji. :))

Czarny zaatakował dzienlicę czerwonego i ją zobył, podczas następnego ruchu zaatakował 2 dzielnicę i ją również zdobył. Czy jeśli czerwony wyrekrutuje jednostki, a czarny go zaatakuje pozbawiając go 3 ostatniej dzielnicy ( zostawi jedną jednostę w 2 dzielnicy, w pierwszej stacjonują również jednostki czarnego), gra się kończy (czerwony nie ma gdzie wyrekrutować jednostek)?

Rekrutuje sie do dzielnicy, a nie do piramidy. Zajęcie piramidy nie ma wpływu na rekrutację. Zrekrutowanie do dzielnicy, którą zajął przeciwnik powoduje natychmiastową bitwę.

Pytanie jeśli chodzi VP za maksymalny poziom piramidy rozumiem, że mogę mieć maksymalnie 3 VP za piramidę, bez względu ile piramid innych podbiję? W przykładzie powyżej: nie mogę mieć 3 VP za swoje 3 kolory piramid + dodatkowy 4 VP za czerwoną piramidę czerwonego?

Można przejąć od przeciwnika dodatkowe VP za piramidy 4 levelu. Można nawet czyjeś piramidy wykorzystywać do wykonywania swoich akcji.

Jeśli czerwony ma czerwoną piramidę na maksymalnym poziomie i ją straci, rozumiem że automatycznie to tak jakby miał piramidę czerwoną na poziomie 0. Czy w takim razie czerwone kafle czerwonego tracą moc, tak jakby ich nie miał? Do czasu aż nie odzyska swojej piramidy?

Rozumiem skąd to. Sam widzę lekką sprzeczność. W jednym miejscu napisane jest, że gdy czyjaś piramida jest kontrolowana przez przeciwnika, to traci się wszystkie korzyści z tego płynące; A równocześnie pada też stwierdzenie, że kafelki są kupowane na całą grę i nie mogą zostać utracone.
puchacz
Posty: 18
Rejestracja: 24 kwie 2013, 13:14

Re: Kemet

Post autor: puchacz »

"Można przejąć od przeciwnika dodatkowe VP za piramidy 4 levelu. Można nawet czyjeś piramidy wykorzystywać do wykonywania swoich akcji. "

To, w takim razie dostanie się 2 razy punkt za to samo. Posiadanie 2 czerwonych piramid na 4 levelu.

"Rozumiem skąd to. Sam widzę lekką sprzeczność. W jednym miejscu napisane jest, że gdy czyjaś piramida jest kontrolowana przez przeciwnika, to traci się wszystkie korzyści z tego płynące; A równocześnie pada też stwierdzenie, że kafelki są kupowane na całą grę i nie mogą zostać utracone."

W takim wypadku chodzi o chyba o to, że przestają one być aktywne, gracz zasłania jest np. Natomiast nie może on ich utracić, po przez np. rabunek. Tak to rozumiem.
badziej
Posty: 42
Rejestracja: 12 cze 2012, 17:09

Re: Kemet

Post autor: badziej »

"Można przejąć od przeciwnika dodatkowe VP za piramidy 4 levelu. Można nawet czyjeś piramidy wykorzystywać do wykonywania swoich akcji. "

To, w takim razie dostanie się 2 razy punkt za to samo. Posiadanie 2 czerwonych piramid na 4 levelu.

I z tego, co jest w instrukcji, wynika ze jest to jak najbardziej prawidlowe.

"Rozumiem skąd to. Sam widzę lekką sprzeczność. W jednym miejscu napisane jest, że gdy czyjaś piramida jest kontrolowana przez przeciwnika, to traci się wszystkie korzyści z tego płynące; A równocześnie pada też stwierdzenie, że kafelki są kupowane na całą grę i nie mogą zostać utracone."

W takim wypadku chodzi o chyba o to, że przestają one być aktywne, gracz zasłania jest np. Natomiast nie może on ich utracić, po przez np. rabunek. Tak to rozumiem.

Przewertowalem instrukcje i BGG - nigdzie ani sladu takiego czy podobnego rozwiazania. Wobec tego sklaniam sie ku temu, ze poziom piramidy liczy sie tylko do kupna kafelkow, ale przy pozniejszym korzystaniu z tych kafli juz nie.
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: Sir-Rafał »

Z tego co się interesowałem tym zagadnieniem to VP masz za każdą piramidę, którą kontrolujesz i ma 4 lvl. Pozwolenie komuś na zbudowanie 3 piramid na 4 lvl jest błędem, a do tego zabranie swojej jeszcze większym;P

Co do zdolności z kafli bez piramidy-też mnie to nurtowało i pamiętam, że gdzieś się dokopałem do tego, że piramida służy tylko do kupowania kafelków i tyle z niej przywilejów. Jak już coś kupiłeś to zostaje do końca gry u Ciebie i działa cały czas. Tracąc piramidę tracisz tylko możliwość zakupu nowych kafli danego koloru.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Komimasa
Posty: 151
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Kemet

Post autor: Komimasa »

W sumie niby jest to narysowane jak byk, ale ile punktów ruchu potrzeba, by dostać się do najbliższej świątyni? Jeśli iść z ukosa to w sumie dwa, ale tak logiczniej to chyba 3 i w sumie nie raz mnie o to gracze pytali a ja rozkładałem bezradnie ręce.
No i wracam z tym pytaniem o to naliczanie bonusów (nie z tych samych kafelków ale dwóch różnych) bo jak widziałem niestety nikt klarownie się do jednej wersji nie ustosunkował i w końcu nie jestem pewien, czy się sumują bonusy, czy nie. Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedź.
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: Sir-Rafał »

Do świątyń z boku potrzeba 2 ruchów: 1 aby wyjść z miasta, 2 aby wejść do światyni. Do świątyni w przy Nilu potrzebne są 3 ruchy, bo jest jeden region więcej do przejścia.
Bonusy z kafli nie sumują się: nie można mieć czegoś np. o 2 taniej nawet jeśli teoretycznie kafle na to pozwalają. Wybieramy sobie jaki bonus używamy, ale nie sumujemy.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Komimasa
Posty: 151
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Kemet

Post autor: Komimasa »

Dziękuję za rozwiązanie moich wątpliwości:)
Kajak
Posty: 187
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 114 times
Been thanked: 38 times

Re: Kemet

Post autor: Kajak »

1.Słabo znam angielski a w zasadzie w ogóle, jak rozumieć działanie poniższego kafelka?
Defensive Strategy
Take back your discarded
battle cards.Replace one
of them with the special +3
Strength / 3 Protection.


2. Stały punkt zwycięstwa zyskany za posiadanie dwóch świątyń zyskuje się jednorazowo? Czy też za każdym razem gdy spełnia się ten warunek(np. co turę)?
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: Sir-Rafał »

Kajak pisze:1.Słabo znam angielski a w zasadzie w ogóle, jak rozumieć działanie poniższego kafelka?
Defensive Strategy
Take back your discarded
battle cards.Replace one
of them with the special +3
Strength / 3 Protection.
Bierzesz na rękę zużyte karty bitwy, a jedną wybierasz i podmieniasz z tą ekstra (są takie 2 w grze) więc ciągle masz 6 kart bitwy, ale jedną lepszą od podstawowego zestawu.
Kajak pisze:2. Stały punkt zwycięstwa zyskany za posiadanie dwóch świątyń zyskuje się jednorazowo? Czy też za każdym razem gdy spełnia się ten warunek(np. co turę)?
Z tego co wiem to co turę więc trzeba na to uważać:)
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Kajak
Posty: 187
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 114 times
Been thanked: 38 times

Re: Kemet

Post autor: Kajak »

A dzięki bardzo.
Jeszcze tylko jedno i wiem wszystko(?) :(
Jak działają srebrne i złoty token?
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: Sir-Rafał »

Kajak pisze:A dzięki bardzo.
Jeszcze tylko jedno i wiem wszystko(?) :(
Jak działają srebrne i złoty token?
Srebrny - Pozwala wykonać jedną dodatkową akcję w swojej turze-czyli kładziesz normalny token na jednej i możesz srebrny na innym i wykonujesz.

Złoty - Kładziesz zawsze na górze piramidy i możesz wybrać dodatkową akcję z 2 na najwyższym szczeblu piramidy nawet jak już je wcześniej użyłeś.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Kajak
Posty: 187
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 114 times
Been thanked: 38 times

Re: Kemet

Post autor: Kajak »

OK, jeszcze jedno.Potrzebuję uściślenia do płytki Divine wound.
Divine Wound
In Battle, after cards are
revealed, add +1 Strength
for each DI card that you
discard.

Zyskuje sie +1 do siły za karty boskiej interwencji......
a).........już wyrzucone uprzednio?
b) ........które teraz dopiero odrzucę?
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: Sir-Rafał »

O ile dobrze pamiętam to opcja b)
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Kajak
Posty: 187
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 114 times
Been thanked: 38 times

Re: Kemet

Post autor: Kajak »

Dzięki.
Mnożą się u mnie wątpliwości ,czym dłużej przymierzam się do grania.A muszę mieć jasne wykładnie przed 1 rozgrywką bo mnie kumple wydrwią, wyśmieją i oskarża o nieznajomość przepisów a może nawet korupcje.
Ale wracając do adremu.
Nie można mieć dwóch identycznych mocy ,ale czy za takie uchodzą identyczne płytki ale z rożnych kolorów( np Act of God, Victory Point itp)?
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: Sir-Rafał »

Nie znam na pamięć płytek, ale nie możesz mieć 2 tych samych bez względu na kolor, czyli nie możesz mieć 2 srebrnych żetonów, czy VP za płytki.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Kajak
Posty: 187
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 114 times
Been thanked: 38 times

Re: Kemet

Post autor: Kajak »

No to troszkę się przejaśnia.
Drążę jednak dalej.
Jest dwóch kapłanów i w fazie nocnej jeden (High Priest) dodaje 2 many , a ten drugi(Priest of Amon) dodaje 5. Czy zyskuję łącznie 7 sztuk many?Czy też jest jakiś przepis to regulujący?
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: Sir-Rafał »

Z tego co wiem to bonusy z kafelków nie kumulują się. Tak jest na pewno jak się ma bonusy typu kupić coś taniej-wtedy działa wybrany. Sugerując się tym w Twoim przypadku miałbyś 5 punktów modlitwy, a nie 7.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Kemet

Post autor: sowacz »

Sir-Rafał pisze:Z tego co wiem to bonusy z kafelków nie kumulują się. Tak jest na pewno jak się ma bonusy typu kupić coś taniej-wtedy działa wybrany. Sugerując się tym w Twoim przypadku miałbyś 5 punktów modlitwy, a nie 7.
Nie kumulują się, ale też nie negują. Dlaczego High Priest miałby nie działać, gdy się kupiło też Priest of Amon?
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: Sir-Rafał »

Ja kiedyś na BGG przeczytałem wątek w którym napisali, że jeśli np: masz kafelek, który pozwala Ci kupić płytkę o 1 taniej i potem kupisz kafel, który bodajże pozwala kupić wszystko o 1 taniej to nie masz -2 przy zakupie płytki tylko wybierasz, który bonus używasz. Tutaj sugerowałbym się, że jest podobnie i dlatego stawiam na opcję 5, a nie 7, chociaż nie jest do końca sensowe, ale już wtedy mnie to zdziwiło.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Kajak
Posty: 187
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 114 times
Been thanked: 38 times

Re: Kemet

Post autor: Kajak »

Jeżeli mógłbym się wtrącić jako niedoświadczony.To jet gra prosta i przyjemna dlatego wydaje mi się że powinny się moce i zdolnosci kumulować było by najmniej zamieszania.
Korzystając z okazji jeszcze prosiłbym o objaśnienie jak działa:
Prescience
In Battle, your opponent
must show you his battle
card before you play yours.

Rozumiem że przeciwnik zagrywa swoja kartę bitwy a ja mogę po nim...
a).............wybrać jedną z dostępnych kart bitwy z całej talii i zagrać?
b)............wybrać jedną z dwóch przygotowanych kart i zagrać?
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Kemet

Post autor: sowacz »

Kajak pisze: Korzystając z okazji jeszcze prosiłbym o objaśnienie jak działa:
Prescience
In Battle, your opponent
must show you his battle
card before you play yours.

Rozumiem że przeciwnik zagrywa swoja kartę bitwy a ja mogę po nim...
a).............wybrać jedną z dostępnych kart bitwy z całej talii i zagrać?
b)............wybrać jedną z dwóch przygotowanych kart i zagrać?
Przeciwnik pokazuje jaką kartę bitwy będzie zagrywał, po czym masz prawo do wybrania jednej z dostępnych kart bitwy z całej talii (oczywiście oprócz stosu kart odrzuconych). Czyli odpowiedź a ;)
Kajak
Posty: 187
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 114 times
Been thanked: 38 times

Re: Kemet

Post autor: Kajak »

Czy jest nakaz korzystania z Mocy czy tez jak mi nie pasuję to nie muszę jej używać?
ODPOWIEDZ