Galaxy Trucker / Ciężarówką przez Galaktykę (Vlaada Chvátil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Galaxy Trucker

Post autor: yosz »

Oprócz tytułów na kartach są dwie albo trzy które mają trochę więcej tekstu (epidemia, gwiezdny pył, sabotażysta), które wystarczy opowiedzieć przed grą. My się świetnie bawiliśmy przy czeskiej wersji :D
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Galaxy Trucker

Post autor: Browarion »

yosz pisze:Oprócz tytułów na kartach są dwie albo trzy które mają trochę więcej tekstu (epidemia, gwiezdny pył, sabotażysta), które wystarczy opowiedzieć przed grą. My się świetnie bawiliśmy przy czeskiej wersji :D
O, dobra wiadomość.
Czyli jak zrobię tłumaczenie 3 kart i zostawię kartkę w pudełku to wystarczy żeby potem mogli samodzielnie grać / tłumaczyć innym?
8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Galaxy Trucker

Post autor: yosz »

Plus tłumaczenie nagłówków kart co by można było sobie znaleźć w instrukcji przetłumaczonej, jak dana karta działa.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Galaxy Trucker

Post autor: Browarion »

yosz pisze:Plus tłumaczenie nagłówków kart co by można było sobie znaleźć w instrukcji przetłumaczonej, jak dana karta działa.
Aha - dzięki :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Galaxy Trucker

Post autor: Klos »

Jest takihc kart doslownie kilka sztuk, kazdej po jednej sztuce. Ale wszystkie sa opisane w instrukcji i swoja grafika sa wystarczajaco zrozumiale. Tak wiec - znajomosc jezyka jest zupelnie zbedna do czytania kart.
Mehow
Posty: 38
Rejestracja: 06 wrz 2009, 19:58
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Galaxy Trucker

Post autor: Mehow »

Gra moim zdaniem genialna, grałem w nią kilka razy jakiś czas temu i strasznie mi się spodobała.
Uważam, że najciekawszym etapem gry jest sama budowa statku, natomiast sam wyścig pozostaje w jej cieniu.

Fajny pomysł na grę, sądzę, że ta gra ma wielki potencjał i znajdzie wielu fanów.
Gram w planszówki w Krakowie w każdy wtorek i czwartek, zainteresowanych wspólnym graniem zapraszam do grupy:
https://www.facebook.com/groups/1656141158004800/
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Galaxy Trucker

Post autor: veljarek »

Kupiłem i po jednej partii sprzedałem.
Fajnie wygląda jak inni grają ale samemu - nuda
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Galaxy Trucker

Post autor: zephyr »

Grałem ze 2 razy i mi się podobało.

Nie udaje że jest czymś więcej - składasz statek z puzzli, a potem dostajesz masę losowych eventów. Złożenie sensownego statku bardzo pomaga, ale i tak los może zgotować jakąś niespodziankę.

Fajna lekka gra
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Galaxy Trucker

Post autor: Veridiana »

veljarek pisze:ale samemu - nuda
samotne partie rzadko kiedy są ekscytujące :wink:
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Galaxy Trucker

Post autor: Geko »

Fajna, rozrywkowa gra. Jak się podgląda wydarzenie, to można się próbować przygotować. Tak naprawdę dużo zależy od tego, jakie nam się kafelki odkryją, potem też jak się karty ułożą i co zrobią inni.

Po dobrych paru partiach może być za łatwo (a dużo zabawy i emocji przynosi rozpadanie się statków) - wtedy można sobie wydrukować dodatek Rough Road Ahead.

Ja chętnie zagram od czasu do czasu. Jest walka o kafelki i budowanie w czasie rzeczywistym, jest podglądanie wydarzeń i próba przygotowania się na nie, jest w końcu podróż pełna różnych niespodzianek i śmiechu. Zawsze się dobrze bawię przy rozgrywce. Dużo lepiej niż np. przy nudnym Small World.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Galaxy Trucker

Post autor: Browarion »

Szybkie pytanko.
Czy ma ktoś link do instrukcji PL? Albo jakiegoś PDFa może szybko wysłać?
Bo na BGG niestety wersji polskiej brak :(

Okazało się, że przed dzisiejszą próbna rozgrywką nikt nie zna zasad :P :(, a ja nie rozpakuję gry która jest na prezent :)

Dzięki!
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Galaxy Trucker

Post autor: Pjaj »

Mogę zaoferować wyłącznie skan angielskiej - też nie do zdobycia na BGG.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Galaxy Trucker

Post autor: jax »

angielskie zasady do GT są na stronie wydawcy:
http://czechgames.com/en/downloads/
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Galaxy Trucker

Post autor: WRS »

Browarion pisze:Okazało się, że przed dzisiejszą próbna rozgrywką nikt nie zna zasad :P :(, a ja nie rozpakuję gry która jest na prezent :)
Instrukcja, która jest w pudełku, zawiera bardzo klimatyczne i przystępne wprowadzenie.
Czytacie instrukcję i gracie!
Po tym wprowadzeniu można doczytać - równie klimatyczne i jajcarskie! - pełne przepisy i grać.

Szkoda czasu na grzebanie po necie - ta gra jest stworzona z myślą o dobrym wprowadzeniu.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Galaxy Trucker

Post autor: Browarion »

No pa angielsku mam z BGG (Pjaj - jest w plikach, na samym końcu), ale nie chce mi się czytać za bardzo w tym języku, szczególnie że wszyscy mówią że instrukcja sama w sobie jest świetnym czytadłem; ale chyba nic innego mi nie pozostaje :(

WRS - ale egzemplarz który mam jest na prezent, a do tego czasu chce juz wiedziec jak dzieciakom wytłumaczyć :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Galaxy Trucker

Post autor: jax »

Browarion pisze:ale nie chce mi się czytać za bardzo w tym języku, szczególnie że wszyscy mówią że instrukcja sama w sobie jest świetnym czytadłem; ale chyba nic innego mi nie pozostaje :(
Ależ po angielsku też (a nawet przede wszystkim) jest świetnym czytadłem. Wątpię żeby tłumaczenie polskie było lepsze niż 'oryginał'.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Galaxy Trucker

Post autor: WRS »

Browarion pisze:WRS - ale egzemplarz który mam jest na prezent, a do tego czasu chce juz wiedziec jak dzieciakom wytłumaczyć :)
Doskonale zrozumiałem.
Jeno chciałem uspokoić, że reguły nie są ciężkie i fajną może być przygoda w odkrywanie - wspólne z dzieciakami! - nowej gry...
U mnie się sprawdziło! :)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Galaxy Trucker

Post autor: Veridiana »

ale Browarion chce chyba zagrać wcześniej niż otworzy swój prezent :)
tylko dlaczego macie egzemplarz bez instrukcji?
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Galaxy Trucker

Post autor: Browarion »

Veridiana pisze:ale Browarion chce chyba zagrać wcześniej niż otworzy swój prezent :)
tylko dlaczego macie egzemplarz bez instrukcji?
Nie, mam nadzieję egzemplarz jest kompletny ;); tylko że chcę go dać w prezencie, więc nie otwieram

Dziś zagraliśmy pierwszą partyjkę - dwa loty (tylko, bo dużo osób czekało na inne partie - m.in. ja - przepraszam tych, którzy mieli ochotę na więcej) - i pierwsze wrażenia rewelacyjne.
Bawiłem się szalenie, juz rozumiem ogólną mechanikę i pierwsza rozgrywka poznawcza za mną.

Mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja nie raz przelecieć galaktykę i zarobić tryliony :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Galaxy Trucker

Post autor: Browarion »

MisterC pisze:Wiesz, właśnie wtryniłeś mi się w post, w którym prosiłem Cię o podzielenie się wrażeniami :)
no cóż... do usług :twisted:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Galaxy Trucker

Post autor: Veridiana »

Browarion pisze:Nie, mam nadzieję egzemplarz jest kompletny ;); tylko że chcę go dać w prezencie, więc nie otwieram
ja cię kręcę... ale my się nie rozumiemy. przecież wiem, że nie zaglądałeś do zapakowanego pudełka. pytałam, dlaczego chciałeś instrukcję do tego egzemplarza, w którego ostatecznie zagraliście? :)

a gra super, no nie? pamiętam swoją pierwszą rozgrywkę, gdy podczas trzeciego lotu taka nieco rozczarowana spytałam "ale są tam jakieś konkretne karty przygód? bo jak na razie to ten statek tylko leci i leci, a ja go tak starannie budowałam..." i nagle na następnej karcie nadleciały meteoryty i rozwaliły mi pół statku. przegrałam z kretesem :mrgreen:
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Galaxy Trucker

Post autor: jax »

na bgg kolejne zdjęcia z Another Big Expansion
dla mnie - absolutnego fana Galaxy Truckera - nowe opcje wyglądają BOMBOWO
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Galaxy Trucker

Post autor: yosz »

Co mniej więcej pamiętam z tego co opisywał Petr na mięzypionku:
- aliensi którzy potrafią się dostać na pokład, przejść pewnym z góry ustalonym torem (z karty) i się zdetonować.
- kontrą na to jest zbrojownia - jeżeli będzie na torze takiego aliena i będą tam kosmonauci
- nowe statki:
- taki którego lewy bok łączy się z prawym (czyli taki latający pierścień
- taki gdzie na planszy są rozmieszczone kostki - przed lotem rzucamy dwiema kośćmi i losowe części statku są przez to niedostępne (więc każdy będzie miał trochę inny statek)
- statek na IV turę (tak - jest teraz IV tura) który składa się z dwóch dwustronnych plansz - więc znowu większa różnorodność
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Galaxy Trucker

Post autor: jax »

yosz pisze: - aliensi którzy potrafią się dostać na pokład, przejść pewnym z góry ustalonym torem (z karty) i się zdetonować.
na bgg wydawca żartuje, że jest już chyba taka gra (Space Alert naturalnie) :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Galaxy Trucker

Post autor: yosz »

Ahh - poza tym na OpinionatedGamers był dokładny opis co nowego: http://opinionatedgamers.com/2011/05/10 ... ch-it-out/ Jak dla mnie z chęcią do zagrania w doświadczonym gronie (Jax, Draco?) ale raczej nie kupię.
Tiles: The first thing that the Galaxy Trucker second expansion adds is more tile types. Let’s go through what those are:

1) Robots: These count as 4 people for certain cards, like combat zone and abandoned station, but cost a battery to activate.

2) Solar Panels: These provide a free battery input per card to an adjacent battery-consuming tile.

3) Wires: These are like pipes that help you connect lots of stuff, except adjacency travels through wires. That means that everything adjacent to a Wires tiles is considered adjacent to each other. This would be pretty useless in the base game, but with both expansions and all of the new tiles that depend on adjacency, wires can be used to very nice effect.

4) Stuff with indestructible plating on it: This time around there are things like crew cabins, batteries, and cargo holds with indestructible plating – very nice! You’re gonna need it, although it won’t help you against the new internal threats of course.

5) Thrusters: These are awesome! They cost a battery to use and allow you to shift your ship in a given direction to change which row or column an asteroid or cannon fire hits you at. Like engines, you can’t have adjacent tiles in the line of fire of thrusters. Also, the direction you can shift depends on which way you orient the thruster tile. These can be very handy for changing where you get hit.

6) Turret: This provides you with 0.5 laser strength and kills a boarding party if it walks over the turret. I’ll explain boarding parties when I get to the new cards below.

7) Armory: This needs to be adjacent to a crew cabin and provides weaponry to any adjacent crew. Those crew are now armed so they kill any boarding party that walks into them. I did not have enough turrets and armories in my first few ships with this expansion; that was very bad!
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ