Wikingowie / Vikings (Michael Kiesling)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wikingowie

Post autor: Wookie »

Mam jeszcze jedno pytanie dot. Wikingów:
W jakiej kolejności wykorzystuje się swoich żeglarzy w końcowym podliczaniu punktów?
Przykładowa sytuacja:
Dwóch graczy ma do dyspozycji po 4 żeglarzy w końcowym podliczaniu punktów. Pierwszy chce przewieźć wszystkich na wyspy, i używa 3 żeglarzy, drugi chciał użyć tylko jednego, ale widzi, że wystarczy mu dwóch, żeby zdobyć dodatkowe punkty zwycięstwa za ich największą liczbę, dlatego specjalnie używa dwóch - ma największą ilość punktów i mniej wikingów do wyżywienia. Gdyby zagrywali żeglarzy na odwrót, to gracz, który jechał drugi zapewne użyłby tylko jednego żeglarza.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Wikingowie

Post autor: mst »

Użycie żeglarzy jest obowiązkowe więc niezależnie od kolejności wykonywania działań będzie widać jaka jest minimalna ilość żeglarzy, których każdy z graczy musi użyć. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Wikingowie

Post autor: yosz »

Użycie żeglarzy jest obowiązkowe ale tylko w ostatniej rundzie.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Wikingowie

Post autor: rokter »

łukaszowi chyba chodzi o cos innego.

Kolejność w jakiej gracze wykorzystują żegalrzy w ostatniej rundzie rzeczywiscie moze miec znaczenie. Jesli widzę, że inni gracze nie celują w bonus za żeglarzy, a sam mam ich dużo, mogę wykorzystywac ich w sposób nieekonomiczny (wybierając mniej efektywny w danej sytuacji wariant: albo przewożenie wszystkich z jednego koloru, albo po jednym z kazdego) - a to po to, żeby pozbyć się jak największej ilości żeglarzy, których nie będę musiał dzięki temu wyżywić (ale oczywiscie zachowując taką ich ilośc, która zagwarantuje mi uzyskanie bonusowych punktów).

W naszym przypadku gramy tak, że jeśli rzeczywiscie zdarza się sytuacja opisana powyżej (co ma miejsce dość rzadko) wykorzystujemy żeglarzy począwszy od gracza, który rozpoczynał ostatnią, szóstą turę.
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wikingowie

Post autor: Wookie »

rokter pisze:łukaszowi chyba chodzi o cos innego.

Kolejność w jakiej gracze wykorzystują żegalrzy w ostatniej rundzie rzeczywiscie moze miec znaczenie. Jesli widzę, że inni gracze nie celują w bonus za żeglarzy, a sam mam ich dużo, mogę wykorzystywac ich w sposób nieekonomiczny (wybierając mniej efektywny w danej sytuacji wariant: albo przewożenie wszystkich z jednego koloru, albo po jednym z kazdego) - a to po to, żeby pozbyć się jak największej ilości żeglarzy, których nie będę musiał dzięki temu wyżywić (ale oczywiscie zachowując taką ich ilośc, która zagwarantuje mi uzyskanie bonusowych punktów).

W naszym przypadku gramy tak, że jeśli rzeczywiscie zdarza się sytuacja opisana powyżej (co ma miejsce dość rzadko) wykorzystujemy żeglarzy począwszy od gracza, który rozpoczynał ostatnią, szóstą turę.
Wielkie dzięki, dokładnie mi o to chodziło.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Wikingowie

Post autor: janekbossko »

ciekawi mnie jak gracie najczęściej?
wersje podstawową czy wolicie używać rozszerzeń?

co sie bardziej podoba?:)
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Wikingowie

Post autor: rokter »

podstawowa. proste jest piękne :-)
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Wikingowie

Post autor: janekbossko »

tak wlasnie liczylem ze to Ty sie wypowiesz...w końcu to "najlepsza gra na świecie" ;)

co zlego jest z zasadami dodatkowymi? to nie rozbalansowuje rozgrywki?
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Wikingowie

Post autor: khaox »

pol na pol ;)

pierwsza rozgrywka w danym gronie zawsze jest podstawowa... ale pozniej
- zawsze dokladamy kafelki bonusowe
- czesto gramy z odrzucaniem wikinga przez 1. gracza
- rzadko pozwalamy 1. graczowi ustawic kolory w dowolnej kolejnosci
- raczej nigdy nie licytujemy 1 gracza

btw... to faktycznie jedna z lepszych gier na swiecie, szkoda ze w praktyce wylacznie dla 2-3 osob
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Wikingowie

Post autor: rokter »

Nie, nie chodzi o balans, tylko o indywidulane upodobania :-)

Włączając do gry żetony bonusowe trzeba po prostu kontrolować znacznie więcej zmiennych i przeliczać dużo więcej możliwości - a ja nigdy nie byłem fanem przesadnego móżdżenia i downtimów ;-) Oczywiście nie ma co demonizować znaczenia dodatkowych żetonów bonusowych, bo nawet z ich użyciem gra nadal jest bardzo przyjazna dla użytkownika, ale dla mnie urok Wikingów tkwi w prostocie zasad, szybkości rozgrywki i szerokim (a nie zbyt szerokim ;-) ) zakresie możliwości planowania, jakie gracz dostaje do dyspozycji.

Kwestia gustu po prostu.
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
maciak82
Posty: 23
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times

Re: Wikingowie

Post autor: maciak82 »

Przepraszam za wskrzeszanie tematu sprzed kilkunastu miesięcy, ale mam pytanie w sprawie Wikingów.

Czemu ta gra kosztuje ok 40zł? :roll: Przecież tam jest gruba plansza, kilkadziesiąt drewnianych wikingów i kilkadziesiąt kafelków...

Hmm... Może moje pytanie powinno brzmieć inaczej - Czemu inne gry o podobnej zawartości kosztują 3-4 razy drożej? :evil:



Może ktoś rzucić trochę światła na ten temat? :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Wikingowie

Post autor: Veridiana »

Nie wiem. Moja odpowiedź - BYWA.
Bison, który od dłuższego już czasu kosztuje 40zł zaczynał od... 120 bodajże. Tybet oscylował koło 100 a skończył na 19,99 :lol: jak czegoś jest za dużo to cena leci. chyba dlatego. a wikingowie to extra gierka, więc za taką cenę tylko brać brać brać!
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: Wikingowie

Post autor: Maddas »

Potwierdzam, że gierka sympatyczna.
Niestety jako że na święta kupowałem tą grę w pośpiechu - czyli w wigilię - na prezent dla teściów musiałem mocno przepłacić, w sklepie Empik kosztowała mnie 99 zł, gdzie w innych miejscach po prostu za połowę ceny była.
Ale takie są uroki mieszkania w moim mieście - nie ma sklepów z grami :(
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Wikingowie

Post autor: Dzej »

Ja kupuje głownie przez internet a mieszkam w mieście gdzie jest dużo sklepów z gp.
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Wikingowie

Post autor: zephyr »

w sumie dziwne, jak ktoś się boi to może potestować na bsw
http://www.brettspielwelt.de/
gra niezła, ale nie genialna, porządna eurogra

galaxy trucker też nie najdroższy, widziałem nówki po koło 60 zl

ciekawe czy bardziej pasująca jest jakaś teoria spiskowa co do zmowy cenowej czy faktycznie zalega w magazynach i trzeba coś z tym zrobić
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Wikingowie

Post autor: Banan2 »

zephyr pisze:ciekawe czy bardziej pasująca jest jakaś teoria spiskowa co do zmowy cenowej czy faktycznie zalega w magazynach i trzeba coś z tym zrobić
A ja myślę, że to jest po prostu wyprzedaż po kosztach (?). Jeśli po kosztach, to daje to dość ciekawy obraz wysokości marż.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
maciak82
Posty: 23
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times

Re: Wikingowie

Post autor: maciak82 »

O właśnie, Galaxy Trucker tez jest w bardzo rozsądnej cenie :D A elementów ma tyle, że ciężko to transportować w plecaku. :wink:


Szkoda, że inne gry nie są w tym przedziale cenowym :twisted:
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Wikingowie

Post autor: Nataniel »

Wikingowie i Galaxy Trucker sa wyprzedawani przez wydawce, stad takie ceny. Czy po kosztach czy ponizej - trudno zgadnac.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
rand
Posty: 494
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 118 times
Been thanked: 88 times

Re: Wikingowie

Post autor: rand »

Nie chce zakładać nowego tematu do małego pytanka więc tu pisze:
1) co daje nam kolor statku?? Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale czy to jest zasięg dokąd blokuje dany statek?? Znaczy że statek niebieski blokuje wszystkich, a statek czerwony wszystkich wikingów między statkiem a arystokratami ( włącznie). Nie wiem czy dobrze to rozumiem więc proszę o wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Wikingowie

Post autor: arturion »

rand pisze:Nie chce zakładać nowego tematu do małego pytanka więc tu pisze:
1) co daje nam kolor statku?? Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale czy to jest zasięg dokąd blokuje dany statek?? Znaczy że statek niebieski blokuje wszystkich, a statek czerwony wszystkich wikingów między statkiem a arystokratami ( włącznie). Nie wiem czy dobrze to rozumiem więc proszę o wyjaśnienie.
Dokładnie tak.
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Wikingowie

Post autor: zephyr »

Kolor jest też powiązany z siłą - statki niebieskie (a raczej z niebieskim masztem) niebronione biją cały rząd, ale obronione dają masę punktów. Czerwone biją tylko szlachciców, ale obrona daje jedynie trochę kasy
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Wikingowie

Post autor: Matio.K »

Zachęcony recenzją w Rebel Times i ceną, nabyłem i swój egzemplarz. W sumie bardzo proste zasady, które dają zarazem mnóstwo frajdy i pozwalają w ramach mechaniki sporo pokombinować. Jeśli ktoś się waha - brać!
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
ODPOWIEDZ