Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Miszon
Posty: 2523
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1021 times
Been thanked: 494 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Miszon »

Przychodzą mi na myśl bilety na koncerty, z wersjami "golden/platinum/diamond ring", gdzie za bycie bliżej sceny płacimy więcej. To jeszcze jest OK, ale jak do tego dochodzą jeszcze jakieś gadżety, wejście za kulisy, uścisk dłoni, kolacja z wykonawcą, to już robi się śmieszne. Co dalej: opcja "groupie" wiadomo z czym w cenie?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Halloween »

Yuri pisze: 21 lip 2020, 15:38
Halloween pisze: 21 lip 2020, 15:16
Yuri pisze: 20 lip 2020, 21:24

Co do meritum wpisu...ja mam prostą zasadę - jak mnie nie stać to nie kupuję + od dawna nie staram się już "zbawiać świata" poza najbliższą okolicą.
Ta "najblizsza okolica" bardzo sie skurczy jak ten trend bedzie sie dalej rozlewal....
I serio sądzisz, że nawet jeżeli ten trend "będzie sie dalej rozlewał" i powstanie z tego powodu grupa całkiem spora wykluczonych, którzy aż tyle nie są skłonni zapłacić to nikt się nimi "biznesowo" nie zajmie ?
Tak. Bo wszystkie alternatywy MtG sa juz wykoszone. Albo sa robione bez środków, rozmachu, agresywnych kampanii i bez wiary w to, ze mozna z MtG w ogole konkurowac vide gry LCG od FFG. A zbudowanie playerbase kilka milionow graczy kosztuje. To juz taniej robic to online.

Tak tez moze byc z duzymi planszowkami fantasy/sci-fi/horror, ze w przytlaczajacej wiekszosci to beda produkty premium bo biedniejsi juz i tak graja w cos zblizonego na komputerze.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 480
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 393 times
Been thanked: 332 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: cactusse »

Ardel12 pisze: 21 lip 2020, 11:57 Obecnie trwa kampania gry Perseverance od twórców Trickeriona i Anahrony. Dostępna jest wersja basic oraz deluxe. I tak deluxe w sumie nie zawiera nic poza contentem nie wpływającym na samą grę(lepsze żetony oraz figsy zamiast żetonów). Mimo, że nie widzę zbytnio wartości dodanej, to i tak wsparłem wersję Deluxe. Głównym powodem jest niewielka różnica w cenie a wielka w zawartości. Nie zapominajmy o tym świetnym pudle na magnesy przypominającym klatkę :D Oczywiście wspomniana już prezentacja na stole również się liczy, więc powoli zbierają sie racjonalne argumenty...

Obecnie jak spojrzę na półkę, to kolejne gry wymieniam na wersje deluxe jeśli są dostępne albo sam je ulepszam. Już nie tylko dostrzegam aspekt przyjemności z samej gry, którą czerpię z mechaniki, ale coraz częściej zwracam uwagę na estetykę oraz insert. Co do inserta i wersji Deluxe do dziś żałuję nie wsparcia Trickeriona w ostatniej kampanii z większym pudłem i tackami na elementy graczy. Grę uwielbiam a nie mam jej w najbardziej dopasionej wersji? Skandal!

Finalnie zwróciłbym u siebie uwagę na aspekt finansowy, gdy za czasów liceum/studiów wydanie na grę więcej niż 100zł było już krokiem mocno przemyślanym i ostrożnym, tak teraz mam podobnie, ale próg przesunął sie na 400+. A gry w przedziale do 200 w sumie jestem w stanie zakupić nawet w celu sprawdzenia i puszczenia dalej, jesli nie mam okazji nigdzie zagrać licząc się ze stratą tych paru dyszek.
Ja mam trochę inaczej - po przejściu przez fazę mega-deluxe i wspierania KSa oczami, zaczynam coraz częściej doceniać wydawnictwa, które potrafią zachować "uczucie" premium bez rozbuchania produktu do przesadzonego wydania, utrzymując cenę na rozsądnym pułapie (tak poniżej 150 PLN).

Podoba mi się jak np. Z-Man wydaje gry - część elementów jest standardowa, kosteczki, papierowa wypraska, ale karty są dobrej jakości, wypraska z ładnym wzorem, pojedyncze znaczniki w fikuśnym kształcie i z nadrukiem, zakładki jak w książeczkach dla dzieci itp. . U nas Nasza Księgarnia wydaje mi się, że ma podobne podejście.
Wcześniej te małe "premium" elementy postrzegałem jako bezczelny skok na kasę (np. totalnie niepotrzebne znaczniki graczy w "Thunder & Lightning"), ale powoli zaczynam doceniać takie drobnostki.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 328 times
Been thanked: 1257 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Yuri »

Halloween pisze: 21 lip 2020, 15:59
Yuri pisze: 21 lip 2020, 15:38
Halloween pisze: 21 lip 2020, 15:16

Ta "najblizsza okolica" bardzo sie skurczy jak ten trend bedzie sie dalej rozlewal....
I serio sądzisz, że nawet jeżeli ten trend "będzie sie dalej rozlewał" i powstanie z tego powodu grupa całkiem spora wykluczonych, którzy aż tyle nie są skłonni zapłacić to nikt się nimi "biznesowo" nie zajmie ?
Tak. Bo wszystkie alternatywy MtG sa juz wykoszone...
Serio, nie ma ANI JEDNEJ alternatywy dla tej gry? Nie gram w karcianki, ale jakoś ciężko mi uwierzyć, żeby w tym segmencie nie było nic wartego zagrania poza MtG. Choć nie zarzucam Ci kłamstwa, może tak i jest, niemniej sytuacja byłaby kuriozalna.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Kin@a »

Yuri pisze: 20 lip 2020, 23:08
Kin@a pisze: 20 lip 2020, 23:00
MichalStajszczak pisze: 20 lip 2020, 16:54 To i tak są śmieszne pieniądze w porównaniu z grami komputerowymi. Rozmawiałem z osobą, która testuje taką dość elitarną grę. Dlaczego elitarną? Bo choć gra jest teoretycznie darmowa, to żeby coś w niej znaczyć, trzeba zainwestować minimum $10k (a są tacy, co wydają 30k). Miesięcznie
Nigdy nie zrozumiem takiego podejścia, to chyba wynik uzależnienia od świata wirtualnego i schorzeń psychicznych.
No cóż, jeden lubi las, drugi córkę leśnika. Też nie rozumiem takiego podejścia, ale staje się ono dzięki temu tym bardziej interesującym, choćby z socjologicznego punktu widzenia.
Myślę, że tak powiedziałabym gdyby jeden lubił puzzle a drugi klocki. Tu zachodzi sporo głębsza patologia społeczna. Kiedyś jeden forumowicz napisał, że nigdy nie kupuje gier na KS bo tam dodają takie elementy, których potem nie ma w wersji retail a on nie chce wspierać takiego procederu. Miał rację. Swoją drogą nic mnie bardziej nie śmieszy jak to, że ktoś czuje się dowartościowany, lepszy i coś znaczący bo ma kawałek zadrukowanego kartonika, którego nikt nie może kupić. :D
Ja jestem zwolenniczką pięknie wydanych ale przede wszystkim wykonanych z wysokojakościowych surowców gier. A to nie zawsze idzie ze sobą w parze bo robi się mnóstwo awaryjnych "wodotrysków" typu drzewo w Everdell czy łóżka w Agricoli, że o rozwalającej się piramidzie i innych elementach w Przebiegłych wielbłądach, zamiast podnieść jakość kartonu z którego jest wykonana plansza.
I słusznie ktoś wcześniej zauważył, że to co kiedyś było standardem, teraz nazywają premium.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2452
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 562 times
Been thanked: 272 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Markus »

Do czego służą łóżka w Agrikoli? Czy to fejk?
Członków rodziny się na tym stawia? Po co?

Co do wersji "premium": To całe rzucanie pieniędzmi wyjdzie wszystkim bokiem.
Obecnie trzeba się BARDZO dobrze zastanowić czy chcemy jakąś grę, bo wydać 500 i więcej PLN na coś co nam nie podpasuje to wariactwo.
Kiedyś dodatek do gry pojawiał się (najczęściej jeden) po tym jak podstawka "chwyciła". Obecnie jescze na etapie preorderów mamy core + kilka/kilkanaście dodatków.
Kto z przyszłych kupujących się w tym wszystkim połapie za rok albo dwa.
Ile czasu trzeba poświęcić aby ocenić który dodatek jest nam potrzebny / który jest must have bo jest wyciętą częścią CORE seta?
Niedawno była kampania Ralkyman Dirt. Padło tam bardzo dużo pytań w stylu "który dodatek mam kupić" bo wydawca podzielił grę na kilka dodatków.
To rozczłonkowanie gier to jest jakieś szaleństwo dla kupującego.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Kin@a »

Markus pisze: 21 lip 2020, 18:37 Do czego służą łóżka w Agrikoli? Czy to fejk?
Członków rodziny się na tym stawia? Po co?

Żaden fejk. Łóżka są w dodatku Torfowisko, kiedy członkowie rodziny chorują i idą do szpitala to wkłada się ich (meeple członków rodziny) do łóżek :) Tu są zdjęcia:
https://boardgamegeek.com/image/4405756 ... rmers-moor

https://cf.geekdo-images.com/imagepagez ... 405756.jpg

https://cf.geekdo-images.com/imagepagez ... 405757.jpg
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3363
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Ardel12 »

cactusse pisze: 21 lip 2020, 16:45
Ardel12 pisze: 21 lip 2020, 11:57 ...
Ja mam trochę inaczej - po przejściu przez fazę mega-deluxe i wspierania KSa oczami, zaczynam coraz częściej doceniać wydawnictwa, które potrafią zachować "uczucie" premium bez rozbuchania produktu do przesadzonego wydania, utrzymując cenę na rozsądnym pułapie (tak poniżej 150 PLN).

Podoba mi się jak np. Z-Man wydaje gry - część elementów jest standardowa, kosteczki, papierowa wypraska, ale karty są dobrej jakości, wypraska z ładnym wzorem, pojedyncze znaczniki w fikuśnym kształcie i z nadrukiem, zakładki jak w książeczkach dla dzieci itp. . U nas Nasza Księgarnia wydaje mi się, że ma podobne podejście.
Wcześniej te małe "premium" elementy postrzegałem jako bezczelny skok na kasę (np. totalnie niepotrzebne znaczniki graczy w "Thunder & Lightning"), ale powoli zaczynam doceniać takie drobnostki.
Oczywiście popieram. Zwróciłem uwagę, że gry dostępne w wersjach deluxe preferuję, ale nie odrzucam tych, które takowych nie posiadają. Za przykład niech posłuży choćby RollftG, świetna gra, dla mnie świetnie wykonana i mieszcząca się w przedziale przez Ciebie podanym :)
Yuri pisze: 21 lip 2020, 12:19 Jakbym sam siebie czytał <lol>
Poza aspektem wizualnym nie zapominajmy o....praktycznym. Osobiście również lubię leciutko podpimpować moje ulubione gry, ale zawsze staram sie by nie przesłoniło to praktycznego aspektu szybkiej i sprawnej gry, a jak tylko się da to go wspierało. I tym sposobem np w "Eldritcha" spokojnie mieszczę się w ok. 2h, nie "pędząć" z grą. By była jasność, czasem wygrywam, nie że mi bęcki Przedwieczni kładą od razu ;p
Dokładnie. W swoim poście wspominam o insercie, ale dokładnie to chciałem przekazać. Piekny wygląd to nie wszystko. Gra powinna się dobrze rozkładać jak i składać.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Halloween »

Markus pisze: 21 lip 2020, 18:37

Co do wersji "premium": To całe rzucanie pieniędzmi wyjdzie wszystkim bokiem.
Obecnie trzeba się BARDZO dobrze zastanowić czy chcemy jakąś grę, bo wydać 500 i więcej PLN na coś co nam nie podpasuje to wariactwo.
Na razie nie wychodzi. Wydanie 500zl na gre to ZADEN problem dla współczesnych planszowkowiczow. W USA jest kryzys, wiadomo, ze sie pogłębi jeszcze a nastepca Gloomhaven zebral jakies Absurdalnie wysokie kwoty na KS. Tez bylem zaskoczony ale takie sa fakty, jest bardzo duzo zamoznych osob w tym hobby i szczuplejsi moga byc zepchnieci na margines bez straty dla wydawcow.

Nawet w tym watku jeden uzytkownik zasugerowal, ze moze MtG nie jest dla mnie bo nie jestem grupa docelowa. Tak jak na Mercedesy i najnowsza elektronike. Tylko, ze tu piszemy o zabawkach z kartonu i plastiku.

To dopiero po latach wyjdzie. Na razie nic nie zapowiada odwrocenia trendu premium-deluxe.
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Babik »

Akurat w obecnych czasach, gdy wszelkie trendy dążą do maksymalnej optymalizacji, oszczędności, wykorzystania zasobu do ostatniej kropli, wyciągając z tego jak najwięcej zysku, twierdzenie, że jakaś (całkiem spora i znacząca grupa - która de facto stanowi fundament i podwaliny tej branży) może zostać zepchnięta na margines, "bez straty" dla wydawcy, jest moim zdaniem bardzo luźną fikcją literacką autora postu, popartą jego pragnieniami bardziej, niż faktami.
Podobnie jak stwierdzenie, że "wydanie 500zl na gre to ZADEN problem dla współczesnych planszowkowiczow". Akurat dla mnie, aktualnie wydanie nawet "biednych" 300 zł na grę, nie jest tym, czym było kilka lat temu i dobrze się zastanawiam i planuję KIEDY nie będzie to ŻADEN problem (i nie jest to co miesiąc). Proszę pisać za siebie, trzymać się faktów i nie ogólniać (pisać za siebie, nie innych).
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 816
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Grzdyll »

Halloween pisze: 22 lip 2020, 00:29 Nawet w tym watku jeden uzytkownik zasugerowal, ze moze MtG nie jest dla mnie bo nie jestem grupa docelowa. Tak jak na Mercedesy i najnowsza elektronike. Tylko, ze tu piszemy o zabawkach z kartonu i plastiku.
Czyżby było dla Ciebie czymś odkrywczym, że wartość przedmiotów już od bardzo dawna nie jest związana z materiałem, z którego są wytworzone?

Jest natomiast związana ze stosunkiem ich dostępności (czyli podaży, często kontrolowanej) oraz chęci ich posiadania (czyli popytu, często umiejętnie kierowanego).
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: TuReK »

Nie mogę się doczekać książek premium, z dodatkowymi rozdziałami i lepszym zakończeniem.
Z pustego i Saruman nie naleje
Wojtek.k
Posty: 275
Rejestracja: 09 mar 2017, 08:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 33 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Wojtek.k »

TuReK pisze: 22 lip 2020, 10:21 Nie mogę się doczekać książek premium, z dodatkowymi rozdziałami i lepszym zakończeniem.
Są od dawna i charakteryzują się twardą oprawą. Co odróżnia je od wydań normalnych z miękką okładką. Znajdziesz nawet wersje ekonomiczne - wydanie kieszonkowe.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: MichalStajszczak »

Grzdyll pisze: 22 lip 2020, 10:18
Halloween pisze: 22 lip 2020, 00:29 Nawet w tym watku jeden uzytkownik zasugerowal, ze moze MtG nie jest dla mnie bo nie jestem grupa docelowa. Tak jak na Mercedesy i najnowsza elektronike. Tylko, ze tu piszemy o zabawkach z kartonu i plastiku.
Czyżby było dla Ciebie czymś odkrywczym, że wartość przedmiotów już od bardzo dawna nie jest związana z materiałem, z którego są wytworzone?

Branży jubilerskiej chyba to nie dotyczy :wink:
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4113
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2655 times
Been thanked: 2564 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Gizmoo »

MichalStajszczak pisze: 22 lip 2020, 10:54 Branży jubilerskiej chyba to nie dotyczy :wink:
Zdziwiłbyś się, ale dotyczy. Ręcznie robiony łańcuszek ze srebra potrafi być warty dużo więcej, niż maszynowo robiony łańcuszek z platyny w tej samej wadze. W ogóle oryginalnie projektowane wzory, potrafią kosztować dużo, dużo więcej z kamieniami ozdobnymi, niż wzory z kamieniami szlachetnymi. "Siedzę" w tym temacie od wielu lat, bo moi rodzice mają firmę zajmującą się biżuterią artystyczną i to są zupełnie inne ceny, niż "taśmówka" z Chin, którą sprzedają popularne sieciówki jubilerskie. I tak, materiał ma często duże znaczenie, ale jeszcze większe ma wykonanie. ;)

A wracając do topicu, to kolejny ból, który wymaga badania proktologicznego, a nie rozpatrywania na forum. Płaczu, że coś kosztuje drożej, bo jest LEPSZE I PIĘKNIEJSZE, nie kumam kompletnie. Gimnazjalista powinien mieć już na tyle trzeźwą ocenę sytuacji, że Messi jest wart więcej, niż Citko. Za jakość trzeba płacić. Kropka. Zawsze można kupić coś tańszego. Wybór i dostępność jest. I w piłkarzach i w grach planszowych. :lol:

A co do cen i biadolenia na MTG. Na Facebooku ktoś wystawił kilka dni temu Tabernacle za 6500zł. Napiszę, dla tych, którzy pomyślą, że to literówka - SZEŚĆ I PÓŁ TYSIĄCA ZŁOTYCH. I jest zainteresowanie. Chłop sprzeda to prędzej, czy później. Więcej - istnieje duża szansa, że ktoś kupi to nie nie do kolekcji, a będzie tym grał na turniejach Vintage, czy Legacy. Jeżeli kogoś przeraża cena za jedną kartkę papieru, którą można grać, to niech pomyśli sobie, że najdroższy znaczek pocztowy na świecie został sprzedany za 9 480 000 USD i nim grać nie można. :lol:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: MichalStajszczak »

Gizmoo pisze: 22 lip 2020, 11:53 najdroższy znaczek pocztowy na świecie został sprzedany za 9 480 000 USD i nim grać nie można
Chyba nawet na list go nie można nakleić :lol:
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Babik »

No chyba, że jest się bardzo zakochanym, bardzo milionerem, chcącym przy pomocy sztuki epistolarnej połączonej ze sztuką marnowania pieniędzy zaimponować wybrance serca :wink:
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: MichalStajszczak »

Babik pisze: 22 lip 2020, 12:09 No chyba, że jest się bardzo zakochanym, bardzo milionerem, chcącym przy pomocy sztuki epistolarnej połączonej ze sztuką marnowania pieniędzy zaimponować wybrance serca :wink:
Chodziło mi raczej o to, że ze względu na inflację, nominał tego znaczka zapewne nie wystarczy do opłacenia listu
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: TuReK »

Wojtek.k pisze: 22 lip 2020, 10:50
TuReK pisze: 22 lip 2020, 10:21 Nie mogę się doczekać książek premium, z dodatkowymi rozdziałami i lepszym zakończeniem.
Są od dawna i charakteryzują się twardą oprawą. Co odróżnia je od wydań normalnych z miękką okładką. Znajdziesz nawet wersje ekonomiczne - wydanie kieszonkowe.
Serio?! Nie wiedziałem :shock:
Trochę głupio żarty tłumaczyć: planszowki w wersji premium/KS-exclusive mają bardzo często dodatkowe treści grywalne a nie tylko lepszą jakość wykonania tych samych elementów i do tego piłem.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 480
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 393 times
Been thanked: 332 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: cactusse »

Gizmoo pisze: 22 lip 2020, 11:53 A wracając do topicu, to kolejny ból, który wymaga badania proktologicznego, a nie rozpatrywania na forum. Płaczu, że coś kosztuje drożej, bo jest LEPSZE I PIĘKNIEJSZE, nie kumam kompletnie.
A to nie jest dyskusja o trendach wydawniczych ? Bo takie podsumowanie mało mi do dotychczasowych postów w temacie pasuje (już nie wspominając, że LEPIEJ i PIĘKNIEJ nie zawsze oznacza drożej) ;-)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4113
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2655 times
Been thanked: 2564 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Gizmoo »

cactusse pisze: 22 lip 2020, 14:23 A to nie jest dyskusja o trendach wydawniczych ?
To ja zadam pytanie, co w tym złego, że ktoś proponuje wersję deluxe jakiejś gry? Serio pytam, czemu komuś ma przeszkadzać, że jakiś produkt jest dla odbiorców, którzy zamiast kartonowych żetonów, wolą mieć "realistyczne surowce z żywicy", zamiast drewnianych meepli - wolą mieć piękne figurki, zamiast kartonu zgiętego na sześć razy jako wypraski, preferują wypasione game Trayz? Przecież płacą za to więcej. Komu przeszkadza i dlaczego, że ktoś chce zapłacić więcej za lepiej wyglądający produkt? Komu przeszkadza, że wydawnictwo daje taką opcję na swoje produkty? Można się tylko cieszyć, że jest taka możliwość. Ale chętnie uzyskam odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania. A przede wszystkim chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie: Dlaczego większy wybór, jest gorszy od mniejszego?

Oczywiście może nie jestem obiektywny, bo wszystkie gry mam w koszulkach, dbam o nie, pimpuję, wydaje majątek na malowanie figurek i chcę żeby wszystkie moje gry wyglądały ładnie na stole.

Idąc za tropem założyciela topicu, to można przypuszczać, że producenci koszulek na karty, metalowych monet i organizerów WYKORZYSTUJĄ klientów. Samonakręcająca się spirala koszulek premium?

A kysz przebiegli producenci! Niech was drzwi ścisną! Wykorzystujecie czyjeś poczucie estetyki, wy wredni materialiści! Zmuszacie biednych graczy, do zakupu niepotrzebnych akcesoriów! A wy, bezwstydni producenci planszówek? Nie wstyd wam? Opłacacie najlepszych ilustratorów, przez co Klemensa Franza nie stać na figurki do Agricoli! Nakręcacie tą spirale nienawiści! :twisted:
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Kin@a »

Gizmoo pisze: 22 lip 2020, 15:22
Samonakręcająca się spirala koszulek premium?

A kysz przebiegli producenci! Niech was drzwi ścisną! Wykorzystujecie czyjeś poczucie estetyki, wy wredni materialiści! Zmuszacie biednych graczy, do zakupu niepotrzebnych akcesoriów!
Samonakręcająca się spirala spadku jakości kart, wymuszająca zakup koszulek.
Gdyby nie było koszulek producenci, pod naciskiem klientów, by musieli zadbać o ich jakość, a nie tylko stronę graficzną. Czy ktoś na zwykłe talie kart do pokera kupuje koszulki? Nie. Tam są już nawet karty plastikowe.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 480
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 393 times
Been thanked: 332 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: cactusse »

Gizmoo pisze: 22 lip 2020, 15:22
cactusse pisze: 22 lip 2020, 14:23 A to nie jest dyskusja o trendach wydawniczych ?
To ja zadam pytanie, co w tym złego, że ktoś proponuje wersję deluxe jakiejś gry? Serio pytam, czemu komuś ma przeszkadzać, że jakiś produkt jest dla odbiorców, którzy zamiast kartonowych żetonów, wolą mieć "realistyczne surowce z żywicy", zamiast drewnianych meepli - wolą mieć piękne figurki, zamiast kartonu zgiętego na sześć razy jako wypraski, preferują wypasione game Trayz? Przecież płacą za to więcej. Komu przeszkadza i dlaczego, że ktoś chce zapłacić więcej za lepiej wyglądający produkt? Komu przeszkadza, że wydawnictwo daje taką opcję na swoje produkty? Można się tylko cieszyć, że jest taka możliwość. Ale chętnie uzyskam odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania. A przede wszystkim chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie: Dlaczego większy wybór, jest gorszy od mniejszego?
Nie wiem dokładnie co w tym złego, dlatego ciekawi mnie dyskusja i spostrzeżenia bądź argumenty innych forumowiczów.
Dla mnie osobiście trend "deluksyfikacji" ma negatywny skutek, bo wymusza na wydawcach większe pudła, które są mniej poręczniejsze i upierdliwsze zarówno w transporcie jak w przechowywaniu. Ale dla innych osób powody mogą być inne, chociażby budżetowe, w czym żadnej ujmy nie widzę.

Czemu sprowadzać osoby mające odmienne zdanie do "oszołomów z bólem tyłu, nieświadomych możliwości wyboru, którym zabronić się powinno swobody wypowiedzi" ? ;-)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4113
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2655 times
Been thanked: 2564 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Gizmoo »

cactusse pisze: 22 lip 2020, 16:15 Czemu sprowadzać osoby mające odmienne zdanie do "oszołomów z bólem tyłu, nieświadomych możliwości wyboru, którym zabronić się powinno swobody wypowiedzi" ? ;-)
Mój wpis, to pewnie efekt poirytowania i nieświadomie agresywna reakcja na górnolotne oceny w stylu:
Swoją drogą nic mnie bardziej nie śmieszy jak to, że ktoś czuje się dowartościowany, lepszy i coś znaczący bo ma kawałek zadrukowanego kartonika, którego nikt nie może kupić. :D
Nigdy nie zrozumiem takiego podejścia, to chyba wynik uzależnienia od świata wirtualnego i schorzeń psychicznych.
Dlatego jak ktoś będzie chciał mnie zmusić do kupienia wersji premium, bo tylko ta będzie dostępna, to powiem dziękuję, szukajcie naiwnych gdzie indziej.
Nie. Nie czuje się lepszy od innych, bo mam ładne planszówki. Kupuję je i poprawiam ich wygląd, by sprawić sobie przyjemność, a nie się nimi chwalić. Nie jestem chory psychicznie, bo jeździłem na turnieje MTG i wydawałem majątek na karty do medżika. Zresztą sumując wydatki i zarobek po tym jak sprzedałem większość kart to nadal jestem grubo do przodu. I nie jestem naiwny, jak kupuje wersje premium, bo staram się kupować gry z solidną mechaniką. Nie czuje się zmanipulowany przez wydawców. Jak gadamy o manipulacjach, to proponuję zmienić temat na TVP. :lol:

Reasumując - wymagając ogłady w dyskusji, przydałoby się spojrzeć na innych interlokutorów. ;)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Samonakrecajaca sie spirala gier premium

Post autor: Kin@a »

Wojtek.k pisze: 22 lip 2020, 10:50
TuReK pisze: 22 lip 2020, 10:21 Nie mogę się doczekać książek premium, z dodatkowymi rozdziałami i lepszym zakończeniem.
Są od dawna i charakteryzują się twardą oprawą. Co odróżnia je od wydań normalnych z miękką okładką. Znajdziesz nawet wersje ekonomiczne - wydanie kieszonkowe.
Tak naprawdę to kiedyś wszystkie wartościowe książki były w twardej oprawie. I bynajmniej nie były przez to nazywane "premium" ani ich cena specjalnie wygórowana. Odkąd wprowadzono dodatkowe podziały to cena poszła drastycznie w górę, jakość wydań w dół.
ODPOWIEDZ